Můžu si vzít rodičák na přítele?

roxy23
23. dub 2014

Prosím o radu. Slyšela jsem, že když si nemůžu dovolit rodičovskou podporu, jelikož jsem nikdy nepracovala, tak si ji můžu vzít na přítele. V tomto případě , když se narodí miminko bude přítel chodit do práce a já budu doma. Jak to vůbec funguje? Máte s tím někdo zkušenosti ?

mattie
23. dub 2014

@roxy23 na rodičák máš právo aj keď si nepracovala, len si nemôžeš voliť jeho dĺžku. Ale ak si to vezmeš na partnera (a to neviem, či stačí priateľ alebo musí byť manžel), ktorý platil odvody min. 270 dní za posledné 2 roky, tak si môžeš aj zvoliť dĺžku. Je s tým dosť papierovania, spýtaj sa na úrade.

lucisekkk1
23. dub 2014

Vy ale máte nárok na rodičovskou podporu-respektive rodičovský příspěvek, i když jste nikdy nepracovala 🙂....na otce dítěte, si můžete zvolit výši příspěvku( max.11.500/ měs.), pokud je jeho příjem dostačující. Až se miminko narodí a vy si půjdete pro formuláře na soc. ,oznamte jim to tam, oni už vás už dále nasměrují 😉

smolinek
23. dub 2014

Pokud jsem to dobře pochopila, tak jsme v první tvé diskuzi zamotaly mateřskou a rodičovskou. Nevím jak je to teď, ale nejdříve je mateřská, tu ti vypočítají ze základního platu a začínala nějak před porodem( teď ti nepovím jak dlouho trvala, už si nepamatuju ) a po této době žádáš rodičovskou ( kde si můžeš zvolit délku 2,3,4 roky ). Nevím jak je to teď, ale na stránkách ministerstva sociálních věcí je to podrobně rozepsané 😉

elvira
23. dub 2014

http://www.poradna-pracovni-pravo.cz/rada/mater...
Sice je text staršího data, ale myslím, že to funguje dodnes.

speedygon
23. dub 2014

@roxy23 Jsem na tom víceméně stejně: nezaměstnaná, tudíž bez nároku na PPM a rodičovskou bych pobírala automaticky tu čtyřletou. Jelikož byl ale zaměstnán přítel, vyřídila sem si RP přes jeho příjem, tudíž sem mohla volit. Pouze musel mít denní vyměřovací základ pro výpočet výše PPM, s tím šel potom na OSSZ, kde mu potvrdili ještě jeden papír a s tím a s žádostí o rodičák sem šla na sociální...

xpila
23. dub 2014

@smolinek Jelikož nikdy nepracovala, tak nárok na mateřskou nemá. A délku RP by si mohla zvolit pouze v případě, že by podmínky splňoval přítel.

ninive211
23. dub 2014

@smolinek Jen bych upřesnila, že nyní si již žena nevolí mezi 2,3,4 roky, ale volí se částka, kterou chce čerpat měsíčně, maximálně je to 11 500 Kč. Pokud není možnost volby (ani přes partnera), je to rozpočítané tak, aby se RP čerpal do těch 4 let věku dítěte.

teddy29
23. dub 2014

Nevite nahodou jestli muzu rodicak napsat na pritele kdyz je OSVČ?

j.a.n.i
24. dub 2014

@teddy29 No, teoreticky ano, ale prakticky by si musel platit nemocenské, což většina OSVČ nedělá...

teddy29
24. dub 2014

@j.a.n.i To on si plati

78marcela
29. dub 2014

@teddy29 záleží kolik si platí...já byla dnes na sociálce, zálohy na pojištění si platím 2357 Kč, k tomu si ale nemůžu zvolit výši nemocenského připojištění jak to bylo dřív, ale maximálně už jen 186, kč, z toho mateřská bude minimum a rodičák mi taky dají jen tu nejnižší částku do čtyř let věku bez toho že bych si mohla vybrat kolik chci pobírat. takže záleží, kolik on tam má v přehledu danový základ.

teddy29
29. dub 2014

@78marcela No my si stejne zajdeme na socialku zeptat co a jak.

