Mám nárok vybrat si délku RD? Přechod z 1. RD na 2. RD

grabu
30. črc 2012

Prosím Vás měla bych dotaz.
Jsem již 3. rok doma s prvním dítětem s kterým jsem byla normálně na PPM, a pak jsem si vybrala 3letou variantu RD. Před nástupem na PPM jsem ale byla OSVČ a platila jsem si nemocenskou, tudíž jsem na PPM měla nárok.
Nyní čekáme druhé dítě a mělo by mi to akorát navazovat, neboť končím RD v srpnu a termín porodu mám 3.9.
Teď mi ale na pracáku i na sociálce řekli, že když jsem si neplatila nemocenskou i během RD, alespoň těch 9mesíců před porodem, nemám na PPM nárok.
To bych ještě pochopila, i když nechápu tedy logiku, proč si platit nemocenskou, když jsem na RD a nikdo by mi stejně při nemoci nic nedal 😕
Moje otázka ale zní...jestli mám nebo nemám nárok si vybrat délku RD, na kterou tedy budu nastupovat dnem porodu druhého dítěte, když mi to přesně navazuje na ukončení RD prvního dítěte a nikdy jsem nebyla nahlášena na pracáku, nebyla jsem na neschopence a mám splněnou i povinnou odpracovanou lhůtu po studiu před tím než jsem nastupovala na PPM s prvním dítětem??? Před tím jsem si délku RD vybrat mohla a teď najednou ne??? Příjde mi to nelogické.
Ještě dodám, že na manžela to napsat nejde, protože je také OSVČ.
Děkuji všem za názory i rady Gabča

theiasofia
30. črc 2012

No ty vlastně jako pracuješ (OSVČ), jen ti promíjejí zálohu na důchodové, protože zároveň pobíráš rodičovský příspěvek. Logika je asi v tom, že když by sis platila nemocenské připojištění, tak bys automaticky byla považována za OSVČ s hlavní činností (a ne vedlejší) a automaticky bys byla nucena platit měsíčně alespoň minimální zálohu na důchodové (i když pobíráš rodičovskou). Tak to teď je, taky jsem přemýšlela proč, podle mě jde o peníze, když už by ti měli vyplácet PPM, tak ať od tebe aspoň vyberou na důchodové a nemocenské. A délku si každopádně vybíráš. Dokonce je tam na formuláři kolonka přímo pro tvůj případ (nástup na rodičovskou z rodičovské s předchozí PPM). Ale každopádně se nespoléhej na odpovědi tady a řeš to přímo na pracáku. Ale připrav se psychicky, pořád od tebe budou chtít víc a víc papírů, a to postupně, prvně ti řeknou, že máš vše, pak tě pošlou zpět na sociálku, pak ti zavolají, že jim něco chybí atd. Hodně síly!

j.a.n.i
30. črc 2012

@theiasofia Já se obávám, že si @grabu možná nebude moct volit, protože ji to nebude přesně navazovat, ale jistě to nevím, neznám přesný výklad, ale snad to vezmou tak, že když jeden v srpnu končí a druhý v září začíná, tak snad to vezmou jako bezprostřední návaznost...

j.a.n.i
30. črc 2012

@grabu Protože ty nejsi na RD, pouze pobíráš rodičák... na RD mohou být pouze a jedině zaměstnanci.

grabu
autor
31. črc 2012

@theiasofia @j.a.n.i Holky díky za odpovědi...já pravděpodobně navazovat budu tak jako tak...vypadá to, že náš druhý se narodí dřív, je větší a jdu do rizikové poradny, takže mě přenášet nenechají, tzn. že bude pravděpodobně již v srpnu a budu ještě rušit poslední dávku na staršího a pobírat první na mladšího.
No poptám se ještě jednou na pracáku, jak to tedy je, ale byla bych ráda, kdyby mi nechali alespoň vybrat délku toho RD, když už nemám nárok na nic jiného.

j.a.n.i
31. črc 2012

@grabu Tak pokud se narodí v srpnu, tak nárok na výběr do částky 7600,- budeš mít 100%, jinak ten rodičák na staršího rušit nemusíš, to se vyřeší až budeš žádat o ten další, akorát ti tu částku za srpen už započítají do toho nového limitu 220 000,- za předpokladu že mladší bude opravdu srpňátko.

