Mám zvolit 4 letou RD? Ušetřila bych něco z 3 leté?

berysa
8. dub 2011

Ahoj maminy, zajímal by mě váš názor, právě řeším tohle dilema. Chtěla bych být s dítětem doma 4 roky, další už neplánujeme (prcek se má narodit v září, tak by mi to akorát vyšlo ho ve 4 přesně dát do školky). Jsem bez práce, takže zvažuji, jestli absolvovat složitou proceduru přepsání MD na otce abych měla možnost být doma 3 roky za 7600 a čtvrtý rok zadarmo, nebo to rovnou nechat a brát od 9. měsíce věku 3800 až do těch 4 let? Co myslíte, stojí to za to a je vůbec reálné něco na té tříleté našetřit a udělat si rezervu na ten čtvrtý rok? Ta tříletá vychází finančně líp, tak si říkám, proč to státu nechat., ale zase běhat pak s prckem po úřadech, když chci tak jako tak být doma 4 roky, jaké jsou vaše zkušenosti????? Moc děkuji

sunysara
8. dub 2011

Ahojky, já jsem si zvolila tříletou formu, protože chceme druhý. ale i kdybysme nechteli nebo nám to nevyšlo tak bych šla do té 3 leté a to kvůli penězům a pokud tvůj manžel nebo přítel nevydelává hodne, tak si myslím, že z té tříleté nic moc nenašetříš na ten zbývající rok.
rozhodnutí je samo na vás, já bych do té 4 leté nešla.

ivarei
8. dub 2011

Asi se to dá tak udělat a je to finančně výhodnější, ale já si prostě zvolila 4 letou variantu a nesnažila jsem se to vykoumat jinak 🙂. Další děti mít bohužel nebudeme, navíc jsou oba často nemocní a hlavně si je chci naplno užít. V práci mi místo podrží, takže jsem to nelámala přes koleno 😉 . Držím palce při rozhodování 😉 🙂 😉

sunysara
8. dub 2011

@ivarei já bych si malého taky chtela užít naplno to je pravda, uvidíme jeslti se nám druhé zadaří. jen bysme chteli hypotéku (bydlíme u našich) a s tou 4 letou variantou by se to nedalo už vůbec. 🙂

ivarei
8. dub 2011

@sunysara Tak to věřím - a chápu 🙂 . Dlouho jsme se s manželem rozhodovali, nakonec jsem se radila i v práci s kolegy a tam mi vyšli maximálně vstříc. Finančně je to síla 😒 , Anička je taková křapka nemocná, dost jezdíme po doktorech, navíc je na Neocate, oba mají masivní reflux, takže měsíčně investujeme do gastrotussu a nutritonu přes 2000,-. Kdyby děti nebyly vymodlené, asi bych volila tříletou - ale po tom snažení a průběhu těhotenství jsem si uvědomila, že nejsou samozřejmostí a chci s nimi být - pořád 🙂

sunysara
8. dub 2011

@ivarei obdivuji. 😀 s dvojčátky doma, me stačí zatím jedno, ale souhlasím, že to je fakt dar a ne samozřejmost. taky bych si ráda užívala kdyby jsme meli aspon na tu hypotéku, chci malému dát všechno co bude potřebovat.

tak držím moc pěstičky, at jsou děti zdravé a dělají vám jen a jen radost. 😀

blanka.k
8. dub 2011

Já jsem 4 letou chtěla (i přesto, že jsem měla možnost zvolit 2 letou),také z důvodu, že nechcem další dítě (tak si to chci s malým užít, do důchodu se člověk ještě napracuje....jestli se ho dožije a nějaký bude), budeme mít problém se 4 letým dítětem tady sehnat školku, 3 letého by mi nevzali vůbec 😅 Manžel byl ale proti (že doma zblbnu a totálně vypadnu z prac.procesu), takže jsem ustoupila (přece jen teď většina financí leží na něm), ale od 5měsíců jsem začala pracovat soma, na mě + malého + nějaké běžné domácí výdaje mi stačí MD, takže si dávám peníze bokem co si vydělám a mám v rezervě to, že kdyžtak budu doma 4.rok doma a budu žít s úspor + to co si dál vydělám. Třeba za ty 2 roky změním názor a ještě ráda budu hledat nejlevěnjší soukromou školku, kde mi ho vezmou a budu se těšit do "normální" práce 😀 😀 V tuto chvíli mě práce doma baví a klidně bych tak vydržela s malým na krku i do jeho školy (ale zase chápu, že on kolektiv potřebuje, tak ve 4 letech pošupajdí 😀 )

sunysara
8. dub 2011

@blanka.k ahoj blani, s tema školkama se koukám, že je to všude stejný. já bych s malým byla taky doma i do školy občas si odskočit na nejakou brigádu. ale penízky jsou potřeba takže bud pošupajdím za dva roky do práce bo do porodky. 😀

blanka.k
8. dub 2011

@sunysara Známá z baráku vozí holčičku do nějaké soukromé na Kravec za 12t./měs! No, to abych vydělávala jen na školku 😝 Já radši na školky nekoukám, škoda se rozčilovat, počkám,jaká bude situace, až to bude aktuální, ale než ho vozit někam na Francouzskou či Cejl (kde prý je volno pořád 😝 ), tak to radši ať je ještě doma 🤐

