Lze předčasně ukončit rodičovskou dovolenou?

ivammt
22. črc 2014

Dobrý den, zajímá mě, zda je možné např.po dvou letech ukončit rodičovskou dovolenou (kterou mám na 3 roky). Pokud s tím máte někdo zkušenost, budu ráda za radu. Na netu jsem zatím nic nevypátrala. Děkuju

ckei
22. črc 2014

@ivammt jde to, ale příjdete o ty peníze, které nemáte vybrané.

barborka09
22. črc 2014

@ivammt A proč to chceš udělat? Dneska přece můžeš pobírat rodičák, pracovat a dítě od dvou let může chodit neomezeně do školky. To by byla škoda přijít o ty peníze z rodičáku ne? Jinak předčasně ukončit rodičovskou můžeš - já zašla na sociálku, tak jsem nahlásila že končím rodičák a bylo vyřešeno. Ale tehdy ještě nebylo možné dát dítě do školky a pobírat i rodičák. Dnes už to jde.

ivammt
autor
22. črc 2014

peníze doberu právě dříve než za 3 roky... a myslím, nebo mi to tak bylo řečeno, že když jsem na rodičovské tak má výplata nemůže přesáhnout více jak 10 000,- je to tak?

ivammt
autor
22. črc 2014

a tím pádem vlastně, pokud to všechno chápu dobře, až si doberu peníze z rodičovské, budu po zbytek rodičovské dovolené si moci vydělat max. 10 000,-

xpila
22. črc 2014

@ivammt Můžeš si vydělat kolik chceš a nikde nic nedokládáš. Pokud jsi v práci nahlásila, že si bereš RD do 3 let, tak s dřívějším návratem musí souhlasi. Je to tedy pouze na nich.

ivammt
autor
22. črc 2014

@xpila když já byla OSVČ... tak i u OSVČ platí, že si můžu vydělat kolik chci??

xpila
22. črc 2014

@ivammt Platí to samozřejmě pro všechny http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/rodicovsky....

blahova_andrea
22. črc 2014

no a když jsi byla osvč, tak jde ti vážně o rodičovskou dovolenou, kterou uděluje zaměstnavatel nebo si to pleteš s délkou pobírání rodičovského příspěvku? to jsou dvě různé věci a dost lidí to plete dohromady 😉

mina_
22. črc 2014

@ivammt jde to, pokud nebudeš mít vybrané všechny peníze z onoho super balíku 220 tis, tak o peníze přijdeš a pokud to máš v práci na 3 roky, tak zaměstnavatel musí souhlasi s ukončením a nemusí tě vzít zpět... mojí kolegyni nabídli jen poloviční uvazek a když chtěla celý, tak ji vyhodili.... je to cca 3 roky

xpila
22. črc 2014

@mina_ O peníze nepřijde, proč by o ně měla přijít???

zmrz_lina
22. črc 2014

@xpila no protože mina_ přispěla informací starou 3 roky, tedy zcela neaktuální... 😀

mina_
22. črc 2014

@xpila pokud rodičák ukončí a nedobere, tak zbytek propadá... musí se zajít na úřad, zjistit kolik penez zbývá a nechat si vyplácet maximální částku co jde až do doby ukončení... to máš jako když čekáš druhé dítě a porodíš dřív než dobereš první rodičák.... pak nasupuješ buď na mateřskou dovolenou a nebo dna druhý rodičák... dávka se bere vždy na nejmladší dítě....

mina_
22. črc 2014

@zmrz_lina a jak to tedy je?

zmrz_lina
22. črc 2014

@mina_ v současné době můžeš jít do práce vydělávat a současně pobírat RP. Po druhých narozeninách dítěte je každému jedno, jestli je doma s babičkou nebo chodí plně do školky/jeslí 😉 Nic nepropadá.

zmrz_lina
22. črc 2014

@mina_ U rodičovského příspěvku prostě můžeš pracovat zcela neomezeně, na základě libovolné pracovní smlouvy a vydělat si kolik chceš. Pokud je dítě mladší 2 let, tak smí do školky/jeslí na max. 46 hodin v měsíci (ale pokud ho hlídá např. babička, tak je to jedno a můžeš pracovat na plný úvazek), pokud je dítko starší 2 let, můžeš ho mít ve školce/jeslích denně.

kimby
22. črc 2014

ja v r.2010,mela rodicak na 3roky,brala jsem ho ve výši 7600kc,v 1,5roce dcery me zaměstnavatel požádal,zda bych se nemohla vrátit,normálně na plny úvazek.Šla jsem tedy do prace,o žádné peníze jsem neprisla,jen jsem si dala rychlejší formu čerpání(max 11500kc) a dovybrala jsem si je do plne výše onoho balíku.

takže není žádný problem,nyní opět jako jistotu sahnu po rodicaku na 3 roky,pujde-li to a budu moci nastoupit do prace dříve,půjdu.

píší jen v rychlosti z tabletu,pardon za interpunkci

xpila
22. črc 2014

@mina_ Tak to opravdu není, propadá pouze v případě toho druhého dítěte. Viz co psala @zmrz_lina.

j.a.n.i
22. črc 2014

@ivammt No, já bych řekla, že by bylo především dobré nemotat tu pojmy. Rodičovská dovolená nemá s rodičovským příspěvkem nic společného. A pokud si OSVČ, tak ani na žádné rodičovské dovolené nejsi a být nemůžeš a tedy není co předčasně ukončovat.

