Kdo má nárok na rodičák? Já nebo manžel?

denousek
31. pro 2011

ahoj ..jsem na pracaku a v dubnu rodim..zajimalo by me jestli mam narok na rodicak či materskou?na materskou pry asi néé že jen na rodičák dnem porodu..a taky by me zajimalo jak je to v praxi kdyz by chtel na rodicak i mmanzel i já tak komu see to dáva automaticky?muze si manzel zažádat i přes muj nesouhlas ?? když chci byt na rodičáku já tak může si to on nejak vymoct a vyšachovat me z toho?ne že by to byl muj pripad ale jen me to zajima neco podobneho se totiz deje kamradce...jeji manzel chce na sebe napsat rodičák ale ona s tim nesouhlasi,zmůže s tím on neco?nebo by s tim ona musela souhlasit?

tkanicka
31. pro 2011

Druhý rodič musí být na žádosti o rodičovský příspěvek podepsaný. Ty máš nárok jen na RP, dávka se nikomu automaticky nedává, záleží kdo si o ni požádá.

anetadr
31. pro 2011

no minimálně šestinedělí musí být na rodičáku žena. To je ze zákona. Ale jak je to dál.... to fakt nevím.... jestli to pak není podle toho, kdo si dá dřív žádost. Ale je to tedy dost zvláštní - hádat se, kdo bude s dítětem doma...

vojtisek2007
31. pro 2011

na rodičáku můžou být oba dva rodiče souběžně - ale neplést s rodičovským příspěvkem - ten může pobírat jen jeden z nich.
Ty na rodičáku nebudeš - rodičák = rodičovská dovolená, kterou žádáš u zaměstnavatele, ty žádného nemáš, jsi na úp, takže od dne porodu budeš pouze pobírat rodičovský příspěvek a jinak budeš vedená jako osoba pečující o dítě do 4 letvěku, a tvůj manžel klidně může u svého zaměstnavatele zažádát o rod.dovolenou do tří let věku dítěte a on mu musí vyhovět, ovšem bude doma zadara.