• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Na mateřskou a rodičovskou dovolenou do zahraničí

16. srpna 2016 
autor
@mataharyy Jak často myslíš, že se stane takový zázrak? :grinning: S tím pracovním poměrem v ČR je to fakt :slight_smile:) No, snad to nějak půjde, ale už teď mi z představy všeho toho běhání a papírování vstávají vlasy hrůzou na hlavě :slight_smile:
18. dub 2013 v 11:19  •  čeká miminko, termín má v říjnu 2016  • Odpověz  •  To se mi líbí
@europia zázrak s úřednicí... Hele netuším, mě se v ČR když jsem toto zařizovalo, obloukem vyhýbal a to jsem prošla od státní sociální podpory, až do kanceláře ministerstva práce a sociálních věcí a nikde nebyli kdo ví jak přátelští a vstřícní, ty co byli mi nemohli pomoct, pač to nebylo v jejich kompetenci... Ale na Slovensku jsem měla zase na úředníky kliku :slight_smile:
18. dub 2013 v 11:23  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@mataharyy Koukám, že sis udělala pořádnou úřednickou tour :slight_smile: Hlavně ale, že to nakonec klaplo a všechno jsi vyřídila! Doufám, že to tak dopadne i u nás...snad se nebudeš zlobit, když Tě budu ještě v budoucnu otravovat s nějakými dalšími dotazy :slight_smile:) Zatím ještě jednou veliký dík!
18. dub 2013 v 11:36  •  čeká miminko, termín má v říjnu 2016  • Odpověz  •  To se mi líbí
ahojte, se k vam pridam :slight_smile:

@mataharyy uz jsme spolu komunikovaly pres soukromy zpravy, doufam ze si pamatujes :slight_smile: psala jsi mi, ze by pro me bylo lepsi rodit na SK (aby dite hned melo SK pojisteni, mohlo hned k SK doktorum atd). Kdyz ja budu nastupovat na materskou v ochranne lhute v CR, muzu na zaklade formulare E106 rodit na SK?? a po porodu se prihlasti o rodicak a pojisteni na SK??
18. dub 2013 v 11:39  • Odpověz  •  To se mi líbí
@europia jasně, není problém, když budu vědět, poradím :wink:
@monasek84 otázka je jestli ti E106 dají, když nebudeš zaměstnaná. Pokud ano, můžeš rodit na Slovensku, pokud ne, můžeš se pojistit pod manžela a rodit tam stejně, případně to nahrát na akutní porod :sunglasses:
18. dub 2013 ve 12:31  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@mataharyy
@monasek84 Já pořád nějak nechápu, jak to s tím formulářem E106 je. Na stránkách ministerstva zahraničí ČR jsem četla, že platí pouze pro nezaopatřené rodinné příslušníky občana pracujícího v zahraničí. Takže když pracuješ nebo jsi na mateřské, zaopatřená nejsi a teoreticky by to nemělo fungovat... A taky se mi nepodařilo zjistit, jestli když jde člověk na dobu RD do zahraničí a v ČR mu tudíž není přiznán rodičovský příspěvek (protože tu fakticky nežije), jestli za něj stát platí aspoň sociální pojištění. Zdravotní hádám, že ne, když člověk může být pojištěn pouze v jedné zemi EU.
10. kvě 2013 v 09:44  •  čeká miminko, termín má v říjnu 2016  • Odpověz  •  To se mi líbí
@europia Stát za nikoho na rodičáku sociální pojištění neplatí...
10. kvě 2013 v 11:03  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@j.a.n.i Aha, zase nová informace. A o starost méně! :slight_smile:
10. kvě 2013 v 11:08  •  čeká miminko, termín má v říjnu 2016  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@mataharyy @monasek84 Jupí, včera jsem byla na pojišťovně a tu 106 mi vystaví bez remcání. Rozhodující je opravdu ten trvající pracovní poměr, díky za rady :slight_smile: Paní byla skvělá, kéž by každý úředník byl takový. Teď si dám oddech a půjdu sondovat na sociálku...jsem zvědavá, co mě čeká tam :slight_smile:
Ještě mě napadlo, pokud máte zkušenost s narozením dítěte v zahraničí, jak jste mu vyřizovaly doklady? Na konzulátě dané země a pak na české matrice v Brně?
4. čer 2013 ve 13:07  •  čeká miminko, termín má v říjnu 2016  • Odpověz  •  To se mi líbí
@europia
@mataharyy tak ja uz jsem z toho jelen.... od 16.10. jsem na materske, zamestnanecky pomer v CR mi trva, dostala jsem povoleni k pobytu na SK a dnes mi v ceske VZP rekli, ze na formular E106 nemam narok.... pritom, kdyz jsem se tam na to minule ptala, tak rikali, ze kdyz donesu povoleni k pobytu, ze mi ho daji.... :angry:
24. říj 2013 ve 12:49  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@monasek84 No to mi ani neříkej! To přece není možný, legislativa se snad neměnila...čím Ti to nevydání odůvodnili? Taky slyším prvně, že je ten formulář vázaný na povolení k pobytu, o tom se v mé pojišťovně nezmínili
24. říj 2013 ve 13:03  •  čeká miminko, termín má v říjnu 2016  • Odpověz  •  To se mi líbí
@europia to povoleni je proto, abych dokazala vazbu ke Slovensku. Oduvodnili to tim, ze se nebudu vlastne vracet - dojizdet do zamestnani, coz je podle me pekna konina.
