Mohli by mi navýšit rodičák ze 3 na 4 roky?

petulka79
13. bře 2014

Ahojky maminky potrebuji poradit,maly bude mit v zari 3 roky a ted na konci brezna by mel jit do skolky k zapisu,ja jsem si nechala materskou na 3 roky,ale ted premyslim ze bych si ji chtela udelat na 4,myslite ze by mi materskou mohli jeste navysit na ty 4 roky,nebo to uz nejde,a musim jit ted na konci brezna do skolky jim rict ze tam maly jeste nepujde nebo nemusim dekuji za odpovedi

ivonapop
13. bře 2014

Ahoj, no nevím nevím, to asi nejde. V rodině máme nemocnou holčičku, tak měla maminka prodlouženo, to ano, v takových případech.
Částka, kterou čerpáš se právě rozděluje na ty dva, tři či čtyři roky. Matka, která je před porodem delší dobu nezaměstnaná má naopak smůlu a většinou chtějí, aby měla mateřskou na roky čtyři, protože se nemá kam vrátit, myslím jako do zaměstnání a úřady by pak vypláceli dávky v nezaměstnanosti atd.....

nolies
13. bře 2014

@petulka79 Ahojky, pokud si měla nárok na peněžitou pomoct v mateřství a určovala si délku rodičovské dovolené, tak si jednou za 3 měsíce můžeš změnit délku rodičáku. Jen zaměstnavatel ti nemusí držet místo, ze zákona musí jen 3 roky. 🙂

nolies
13. bře 2014

@petulka79 A co se týče zápisu do školky, tak jim nic hlásit nemusíš.

blahova_andrea
13. bře 2014

nolies má pravdu. pokud sis volila délku rodičáku, což asi ano, když ho máš na tři roky, tak si zajdi na sociálku. spočítej si kolik sis už od státu vybrala, celkem máš nárok na 220 000,- částku, kterou ti ještě zbývá vybrat si vyděl počtem měsíců, které chceš ještě zůstat doma a výslednou částku si napiš do žádosti. měnit to můžeš opravdu každé tři měsíce. ale pozor, nejde o mateřskou, ale o rodičovskou. také jde o to, že si prodlužuješ čerpání rodičovského příspěvku, nikoliv rodičovskou dovolenou, tu si musíš domluvit u svého zaměstnavatele. z tvé otázky nebylo moc jasné, jestli ti jde o zaměstnání nebo právě o peníze 😉

nolies
13. bře 2014

@blahova_andrea Přesně tak, líp bych to neřekla 🙂

petulka79
autor
13. bře 2014

To musim az tak pocitat,ja mam v tom zmatek je to trochu slozitejsi,ja jsem myslela ze me to vypocitaji na te socce

blahova_andrea
13. bře 2014

@petulka79 nevypočítají. oni se ti dají papír a tam si napíšeš co chceš. nejsou to tak složité počty, to zvládneš 😉 já to měnila teď nedávno taky. akorát já zkracovala, protože jsem otěhotněla.

nolies
13. bře 2014

@petulka79 Neboj, není to složitý. Na sociálce se zeptáš, kolik ti zbývá ještě vyčerpat z těch 220.000 a ten rozdíl si rozpočítáš na zbývající měsíce, po který chceš být ještě doma. Vyplníš jen formulář, kde napíšeš do kdy budeš brát rodičovskou a částku. Určitě ti tam poradí, od toho tam jsou 🙂

laurital
13. bře 2014

@petulka79 Jak uz ti tu holky psaly, RP je v jednotne vysi 220000 a je jedno, jestli ho cerpas dva nebo ctyri roky.Spocitaji vycerpanou castku a zbytek podeli mesici, ktere chces cerpat.