Mateřská a rodičák v r. 2014, jak to bude s vyplácením?

sestrickajanulka
27. lis 2013

Prosím pěkně, nevíte někdo jak to bude s vyplácením peněžité pomoci v mateřství a rodičovského příspěvku v roce 2014? Mám odpracováno 3 a půl roku v kuse, takže na MD bych měla mít nárok. Ale jak dlouho trvá MD? Potom musím někde požádat o rodičovský příspěvek? Musím si zvolit hned na jak dlouho nebo se to dá průběžně měnit? Jaké jsou cca částky? Jde to pouze na 2, 3 nebo 4 roky nebo např. i na 2,5 roku? Na začátku se pobírá vyšší částka a pak se to snižuje nebo je částka po celou dobu rodičovské stejná? Už jsem z toho talián, naa netu nacházím jenom staré paragrafy, tak vůbec netuším, jak to teď vlastně je. Díky moc.

j.a.n.i
19. bře 2014

@talina Jo, tak pak je vše ok 🙂

auduka
19. bře 2014

Ahoj holky, rychlý dotaz....
Zítra jdu na pracák žádat o rodičák, chci ho na manžela na tři roky (na sebe můžu mít jedině na čtyři, jsem nezaměstnaná). Poraďte, prosím, co k tomu budu potřebovat. Možná je to tu již psáno, ale nemám bohužel čas pročítat diskuzi. Vím, že bych měla mít rodný list dítěte, OP a co dál?
Díky za odpověď.

marketa11112
19. bře 2014

ahoj. prosim o radu. jaka je dnes vyse materske , pokud jsem zamestnana a pobiram minimalni mzdu ( cca 7300 cisteho). dekuji

j.a.n.i
20. bře 2014

@auduka No, jestli nemáš vyřízené potvrzení z OSSZ o výši manželova denního vyměřovacího základu, tak tam nemá cenu chodit, nebo tak maximálně vyzvednout formuláře.

j.a.n.i
20. bře 2014

@marketa11112 70% hrubého platu.

marketa11112
20. bře 2014

aha, 70 % hrubého. dekuji.

sannynka
14. dub 2014

Holky jdu k vám s otázkou.. když mi MD skončila k 23.3. a v dopise mi napsali že RD začíná k 1.4. tak ty dny mezi už mi nikdo neproplatí že? na to nemám nárok? děkuji za odpověd 🙂

j.a.n.i
14. dub 2014

@sannynka Ne, nemáš, protože si mateřskou za tu část měsíce měla vyšší, než rodičák.

mesiacik2924
11. kvě 2014

Cavte mamky🙂 uz ste dostali tento mesiac(kveten)rodicak????

j.a.n.i
11. kvě 2014

@mesiacik2924 Ne, ale nevím, k čemu ti ta informace bude.

mesiacik2924
11. kvě 2014

@j.a.n.i tak aby som vedela zariadit..ci ty mas tolik penez ze matersku nepotrebujes?????????

blahova_andrea
11. kvě 2014

@mesiacik2924 všichni ji potřebujeme, ale tím, že budeš vědět jestli ji ostatní mají tu svou stejně nepopoženeš 😉 holt musí fungovat i tatínek a nebo si musíš udělat nějakou rezervu.

chupetka1
11. kvě 2014

Zdravim holky mam dotaz v listopadu cekam druhe mimco a zaroven mi konci dvou lety rodicak jelikoz behem matersky mi byl ukoncen pracovni pomer a nejsem uz zamestana muzu si potom zadat o vysi materske pres pritele ? dekuji 😉

mesiacik2924
11. kvě 2014

@blahova_andrea ja by som sa ani nepytala ale skoro stale mam s tym nejake problemy tak kvoli tomu som sa pytala...a muj tatinek funguje tak jak ma....🙂

