Na mateřskou a rodičovskou dovolenou do zahraničí

europia
15. dub 2013

Ahoj holky,
máte některá zkušenost s tím, že jste na mateřskou a rodičovskou šly žít do zahraničí? Jak to máte s vyplácením dávek?
Moje situace je následující: Dlouhá léta jsme s manželem pracovali a odváděli daně v ČR. Teď manžel dostal nabídku na práci v jiné zemi EU a já, jelikož mě snad čeká mateřská a rodičovská dovolená, bych ráda na tuto dobu šla s ním. Výpověď ve stávající práci zatím dávat nehodlám a pokud to bude nutné, nechám si v ČR i trvalé bydliště. Přesto jsem četla, že pokud při mateřské a rodičovské dovolené nebudu na území ČR fakticky pobývat a pokud manžel nebudu v ČR odvádět daně, nemám na tyto dávky nárok. Zdá se mi to dost šílené. Co vy na to? Jaké jsou Vaše zkušenosti? Díky!!

doktorenka
21. zář 2014

@hanuta Dekuji za perfektni prispevek. Rada bych se optala jeste na par veci , hlavne ohledne zdravotniho pojisteni. Kdy ses presunula do uk, na materskou pred porodem ? A jak jsi resila zdravotni pojisteni pro sebe v Uk, byla jsi pojistena v uk ? a jak si postupovala, kam se hlasit? Detatko pak asi dostalo automaticky pojisteni v Uk, ze? Kdyz jste ted v cr treba na dovolene, mas stale narok na pojisteni v cr? Nebo sis pro sebe musela vyridit E 106? Dekuji 🙂

binki
28. bře 2016

Ahoj, mam smlouvu na dobu urcitou, manzel ma smlouvu mimo EU, dostanu neco nebo na mne muj stat prdne? Zijeme v CR, manzel za praci vyjizdi.

lenkamalenka
6. čer 2016

@mataharyy Ahoj, docela se zájmem tu čtu vaše několik let staré diskuse a dost mě zaujalo, že jsi vyřizovala pojištění mimo EU. Dnes jsem byla na sociálce, kde mi zdělili radostnou zprávu, že nemám nárok na mateřskou a zítra se chystám na pojišťovnku a už vidím, jak si mě tam taky vychutnají. Prosím tě, je něco, co bych měla vědět a čeho se vyvarovat? Díky moc za jakoukoli radu.

PS: Jedeme do Austrálie se třemi dětmi.

mataharyy
6. čer 2016

@lenkamalenka mimo EU, je to opravdu docela prd... ale jde to. Proč nemáš nárok na mateřskou? Kvůli neodpracovaným měsícům?
A pak je otázka na jak dlouho a za jakým účelem jedete do Austrálie, protože od toho se odvíjí další postup.

Jináč je dobré mít pevné nervy, vyhnout se tomu aby tě vycukali tak že je pošleš někam a je dobré vědět víc než oni (zvláště platí pro VZP, tam radu nedostaneš žádnou) 😅

lenkamalenka
8. čer 2016

@mataharyy Beru zpět, máš pravdu, mateřskou mám za sebou, nemám nárok na rodičovskou. To už mi potvrdili snad všude. ☹ Paní na sociálce mi nastavila max. částku na čerpání, ale nestihnu vybrat víc, než tři měsíce. Jedeme na víza 457, jak už jsem psala do Austrálie. Manžel dostal nabídku na pět let, ale zatím kývl jen na tři a prostě uvidíme. Zatím ani jeden zůstávat nechceme. Oba už jsme v zahraničí žili a ani jeden nechceme žít mimo ČR trvale🙂. Dřív to ale bylo bez dětí. Jsem z toho všeho fakt tumpachová, protože máme tři děti (dvě školou povinné) a to zařizování už mě dohání k šílenství. Budu vděčná za jakoukoli radu, pokud jsou jakékoli obecné info, čemu se vyhnout. No a pokud máš zkušenost přímo s AU, tak to bych skákala radostí do stropu 😀 . Zatím jsem v kontaktu jen s Američankami, Angličankami, Finkami apod. a bohužel, ty mi poradit ohledně našeho systému neumí 🙂 .
Ještě jednou, děkuju moc za jakoukoli radu 🙂 .