shel44
29. dub 2014

ANo, normálne na priateľa rodičák poberať môžete, aj keĎ ma nametrskú nemáte právo, pretože ste nepracovala.
Ako sa písalo vyššie, môžete si vybrať aj voľbu na koľko rokov (ale prepočíta sa to normálne na mesačnú čiastu) kalkulačku na rodičovský príspevok pre rok 2014 už nájdete na internete. 🙂

emca29
10. kvě 2014

Taky se připojím, jen jestli to chápu dobře. Takže nezaměstnaná či studentka může pobírat rodičák na manžela? S tím že on už x let normálně pracuje.... Ale nechápu splnění podmínek. Jedná se o délku jeho zaměstnání, nebo i výši platu? Hledala jsem různé diskuze a co jsem pochopila, ještě minulý rok si dotyčná nemohla vybírat variantu čerpání, od r. 2014 může, pokud byl alespoň manžel určitou dobu zaměstnaný....Ale nikde jsem tam nenašla podmínky, co by se týkaly výše jeho platu...

j.a.n.i
10. kvě 2014

@emca29 Tak to si hledala špatně 🙂 od roku 2014 se nic neměnilo, na základě nároku partnera lze jednoduše volit již od roku 2012 https://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/rodicovsk... a jedná se o délku zaměstnání, zaměstnanost ke dni porodu a částečně i o výši platu.

emca29
11. kvě 2014

@j.a.n.i Aha, tak to jsem fakt hledala špatně 🙂 Já myslela že je to od letoška. Díky moc 🙂

katerina1980
22. kvě 2014

Dobrý den,také mám podobný problém.mám příspěvek na dceru a tutiž jsem nepracovala už osm let.Zajímalo by mě,když by byl mateřský příspevěk napsaný na přítele,který dělá v zahraničí jestli máme nárok se rozhodnout o výšši mateřské,když já jsem nepracovala?Díky moc 🙂

lucizal
22. kvě 2014

Na mateřskou vzniká nárok, pokud je žena za poslední 2 roky účastná na nemocenském pojištění min. 270 dní. Pokud nepracovala či studovala (což je i můj případ), na mateřskou nárok nemá, po porodu hned pobírá rodičovský příspěvek. Délku si může volit, pokud podmínky splňuje přítel/ manžel. Pokud by byli oba nezaměstnaní, vyplácí se rodičák po dobu 4 let. Myslím, že prvních asi 9 měsíců je to 7800, pak až do konce 3800/měsíčně. ;)

blahova_andrea
22. kvě 2014

@katerina1980 obávám se, že se ti plete mateřská a rodičovská 😉

j.a.n.i
22. kvě 2014

@katerina1980 Jednak to není mateřská ale rodičovský příspěvek a druhak tím, že partner pracuje v zahraničí, tak bys primárně měla brát dávky otamtud (pokud je to EU), takže budeš mít možná problém získat vůbec nějaký rodičák.

katerina1980
22. kvě 2014

Holky díky moc za radu.Půjdu se zeptat na sociálku,tak mi snad poradí více.Přeji pěkný den všem. 😉

tesorina
19. čer 2014

Holky nevíte jestli si můžu vzít rodičák na manžela, který tady zatím nemá trvalý pobyt? Právě se mu vyřizuje. Jinak má tady v Čr odpracováno nepřetržitě 3 roky.

tehulka83
8. črc 2014

Holky jak dlouho musí být manžel-přítel v pracovním poměru aby si matka ditěte mohla zvolit delku pobírání rodičovskěho příspěvku přes něj?
Myslím to tak jak dlouho musí být zaměstnaný v novém zaměstnání před nastupem matky na rodičovskou dovolenou? Děkuji moc

j.a.n.i
8. črc 2014

@tehulka83 V novém klidně 1 den 🙂 podstatné je, aby byl za poslední 2 roky zaměstnaný alespoň 270 dní a ke dni porodu byl zaměstnaný.

tehulka83
8. črc 2014

@j.a.n.i děkuji moc 🙂 byla jsem z toho trošku zmatená 🙂