grabu
autor
31. črc 2012

@j.a.n.i Děkuju, zkusím to ještě teda na tom úřadu povyzjistit, když říkáš, že to tak jde...to by bylo fajn 😉 no a malýho teda nějak budeme muset vypudit aby vylezl aspoň posledního srpna 😀 ne dělám si srandu...myslím, že za chvíli bude venku 😉 je tak o dva až tři týdny větší dle UZ, tak to doktoři asi budou chtít popohnat 😉

marcelkap
31. črc 2012

Délku RD si můžeš zvolit jak chceš v každém případě. Dostaneš 220 000,- a můžeš si to rozvrhnout na jak dlouho chceš, s tím, že maximální částka je 11 500,- měsíčně.

aideen
31. črc 2012

jak píše marcelkap. Nevolíš ti délku rodičáku, ale částku, kterou chceš měsíčně pobírat. K dispozici máš 220.000kč a s těma disponuješ. Doporučuju rozpočítat zase na tři roky. Tak to mám teď já. Akorát nečekej zázrak. Aby to vyšlo na tři roky bez nároku na PPM, tak to je cca 6100kč ☹

hedik
31. črc 2012

@grabu nevím zda reaguji správně na tvůj dotaz - manžel je také OSVČ a řekli mi, že musí mít placenou nemocenskou min 270 před porodem a počításe to do dvou let zpět. a já nemám nárok protože v době u prvního syna jsem byla studující a neměla jsem prej nárok a dneska po dvou letech jsem se dozvěděla, že jsem šanci na mateřskou mít mohla akorát mi to paní na sociálce neřekla. a pak tedy pokud ji nemáš placenou nemáš nárok a máš tu čtyřletou variantu ☹

grabu
autor
31. črc 2012

@marcelkap @aideen no já jsem si právě taky myslela, že dostanu tu částku a můžu si jí prostě vybrat za jak dlouho chci..a.le pak mi paní na pracáku cosi mlela, že nemám nárok si vybírat délku a tak...jsem z toho zmatená...proto jsem se chtěla poptat i tady. bylo by fajn, pokud bych si vybrat mohla a dala si to třeba na 3 roky...což plánuju pak jít do práce...kdybych si to musela vybrat za 4 roky, tak bych dostávala prvních 9měsíců 7600 a pak už jen 3800Kč to je to co mi řekla paní na pracáku...ale to bych pak přišla o ty peníze za poslední rok, kdy se doma už nechystám být...je to prostě zmatek 😔
@hedik Manžel je OSVČ ani ne tak dlouho aby si tu nemocenskou tak dlouho mohl platit, před tím byl normálně zaměstnaný...teď si nemcenskou neplatí, páč aby z toho pak něco měl, musel by si platit dost vysokou a navíc on má takovou práci, že může klidně pracovat doma z postele, takže to nemá smysl...no a tak na něj ta mateřská napsat nejde...u RD to je pak už na mně 😉

hedik
31. črc 2012

@grabu tak by se mu ale měla počítat ta před tím protože mě se ptali zda je manžel stále osvč. no je v tom pěknej zmatek ☹ já jsem se na to v lednu ptala a bylo mi řečeno že to musí být ke dni porodu zaplacené a já jsem se ptala zda to nemusí platit dopředu nějakou dobu a prej ne 😖 a dneska mi řekli 270 dní tak jsem myslela že se fakt smíchy neudržím
já taky nemám možnost té volby a mám na ty 4roky a malému teď v červenci byli dva a já bych druhé měla porodit teď v červenci takže ten zbytekl rok a půl propadne státu ☹

marcelkap
31. črc 2012

@grabu Tak to je blbost, že bys brala 7600 a pak 3800, to už takhle nefunguje. Ta pani ti kecala kraviny, nechápu proč, když ten novej systém funguje od ledna, tak už by o tom mohli něco vědět na těch úřadech.
Já taky nemám teď nárok na PPM, jen na RD od dne narození druhého dítěte. Nejsem zaměstnaná, sice jsem OSVČ, ale neplatila jsem si nemocenský poj., takže bez nároku. Mě na sociálce řekli, že si můžu nakládat s těma 220000 a rozložit si to na jak dlouho chci.

