Musím po skončení 2,5leté RD na pracák?

vejunka87
23. črc 2014

Chtěla bych se zeptat jestli některá nevíte jak to je, měla jsem rodičák vypočítaný na 3 roky, pak jsem si ho zkrátila, takže mi konči po 2 a půl letech, teda dostanu poslední peníze v listopadu, čekáme druhé miminko a termín mám na konci ledna, chtěla jsem se zeptat jestli se musím jít nahlásit na pracák nebo jestli sociální a zdravotní mi do těch 3let toho prvního platí sociálka, protože paní na sociálce mi řekla, že je jedno kdy se tam nahlásím, neřekla mi ani kterým dnem mi končí rodičák nic. Takže teď nevím co mám dělat. Děkuji za rady 🙂

j.a.n.i
23. črc 2014

@vejunka87 A si zaměstnaná nebo ne?

vejunka87
autor
24. črc 2014

@j.a.n.i ne nejsem mela jsem smlouvu na dobu urcitou a ta mi davno skoncila.

evulina77
24. črc 2014

já si myslím, že by jsi si ještě mohla prodloužit rodičák tak, aby jsi mohla pak plynule přejít na mateřskou. Změny se dají dělat a čím dřív zajdeš na pracák (rodičák řeší pracák, mateřskou Česká správa sociálního pojištění), tím líp. Hlavně nebudeš muset absolvovat papírování ohledně přihlašování se na pracák jako nezaměstnaná. Pokud máš termín porodu na konci ledna, stejně nejpozději v půlce prosince půjdeš na mateřskou. Já bych si zašla na pracák si nechat poradit. Vem si s sebou papíry k rodičáku, těhotenskou průkazku, vystrč břicho a jdi. Pokud neporadí u okýnka, nech si poradit, ke komu máš zajít do kanceláře. Případně bych zašla ještě na Českou správu sociálního pojištění ohledně mateřské, jestli na ni budeš mít nárok, nebo budeš dostávat rovnou rodičák

j.a.n.i
24. črc 2014

@evulina77 No, jelikož píše, že nemá pracovní poměr, tak na žádnou mateřskou nepůjde...

j.a.n.i
24. črc 2014

@vejunka87 No, máš 3 možnosti
1. prodloužit rodičák, výhodou je, že když budou navazovat a u prvního i měla PPM, tak si můžeš volit délku toho dalšího.
2. nahlásit se na to mezidobí na ZP jako osoba pečující o dítě do 7 let
3. přihlásit se na UP, zde dostaneš i cca 3500,- podporu

vejunka87
autor
24. črc 2014

Dekuji,zkusim pak zajit na pracak a informovat se tam.