@berysa asi být tebou, tak si vezmu tu 3 letou, zkusím si dávat bokem nějaké peníze, pokud to půjde (což by čistě teorieticky mělo jít, když jinak bys musela vyžít na 4leté s polovičníma penězma), pak není problém zůstat ten rok doma a žít z toho, pokud to nepůjde, tak holt po 3 letech třeba zkusit půl úvazku nebo nějakou brigádu 😉 Já si prostě udělala další účet na příjem z nové práce, který je spořící, nemám k němu kartu atd, takže se tak dobře z něja neutrácí jako z klasického, kde toláká, když tam jsou peníze zase malýmu něco koupit....takže žiju z rodičáku a na druhý nesahám a šetřím 😀

berysa
autor
8. dub 2011

@blanka.k já si chci prcka taky užít, ale hlavně to dělám kvůli tomu, že školku stejně neseženu, kort jako nezaměstnaná nemám u nás šanci, babičky nemáme, manžel dělá přes týden do 21 hod.... Jsem četla, že teď maminy houfně přepisujou MD na manžely, jestli dobře počítám, tak na té tříleté člověk dostane o 60 tis víc, kdybych chtěla do práce, tak jdu do toho taky, to je jasný, ale podle mého manžela je to papírování hrozná pakárna, podle něj zbytečný, když budu tak jako tak doma (no trochu mě právě nahlodal, jestli to za to teda stojí to lítání), musel by se v tom angažovat taky, no znáte chlapy 😒 Ale zase na ulici ty prachy neleží....Vyskakovat si nemůžeme, to ne, ale manžel nás uživí, holt budeme ty čtyři roky v 1+1 a hypo vezmem až začnu pracovat, to půjde

sunysara
8. dub 2011

@blanka.k no to je hrůza za 12 měsíčně. to už bysme meli zaplacenou hypotéku 😀

jinak ten spořící učet je perfektní když tam teda máš co dávat. 😀

sunysara
8. dub 2011

@berysa to je dobrý plán. taky bych klido byla v 1+1 kdby to třeba bylo už aspon z části naše.

denisa31
9. dub 2011

@ivarei to věřím, že finančně je to síla, utáhnout dvě děti z tý almužny,smekám před matkami dvojčat, i s jedním je to boj 😝 😝 😝 A ty už jsi spadla do tý snížený čtyřletý? Ať jsou dětičky zdravý a dělají vám jen radost 😉

Já uvažovala o dvouletý, ale jsem ráda, že jsem to neudělala!!!!!! Tak třeba ty čtyři roky a brigošku k tomu 😉

ivarei
9. dub 2011

@denisa31 Tenhle měsíc mi začíná, nespadla, vybrala jsem ji dobrovolně 😉.

@sunysara Moc děkujeme 🙂

denisa31
9. dub 2011

@ivarei já to myslela tak, že třeba ještě za mě byla ta vyšší sazba dva roky, to ještě šlo o ní uvažovat, ale teď od nového roku je to fakt výsměch. Třeba naše malá je narozená na přelomu roku, takže jsem taky počítala, že bych byla pak půl roku doma zadara,co nadělám 😝 😝 😝

ivarei
9. dub 2011

@denisa31 No, těch 10 měsíců mě štve, je to fakt výsměch, ale co se dá dělat.

berysa
autor
22. dub 2011

opravdu nikdo neplánujete být v dnešní době doma 4 roky?

j.a.n.i
24. dub 2011

@berysa Tak možná i někdo plánuje, ale není sebemenší důvod brát si proto 4 letý rodičák, 3 letý je prostě výhodnější. A 4 roky může být člověk doma i tak.

micinka22
24. dub 2011

@berysa no určitě jdi do 3 leté varianty...jako to papírování zase tak šílené není .... 😎 😎 😎 😎 dávej bokem 1500 měsíčně a na 4 rok si našetříš a budete na tom ještě lépe .-)))

mkr
2. kvě 2011

já to mám plánu tak, že si dám 3-letou a když mi prcka nevezmou, prodloužím to na 4 roky stát bude platit soc. a zdravotní poj. a manžel nás bude muset uživit 🙂, ale z fin hlediska bych do 4-letý nešla

marinka
2. kvě 2011

Já jsem doma s druhou beruškou na 4 roky, ze zákona jsem musela, protože mi už skončil pracovní poměr. Penízky jsou sice bída, ale jsme schopní s tím vyžít, a vím, že mi malou ve třech do školky nevezmou. Od podzimu budu mít brigádku, takže finančně na tom budu o trochu líp než při tříleté variantě, ale užiju si ještě rok doma s malou 😉