Lze pobírat rodičák a zároveň podporu v nezaměstnanosti?

mondulka21
12. črc 2014

Ahoj holky. Dočetla jsem se, že během pobírání rodičovského příspěvku (ne mateřské), lze být zároveň registrovaná na úřadu práce a pobírat podporu v nezaměstnanosti. Máte s tím někdo zkušenost?
Dám příklad: žena pracuje v kuse 5 let, pracovní smlouva jí končí 14 dní před koncem mateřské. Požádala by klasicky o rodičák, zvolila si dejme tomu 3 letou variantu. A teď otázky 🙂
1) zároveň s rodičákem by se nahlásila na úp a nechala si vyplácet podporu a po 5 měsících se z úp odhlásila. V tomto případě by se podpora vypočítávala ze mzdy nebo by to bylo z toho průměru a byla by jen kolem těch 3000? za jak dlouho by se znovu mohla nahlásit na úřad a znovu si nechat vyplácet podporu?
2) jak by to bylo v případě že by se nenahlásila ihned po mateřské, ale třeba až 8 měsíců za které pobírala rodičák (tedy dejme tomu že za poslední dva roky by měla v práci odpracováno 10 měsíců + 6 měsíců mateřská) jak by se výše podpory počítala v tomto případě? bylo by to z platu nebo zase z toho průměru (kolem 3000).
3) po kolika měsících se člověk může takto nahlásit na ÚP znovu.... je-li to vůbec možné... je nutné pak skutečně něco odpracovat nebo stačí zase jen ta náhradní doba zaměstnání?
Samozřejmě si jsem vědoma, že z evidence na úp vyplívají jisté povinnosti (hledat práci, chodit na úp na ty jejich schůzky...) a že pokud člověk odmítne vhodné zaměstnání mohou ho z úp vyhodit, ale z mé zkušenosti (bylo to tedy již před cca 4 roky kdy jsem na úp šla ihned po škole a byla tam asi 2,5 měsíce) mi paní na úp nikdy žádnou práci nenabídla, jen se mě na schůzce zeptala zda hledám, já řekla ano, napsala mi další termín schůzky a tím to haslo....
Holky je to JEN DOTAZ, narazila jsem a tuto možnost v rámci jedné diskuze, ale nikde jsem se o tom víc nedočetla,jen že to jde... Tak mě to prostě jen zajímá a rozhodně nechci vychcávat se státem, ale třeba by se to některým maminkám, co jsou na tom finančně špatně mohlo hodit... Proto mě prosím neodsuzujte, jde čistě o mojí zvědavost (já už jsem prostě taková že když na něco narazím tak se snažím o tom zjistit víc 🙂 a budu ráda za každé info, doměnky, připomínky.... 🙂

bajana
12. črc 2014

tak mne sa zda uz modelova situacia nespravna - zena by v tomto pripade bola v ochrannej lehote a poberala by matersku a nie rodicak, alebo sa mylim?
ja som v situacii, ze nemam narok na matersku {OSVC}, uz nepracujem a som evidovana na UP, dostanem podporu, ale akonahle porodim a budem mat rodny list dietata, pojdem si vybavit rodicak a ten sa mi bude vyplacat spatne od narodenia dietata....je pravda, ze som sa nepytala, ci by som mohla dobrat podporu 5 mesiacov, co by sa krylo cca 3 mesiace s rodicakom, ale ak by som to urobila, tak by som po skonceni rodicaku uz nemala narok na podporu, ale UP by ma len evidoval, nic by mi neplatil...
ale celkovo su tvoje otazky strasne komplikovane a aj pracovnicky UP by mali velky problem zodpovedat ich
@mondulka21