marcelkap
31. črc 2012

@hedik Já měla RD na 3 roky a když jsem zjistila, že jsem těhotná, což bylo v lednu, tak jsem si hned změnila RD na čerpání podle nový varianty - naštěstí to tak šlo udělat, takže místo 7600 beru 11500, aspoň něco dočerpám a nenechám tomu státu tolik peněz, který by mi propadli.

grabu
autor
31. črc 2012

@hedik No tak to je vůbec na prd, že příjdeš o ty peníze takhle 😔

@marcelkap No vidíš to a to mě přepojili přímo na nějakou paní, co prý má ty příspěvky nastarosti...já nechápu, jak můžou dělat takovou práci a nemít v merku co se změnilo a co je nového...pak kecají lidem kraviny...kde pak už teda mám získat info, kdy oni nevědí nic...ach jo 😨

grabu
autor
31. črc 2012

@marcelkap to abych si sama naštudovala zákon abych byla chytřejší 😔

hedik
31. črc 2012

@marcelkap my jsme to chtěli také, ale manžel neměl tu nemocenskou a teď máme znovu smůlu kvůli těm 270dnům 😖 proto to propadne ☹
@grabu no vztekala jsem se také dost teda ☹ ale dneska jsem tam narazila na paní a ty mi zjistí ještě nějaké varianty jak na novou RD. jdeš za odborníkama o ketrých si myslíš, že by to vědět měli a jsi tam kde jsi byla ☹

grabu
autor
31. črc 2012

Tak vám nevím, asi ta paní na úřadě nekecala...protože jsem si teď na netu četla nějaké ty změny...a našla jsem i tenhle dovětek... "Pouze pokud jsou nezaměstnaní oba rodiče nebo si například jako OSVČ neplatí pojištění dobrovolně, připadne jim i nadále nejméně výhodná čtyřletá varianta."

marcelkap
31. črc 2012

@hedik Ale na RD má nárok každej stejně, je jedno jestli jsi zaměstnaná, platíš si nemocenský poj. nebo ne. Tam jde akorát o PPM jestli vzniká nárok. A ty jestli pobíráš RD, tak jsi od ledna mohla přejít na novou variantu - tedy nechat si jakoby připsat 220000, z toho by ti odečetli kolik už jsi vyčerpala a zbytek jsi mohla dočerpat než se narodí druhý dítě.

@grabu To se mi zdá nějaký divný 😒 No každopádně už to brzo zjistíme.

aideen
31. črc 2012

@grabu tak to je paní na pracáku docela mimo :-O Takhle už to od ledna přece není. Ani v těch papírech na rodičák co vyplňuješ není výběr varianty na roky, ale je tam kolonka, kde vepíšeš částku, co chceš pobírat. A to je mám teď před sebou ... doporučuju zajít za někým jiným.

j.a.n.i
31. črc 2012

@marcelkap Nene, máš v tom bordel, pokud ani jeden z rodiny nemá nárok na PPM, případně žena na nemocenskou v souvislosti s porodem, nebo se nevolí z titulu ochranné lhůty, což možná vyjde @grabu, tak je nárok pouze a jedině na tu 4 letou variantu tak jako byla (zůstala stejná) tedy 7600,- do 9 měsíců věku a pak 3800,- takže paní na úřadě ví o čem mluví a nekecala blbiny... to spíše tobě řekli blbost, že si s těmi 220 000,- můžeš nakládat jak chceš, pokud sis neplatila nemocenské (případně tedy můžeš volit, pokud má nemocenské placené partner, nebo je dostatečně dlouho zaměstnancem).

j.a.n.i
31. črc 2012

@aideen Paní na pracáku není mimo, měla bys ty papíry na rodičák přečíst celé 🙂

Pro stanovení nároku a výše rodičovského příspěvku je rozhodující výše denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenského v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte podle zákona o nemocenském pojištění.
Rodič volí výši rodičovského příspěvku, jestliže lze aspoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození nebo převzetí nejmladšího dítěte v rodině 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce převyšující 7 600 Kč až do částky 11 500 Kč měsíčně, s tím, že zvolená výše rodičovského příspěvku nesmí přesáhnout 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu. V případě, že u každého z rodičů lze stanovit ke dni narození nebo převzetí dítěte uvedený vyměřovací základ podle věty první, vychází se při stanovení výše rodičovského příspěvku z toho vyměřovacího základu, který je vyšší.

