Krátí mi dovolenou po RD, nemám nárok na celých 20 dní

lilithka
18. říj 2012

Ahoj, chtěla bych se zeptat, 19.března 2012 jsem ukončila PPM s první dcerou, protože 20. března jsem nastoupila na další MD se synem. K 1.10.2012 mi MD končí. Zažádala jsem o čerpání dovolené za rok 2012, ale chtějí mi ji pokrátit tak, že mi proplatí měsíce pouze za dobu, kdy jsem byla na MD. Tzn, že pokrátí o začátek roku, kdy jsem byla na PPM a o konec roku, kdy opět už budu na PPM. Já si myslím, že mám nárok na celou. Ale jak to mzdovce dokázat? I na PU a na sociálce mi přiznali, že to neví ☹

bosorkajarka
18. říj 2012

@lilithka jenom myslim ze si pletes PPM a RD. PPMje penezita pomoc v materstvi tzv. matersa a ta se pobíra 28 týdnu a RD rodičovská dovolená na které predpokládam si ted a byla na zacatku roku. 😉

lilithka
autor
18. říj 2012

@bosorkajarka máš úplnou pravdu, takže prostě začátek roku jsem byla na rodičáku s dcerou, z toho jsem přešla na mateřskou se synem a ted jsem opet na rodičáku. Už jsem to asi našla, článek, kde sse to vyloženě píše http://www.epravo.cz/top/clanky/kraceni-dovolen...

j.a.n.i
18. říj 2012

@lilithka Máš nárok na celou dovolenou... a jak to mzdovce dokázat? leda omlátit zákoník práce o hlavu, nic jiného mě nenapadá.

maladama
19. říj 2012

@lilithka nárok na dovolenou na zotavenou ti vzniká pouze v případě, že v daném kalendářním roce odpracuješ alespoń 60 směn - přičemž do "odpracovaných směn" se počítají pracovní dni na mateřské dovolené, ale ne rodičovská dovolená.
Dovolená vyčerpaná před nástupem na RD se krátit nesmí. V tvém případě by mohli krátit o tu část 1.1. - 19.3. - protože t je před nástupem na dovolenou. Ovšem krátí se až od 100 zameškaných směn, což neodpovídá.
Nechce se mi to počítat, ale možná to vyjde tak, že nebudeš mít 100 zameškaných pracovních dní ani za celý rok (tedy za období 1.1.-19.3. a 1.10.-31.12.) a v takovém případě se nekrátí vůbec nic a nikdy a zákoník práce to říká dost jasně.

maladama
19. říj 2012

@maladama jenom pro upřesnění, při odpracovaných míň než 60 směnách nevzniká nárok na dovolenou na zotavenou, ale na dovolenou za odpracovné dny, a ta je samozřejmě z definice poměrově krácená.

ojo
19. říj 2012

máš nárok na plných 20dní az tuto další PPM a nemůžou ti jí krátit za dny, které byli před touto PPM, pouze za ty následující...resp. za následující rodičák a pokud si ji vyčerpáš ihned po skončení PPM, tak ti jí ani krátit nesmí...

maladama
19. říj 2012

@ojo to je blbost, za to, co bylo před MD, se krátit může, ale jen v případě, že je to víc než 100 zameškaných pracovních dní. Naopak se výslovně nesmí krátit dovolená vyčerpaná před nástupem na RD.

j.a.n.i
19. říj 2012

@maladama Jojo, je to přesně jak píšeš 😉

anina32
1. únor 2013

@j.a.n.i Prosím a jak je to když jsem byla do 26.1.2013 na mateřské, nyní si vybírám loňskou dovolenou až do 1.3.2013. Budu hned od 2.3. nastupovat na rodičovskou dovolenou nebo mi vznik nárok na pár dní dovolené i za letošek? Děkuji za odpověď.

j.a.n.i
1. únor 2013

@anina32 Měla bys mít nárok ještě na 2/12 dovolené za rok 2013.

anina32
1. únor 2013

Děkuji😉

bulinka
1. únor 2013

@anina32 na RD jste měla nastoupit ihned po ukončení MD a zároveň nastoupit na tu dovolenou

maladama
2. únor 2013

@bulinka to je blbost, není možné současně čerpat rodičovskou dovolenou (omluvenou absenci v práci) a řádnou dovolenou. Řádná dovolená (nevyčerpaná za dobu před MD, naběhlá za MD a v případě, že je jí hodně, tak ještě naběhlá za dobu čerpání dovolené) se čerpá mezi MD a RD. Je potřeba o ni požádat před skončením MD, s uvedením, že má být čerpáná v návaznosti na MD a současně se žádá o RD od skončení dovolené do data x.