hanyzka11
12. črc 2014

@mondulka21 zdravím, předem píšu, že neporadím, jen napíšu, co o tom vím já a budu čekat, že napíše někdo, kdo s tím má opravdu zkušenost.
tak v první řadě tě snad nikdo neodsoudí za to, že bys chtěla peníze na které máš ze zákona nárok.
Moje situace je a taková. nastoupila jsem na úp po skončení prac.po. na dobu určiou a začala pobírat podporu v nezaměstnanosti. nárok byl na 6 měsíců, já ale po 3,5 měsíce nastopila na mateřskou a tudíž jsem se musela odhlásit z úp. tím mi dávky stopli. v porodnici jsem se setkala s maminkou, která byla ve stejné situaci a tvrdila, že po skončení mateřské nastoupí na úp a oni jí dávky doplatí. říkala, že to má zjistěno, že se vyptávala a hledala, protože takovou možnost ti normálně žádný úředník nenabídne, i když to jde.
tak jsme začali s manželem trochu pátrat a popravdě na netu nikde nic. paní na úp se k tomu moc vyjadřovat nechtěla a celkově vypadala, jak kdyby to měla dát ze svojí kapsy. ale neřekla před tím třičtvrtě rokem ani tak ani tak. naposledy jsem se zeptala ochotné paní na sociálce, co jsem s ní řešila rodičák a ona mi řekla, že za celou dobu 20ti leté praxe se nesetkala s tím, že by někdo bral rodičák a příspěvek v nezaměstnanosti, ale že netvrdí, že to nejde.
takže jediná možnost podle mě je zajít přímo na úp a vyptat se na to. určitě narazíš na problém, že budou dělat, že o ničem neví, ale když řekneš, že to máš zjištěno, budou nuceni si to ověřit. já jsem právě přemýšlela, že bych se přihlásila na úp a pak se po půl roce zase odhlásila (až bych jako vybrala ty zbývající dávky - klidně stát podojím ono jako 20 tisíc ti nikdo jen tak nedá a když člověk pracuje, tak na to snad má nárok 🙂 ale nějak nevím jestli to jde a zatím jsem nenašla odvahu se s tou mojí kozou na úp dohadovat.
Vím, že jsem neporadila, ale snad se tady něčeho společně dopátráme.

mondulka21
autor
12. črc 2014

@bajana já myslím že by normálně byla na mateřské 6 měsíců a mateřská by jí končila zároveň nebo pár dní po konci pracovní smlouvy (tedy v době kdy dítěti budou cca 4 měsíce) zde už ochraná lhůta nehraje žádnou roli... (na mažeřskou by nastoupila ještě v době kdy byla zaměstnaná 🙂

hanyzka11
12. črc 2014

@bajana komplikované se to zdá, ale myslím, že matek v takové situaci je docela dost, jen jim nikdo zkrátka neporadí :( a podle mě by to vědět měli...........

bajana
12. črc 2014

@mondulka21 ahaaaa, prepac, necitala som pozorne 🙂

mondulka21
autor
12. črc 2014

@hanyzka11 já si právě taky myslím že by se mnou vyběhli a tvrdili mi že to nejde 🙂, ale oni kolikrát tvrděj na úřadech a třeba i účetní ve firmách takový blbiny, že pokud jim to člověk neřekne jako fakt a že to ví,že to tak je a nejlíp podložené nějakým paragrafem, tak prostě ne, aby s tím neměli náhodou práci.... 🙂

hanyzka11
12. črc 2014

@mondulka21 to je právě ono. ta paní v práci říkala,že si to vysháněla na takových těch internetových poradnách, jak přímo píše právníkům. že jí takhle nikdo nic nebyl ochoten říct.......:( no říkám, jsem zvědavá, co se tady ještě dozvíme

