Můžu volit rodičák u 2. dítěte? Vypršela prac. smlouva

eluska87
22. zář 2013

Ahoj holky, potřebuji trochu poradit. Máme skoro dvouletého chlapečka (v říjnu mu budou 2 roky) a plánujeme s manželem, že bychom chtěli druhé miminko. Rodičák mám na tři roky, tedy do příštího října 2014. Jenže teď nevím jak na tom budu s penězi. Když bych otěhotněla třeba až v březnu 2014. Když jsem nastupovala na mateřskou, tak už jsem nebyla zaměstnaná- vypršela mi prac. smlouva na dobu určitou někdy koncem dubna- ale byla jsem na nemocenské..Takže teď když otěhotním, tak už nemám žádného zaměstnavatele..jak to tedy budu mít, když malej půjde do školky a já budu pak za dva měsíce třeba rodit?Na mateřskou co jsem četla asi nárok vůbec nemám,ale pak?budu mít nějaký rodičák?a můžu si zvolit ten tříletý?a jde to nějak obejít, jako že by třeba šel na mateřskou jakoby manžel?nebo jak to vlastně funguje? Druhé miminko moc chceme ,ale penízky jsou rozhodující abysme to zvládli všechno...Díky

j.a.n.i
22. zář 2013

@eluska87 Na mateřskou nárok mít nebudeš, budeš mít od porodu rovnou rodičák a pokud manžel pracuje (je účasten nemocenského pojištění alespoň 270 dní za poslední 2 roky) a k datu nerození dítka bude, tak stačí doložit potvrzení o jeho denním vyměřovacím základu a ty rovnou volíš rodičák.

eluska87
autor
23. zář 2013

@j.a.n.i super děkuji...dnes jdu ještě na scilku,ale moc jsi mi pomohla děkuji

eluska87
autor
23. zář 2013

@eluska87 Ale ještě otázka než tam půjdu- když donesu ten vyměřovací základ, tak ten rodičák je napsaný pak na manžela??a co já? musím se napsat na ÚP? nebo někam?a tam jde o těch 270 dní kdy je zaměstnaný takže tam seurčitě počítaj i víkendy a svátky, že?

eluska87
autor
23. zář 2013

@j.a.n.i Ale ještě otázka než tam půjdu- když donesu ten vyměřovací základ, tak ten rodičák je napsaný pak na manžela??a co já? musím se napsat na ÚP? nebo někam?a tam jde o těch 270 dní kdy je zaměstnaný takže tam seurčitě počítaj i víkendy a svátky, že? a pak musím v 21 i přesto přejít na tu variantu za 3 800? někde jsem četla, že bereš těch 7 600 a pak v 21 měsíci dítěte ti to přejde na 3 800

j.a.n.i
23. zář 2013

@eluska87 Ne, rodičák bude napsaný na tebe, ten manželův papír je jen proto, aby sis mohla zvolit délku rodičáku. Jinak těch 7600,- do 21 měsíců věku a pak 3800,- už dávno neplatí, u těch kdo nemohou volit se to snižuje již v po 9 měsíci, protože jinak by to byla nejvýhodnější varianta.

duracell79
18. říj 2013

Maminky prosím, jak je to když mám tříletou variantu rodičáku do prosince 2014 a nyní bych byla už těhotná?? TP by byl kolem 15-30.6.2014. Mám pouze pozitiv. test a na ženské jdu v pondělí. Jde nyní přejít na dvouletou var. a pak u dalšího dítka mít zas tříletou?? Jde mi o to, jestli mám nárok na vyčerpání celé částky PPM k prvnímu dítěti. Moc děkuji

vilibalda
18. říj 2013

@duracell79 Nejedná se o PPM (to je mateřská), ale o rodičovský příspěvek. Pokud máš dítě narozené v prosinci 2011, tak asi nemáš starou tříletou variantu, ale máš tu novou, kde si sama volíš částku, jakou chceš dostávat, ne? Pokud jsi měla před narozením dítěte plat zhruba nad 17 tis. (nebo ho měl manžel), můžeš si zvolit částku 11 500 Kč a tak vybrat víc peněz (nevím, jestli stihneš vybrat vše, nepočítala jsem to, protože nevím, kolik teď bereš a od kdy to bereš). U dalšího dítěte si zvolíš částku jakou chceš. Jestli máš opravdu starou variantu do 3 let věku, tak můžeš přejít na novou a opět si (při dostatečném příjmu) zvolit vyšší částku.

duracell79
18. říj 2013

@vilibalda Ahoja, jej, já se upsala 🙂 Chtěla jsem dodat to, že jsem nejdříve brala PPM a pak žádala o rodičák. Zaměstnavatel mi neprodloužil smlouvu kvůli těhotenství (byla do 30.09.11), pak jsem byla v té ochranné lhůtě a peníze jsem dostávala od zaměstnavatele cca 7700 Kč. Dcera se narodila na konci ledna 2013 a beru 7600 Kč. Vycházelo to trošku míň, ale abych měla alespoň to, tak mi paní řekla, že mi bude končit v prosinci 2014. Můj bere dost, takže když doložíme jeho příjem, tak můžu přejít na tu dvouletou s 11tis. a pak po porodu žádat zas o tříletou...?? Já jsem na tohle tak trochu tupec... Nejdříve dám dohromady od kdy jsem co pobírala a pak budu šrotit rozumy 🙂 Zatím moc děkuji 🙂