Mám s nízkým platem nárok na 3letou rodičovskou?

pajak83
28. črc 2013

Ahojky holky tápu a tápu a nejsem z ničeho moudrá, čekám miminko a ráda bych šla na 3 roky na rodičovskou. Četla jsem že rodičovská nesmí být vyšší jak 70% předchozího výdělku...Jenže když sem to počítala tak já za rok mám průměr tak 7000 nebo já už ani nevím jak to počítat beru měsíčně tak 8200-9000 čistého.....
tak nevím zda mi 7100 dají protože to určo není 70%, nemůžu si dovolit jít na 4 roky...Jinak přítel ten má měsíčně tak 17-20 000 čistého, prý se to dá i z toho počítat ale to pak znamená že on bude muset být na rodičovské dovolené místo mě ☹ To ne to taky nechci.....nevím co mám dělat asi mi hrábne poradíte mi někdo....

maciik
28. črc 2013

Manžel nemusí na rodičák, stačí si vypočítat částku z jeho platu 🙂 Jestli to chápu dobře, tak na mateřskou nárok máš a pak si jen zažádáš o rodičák, který se vypočítá z manželova platu.

pajak83
autor
28. črc 2013

JJ na mateřskou nárok mám. Jsem těhotná, pracovní smlouva mi končí 30.listopadu 2013 měla jsem ji na dobu určitou 1 rok a porod je v březnu, tudíš to stihnu nastoupit na mateřskou v ochranné době 180 kalendářních dnů.....
Na PPM bych měla mít během 2 let odpracováno 270 kalendářních dní tj-9 měsíců avšak já budu mít celý rok...pořád dělám a budu do konce toho listopadu, pak mi to určo neprodloužej tudíž budu muset jít na nemocenskou, abych měla na ty 4 měsíce aspon nějaký příjem....nebo mám si říct doktorce, aby mi napsala rizikovku? Ale to mi asi nenapíše, když mi vlastně nic není, ale musím mít nějaký příjem do března přece 😀

j.a.n.i
28. črc 2013

@pajak83 Pokud potřebuješ příjem a mas odpracovaných rok, tak jdi na UP a budeš mít podporu, nemocenská je pro ty co mají zdravotní problémy a ne aby se s ní řešil konec smlouvy...

lojzina
28. črc 2013

@j.a.n.i ahoj,muzu mit dotaz?-z ceho s emi bude pocitat podpora,kdyz sem ted byla s dvouma detma po sobe na materske(rodicaku)?

j.a.n.i
29. črc 2013

@lojzina Pokud už se po RD vůbec nevrátíš do práce, tak budeš mít tu počítanou z průběrné mzdy, tedy cca 3500,-, pokud by ses do práce na chvilku vrátila, tak z platu co dostaneš po RD.

vera_vila
29. črc 2013

@pajak83 skoč se zeptat přímo na sociální odbor úřadu práce, kde se vyřizují sociální dávky, tam ti přesně řeknou... teď už není rodičovský příspěvek na roky, ale na měsíce, maximum je 220 tis. na celé období a max. je tuším 11500 na měsíc, pokud splňuješ podmínky. Takže pokud by o rodičovský příspěvek žádal manžel (což klidně může, nemá to nic společného s rodičovskou dovolenou) se svým platem, tak je možné klidně brát 11000 na 20 měsíců nebo míň podle počtu měsíců...

lojzina
29. črc 2013

@j.a.n.i aha,no nevratim,dostala jsem vypoved dohodou pro nadbytecnost,a odstupne.takze tak...diky!!

ninive211
29. črc 2013

@lojzina Už je to tu zas 😀 Nee, výpověď DOHODOU opravdu neexistuje...buď jsi dostala VÝPOVĚD (která je vždy s vpovědní lhůtou) nebo se na ukončení dohodnete (podepíšete DOHODU O UKONČENÍ PP) a skončíš k dohodnutému datu okamžitě bez výpovědní doby. 🙂 Bohužel tyto dva pojmy si plete tak 80% uživatelek MK (a nejen jich), stejně tak jako zaměňování mateřské (PPM), rodičovské dovolené a rodičovského příspěvku.

j.a.n.i
29. črc 2013

@ninive211 Ano, to plete, nicméně zde je dost jasné, co bylo myšleno.

lojzina
29. črc 2013

@ninive211 jo sepsali sme dohodu.spokojena???

derjaaa
31. črc 2013

Ahojda holky, jsem čerstvá maturantka a v září mám termín porodu. V říjnu nastupuju dálkově na vysokou školu. Na mateřskou nárok nemám, když jsem nikdy nepracovala. Ale na úřadě mi řekli, že mám nárok na přídavky na dítě i sama na sebe, když budu stále studovat. Ale mám status studenta i když jdu kombinovaně studovat?řekli mi, že ano, ale nějak se mi to nezdá. Chtěla bych rodičák řešit z přítelova platu, abych nemusela automaticky na 4 roky, ale on má na pásce směšných 10 000,- hrubého, takže kdyby se mi to zkrátilo na 2 nebo 3 roky, tak by částka rodičáku přesahovala přítelův plat, což je asi blbost, že? už jsem uplně vyřízená, pořád mě posílají sem a tam a nikdo mi nedokáže poradit. A na porodně nárok mám ne? dostala jsem na úřadě spoustu papírů k vyplnění, ale vypadá to, že je to na vyplnění až po porodu, protože tam chtějí vyplnit jméno dítěte, datum narození a tak dále...Děkuji za jakékoli odpovědi.