lena93
15. srp 2016

Dobrý večer, maminky 🙂 Žiju s přítelem na Slovensku, pobírám PPM od zaměstnavatele v ČR. O rodičovský příspěvek budu žádat na Slovensku, ale z ČR by mi měli doplácet rozdíl. Jenomže na SK je RP do 3 let a v ČR volitelný od 2 do 4, lze si zvolit variantu, nebo mi budou doplácet jen tak, jako bych měla do 3 let i v ČR?

j.a.n.i
15. srp 2016

@lena93 Nevím to jistě, ale podle mě sečtou kolik dostaneš na Slovensku za ty 3 roky a to odečtou od těch českých 220 000,- a vyjde na kolik doplatku máš celkem nárok a pak si můžeš vybrat do jaké výše chceš doplácet a budou doplácet tak dlouho, dokud si nevyčerpáš svůj balíček.

lena93
15. srp 2016

@j.a.n.i Aha, tato možnost mě nějak nenapadla, pořád jsem přemýšlela, jak to vlastně počítají, když se délky čerpání mohou lišit. Děkuji za odpověď 🙂

barborailievova
2. lis 2017

@lena93 dobry den taky ziju na slovensku a beru tady rodicovsky příspěvek a napadlo me jestli by mi cr taky dala doplatek?poradíte prosim?dekuji

lena93
18. lis 2017

@barborailievova Dobrý den, omlouvám se, že píšu až teď, moc sem nechodím. Doplatek by Vám dali, pokud máte stále trvající pracovní poměr v ČR. Já jsem zatím výpověď nedala, smlouvu v ČR mám na neurčito. Žijeme blízko hranic, takže jsem dojížděla. Doplatek jsem si nastavila na nejvyšší možnou částku, tedy 11.500,- do 2 let věku dítěte. Mateřskou jsem pobírala z ČR.

barborailievova
19. lis 2017

moc dekuji,trvajici prac.pomer nemam,byla jsem osvc a potom na up

lenkaslunicko
Autor odpověď smazal
Zobraz
lenkaslunicko
10. led 2020

Ahoj ,prosim o radu ,pokud je nekdo ve stejne situaci ,uz si moc nevim rady .
V pulce unora mi konci materska v CR ( pracovni pomer v CR netrva,smlouva skoncila tesne pred marerskou a vzhledem k tehotenstvi nebyla prodlouzena). Ziji v CR ale otec mych deti je francouz zijici a pracujici OSVC ve Francii . Mame spolu 2 deti ( dcera 9 let vedena v CR ale zije prevaznou cast roku s otcem a je tam na soukrome skole ,4 mesicniho syna na ktrereho zadam v CR rodicovsky prispevek ) .Byla jsem si na prislusnem urade podat zadost o RP ,ale tam mi rekli ,ze vzhledem k tomu ,ze me pracovni pomer netrva ,tak je rozhodujicim faktorem muj pracujici partner a zadat si tedy mam o RP ve Francii. (podotykam ,ze ve FR rocicovsky prispevek neexistuje ,je tam pouze materska .Na nasem urade mi dali papiry k vyplneni , formular E141 jake davky a po jakou dobu bych ve FR cerpala , aby mi u nas doplatili rozdil .Volala jsem na urad ve FR a tak mi rekli ze nas mohou pod partnera zapsat vzhledem k tomu ze jsme pro ne jako rodina a meli bychom narok na 131 € mesicne po dobu ,dokud deti nebudou vydelecne cinne ,jedna se ale o pridavek na obe deti neni to rodicovsky prispevek pro syna . Mam na tedy narok na doplaceni rozdilu ??? jake jsou podminky aby to vyplatili ,trvaly pobyt mam v CR ,ale cas travim na pul nepracuji v CR . Jak to urady budou posuzuvat pokud se nejedna o stejny typ prispevku ,ale bojim se ze se ocitnu v CR sama s ditetem se 131 € mesicne… to mi nezaplati ani bydleni .

barborailievova
Autor odpověď smazal
Zobraz