Můžu si vybrat mezi 3 a 4 letou variantou RD?

faflina
28. pro 2010

Prosím může mi někdo poradit?
11.května mi skončil Rodičák na syna dosáhl 10.5. 3 let, a abych nemusela jako těhotná na nemocenskou tak mě zaměstnavatel vypsal na pracák, ukončil se mnou pracovní poměr, já jsem šla na pracák a 15.12. se nám narodila dcera, na mateřskou dovolenou asi teda nemám nárok (nevím) a potřebovala bych vědět jestli si můžu vybrat tříletou variantu nebo čtyřletou variantu.

j.a.n.i
28. pro 2010

@faflina No, já bych řekla, že si nárok na mateřskou měla, ale jestli si na ní nenastoupila, tak nevím jak se to řeší. A pokud na mateřskou nenastoupíš, tak nemáš ani možnost volby a musíš na 4 letý rodičák.

dibelka7
28. pro 2010

Na vyběr nemáš automaticky Ti dají 4letý rodičovský.příspěvěk. taky jsem v listopadu nastupovala z pracáku.

rosslyn
28. pro 2010

@faflina podle mě pokud bys šla na nemocenskou, tak máš nárok na mateřskou...nechápu, proč jsi podepsala výpověď?

j.a.n.i
29. pro 2010

@dibelka7 I když člověk nastupuje z pracáku, tak nárok na mateřskou a výběr rodičáku mít může - pokud je v ochranné době, což pokud umím počítat, zakladatelka byla.

faflina
autor
29. pro 2010

@j.a.n.i jaká je ta ochranná doba?

@rosslyn pracuji v rodinné firmě, šlo jen o to že pracovat nebudu a abych měla nějaké peníze. Na nemocenskou jsem nechtěla protože být o prázdinách furt doma a mít 3-leté dítě - by mě zabilo, doktor mi řekl že mi dá jen 6 hodin vycházek denně, a myslet na to o prázdinách, že zrovna nemůžu ven a vysvětlovat děcku, že ven nemůžeme, to bylo nemyslitelné. Po rodičáku jdu zpátky do práce, takže o práci jsem nepřišla.
@dibelka7 taky si myslím že to tak je, no uvidíme co z toho bude.

dibelka7
29. pro 2010

@j.a.n.i Ano to jo,neuvědomila jsem si to.

j.a.n.i
29. pro 2010

@faflina 180 dní od ukončení zaměstnání do nástupu na mateřskou, pokud tedy to zaměstnání nebylo kratší než 180 dní, pak by to bylo jen tolik, kolik zaměstnání trvalo.

knobloska
14. zář 2011

Ahoj, já bych potřebovala poradit. Jsem zaměstnaná, nyní na 2. mateřské (dceři je měsíc). Z práce mě na 100% po ukončení RD vyhodí, dostanu dohodu a odstupné. Teď zvažuju....a...potřebuju poradit anebo spíš upozornit na něco, co mi ušlo. Chtěla bych být s holkama doma 4 roky, a teď nevím, jestli je pro mě výhodnější volit 4 letou variantu RD anebo 3 letou a zůstat rok na pracáku. 4 letá je od nového roku finančně znevýhodněná, vyšší částka se vyplácí jen 9 měsíců, že ano? A jakou bych měla po 3 leté RD podporu v nezaměstnanosti?
Děkiji

j.a.n.i
14. zář 2011

@knobloska Ber 100% tříletou 🙂 Podpora v nezaměstnanosti by byla něco kolem 3000,- pokud bys šla na pracák hned z RD, ale pokud se budou chtít v práci dohodnout, tak trvej na tom, že třeba na týden nastoupíš a pak to teprve ukončíte, to by se ti podpora počítala z platu. Na druhou stranu, za 3 roky může být tohle úplně jinak.

knobloska
15. zář 2011

@j.a.n.i děkuju moc za radu.