Jsem nezaměstnaná-na jaký rodičovský příspěvěk mám nárok?

petulka25
15. lis 2013

Ahoj maminky vůbec se v těchto předpisech,spisech neorientuju!!! Máme 2 děti nejmladší má 2 roky takže za necelý rok mi vyprší 3letá rodičovská. Kdybych ted otěhotněla spadám automaticky na 4 letou variantu nebo si také mohu vybrat? JSEM NEZAMĚSTNANÁ! firma skončila ☹ děkuji

speedygon
15. lis 2013

Máš nárok pouze na tu nejnižší variantu, ale pokud můžeš, vyřiď si rodičák přes partnerův příjem, abyste mohli délku pobírání volit....

petulka25
autor
15. lis 2013

@speedygon já myslela že to zrušili.......ale děkuji ptám se jen tak, chtěla bych 3 mimi, a tak jsme se bavili jestli chodit do práce a mít nějaké min nebo být doma a starat se o domácnoct za podobné peníze

speedygon
15. lis 2013

@petulka25 já myslela, že dřív tato možnost nebyla. Já jí právě využila, jelikož bych taky měla nárok jen na tu nejnižší variantu.

veronikanel
15. lis 2013

Bohužel,také jsem byla nezaměstnaná a musela jsem chtě nechtě na 4letou (do 9.měsíce 7600kč,zbytek 3800kč) ☹
Pokud to za ten rok zase nějak nezměnili,tak 4roky...

j.a.n.i
16. lis 2013

@speedygon Tahle možnost byla (je) minimálně 5 let možná déle, ale dříve bylo složitější to vyřídit, protože muž musel na pár dní opravdu nastoupit na mateřskou, teď je to zjednodušené.

deenyska
16. lis 2013

@petulka25 Je to tak, jak píše speedygon... ale jestli na to třetí mimčo tak nespěcháš a myslíš, že seženeš alespoň nějakou práci, myslím, že je výhodnější jít nachvíil do práce, aby vznikl nárok na půlroční mateřskou, tím pádem by byl následný rodičák na měsíční dávce taky o něco málo vyšší. Ale zase záleží, jak je to dlouho, co jsi byla v práci, protože jednou z podmínek na nárok mateřské je účast na nemocenském pojištění za poslední dva roky minimálně 270 dní. Ale jestli firma skončila v průběhu tvé rodičovské a není to zase tak dlouho, tak bys tuhle podmínku mohla mít splněnou. A když pak nastoupíš do práce a otěhotníš, měla bys mít splněnou i druhou podmínku, a to je, že jsi v době nástupu na mateřskou účastna na nemocenském pojištění. I kdybys v práci skončila dřív než začne mateřská, tak pokud onu mateřskou nastoupíš do 180 dní od skončení pracovní smlouvy (ochranná lhůta), bude nárok taky.

kocour1
16. lis 2013

Také se mi stalo, že v průběhu mé mateřské firma skončila a tudíž jsem nezaměstnaná. Měla jsem však za to, že to nevadí a pokud nastoupím do tří let na další mateřskou, tak se mi bude vypočítávat z předchozího zaměstnání...tak jak to tady čtu, tak asi ne☹...

j.a.n.i
16. lis 2013

@kocour1 Nene, podmínkou pro další mateřskou je trvající pracovní poměr, takže nárok na mateřskou mít nebudeš. Ale pokud se další dítko narodí ještě za pobírání rodičáku, tak můžeš volit délku sama.