jajdaelda
2. únor 2013

@maladama Blbost to není. @bulinka má pravdu. Lze to takto čerpat, protože RD vyplácí stát, dovolenou proplácí zaměstnavatel. A rozhodně to takto doporučuji dělat, protože pokud by zažádala o čerpání dovolené až po ukončení RD,tak jí bude krácena,kdežto když zažádá o čerpání dovolené ihned po skončení MD,tak může čerpat celou dovolenou,na který má nárok....dovolená je prostě druh příjmu a při RD můžeš mít příjem i od současného zaměstnavatele a bez omezení výše výdělku 😉

maladama
2. únor 2013

@jajdaelda rodičovská dovolená je institut pracovního práva. Je to omluvená absence v práci. Není možné mít absenci v práci omluvenou současně ze dvou důvodů, a nemůžeš mít současně rodičovskou dovolenou a chodit do práce, jako nemůžeš mít normální dovolenou a chodit do práce.

Rodičovský příspěvek je institut práva sociálního zabezpečení a jde o platbu státu osobě, která zajišťuje péči o dítě mladší 4 let, a to buď sama, nebo za pomoci jiné dospělé osoby, nebo (s omezeními) současně s pobytem v předškolním zařízení (těch tuším 46 hodin měsíčně do 2 let a neomezeně nad dva roky). S rodičovskou dovolenou nemá nic společného a samozřejmě je možné ho čerpat bez ohledu na čerpání rodičovské dovolené.

bulinka
2. únor 2013

@maladama tak já tedy nevím, jsem již na druhé rodičovské a pokaždé jsem to tak měla. A do toho pracuji v mzdové účtárně tak o tom malinko něco vím a opravdu se současně s nástupem na RD nastupuje na řádnou dovolenou u zaměstnavatele. Ale musíte o ŘD zažádat už při pobírání mateřské

anina32
2. únor 2013

@bulinka Rodičovský příspěvek nemá s rodičovskou dovolenou nic společného. O RP mám dávno zažádáno a budu ho pobírat teď od února zároveň s výplatou za loňskou dovolenou v práci. RD je doba po kterou nebudu v zaměstnání, zaměstnavatel mě nebude platit, ale po návratu by měl mít pro mě místo. Za RD nejsou žádné peníze ale musím zaměstnavateli nahlásit od kdy do kdy na ní budu.

jajdaelda
2. únor 2013

@anina32
@maladama dámy, jsem z vašich příspěvků lehce zmatená..
Rodičovská dovolená se poskytuje matce či otci dítěte po skončení výplaty PPM nebo ode dne narození dítěte rodičům, kterým nevznikl nárok na PPM
Na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku tohoto dítěte.
Tudiž z výše uvedeného mi vyplývá,že obojí spolu souvisí, i když každé s jiným institutem
A u zaměstnavatele to funguje tak, že např. MD skončí k 28.2.2013, zaměstnankyni zbývá třeba 15 dní dovolené, tudíž si 1.2.2013 zažádá o čerpání řádné dovolené po ukončení MD, a pro zaměstnavatele bude od 1.3.2013 do 21.3.2013 čerpat dovolenou,kterou jí proplatí s březnovými výplatami. A od 22.3. bude pro zaměstnavatele na RD do doby, kterou si sama určí a oznámí to zaměstnavateli. Doporučuje se to takto řešit, protože pokud by o čerpání dovolené zažádala až po ukončení RD,tak by se nárok na dovolenou krátil.
A současně bude od 1.3. 2013 čerpat rodičovský příspěvek (od ÚP), tzn.,že za březen jí na účet přijde jak mzda za dovolenou,tak rodičovský příspěvek.

V mém a bulinky předchozím příspěvku to nebylo oddělené - RD, RP, a řádná dovolená..nevšimla jsem si,že bulinka psala,že to měla čerpat současně....to opravdu nelze 😉

Nicméně myslím,že je to stejně teď jedno, bo autorka původního příspěvku ten problém řešila někdy před 4mi měsíci,takže teď už to má asi stejně vyřešené 😎

anina32
2. únor 2013

@jajdaelda bulinka reagovala na mnou včera položenou otázku, a psala že jsem měla na RD nastoupit ihned po skončení mateřské, ale kdybych to udělala tak bych nemohla vyčerpat řádnou dovolenou. Máš pravdu, došlo tu k záměně RP za RD 😉. Souvisí to spolu tím že se jedná o dítě, ale jde o 2 rozdílné věci. Můžeš být třeba na RD 4 roky a RP pobírat jen 2 roky, nebo i naopak.

j.a.n.i
2. únor 2013

@bulinka Je hodně smutné, pokud si někdo, kdo pracuje v mzdové účtárně plete rodičovskou dovolenou a rodičovský příspěvek ☹

jajdaelda
2. únor 2013

@anina32 to je tak,když si přečtu jen úvodní příspěvek ☹ 😉 ...

jajdaelda
2. únor 2013

resp.,když si přečtu jen některé odpovědi 😅 ...a takhle vznikají fámy a nedorozumnění 😀

maladama
2. únor 2013

@jajdaelda tak, na tom modelovém příkladu jsi to uvedla naprosto přesně.

