Kolik budu brát na 4leté rodičovské dovolené?

amandab
21. bře 2013

Ahoj holky prosím o radu. Jsem těhotná a 20. 4. 2013 nastoupím na mateřskou dovolenou 6t před porodem, poté bych si ráda zvolila 4letou variantu rodičovské, jsem normálně zaměstnaná na dobu neurčitou. Zajímalo by mě, kolik budu brát peněz a jestli mi to musí odsouhlasit zaměstnavatel? Moc děkuji za radu 🙂

ffiinnkkaa
21. bře 2013

@amandab Tak zákoník práce zná jen 3letou variantu..pokud vás zaměstnavatel nechá doma 4 roky je to jen na jeho dobré vůli. Co se týká RP je 220 tis. kč a to se rozpočítá na ty jednotlivé měsíce po které chcete být doma.

lucyvivien
21. bře 2013

myslím že je to do 9 mesiaca 7600 kc a potom do 48 mesiaca 3800 kč, zamestnavatel s tím nemá nič spoločné 🙂

rebe
21. bře 2013

Výši si volíš sama a můžeš to co tři měsíce změnit, ale je tam několik omezení, v součtu dostaneš nejvýše 220 tisíc a nesmíš překročit tuším 70% denního vyměřovacího základu.

veri25
21. bře 2013

ja mam na 4 roky beru 8100 i s pridavkami

anina32
21. bře 2013

@veri25 to snad ne?!? Já mám na 3 roky a beru 7300 rodičovský příspěvek a dětský přídavky 1110, ale mám 2 děti.

anina32
21. bře 2013

@lucyvivien Teď už jsou jiná pravidla a rodičovský příspěvek je 220 tisíc, můžeš si měnit měsícní částku jak potřebuješ, v závislosti na předchozím výdělku. Zaměstnavatel nemá nic společného s peněžní částkou, ale záleží na něm jestli jestli bude ten rok navíc držet pracovní místo, ze zákona musí jen 3 roky, takže kdo chce na 4 a chce se pak vrátit do zaměstnání, měl by si to tam nejdřív zařídit, aby s tím souhlasili😉

aneta0707
21. bře 2013

@veri25
@anina32
jestli si to veri 25 zvolila sama, tak je to mozny. rekla, ze chce 4-letou a ze chce tech 7600. jenze ji to nesnizili po 9 mesicich a ji penize dojdou uz po 3 letech (strop 220000) a pak bude rok doma bez penez. jinak to totiz neni mozny. taky mam 4 roky a mam to jako pise lucyvivien.

anina32
22. bře 2013

@aneta0707 Tak to pak jo😉

veri25
22. bře 2013

@aneta0707 ja jsem nemela na vyber bohuzel, nemohla jsem si vybirat kvuli tomu ze ani me ani pritelovi nebyl vymeren denni vymerovaci zaklad, nemela jsem narok ani na materskou a nastoupila jsem rovnou na rodicak, takze to mam na 4 roky a po 4 roky budu brat 7600kc plus pridavky

veri25
22. bře 2013

@aneta0707 nejsem totiz zamestnana,firma sla do konkurzu a smlouva mi zanikla

speedygon
22. bře 2013

@veri25 ale na čtyřleté se nyní bere 7600 do 9 měsíců věku mimi a potom do 4 let 3800....jak píše lucyvivien...a rozhodují si rodiče, nikoliv zaměstnavatel...navíc jsem koukala, že u té 4 leté nedostaneš celých 220 tisíc, ale o 3400 méně, takže pokud je možnost dát rodičák na otce a mít možnost volby délky čerpání, tak 4letá se rozhodně nevyplatí...

veri25
22. bře 2013

ale je zajimavy ze malemu je 13 mesicu a beru porad 7600 plus 500 pridavky

amabilis
22. bře 2013

Na otce už se rodičák dávat nemusí. Stačí, když má nárok na mateřskou a stačí to jen doložit a doložit výši příjmů a manželka si může pak vybírat dle libosti.

Já bych na čtyřletou taky nešla, ale zas na druhou stranu - pokud zakladatelka nechce další dítě (přičmž pokud by ho čekala, tak si prostě zvýší čerpání příspěvku do narození dítěte, kdy pak půjde na mateřskou s ním) a předem ví, že bude problém třeba ze školkou, tak v denším rodičáku smí od dvou let dítěte pracovat. Jen si musí zajistit hlídání a pokud jí veezmou dítě do školky, tak nesmí jít na dýl, než na 4 hodiny denně.

Jinak tady je vše docela hezky napsáno:

http://socialnireforma.mpsv.cz/cs/4

veri25
22. bře 2013

@speedygon ale ja jsem si nemohla vybirat na jak dlouho chci rodicak, uz jsem to rikala a proste to tak mam a je to, tak nevim proc se tady se mnou dohadujete, nezlobte se, ale proste to tak je...asi to mam nejak jinak nez vsichni ostatni.

aneta0707
22. bře 2013

@veri25 ja si taky vybrat nemohla, musela sem jit a co vim, tak ty co si vybrat nemuzou, musej pobirat do 9. mes vyssi a potom nizsi. tohle se nezmenilo ani po tech upravach co byly. takze tam budes mit nejakou chybu v matrixu 🙂 treba ti to tam ta pani blbe zadala a mas to jenom na 3 roky. jinak to mozny neni, protoze se porad ptam, jestli se s tim da neco delat

benjik
22. bře 2013

@veri25 tak si dej pozor,aby to nebyla chyba socky a nechtěli vrátit "přeplatek" Znám pár lidí,kterým se to stalo.