hanulkapal
12. črc 2014

@mondulka21 Podle mě je TEORETICKY možné pobírat mateřskou + podporu v nezaměstnanosti. Já jsem ukončila zaměstnání k 31.5., termín porodu mám 30.12. Mám tedy rozdíl méně než 180dní mezi zaměstnáním a nástupem na mateřskou. Podpora mi byla schválená na 5 měsíců, celou podpůrčí dobu budu pobírat stejnou částku (tj vychází to tak, že poslední výplata podpory by měla být v měsíci listopadu, kdy už ale budu pobírat mateřskou). Jelikož to pracovnice ÚP se mnou neřešila a poslední návštěvu ÚP před porodem mám mít právě v prosinci, tak předpokládám, že nepočítají s variantou, že bych měla na mateřskou nárok a měla by mi být normálně vyplacena podpora. Nicméně v mém případě se až tak nejedná o "dojení" státu, pracovala jsem 7 let v kuse a podpora mi byla uznaná velmi nízká, a to 3800Kč, takže by mi samozřejmě pomohlo, kdybych v listopadu dostala jak PPM, tak podporu od ÚP. Jak to bude v praxi nevím, zatím jsem nezjišťovala, ale jakmile zjistím, dám vědět.

geliva
12. črc 2014

nelze pobírat mateřskou (PPM) a podporu, ale rodičák a podporu ano.
podpora se vypočítává z posledního platu za poslední 2 roky, tedy aby se počítala z platu musíš nastoupit na úp do dvou let od skončení zaměstnání.
když dobereš podporu a odhlásíš se, tak pokud budeš jenom na rodičáku a nebudeš pracovat, znovu máš nárok na podporu po dvou letech, pokud odpracuješ půl roku, máš nárok dřív
všeobecně pracák zajímá jenom to co jsi dělala poslední dva roky

geliva
12. črc 2014

@hanyzka11 měla jsi nárok opravdu na 6 měsíců, nebo už jenom na 5? nicméně pokud jsi nevyčerpala celou dobu a ted pobíráš rodičák (a ne mateřskou) tak se můžeš zaevidovat a máš nárok vyčerpat zbytek té podpůrčí doby (už nebudeš mít celých 5 měsíců, ale odečtou ti od toho ty 3,5 co už jsi dostala)

lucieandrlova
12. črc 2014

Ahoj, rodičák a podporu můžeš mít zároveň. Rozhodující pro výši podpory je, zda se hlásíš po skončení pracovního poměru (tj. do 3 dnů po skončení - pak se podpora vypočítá z platu) nebo z rodičáku (tj. skončil pracovní poměr a dál už běžel pouze rodičovský příspěvek - pak se podpora vypočítá z národního průměru, tedy cca 3000 Kč.)

mondulka21
autor
13. črc 2014

@geliva děkuju za reakci na moje dotazy a ještě bych se chtěla zeptat zda jsi si těmi dvěma roky 100% jistá nebo se jen domníváš 🙂

hanyzka11
13. črc 2014

@geliva dobře, ale nevěděla bys náhodou jak by to bylo se soc a zdrav? jakože kdybych se přihlásila na úp, jestli to nepřechází do evidence úp (jako ta platba soc,zdrav.) a jestli bych se po pár měsících mohla zase odhlásit a být jen na rodičáku. je to takové podivné, ale jen by mě zajímalo, jestli by to šlo. a jinak opravdu to mám na 5. to máš pravdu. a je mi jasný, že by mi doplatili jen ten zbytek, ale byly to docela dobrý peníze. moc díky

geliva
14. črc 2014

@mondulka21 jj, ty dva roky jsem si jistá, aby jsi měla nárok na podporu musíš mít za poslední dva roky odpracovaných 12měs. (do téhle doby se počítá i rodičák),

@hanyzka11 kdo přesně bude platit to soc. a zdr. poj. ti nedokážu říct, ale v každém případě stát (nevím jestli přes ten úp, nebo pošjištovnu), ty to jenom nahlášíš na pojištovně, po dobrání podpory se klidně můžeš z pracáku odhlásit a zase to jenom nahlásíš na pojištovně, že jsi na rodičáku

kn_vera
10. kvě 2021

Připisuji aktuální info pro ty, kdo řeší souběh rodičovského příspěvku a podpory v nezaměstnanosti - právě jsem obvolala úřady a bylo mi řečeno, že LZE pobírat RP a Podporu v nezaměstnanosti, ovšem budou mi nabízet práci, tak se předpokládá, že chci pracovat 🙂