Můžu pobírat rodičovský příspěvek i pomoc v hmotné nouzi?

lussyeee
11. únor 2014

Zdravím Vás 🙂
potřebuji poradit, páč jsem vedená na úřadu práce a pobírám hmotnou nouzi, mám nárok akorád na rodičovský příspěvek a jak to je s hmotnou nouzí? příjdu o ni nebo ji budu pobírat dál? S přítelem budem mít sepsány alimenty na 2000 měsíčně.... a co je to za příspěvek ten 1100 Kč, kde o něj můžu zažádat?? děkuji

blahova_andrea
11. únor 2014

a kolik pobíráš tu hmotnou nouzi? já se obávám, že rodičák a alimenty dávají dohromady víc než je ta hmotná nouze a tudíž ji asi pobírat nebudeš. ale je to jen můj dohad 😉 jinak žádat můžeš o různé věci, ale na vše musíš splňovat jisté podmínky. neuvádíš třeba kde a jak bydlíš, takže ti nelze poradit, zda máš nárok na příspěvek na bydlení. zřejmě budeš moct i žádat o přídavek na dítě a o porodné.

lussyeee
autor
11. únor 2014

pobírám HN 3410Kč ... bohužel o příspěvek na bydlení žádat nemůžu, páč to majitel nemá vedené jako bytové prostory... :(

anina32
11. únor 2014

@lussyeee po narození dítěte můžeš ještě žádat o dětské přídavky, to je 500,- když půjdeš žádat o hmotnou nouzy, sečtou ti rodičák a alimenty a pokud to bude dohromady víc než životní minimum na tebe a dítě, tak už asi nedostaneš nic. Zkus se na sociálce zeptat jak je to s tím bydlením, když ti nepřispějí na tohle, kvůli tomu že to je nebytový prostor, tak by ti třeba mohli sehnat bydlení v nějakém domě pro matku a dítě?

blahova_andrea
11. únor 2014

@lussyeee souhlasím s anina32, co se týká té hmotné nouze, záleží na těch součtech životního minima a kolik teda budeš pobírat ten rodičák a alimenty, ale toto asi fakt přešvihneš, ty tabulky jsou šíleně nízko. přídavek na dítě je asi u tebe jasnej, ale 500,- tě asi nevytrhne ☹ rozhodně si zažádej o to porodné, to ti podle mě taky dají bez problémů a to už za to papírování stojí 😉 co se týká bydlení, tak nevím jak je to s bytovými a nebytovými rozděleními, ale záleží hlavně na tom, abys měla platnou nájemní smlouvu a trvalý pobyt. my třeba bydlíme v domě, co je na katastru vedený jako klasický rodinný dům, ale majitel v něm má dva byty, každý pronajímá zvlášť, máme platné smlouvy a tudíž oficiální zápis v katastru se neřeší. alespoň ne pro účely sociálky. ty prostě potřebuješ jen doložit, že platíš řádně nájem a inkaso, aby ti měli oficiálně na co přispívat.

lussyeee
autor
11. únor 2014

děkuji Vám.... koukala sem, že budu pobírat víc než dovoluje tabulka... a na příspěvek na bydlení nárok nemám na to už sem se ptala, trvalý pobyt tu mít nemůžu, páč majitel ty byty má vedené jako kanceláře, takže doklad, že platím nájem mě nepomohl.... Tak do těch 9měs. dítěte to bude ok což budu pobírat 7600 ale pak 3800 a to mám strach jak budem vycházet...
a jinak ten příspěvek 1100 Kč )což by měl být na kojení máte s tím zkušenosti??? prý se o to žádá též na sociálce, ale já když sem se tam ptala tak mě řekli, že oni nic takového nezařizují, tak už nevím komu mám věřit.....

cocolady
11. únor 2014

Příspěvek na kojení ve výši 1100,- žádáš normálně na sociálce, potřebuješ mít papír potvrzený od tvého gynekology, že opravdu kojíš, další podmínka je, že musíš být v hmotné nouzi, jedná se totiž o dávku, která pod to spadá..zeptej se znovu, paní tě zřejmně jen odbyla, jinak některé zdravotní pojišťovny tohle taky poskytují myslím, že ve výši 1000,-ale o tom nevím nic bližšího, můžeš se na to zeptat i na pojišťovně 🙂 Tak doufám, že jsem trochu poradila 🙂

lussyeee
autor
12. únor 2014

určitě se znovu optám, děkuji za radu ;)

blahova_andrea
12. únor 2014

@lussyeee já teda o příspěvku na kojení slyším prvně a to jsem tento obor i studovala. je fakt, že je to dávno a od té doby je vše jinak, ale od té doby jsem to zase řešila několikrát v praxi různé dávky a příspěvky a fakt o tomto ani zmínka nikde. kdo ti o tom říkal, že to existuje? a to je jako v případě, že kojit nemůžeš a kupuješ mlíka nebo na kvalitní potraviny, abys mohla dobře kojit? 😲

lussyeee
autor
13. únor 2014

@blahova_andrea poprvé jsem to slyšela, když o tom mluvili ve zprávách je to cca 5 měs. z5 ono to bylo schválené asi nedávno.... a jak píše @cocolady prý musí být potvrzení od lékaře o tom, že kojím takže nejspíš na potraviny....

blahova_andrea
13. únor 2014

@lussyeee aha, tak to je fajn, že to existuje. škoda, že se to váže jen na to hmotnou nouzi, tu snad většina maminek nemá až takovou aby se vešly do tabulek...to je fakt šílená částka na vyjití nevyjití ☹

vendulinka28
21. čer 2016

dobrý den jen jsem se chtěla zeptat na co budu mít nárok jako samoživitelka a kdy můžu žádat o všecko...