Mateřská a rodičák v r. 2014, jak to bude s vyplácením?

sestrickajanulka
27. lis 2013

Prosím pěkně, nevíte někdo jak to bude s vyplácením peněžité pomoci v mateřství a rodičovského příspěvku v roce 2014? Mám odpracováno 3 a půl roku v kuse, takže na MD bych měla mít nárok. Ale jak dlouho trvá MD? Potom musím někde požádat o rodičovský příspěvek? Musím si zvolit hned na jak dlouho nebo se to dá průběžně měnit? Jaké jsou cca částky? Jde to pouze na 2, 3 nebo 4 roky nebo např. i na 2,5 roku? Na začátku se pobírá vyšší částka a pak se to snižuje nebo je částka po celou dobu rodičovské stejná? Už jsem z toho talián, naa netu nacházím jenom staré paragrafy, tak vůbec netuším, jak to teď vlastně je. Díky moc.

madlamme
21. únor 2014

@ratatooy rodičovský příspěvek dává stát. rodičovskou dovolenou dává zaměstnavatel.

madlamme
21. únor 2014

a právě si nemyslím, že tam je prodleva. prostě mateřská a rodičovská na sebe navazují, jen rodičovský příspěvek se vyplácí až od následujícího měsíce, když v předchozím měsíci je příjem z mateřské stejný nebo vyšší než by byl rodičovský příspěvek.

j.a.n.i
21. únor 2014

@madlamme Ano MD a RD buď navazují nebo je mezi nimi čerpaná dovolená, takže odvody netřeba řešit. Ono je tedy není třeba řešit ani u nezaměstnaných, protože povinnost platit si zdravotní je u lidí bez zaměstnání pouze v případě, že se jedná o celý kalendářní měsíc, takže i při prodlevě mezi PPM a RP je ta díra menší.

kacita
21. únor 2014

@j.a.n.i Díky .....

ratatooy
21. únor 2014

@madlamme počkej jako že tech 220 tis rodičovská dovolenádává zamestnavatel,to si asi nerozumime co 😀

madlamme
21. únor 2014

@ratatooy neeee. pleteš furt dohromady dvě věci - rodičovský příspěvěk a rodičovskou dovolenou. 🙂

rodičovský příspěvek jsou peníze, které ti dává stát, zatímco jsi na rodičovské dovolené, kterou ti dal tvůj zaměstnavatel v práci.
proto o peníze žádáš na úřadě a o dovolenou ještě musíš požádat v práci.

ratatooy
21. únor 2014

@madlamme ajoo to já pletu ja to beru jako normal zamestnaneckou dovču,no to je jedno hlavně že to mužu i ted vybrat když poprve sem nic nemela ale sem zvedavá pač sveho zamestnavatele neznám a nikdy me nevidel a ja jeho taky ne protože me muj byvalý šéf prodal s firmou nekomu jinemu co sem byla na rodičáku s prvním

ottovka
26. únor 2014

@j.a.n.i Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu. Pobírání rodičovského příspěvku mi končí v dubnu 2014 (poslední rodičovský příspěvek tedy obdržím v květnu 2014). 17. června 2014 bych měla nastupovat na mateřskou (pobírat peněžitou pomoc v mateřství). Nevím si rady se zdravotním pojištěním za období 1.-16. června 2014. Nemám řešit, bude stačit PPM od 17. června, nebo bych si měla rozložit rodičovský příspěvek? Předem velmi děkuji za odpověď.

ottovka
26. únor 2014

@j.a.n.i Ještě jsem zapomněla na informaci, že rodičovská dovolená mi nekončí, pouze končí pobírání rodičovského příspěvku.

j.a.n.i
26. únor 2014

@ottovka Neřeš 🙂

ottovka
26. únor 2014

@j.a.n.i Mockrát děkuji. Jak tak čtu svůj dotaz, padá na mě splín - už ani neumím uvést správné údaje (RP končí v květnu, poslední příspěvek tedy dorazí v červnu). Jen upřesnění pro případné další řešilky. Děkuji.

verapp
5. bře 2014

Dobrý den, chtěla bych se zaptat.. jestliže se mi mateřská dovolená lámala přes rok a před nástupem na ni jsem si vybírala zbytek dovolené z roku 2013, vzniká mi nárok na dalších 20dnů dovolené z roku 2014, když mi končí MD v polovině května? A můžu si ji tedy vybrat po skončení MD a až pak nastoupit na rodičovskou dovolenou? Předem děkuji za odpověd a přeju pěkný den..

