Konec RD v polovině měsíce - ÚP hned následující den?

esuska
6. říj 2012

Ahojky, moc prosím o radu. Malé bude 14.10. 3 roky. Práci sháním, snad i seženu, ale kdyby neee - mám se hlásit na ÚP hned 15. 10. nebo stačí až 1.11. s tím, že vlastně polovinu měsíce za mě ještě zdravotní a sociální pojištění platí stát a mám to tedy za říjem uhrazeno?
Jsem zmatená a hlavně nechci nic zanedbat....
Děkuji moc.

mirun
6. říj 2012

Měla by jsi se přihlásit do 3 dnů. Já jsem se byla na ÚP přihlásit hned druhý den.

mataharyy
6. říj 2012

Podle zákona máš na hlášení osm dní, tedy čím dřív, tím lépe 😉

zamilovanadonej
6. říj 2012

Jo, do tří dnů, pro sichr.

kammka
6. říj 2012

mazala bych tam nejbližší úřední den po 14.10., ale radši bych se telefonicky nahlásila co njedřív..

bocinka
6. říj 2012

mě řekla teď paní hned druhý den - pokud je pracovní 😉 😉 sociální zdravotní Ti právě už nezaplatí, jen za těch 15 dní 😠

benjik
6. říj 2012

Do tří pracovních dní.Sociálku ti stát na rd neplatí.

j.a.n.i
7. říj 2012

Uvedu to tady na pravou míru... hlásit se na UP není povinnost, ale možnost, takže záleží na každém, kdy se přihlásí.
s lhůtami je to následující:
- pokud se přihlásíš do 3 pracovních dní, bere se jako kdyby ses přihlásila hned následující den po skončení zaměstnání či jiné činnosti
- pokud se přihlásíš později, tak si přihlášená od data přihlášení
- 8 dní u UP nijak speciálně nefiguruje, to je obecná doba na hlášení změn

Jinak na RD ani na UP stát sociální neplatí, ale péče o dítě do 4 let se na důchod počítá, takže z toho ohledu je to vlastně jedno.

Není pravda, že by stát zaplatil zdravotní jen za těch 15 dní, stačí aby byl pokrytý 1 den a je zdravotní vyřešené za celý kalendářní měsíc.

Takže zakladatelko, i pokud se přihlásíš na UP až před koncem listopadu, tak je z pohledu zdravotního všechno v pořádku. Případně, pokud dítko chodí do školky na max. 4 hodiny, tak by ses nemusela hlásit vůbec a stačilo vy se na ZP nahlásit jako osoba pečující celodenně o dítě.
Na druhou stranu, s ohledem na podporu je zajímaví se přihlásit do těch 3 dní, protože ti podpora poběží hned, jinak by běžela až od toho data, kdy se skutečně přihlásíš.