Část zmatení vzniká z toho, že lidé často říkají "beru rodičák" a "jsem na rodičáku", čímž myslí "beru rodičovský příspěvek" a "jsem na rodičovské dovolené", což obojí souvisí s tím, že mají dítě, ale není to totéž. Ostatně to samé je s "mateřskou", kterou taky někdo myslí "peněžitou pomoc v mateřství" (což jsou ty peníze, co matka může dostávat, když splní podmínky) a někdo "mateřskou dovolenou (což je omluvená absence v práci, na kterou je nárok automaticky).

Laik to rozlišovat nemusí, ale když někdo chce radit, měl by v tom mít pořádek, protože jinak vzniká zmatek. A popravdě mě ani nepřekvapuje, že tomu nerozumí ani někdo, kdo o sobě tvrdí, že pracuje na mzdovce - sice tam by tomu rozumět měli, ale stejně se tu každou chvilku někdo ptá, jak donutit zaměstnavatele chovat se podle zákona... což je jen v půlce případů zlý úmysl, v druhé půlce neznalost a neochota.

bulinka
2. únor 2013

@j.a.n.i psla jsem to při vaření, tak jsem se přepsala!!!!! Příště se do toho nebude plést, člověk chce poradit a hned se do něj pustíte

bulinka
2. únor 2013

@maladama jak už jsem psala, přepsala jsem se, vám se to nikdy nestalo? Příště nikomu radit nebudu. Omlouvám se, že jsem do diskuze vůbec zasahovala. Jdu se věnovat dětem

j.a.n.i
2. únor 2013

@bulinka Ano, přepsat se může každý... ale přepis mohlo být jen to první, po vysvětlení od @maladama si trvala stále na svém a to už fakt přepis není... jinak já taky netvrdím že vím všechno, ale umím uznat svou chybu...

bulinka
2. únor 2013

@j.a.n.i ano je to neodpustitelná chyba, ale snad lze pochopit, že už jsem doma pět let a holt mozek nepracuje tak jako když se sedí v kanceláři. Ještě jednou se omlouvám za špatnou terminologii

jajdaelda
2. únor 2013

ale no tak holky....stačí,že se to dohaduje na jiných diskuzích....hlavně, si nebrat nic osobně 🙂 ... a ono člověk může něco myslet a napíše to dle svého nejlepšího vědomí (viz. můj první příspěvek ze dneška) a prostě nedodá určitej detail a pro ostatní už to vyzní jinak....šak nejde o život,hlavně,že se dobereme nějakého správného závěru 😎 Krásnou sobotu všem

pajule
2. únor 2013

Ahoj prosím byl by někdo ochotný mi tu poradit? Na MD jsem nastoupila 7.9.2012. MD trvá 28 týdnů, že?TJ do 22.3. 2013.
Chci si požádat o proplacení dovolené na zotavenou,ALE mám na ni vůbec nárok?Prosím vysvětlete mi někdo jako " pro debila" jak to je?
Díky

maladama
2. únor 2013

@pajule určitě máš nárok na nějakou dovolenou i za 2013, jde jen o to, kolik. Pokud ti z 2012 nezbyla žádná vyčerpaná dovolená, tak se bude počítat jen to, co jsi byla na MD v 2013.
Leden měl 22 pracovních dní
únor 20 pracovních dní
v březnu to vyjde na 16 pracovních dní
dohromady 58 pracovních dní

a tady si právě nejsem jistá, jak se to bude počítat dál. Normálně, aby ti vznikl nárok na dovolenou za kalendářní rok, potřebuješ mít "odpracovaných" 60 směn - do toho se počítá i MD.
Pokud nemáš těch 60 směn, tak máš nárok na 1/12 celkové dovolené za každých 21 odpracovaných směn.
A já právě nevím, jestli by to šlo udělat tak, že se ti tahle dovolená (tedy 2x1/12, což je 3 dny u 20denní dovolené) započítá do těch celkových 60 směn, aby ti vznikl nárok na celou dovolenou nebo ne.