j.a.n.i
5. bře 2014

@verapp Ano, vzniká a můžeš 🙂

alexxx87
7. bře 2014

holky,mě má končit rodičák na malého příští rok v létě..ale na podzim se mi má zřejmě narodit už druhé...nejde to nějak obejít,že by třeba partner šel na rodičák,a dobral ho na malého?nebo prostě jak nastoupím na mateřskou,tak to automaticky zanikne za jakkékoliv situace\?navíc jsem zaměstnaná ,mám smlouvu na neurčito,a chodím na zkrácený úvazek,...tak nevím jak vysokou budu mít mateřskou?tak jak když jsem otěhotněla poprvé?nebo poníženou úvazkem?

blahova_andrea
7. bře 2014

@alexxx87 obejít to nejde, rp se pobírá na nejmladší dítě v rodině 😉 ale jde to udělat tak, že si teď prostě rp navýšíš, aby jsi vyčerpala co nejvíce než nastoupíš na mateřskou. já to tak mám 😉

alexxx87
7. bře 2014

už jsem si to počítala...pokud je to tak že max.můžu vybrat po 11,5 tis,tak jim nechám 70000tis.to je bordel☹

alexxx87
7. bře 2014

a na první dítě mi RP zanikne dnem nástupu na mateřskou nebo dnem na druhý RP?

blahova_andrea
7. bře 2014

@alexxx87 já si to taky dala na maximum a taky to nestihnu vybrat. nedá se nic dělat ☹ zaniká dnem nástupu na mateřskou, ale už jsem i slyšela, že si to musíš sama nahlásit a zrušit, jinak jim to může trvat déle než jim to pc jaksi spojí a vyhodí a vyplatí ti rp neoprávněně a budou ho chtít vrátit.

alexxx87
7. bře 2014

a nevíte jak vysokou budu mít mateřskou?tak jak když jsem otěhotněla poprvé?nebo poníženou úvazkem?

blahova_andrea
7. bře 2014

@alexxx87 to bohužel netuším, s tím nemám zkušenosti, ale určitě někdo poradí. j.a.n.i to bude vědět, tak snad ti brzy odpoví 😉

j.a.n.i
7. bře 2014

@alexxx87 Pokud si stále v původním zaměstnání, tak stejnou 🙂 snížený úvazek do 4 let věku předchozího dítka nehraje roli.
A jinak s RP už si správnou odpověď dostala, nárok zaniká nástupem na mateřskou (stejná pravidla přepočtu v tom kalendářním měsíci, jako když se na rodičák nastupuje) a ano, musíš sama nahlásit nástup na PPM, jinak by to zjistili až při žádosti o nový rodičák a vracela bys to.

alexxx87
7. bře 2014

moc vám oběma děkuji za odpovědi🙂

lenicka07
8. bře 2014

@madlamme já to pochopila také stejně jako ty... po md hned rodičák, bylo mi řečeno že jim je úplně jedno že nějakou zaměstnaneckou dovolenou dostanu.

j.a.n.i
8. bře 2014

@lenicka07 Ano, po MD hned rodičák, ale RD až po vyčerpání dovolené.

marulu
16. bře 2014

@j.a.n.i Dobrý den, mohla bych poprosit o radu. Jsem na rodičovské dovolené, dítěti jsou 2 roky. Od ledna jsem začala pracovat na částečný úvazek u svého předchozího zaměstnavatele. Chtěla bych se zeptat do kdy bych musela nastoupit na MD s případným dalším dítětem, abych mohla mít vypočítanou peněžitou pomoc v mateřství z předchozího platu(měla jsem předtím vyšší plat než nyní) a zda je to vůbec možné, když pracuji při RD na část. úvazek. Moc Vám děkuji za odpověď.

j.a.n.i
16. bře 2014

@marulu Do 4 let věku předchozího dítka.

marulu
17. bře 2014

@j.a.n.i Díky moc. 🙂

talina
19. bře 2014

@j.a.n.i mohu mít dotaz? mám to obdobné jako Ottovka co Vám psala v únoru. Budu dobírat RD v červenci 2014 (tedy v srpnu přijde poslední platba) a na MD nastupuju cca 20.srpna 2014, nebude to dělat problémy se sociálkou, zdravotním a PPM? díky moc. Jsem kvůli tomu jak na jehlách :-/

j.a.n.i
19. bře 2014

@talina Ne, z pohledu zdravotního je to OK, ale spíš jak to máš zařízené v práci? Nebo si měla rodičák kratší než na roky?

talina
19. bře 2014

@j.a.n.i v práci o tom už vědí, rodičák jsem měla napsaný na 2 roky, ale v prosinci jsem to prodlužovala...