Lze převést RP na otce a sama se jít registrovat na ÚP?

zamilovanadonej
24. únor 2014

Dobrý den, chci se zeptat někoho zkušenějšího: Pobírám čtyřletou variantu rodičáku, a z osobních důvodů (neřešte proč) bysme chtěli, aby si na sebe rodičák vzal manžel, a já bych se šla registrovat na Úřad práce. Lze to? Vypočítají mi podporu z rodičáku za minulý rok, nebo budu bez podpory? Děkuji

gepe
24. únor 2014

@zamilovanadonej neresim duvody 🙂. Narok na podporu by jsi mela, otazkou je kolik by jsi dostala.
Mrkni: http://socialni-davky-2013.eu/socialni-davky-20...

blahova_andrea
24. únor 2014

@zamilovanadonej no myslím, že ty důvody tu napadnou každého, ale fakt nám do toho nic není. podporu budeš mít 5měsíců, ale teda bude to pár šupů. počítej kolem 3000. jako mít chlapa na rodičáku a sama na úp, tudíž oba dva prakticky bez příjmu...? vážně to tak chcete?

zamilovanadonej
autor
24. únor 2014

@blahova_andrea A proč ne? Schválně jsem psala po důvodech nepátrejte. 😉 Ne prakticky bez příjmu, ale oficiálně 😉

benjik
24. únor 2014

Jde to.Jen co po 5.měsících,když neseženeš práci nebo neotěhotníš
@zamilovanadonej

@blahova_andrea proč myslíš,že chlap bude bez příjmu? Vždyt může dál chodit do práce.

blahova_andrea
24. únor 2014

@zamilovanadonej jj, je mi jasný, že vaše situace je nějaká a víte, proč to děláte a že si to můžete dovolit. nepátrám. jen jsem se zeptala jestli víte, co děláte 😉 já už jsem taky po různých zkušenostech pro kde co, hlavně když to nějak jde 😀

blahova_andrea
24. únor 2014

@benjik jj, některé věci mě napadly až po odeslání 😅 máš pravdu...variant je spousta 😉

benjik
24. únor 2014

@blahova_andrea no taky koho to má hned napadnout,když se co chvíli něco mění,že?

zamilovanadonej
autor
24. únor 2014

@benjik Tak teoreticky si to po vyčerpání podpory můžeme přehodit zpět, ne? 😕

benjik
24. únor 2014

@zamilovanadonej teoreticky ano.Ale aby nebyl problém,žes ho ukončila,byla na podpoře a ted zas na rodičák.Aby tě nenařkli z podvodu nebo tak,i když to podvod není-jen využití skuliny v zákonech.Možná by bylo fajn,být třeba i jen den dva někde v páci-pak nemůže nikdo ani ceknout.Práce ti nevyhovovala,tak ses vrátila na rp.

konidana
24. únor 2014

@zamilovanadonej V pohodě, my to tak měli. Jen přežít to papírování:D

j.a.n.i
24. únor 2014

@zamilovanadonej Není žádný důvod převádět rodičák, na UP se můžeš hlásit i při jeho pobírání... a jinak podpora je 3694 Kč (první 2 měs.), 2955 Kč další 2 měs.), 2709 Kč (posl. měs.)

konidana
24. únor 2014

@j.a.n.i A to ti daj podporu i když bereš rodičák? Nebo je přidělení podpory omezený měsíčním příjmem , že jo? Snad 4000Kč měsíčně?

j.a.n.i
25. únor 2014

@konidana Ano, dají, rodičák je sociální dávka nikoliv příjem. Jinak při příjmu z brigády nejde podpora pobírat vůbec a ten limit 4250,- je pro to aby člověk mohl zůstat na UP zaregistrovaný.

benjik
25. únor 2014

@j.a.n.i mám dotaz,jak moc jsou o tomto úřednice informované? Páč my matky skoro vůbec a řekla bych,že spousta lidí by to využila.

