Jsem nezaměstnaná a těhotná, jak je to s RP?

baruskaaa14
12. led 2014

Ahojky holky..
Chtěla jsem se zeptat..Jsem nezaměstnaná a do toho jsem otěhotněla...dostanu vůbec nějaký příspěvek...???A kam si mám zajít,abych věděla víc nebo mi prosím poradte...???
Děkuji moc baruška

ayenkas
27. bře 2015

@klarksonek Ano, můžeš si to vybrat jakoby na jeho příjem. Na ten nejvyšší rodičák je potřeba mít určitý denní vyměřovací základ (ale stačí nějak 17000 hrubého měsíčně, to předpokládám chlap má). Já jsem jako OSVČ taky měla malé příjmy a zvolila jsem si ten nejvyšší rodičák právě přes manželův příjem.

klarksonek
27. bře 2015

@ayenkas ano to má,tak to jsem ráda,už jsem myslela,že budu muset automaticky na 4 roky...uf

beruska2299
31. bře 2015

Holky a nevite,jak to je,kdyz chlap ma hrubeho 9500,- ,a jeste bere dane na deti.vim ze na hmotce pocitaji 70% z vyplaty,ale je to z ciste a nebo hrube a ty dane se take pocitani?

kamca131
2. zář 2015

Dobrý den mám dotaz.Od 13.7.2015 jsem vedena úřadě práce s tím,že jsem do té doby byla zaměstnána od 05.08.2013.Kdybych teď náhodou v nejbližší době otěhotněla jak by probíhal můj prijem, měla bych nárok na mateřskou ?dekuji

xpila
2. zář 2015

@kamca131 Na mateřskou bys nárok neměla, ode dne porodu bys měla rodičovský příspěvek automaticky na 4 roky. Kdyby otec dítěte splnil podmínky pro mateřskou, tak by sis výši RP (a tedy délku) mohla volit pomocí jeho příjmu.

kamca131
2. zář 2015

Neměla ani když jsem za poslední dva roky měla odpracovanych tech 270dni?děkuji moc

xpila
2. zář 2015

@kamca131 Ne, protože nesplníš druhou nutnou podmínku, a to je být ke dni nástupu na mateřskou zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě.

kamca131
2. zář 2015

Dobře,děkuji 😉

kamca131
2. zář 2015

Já bych vlastně dostávala jen podporu z úřadu prácě po dobu té 5mesicni doby,je to tak? 🙂

xpila
2. zář 2015

@kamca131 Ano, přesně tak.

kamca131
2. zář 2015

A po skončení podpurci doby z úřadu práce bych si popřípadě mohla zažádat o socialni minimum,které činí 3410kc..což je taky nic moc,takže plánovat dítě bez práce je finančně v haji.

xpila
3. zář 2015

@kamca131 Mohla, ale záleží na tom, kolik vydělává partner. Navíc se vždy posuzuje příjem zpětně.

klarksonek
3. zář 2015

Dámy a dá se manipulovat s částkami,které chcete pobírat? Třeba 2 roky brát více a třetí rok si to snížit podle toho jak to bude vycházet do těch 220 000Kč?

xpila
3. zář 2015

@klarksonek Pokud máš možnost volby, tak ano, dá se to měnit každé 3 měsíce.

klarksonek
4. zář 2015

@xpila no já jsem sice vedena na PÚ,ale budu papíry vyřizovat přes přítele,ať mám právě volitelnou dobu...takže v tom případě si budu moct manipulovat i s částkou?

blahova_andrea
4. zář 2015
klarksonek
4. zář 2015

@blahova_andrea děkuji 🙂

tyjinijinka
15. led 2016

Ahoj děvčata, mám dotaz jako jich tu je asi spousta. Mě vrtá hlavou...jsem v práci zatím, ale budu odcházet a kdybych neměla jinou práci a musela bych být na ÚP, budu dostávat nějakou částku? Jde mi o to, že mi možná přijde lepší být zaměstnaná a jít z práce na neschopenku a pak následně na mateřskou dovolenou. V práci nezůstávám z osobních důvodů, těhotenství to ještě není a nevím jak brzy bych do jiné nastoupila. Snad jsem to napsala k pochopení a budu ráda za odpovědi vás, které s tím mají zkušenost. Děkuji Týna 🙂

blahova_andrea
15. led 2016

@tyjinijinka samozřejmě, že je vždy finančně lepší chodit do práce 😀 na úp dostaneš na 5m podporu, toť vše. pokud by jsi otěhotněla a byla na úp, tak budeš až do porodu doma zadarmo a pak začneš pobírat rodičovský příspěvek. nic moc výhodného na tom opravdu nevidím.

xpila
15. led 2016

@tyjinijinka No, je to dost teoretický dotaz. Nárok na podporu na ÚP budeš mít v případě, že máš dostatečně odpracováno (není automatická).

dinver
26. led 2016

@baruskaaa14 ahoj, jsem ve stejné situaci :( a nevýjde mi ani ochranná lhůta :(

dinver
26. led 2016

@klarionela88 ahoj, jsem na tom stejně, můžu se zeptat, jestli už jsi někde zjistila na co máš nárok a na co ne? Děkuji moc ( Nechci se ptát solo) 🙂

dinver
26. led 2016

@kamca131 mohu se zeptat, kdo má na minimum nárok, když žiji s partnerem ve společné domácnosti, mám nárok, nebo ne?

blahova_andrea
26. led 2016

@dinver když žiješ s přítelem, tak se vždy pro posouzení sociálních dávek počítá i jeho příjem. když nevíme kolik má, tak ti nikdo nepoví, na co máte nárok 😉

dinver
26. led 2016

@blahova_andrea děkuji moc, já nevím jaký má průměr, ale myslím si, že nárok na nic nemáme, jen jsem si říkala, že životní minimum na člověka by snad měla být posuzováno jednotlivě 🙂

blahova_andrea
26. led 2016

@dinver životní minimum na člověka je dáno pevně. ale tobě nikdo jen tak nic nedá. až ve chvíli, kdy jako společná domácnost nedosahujete těch částech, které byly stanovené jako to minimum, tak teprve můžete žádat nějakou pomoc. pokud ty nemáš nic, ale přítel nadstandardní příjmy, tak se má o tebe prostě postarat on. ono dávej je docela dost, ale vždy jsou vázané na spoustu věcí, které musíš splnit a doložit, aby jsi je dostala.

petule1801
4. bře 2016

Ahoj, na konci unora jsem ukoncila studium a od 1.3 jsem zamestnana na hpp...termin mam 21.8 jelikoz budu stale zamestnana mam narok na vyber te varianty? Pritel je student, takze prijmy nema...dekuji za odpoved...

xpila
4. bře 2016

@petule1801 Jelikož budeš mít nárok na mateřskou, tak si můžeš zvolit i výši RP. Do 7600 Kč neomezeně, nad 7600 Kč už dle příjmu.

blahova_andrea
4. bře 2016

@xpila bude mit narok na materskou i kdyz nebude mit odpracovano 270 dni? Staci nastup v breznu, kdyz rodit ma uz v srpnu?

xpila
4. bře 2016

@blahova_andrea Tak jelikož ukončila studium (předpokládám, že úspěšně), tak se jí do toho počítá také.