blahova_andrea
11. kvě 2014

@chupetka1 o výši mateřské ne, ale výši rodičáku si přes něj zařídit můžeš

blahova_andrea
11. kvě 2014

@mesiacik2924 musíš se smířit s tím, že na to mají do konce měsíce a tudíž pokud není 1.6. a ty nečekáš stále marně na peníze z dubna, tak nemá smysl se ptát a něco řešit 😅

chupetka1
11. kvě 2014

@blahova_andrea myslela sem rodicak na materskou uz mit narok nebudu ze? U prvniho jsem ji mela

blahova_andrea
11. kvě 2014

@chupetka1 pokud už nejsi zaměstnaná, tak už na mateřskou nárok nemáš. pokud je zaměstnaný otec dítěte a splňuje podmínky pro přiznání mateřské, tak si přes něj můžeš volit rodičovskou 😉

chupetka1
11. kvě 2014

@blahova_andrea dekuji 🙂

mesiacik2924
11. kvě 2014

@blahova_andrea diky...stacila mi odpoved ANO alebo NE::::mne nejde o to kedy pridu peniaze...islo mi len o to ci mi nieco na urade nechybalo nejake papiere.....tak preto cakam ci mi uz pride rodicak abo len dopis.......

j.a.n.i
11. kvě 2014

@mesiacik2924 No, mám tolik peněz, že je mi jedno, jestli přijde 2.5. nebo 20.5., ale to nic nemění na tom, že i kdyby už ji měli všichni v celé republice, tak pořád mají čas na poslání do konce měsíce.

blahova_andrea
11. kvě 2014

@mesiacik2924 jo tak ty čekáš úplně první rodičák? to jsem z té otázky nepochopila 😉

mesiacik2924
11. kvě 2014

@blahova_andrea jo to je v poho🙂

mesiacik2924
11. kvě 2014

@j.a.n.i nerozculuj sa..pokial mi nemas napisat nieco normalne, tak nepis vobec...

blahova_andrea
11. kvě 2014

@mesiacik2924 no každopádně první rodičák je výjimka, ten může dojít jindy než ti pak bude chodit každý měsíc. než vyřídí žádost...a taky záleží jestli jsi měla mateřskou a do kdy a jestli nebyla vyšší než rodičák, to by jsi pak ten měsíc už nic nedostala, až ten další...prostě jsi napsala moc obecnou otázku. taky v každém kraji chodí trošku v jiných termínech atd...

mesiacik2924
11. kvě 2014

@blahova_andrea to vsetko viem..teraz som 2krat na rodicaku,len nvm ci som mala vsetko co treba..preto som sa pytala🙂kazdopadne uz vim ze rodicak este nechodil tak bud pride ten abo este papiere...no dakujem🙂

katka_mel
29. kvě 2014

@j.a.n.i @blahova_andrea Vidím, že tady odpovídáte na otázky, tak moje otázka bude směřovat přímo vám. Budu si teď volit rodičák a zajímalo by mě, když si ho zvolím na 4 roky, tak jestli můžu pobírat stejnou částku od začátku rodičáku až dokonce(dělá to kolem 5tisíc) nebo musím do 9měsíců dítěte pobírat něco přes těch 7 tisíc a pak něco pod 4000kč. Jen chci dodat, že mám nárok vybrat si délku rodičáku. Děkuju za odpověď a doufám, že je dotaz srozumitelný.

mariii
29. kvě 2014

@katka_mel Když máš možnost volby, tak je to plně na tobě, jak si to rozdělíš. Taky to můžeš každé 3 měsíce měnit.

j.a.n.i
29. kvě 2014

@katka_mel Když máš nárok volit ,tak si to klidně ůžeš rozpočítat na stejnou částku až do těch 4 let dítka.

blahova_andrea
30. kvě 2014

@katka_mel holky už odpověděly a mají pravdu. těch 9m jedna částka a zbytek druhá je varianta pro ty, které volit nemohou. pokud máš nárok si délku volit, tak je čistě na tobě, jak si ty peníze rozpočítáš a když si to rozmyslíš, tak každé tři měsíce to můžeš měnit.