Rodič volí výši rodičovského příspěvku až do částky 7 600 Kč měsíčně, jestliže
- lze alespoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození nebo převzetí nejmladšího dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce nepřevyšující 7 600 Kč,
- ke dni narození nebo převzetí nejmladšího dítěte, které zakládá nárok na rodičovský příspěvek, nelze stanovit denní vyměřovací základ jen proto, že v průběhu pobírání rodičovského příspěvku poskytovaného z důvodu péče o dříve narozené dítě v rodině uplynula podpůrčí doba pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství a nárok na rodičovský příspěvek na nejmladší dítě v rodině vzniká bezprostředně po nároku na rodičovský příspěvek náležející na starší dítě.

Pokud rodič nemůže volit podle předchozích dvou odstavců, náleží rodičovský příspěvek ve výši 7 600 Kč měsíčně do konce devátého měsíce věku nejmladšího dítěte a od desátého měsíce věku ve výši 3 800 Kč měsíčně do 4 let věku dítěte.

marcelkap
31. črc 2012

@j.a.n.i Aha ahá, tak to moc děkujem za vysvětlení. Takže doložim manželův denní vyměřovací základ, tam zjistěj, že je to OK a já si už pak to můžu napsat na sebe a nakládat si s těma 220000.

j.a.n.i
31. črc 2012

@marcelkap Jojo, přesně tak, pokud on splňuje ty podmínky pro PPM, tj. 270 dní za poslední 2 roky a ke dni narození dítka být zaměstnaný, tak přes OSSZ oběháte jeho DVZ, to doložíš na UP a můžeš vybírat 🙂

marcelkap
31. črc 2012

@grabu @j.a.n.i Tak já měla zafixováno, že prostě můžu vybírat a čerpat těch 220000, i když nejsem zaměstnaná a nemám placený nem.poj., ale už jsem zapomněla, že díky tomu, že doložim manžela. Takže se tímto omlouvám za špatné informace 😎

j.a.n.i
1. srp 2012

@marcelkap Jojo, to je právě problém u @grabu, že je i manžel OSVČ, takže není přes koho vybrat... ale věřím, že se povede prosadit tu návaznost i kdyby to bylo zářijové 😉

aideen
4. srp 2012

@j.a.n.i tak to mám asi úplně jiné papíry 🙂 Je tam kolonka, kde se vepíše částka, kterou ti schválí přímo pracovnice a pak se to tam dopíše. Je úplně fuk kolik, jenom ti to musí vyjít dle vyměřovacího základu, který předložíš.

j.a.n.i
5. srp 2012

@aideen Papíry na rodičák jsou pouze jedny a pro volbu částky platí pravidla, která jsem výše napsala.

vancurovamisa
12. zář 2012

ahojky holky mám otázečku, jak je to když jsem na rodičaku, příští rok mi končí v srpnu, bohužel pracovní smlouva skončila, mám narok si vybrat delku rodičaku?nebo mám narok na PPM když manžel pracuje a plati všechno?děkuju za informace.chteli by jsme druhé mimi tak proto se ptam

j.a.n.i
12. zář 2012

@vancurovamisa Nárok na PPM nemáš, ale pokud vznikne teoretický nárok na PPM manželovi, tak budeš moct volit délku rodičáku.

vancurovamisa
13. zář 2012

a jak to máme s manželem udělat?ale tu delku si volit mužu i kdyby sme PPM neřešili?ted máme prostě častku kterou si máme rozvrhnout?už tomu moc nerozumím.jak pořád něco měni. manžel ten na PPM nemuže jít.