Mám nárok vybrat si délku RD? Přechod z 1. RD na 2. RD

grabu
30. črc 2012

Prosím Vás měla bych dotaz.
Jsem již 3. rok doma s prvním dítětem s kterým jsem byla normálně na PPM, a pak jsem si vybrala 3letou variantu RD. Před nástupem na PPM jsem ale byla OSVČ a platila jsem si nemocenskou, tudíž jsem na PPM měla nárok.
Nyní čekáme druhé dítě a mělo by mi to akorát navazovat, neboť končím RD v srpnu a termín porodu mám 3.9.
Teď mi ale na pracáku i na sociálce řekli, že když jsem si neplatila nemocenskou i během RD, alespoň těch 9mesíců před porodem, nemám na PPM nárok.
To bych ještě pochopila, i když nechápu tedy logiku, proč si platit nemocenskou, když jsem na RD a nikdo by mi stejně při nemoci nic nedal 😕
Moje otázka ale zní...jestli mám nebo nemám nárok si vybrat délku RD, na kterou tedy budu nastupovat dnem porodu druhého dítěte, když mi to přesně navazuje na ukončení RD prvního dítěte a nikdy jsem nebyla nahlášena na pracáku, nebyla jsem na neschopence a mám splněnou i povinnou odpracovanou lhůtu po studiu před tím než jsem nastupovala na PPM s prvním dítětem??? Před tím jsem si délku RD vybrat mohla a teď najednou ne??? Příjde mi to nelogické.
Ještě dodám, že na manžela to napsat nejde, protože je také OSVČ.
Děkuji všem za názory i rady Gabča

j.a.n.i
13. zář 2012

@vancurovamisa Ne, pokud byste to vůbec neřešili, tak si vybírat nemůžeš. Ale na PPM manžel jít nemusí, pouze k ní musí vyřídit tu přílohu o příjmech ze zaměstnání, to se dá na OSSZ a oni vypočítají, že na PPM nárok má a jaký by měl denní vyměřovací základ, a s tímhle papírem pak můžeš volit. On na PPM nenastoupí.

vancurovamisa
13. zář 2012

aha tak to by bylo super....že to takhle jde, takže pak doklad o přijmu, doložit na OSSZ a já budu pobirat i PPM a pak rodičák?moc ti děkuju.já myslela že práve na PPM musí nastoupit on...ale když to jde takhle přes něj tak to je super...pracuje už deset let v kuse....tak by neměl být problem...

j.a.n.i
13. zář 2012

@vancurovamisa Ne, PPM pobírat nebudeš, rovnou rodičák, ale díky tomu papíru budeš moct volit.