j.a.n.i
25. únor 2014

@benjik Jo, to nevím, já to nikdy prakticky nezkoušela 😀

benjik
28. únor 2014

@j.a.n.i při "informovanosti" některých úřednic,to snad nemá ani cenu zkoušet.Ale jak je to s evidencí na zdravotku? To je tam člověk v koloncecna rd nebo úp?

j.a.n.i
28. únor 2014

@benjik Jak zkoušet, vždyť jim nemusíš říkat, že bereš rodičák, prostě tady jsem, chci se zaregistrovat a tečka. A na ZP člověk 100% není v kolonce RD - ta je pouze pro ty, komu trvá pracovní poměr, takže je buď osoba pobírající rodičák, nebo UP a je to vlastně úplně fuk.

benjik
28. únor 2014

@j.a.n.i ne?A z čeho je pak podpora? Vždyt musí člověk nějak dokázat,že na ní má nárok.

j.a.n.i
1. bře 2014

@benjik Nárok je na základě odpracované doby nebo doby péče o dítě... Nikoliv na základě pobírání rodičáku.

benjik
1. bře 2014

@j.a.n.i to vím.Ale když budou zjištovat tu péči-neuvidí,že je člověk pořád na rp? U nás je třeba socka a pracák na jednom místě,pc mají propojené,takže vidí navzájem vše.

j.a.n.i
1. bře 2014

@benjik To asi uvidí, no a co? Ať ukáží podle jakého paragrafu není možné brát zároveň podporu a RP... oni nemohou jen tak říct že to nejde, nebo tedy říkat to mohou, ale když si člověk tu žádost o podporu podá, tak se musí chovat podle zákona, tedy mu jí nemohou zamítnout.

j.a.n.i
1. bře 2014

@benjik Pokud máš odpracovaných 12 měsíců za poslední 2 roky, tak je z platu z posledního zaměstnání a pokud ne a započítá se ti tam péče o dítě (zas to musí být alespoň 12 měsíců), tak pak je to z průměrné mzdy v národním hospodářství.

ffiinnkkaa
1. bře 2014

@j.a.n.i Omlovám se že vstupuji..ale od roku 2010 jsem na mateřské..pak jsem navázala na další ta mi bude končit v roce 2016 a vypadá to, že firma už v té době nebude existovat..takže budu bez práce..budu mít teda na něco nárok..než si něco najdu? a počítat se mi to bude teda z čeho?

j.a.n.i
1. bře 2014

@ffiinnkkaa Budeš mít nárok a bude se počítat z průměrné mzdy v národním hospodářství... teď je ta podpora 3694 Kč (první 2 měs.), 2955 Kč (další 2 měs.), 2709 Kč (posl. měs.)... Ale samozřejmě se to může do roku 2016 změnit - částky určitě, ale i podmínky nároku.

ffiinnkkaa
1. bře 2014

@j.a.n.i No..tak snad budu pracovat.. 😉 Děkuji 🙂

benjik
2. bře 2014

@j.a.n.i o to mi přesně šlo jestli je nějaký paragraf,který to umožnuje nebo jde jen o využití mezery v zákoně.

j.a.n.i
2. bře 2014

@benjik Tak ani není žádný paragraf, který to umožňuje ani se nejedná o mezeru v zákoně, prostě rodičák je sociální dávka, stejně jako třeba příspěvek na bydlení a taky nikdo neřeší, jestli ho bereš nebo ne, když se hlásí s na UP. Je to proste nesouvisející věc.

benjik
2. bře 2014

@j.a.n.i takže je to v podstatě využití toho,že člověk není líný si přečíst co s čím souvisí.Bohužel spousta lidí se v tom oceánu nevyzná.

j.a.n.i
2. bře 2014

@benjik V podstatě jo, na druhou stranu, u některých lidí je to lepší, protože ti by se pak strašně divili, že po skončení rodičáku už nedostanou nic, když si podporu vyberou současně s ním.

benjik
2. bře 2014

@j.a.n.i to máš pravdu.Mě to za ty nervy a čekání na úřadě zatím nestojí to zkoušet.I když třeba před rokem to vědět,tak to beru všema deseti.