speedygon
22. bře 2013

@veri25 jj, jak píšou holky...4 letá se jako jediná neměnila...měla by sis to ověřit, protože vracet peníze za celý rok bys určitě nechtěla.....

benjik
22. bře 2013

@amabilis při pobírání rodičáku můžeš pracovat,klidně hned po narození dítěte a školka už je taky bez omezení.Dítko může chodit do školky normálně a o rp se nepříjde.

amabilis
22. bře 2013

@veri25 To je docela divné. Kdy zanikla ta smlouva z tvé práce? Protože pokud je to takhle, zřejmě jsi měla možnost výběru. Na mateřskou máš nárok, pokud más za poslední dva roky odváděno sociální pojištění alespoň 270 dní, což není tak těžké splnit, pokud jsi byla zaměstnaná a firma zanikla.
Být tebou, tak si to radši zjistím, aby ses pak nedivila, že máš vyčerpáno.

amabilis
22. bře 2013

@benjik Máš pravdu, na tuhle změnu jsem zapomněla. Ale mám pocit, že to není od narození dítěte, ale až od těch dvou let. Ale nechce se mi to hledat, takže nevylučuju, že se mýlím 😅

amabilis
22. bře 2013

@benjik Tak jsem na to narychlo koukla a před dosažením dvou let je omezení umístění dítěte na určité maximum hodin a od dvou let neomezeně. Tohle je docela příjemná změna (ač pro mě naprd, ale to je jedno 🙂 )

aknel72
22. bře 2013

Od 1.1. 2013 je to opravdu tak ,že výši RP si určíš sama podle toho jak dlouho chceš být doma a můžeš po 3 měsících změnit.Strop je 220 000,- Pokud máš zaměstnavatele musíš se s ním pouze domluvit,že chceš být doma 4roky on je povinen ti držet místo jen 3roky ,alespoň to tak bylo ,raději si to ověř.

veri25
22. bře 2013

pobiram davky od EU, jelikoz pritel je slovak, tak je to mozna tim

veri25
22. bře 2013

@amabilis zanikla kdyz jsem byla na rizikovem a nemohla jsem si vybrat, protoze v den kdy se narodil syn, ani me ani pritelovi nemohl byt vymeren denni vymerovaci zaklad a tim sem si vybirat nemohla

benjik
22. bře 2013

@amabilis omezení práce je na mateřské.Já mám obs rodičáky hned od porodu a u dcery jsem pracovala po konci šestinedělí.Ad školky - omezení neomezení,tady člověk dítě dřív jak v 5.letech stejně neumístí,jak je narváno 😖

amabilis
22. bře 2013

@benjik Já při prvním byla na mateřské a při druhém jsem šla rovnou taky na rodičák.

amandab
autor
22. bře 2013

Děkuji,ale stále z toho nejsem nijak moudrá. To, že je 220tis. sem věděla, ale furt nechápu jestli si tedy můžu určit hned po mateřské, že chci brát každý měsíc 5000Kč, celou dobu stejně, až do 4let věku dítěte. Někdo tu píše, že ne, že musim prvně 7600Kč a pak 3800Kč? A že je 4letá nevýhodná, proč? A pokud to dobře chápu, na 4letou jít můžu, zaměstnavatel mi to nemůže zakázat, ale může mě po 3letech propustit, je to tak? On by mě stejně nevzal zpátky, takže to mi je celkem jedno.

amabilis
22. bře 2013

@veri25 A tys žádala v čechách nebo na Slovensku? Protože to může být ten rozdíl.

U nás po těch změnách má nárok na peněžitou pomoc v mateřství jeden z rodičů, pokud v den, od něhož je tato dávka přiznávána, trvá nemocensky pojištěné zaměstnání (popř. účast na nemocenském pojištění osoby samostatně výdělečně činné) nebo ochranná lhůta a jestliže v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství trvala jejich účast na nemocenském pojištění alespoň kalendářních 270 dnů. Nástup na peněžitou pomoc v mateřství nastává dnem, který nemocensky pojištěná žena určí v období od počátku 8. do počátku 6. týdne před očekávaným dnem porodu.

Takže to by znamenalo, že pokud bys bývala chtěla nastupovat třeba 8 týdnů před datem porodu na mateřskou, tak abys na to měla nárok, tak by ti smlouva nesměla zaniknout dýl, než před těmi osmi týdny plus 6 měsíců, což je ochranná lhůta (takže . Jenže právě nevím, jak to je, když ta firma zanikne a to je zřejmě ten problém.

amabilis
22. bře 2013

@amandab Holky tu řešily tu možnost, kdy nemáš na výběr, to se tě netýká. Ty výběr máš a pokud si vybereš na čtyři roky, je to tvoje věc. Jinak nevýhodná je pouze, pokud ji máš "nakázanou", protože pak máš dávky dané a neuděláš nic, ty si můžeš výběr nastavit dle toho, jak ty chceš, jen nesmíš překročit 220 000, ale to oni si stejně ohlídají a taky je nejvyšší možná hranice, kterou smíš brát za ten měsíc.

betysek
22. bře 2013

@amandab Zákoník práce zná jen rodičovskou do 3 let, ta že by jsi musela požádat o neplacené volno, pokud by ti to zaměstnavatel odsouhlasil - péče na dítě do 4 let věku.Nevýhoda je, že při neplaceném volnu už ti zaměstnavatel nemusí držet místo....Rodičovský příspěvek si můžeš nastavit v jaké výši chceš, pouze je omezena horní hranice a ta závisí na tom, jak máš vysokou mateřskou. Jak ho budeš dlouho pobírat záleží taky na tobě, ale dají ti max 220000 Kč.