blanka.k
22. črc 2014

@ivammt pokud jsi OSVČ a chceš zas být dál OSVČ.,tak ideální je naopak protáhnout si pobírání RP na 4 roky a u toho pracovat dál na živnost (nemusíš platit min.odvody, což jsou nemalé částky pokud nevyděláváš desetitisíce 😉

ivammt
autor
22. črc 2014

Jesis tak ja jsem z toho jeste vic zmatena. Myslela jsem ze ma rodocovskou na 3 roky a poborani prispevku mam cca na 2 roky... pokd jsem tedy byla osvc tak nejsem na rodicovske? To nechapu.. myslela jsem ze nemuzu vydelavat vic jak 10 000,- kdyz jsem na rodicovske. A pokid je to vsechno teda blbost. Tak muzu vydelavat kolik chci, a byt stale na rodicovske so tech 3 let jak ksem zadavala na urade.. moc se omlouvam aai jsem uplne nechapaci tupon... ale po dobu rodicovske dov.za.me plati stat socku a zdravku, ze jo?

mariii
23. črc 2014

@ivammt
Rodičovská dovolená je uvolnění z práce od zaměstnavatele, to ty jako OSVČ samozřejmě nemáš. Na úřadě se hlásí pouze částka, kterou chceš měsíčně pobírat, délka dovolené by je nezajímala, ani kdybys na nějaké byla. Ty jsi osoba pobírající rodičovský příspěvek a z tohoto titulu za tebe stát platí zdravotní (sociální se platí jen když jsi výdělečně činná). Rodičovský příspěvek je pro tebe výhodné pobírat co nejdéle z důvodů, které napsala blanka.k. Výdělek je při pobírání příspěvku neomezený.

jituliiii
23. črc 2014

Rodičovský příspěvek si dle mě můžeš nechat na 3 roky a rodičovská dovolená je uvolnění z práce tvým zaměstnavatelem...a to záleží jen na něm, jestli ti umožní dřívější návrat...mně bylo doporučeno nahlásit, že doma budu 2 roky a že prodloužit není problém nikdy, ale jakmile řeknu na 3 roky, tak už na 3 roky počítá s někým jiným, vůči kterému by to bylo zase nefér...

granta
23. črc 2014

@jituliiii přesně jak píšeš, taky radím žádat o RD na kratší dobu

blanka.k
23. črc 2014

@ivammt stát za tebe platí socku a zdravku po dobu pobírání RP, takže pokud jsi OSVČ, tak radím prodloužit na 4 roky a u toho klasicky dělat na živnost (daně a pojištění se platí stejně jako před těhu, jen pro tebe neplatí ty minimální odvody každý měsíc - což je výhodné, pokud nevyděláváš moc 🙂 Jen všude nahlásit, že pobíráš RP (na socce chtěli papír od pracáku, že pobírám RP) 😉 Výška výdělku není omezená 😉

ivammt
autor
23. črc 2014

@mariii dekuju. Tak uz to chapu. Udelala jsem to teda uplne blbe... 🙂 prispevek mam na cca 2 roky.. no neda se uz nic delat.. nebo vlastnr muzu zazadat o zmenu castky mesicni a jeste si to na pul roku natahnout, ze jo? Tak to zkusim... 🙂 dekuju mooooc... uz se v tom vic orientuji..

jituliiii
23. črc 2014

@ivammt prodlužovat příspěvek můžeš až do 4 let???? dítěte tuším 🙂 mně na začátku říkala paní na úřadě, že můžu měnit každý 3. měsíc, ale teď to řešila kamarádka a je úplně jedno, kdy prodloužíš, jen nesmíš vyčerpat částku 220.000 🙂

nikolavalkova
27. pro 2017

Dobry den, mam otazku. Jsem na materske dovolene a chtela bych nastoupit do prace dcera ma 2,5 roku jak je to s ukoncenim materske a se zbytkem penez kdyz materska by mi koncila v cervnu. A do skolky bych ji nedavala byla by u babicky dekuji za odpovedi

zmrz_lina
27. pro 2017

@nikolavalkova v prvé řadě nejsi na mateřské dovolené. V současné době jsi na rodičovské dovolené a pobíráš rodičovský příspěvek. Rodičovská dovolená a délka pobírání rodičovského příspěvku nemusí být stejně dlouhé, tzn. můžeš rodičovskou dovolenou ukončit, vrátit se do práce a dál pobírat rodičovský příspěvek až do vyčerpání celkové castky. (220 tis.).

nikolavalkova
27. pro 2017

Dekuji za opraveni ;) vzdy se mi to pletlo 🙂 takze nemusim ukoncovat rodicak ? A muzu normalne zpet nastoupit na smlouvu ? Jsem s toho vseho zmatena kazdy nekde pise neco jineho ;)

betelgeuzz
27. pro 2017

@nikolavalkova ano, můžeš nastoupit zpět do práce a zároveň pobírat rodičák až do konce. Dítě může chodit i do školky, pokud ho vezmou. Ale pokud sis v práci nahlásila rodičák do 3 let, nemusí tě zaměstnavatel vzít zpátky dřív.