Jsem nezaměstnaná a těhotná, jak je to s RP?

baruskaaa14
12. led 2014

Ahojky holky..
Chtěla jsem se zeptat..Jsem nezaměstnaná a do toho jsem otěhotněla...dostanu vůbec nějaký příspěvek...???A kam si mám zajít,abych věděla víc nebo mi prosím poradte...???
Děkuji moc baruška

petule1801
4. bře 2016

Xpila studovala jsem VS a mam preruseno na 1 rok...

xpila
4. bře 2016

@petule1801 A kdy jsi končila střední?

petule1801
4. bře 2016

@xpila stredni jsem koncila roku 2012 a hned jsem nastoupila na vs, kde jsem byla do unora a v cervnu pristiho roku si mam dodelat statnice

blahova_andrea
4. bře 2016

@xpila aha.to sem nevedela.diky.zase jsem chytrejsi 🙂

xpila
4. bře 2016

@petule1801 Tak to na mateřskou nárok nemas. Budeš mit nárok na neschopenku v souvislosti s porodem, 6 týdnu před a 6 po. Pak začneš brát rodičovský příspěvek. Díky te neschopence si RP dáma můžeš zvolit do výše 7600 Kč.

petule1801
4. bře 2016

@xpila takze chapu spravne, ze nebudu muset mit RP na 4 roky, ale budu moci brat mesicne max. Tich 7600,-? Jinak dekuji moc za opovedi 🙂

xpila
4. bře 2016

@petule1801 Jj, kdyz budeš na PN a z ni pujdes na Rodicak, tak ano 😉

petule1801
4. bře 2016

@xpila dekuji moc, jsi fakt zlata. Mohu se zeptat, ty v tom pracujes? 🙂

petasikulova
19. kvě 2016

@barborapolakova Dobry den mohla bych vic info dekuji

ejdina
23. čer 2016

Prosím vás,jak je to když jsem vedená na ÚP a chtěla bych rodičovskou na 3roky?dá se to nějak udělat?

lily245
23. čer 2016

Zdravím všechny a prosím o radu. Na konci roku 2015 jsem ukončila zaměstnání na hpp, byla jsem tam 8 let. V lednu jsem odjela do zahraničí a brzo se budu vracet do čr. Zatím čekám na pozitivní tt, je tam možnost, že jsem těhotná. Poradil by někdo, co mám dělat po návratu? Popř. když se těhotenství potvrdí, na jaké příspěvky bych po porodu měla nárok? Jsem sama, přítele ani manžela nemám...

xpila
23. čer 2016

@ejdina Jedině přes příjem otce, pokud on splňuje podmínky pro mateřskou,

@lily245 Tak po návratu hlavně musíš řešit zdravotní pojištění - buďto se hlásit na ÚP nebo si ho platit sama, pokud nenastoupíš do práce. A po porodu budeš mít rodičovský příspěvek.

dinver
24. čer 2016

@xpila mohla bych se zeptat,na neschopenku před porodem ma nárok každý ? Asi lidé co jsou na úřadu práce, dostanou jen RP po porodu,že?děkuji

xpila
27. čer 2016

@dinver Každý samozřejmě ne, jen ten, co si platí nemocenské pojištění. Lidé na ÚP klidně můžou mít i nárok na mateřskou, není to tak, že mají vždy až RP po porodu.

ejdina
27. čer 2016

@xpila a odkud by jsme jí čerpali když nemáme žádného zaměstnavatele?!stát mateřskou nevyplácí.nastupuje se na rovnou na RD.byla jsem se zeptat na sociálním.akorát se dá přes manžela upravit ze 4leté RD zažádat na kratší.

xpila
27. čer 2016

@ejdina Stát samozřejmě mateřskou vyplácí. Nejdřív jsi zjisti informace a pak někoho poučuj.

xpila
27. čer 2016

@ejdina A hlavne když nejsi zamestnana, tak nejsi na žádné RD, ale pouze pobiras RP.

ejdina
28. čer 2016

@xpila nemusíš se hned dohadovat,mám to ze sociálky zjištěný

sisstin
28. čer 2016

@ejdina materskou vyplaci stat, zamestnavatel pouze poskytuje podklady pro jeji vypocet. Ja byla s prvnim 2m na UP a materskou jsem mela, vesla jsem se do ochranne lhuty ;)

sisstin
28. čer 2016

A @xpila ma pravdu, strasne moc lidi si plete RD a RP ;) na RD nezamestnana zena logicky byt nemuze, ale RP je ji vyplacen.

ejdina
29. čer 2016

@sisstin ale to jo tak to je,ale je celkem jedno jestli nebo RPRDRPostanu stejné peníze tak či tak.ale bylo mi na sociálce řečeno že na mateřskou nárok nemám,tak tomu teda nerozumím... :(

sisstin
29. čer 2016

@ejdina zalezi, zda mas odpracovano a kdy jsi skoncila v praci. Ja skoncila tusim v 24tt (skoncila mi smlouva), cili jsem stihla porodit do 6m od ukonceni pomeru a narok na MD jsem mela ;) i kdyz jsem do nastupu na ni byla na UP ;)

ejdina
29. čer 2016

@sisstin tak já jsem měla smlouvu ukončenou v říjnu,tak to mám peška...

xpila
29. čer 2016

@ejdina Nikdo se na tebe nedotahuje, ale píšeš blbosti. Prostě i ženská, která je na ÚP, může mít nárok na mateřskou.

ejdina
29. čer 2016

@xpila a kde bych se měla na to zeptat prosím tě?termín mám 30.8. tak mám ještě čas si to zařídit.za mě platil mateřskou zaměstnavatel,když jsem čekala první mimi.

sisstin
29. čer 2016

@ejdina nikdy to za tebe zamestnavatel platit nemohl ;)

sisstin
29. čer 2016

@ejdina on jen poskytuje podklady, proto nosis papiry k nemu, ale nevyplaci to on ;)

ejdina
29. čer 2016

@sisstin aha tak děkuji za info

annna222
15. zář 2016

Ahojky potřebovala bych radu. Jsem nezaměstnaná a vůbec nevím jak to je z mateřskou? Kde o ní žádat a kdy? A jestli na ni budu mít nárok nebo ne? V práci jsem skončila 25.1.2016. Kdybych na ni neměla nárok se dá zjistit jak? A kdybych to vzala přes přítele kolik musí mít přiznáno v hrubém? Děkuji moc za odpověď. Jsem z toho vyřízena :(

sisstin
15. zář 2016

@annna222 narok nemas, od porodu budes na rodicovskem prispevku ;)