24. říj 2013 ve 13:05  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@monasek84 To je vážně nějaké divné, 106 přece není pro pendlery - na to je jiný formulář. Nemusíš pravidelně dojíždět... Co budeš dělat? Budeš to ještě zkoušet nebo se přehlásíš jen na Slovensko?
24. říj 2013 ve 13:10  •  čeká miminko, termín má v říjnu 2016  • Odpověz  •  To se mi líbí
@europia napsala jsem dotaz na VZP, tak se rozhodnu podle toho. Nevim jak by to ted bylo, kdybych ukoncila pracovni pomer a prehlasila se na SK.. to bych se tu musela nahlasit na UP?? a vzali by me vubec? kdo by za me platil odvody? fakt netusim :frowning2:
24. říj 2013 ve 13:13  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@monasek84 No, to taky nevím...zkusím taky napsat na svou pojišťovnu - nakonec budeme odjíždět až po porodu, takže taky v době MD. Jsem zvědavá, co řeknou mě, jsem u ZP MV. Teoreticky by to mělo být přece všude stejné...
24. říj 2013 ve 13:20  •  čeká miminko, termín má v říjnu 2016  • Odpověz  •  To se mi líbí
@europia tak pak dej vedet, jak jsi pochodila.
24. říj 2013 ve 13:31  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@monasek84 Určitě!
24. říj 2013 ve 13:36  •  čeká miminko, termín má v říjnu 2016  • Odpověz  •  To se mi líbí
@monasek84 vzp s tím co já vím dělala nejvíce problémů :sweat_smile: já jsem u ozp a vše v pohodě :wink: po mě nikdo nechtěl potvrzení o pobytu (v tu dobu jsem ho ještě ani neměla). Napsala jsem na pojišťovnu, tam jsem zjistila že existuje formulář e106, který se dává když jsi dlouhodobě v cizině, ale zaměstnaná jsi právě v ČR - musí za tebe být hrazeno zdravotní v čechách, já byla na rodičovské dovolené a v čr mi trval prac. poměr, tak jsem se nemohla přihlásit na slovensku, protože nesmíš být ve dvou systémech veřejného pojištění, taky jsem nemohla dát výpověď, protože pak není nárok na doplatek rodičáku... a normálně mi vystavili papíry a bylo to jsem odnesla v sr na pobočku pojišťovny, dali mi kartičku pojištěnce a bylo vystaráno... Ale vím že dost lidí (většinou od vzp) měli docela běhání než to vyřídili, jednou jim tvrdili že takový formulář není, pak že na něj nemají nárok atp... :rolling_eyes:
25. říj 2013 ve 13:35  • Odpověz  •  To se mi líbí
@mataharyy no fakt super... :unamused: tak jsem jim napsala, at mi nabidnou nejake reseni, jsem teda zvedava :grinning:
25. říj 2013 v 15:47  • Odpověz  •  To se mi líbí
@monasek84 No po pravdě já taky :sweat_smile: :grinning: Tak pak dej echo, to by mě hrozně zajímalo, nebo zkusit změnit pojišťovnu :wink:
26. říj 2013 v 01:47  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj,
teď jsem se do toho všeho zamotala. Trochu mi to schrňte a poraďte.
Mám partnera, který je čech, ale už léta pracuje v zahraničí. Já podnikám a žiji v čr. Když by jsme chtěli mimčo a já do poslední chvíle podnikala v čr a živnost bych ani při rodičovské dovolené nepřerušila, ale chtěla bych žít většinu času s mimčem a partnerem v zahraničí, jen občas dojíždět pracovně do čr. Mám nárok na rodičovský příspěvek? A co kdybych chtěla porodit v zahraničí, to si lékařskou péči budu muset hradit?
27. říj 2013 ve 13:20  • Odpověz  •  To se mi líbí
@lucie_123456 Umím odpovědět jen na část, nárok na rodičák bys neměla, kor pokud partner pracuje v EU, tak by měli být dávky vypláceny odtamtud. Možná na doplatek do výše našeho rodičáku, pokud by zahraniční dávky byly nižší.
27. říj 2013 v 17:11  • Odpověz  •  To se mi líbí
pokud vím tak tam mají nárok jen na pár týdnů mateřské, ale rodičák tam nemají. To znamená, že bych byla bez peněz nebo by mi to dorovnají v plném rozsahu? Docela mě to štve, protože dvacet let tady platím daně a sociálku a i na rodič. dovolené si tady miním přividělávat, ale cpát to těm darmožroutům nahoře jen proto, že mateřskou chci prožít v zahraničí se mi nechce.
29. říj 2013 ve 14:48  • Odpověz  •  To se mi líbí
Kočky ahojte, mám dotaz. Jsem na rodičovském se synem 16 měsíců. Od ledna pojedeme na půl roku do zahraničí s manželem (Německo). Volala jsem teď na sociálku a jsem z toho jelen.
RD mi má vypršet v září 2014 -syn bude mít 26 měsíců- .
Od ledna do června tady ale nebudem a tak mi dávky stopnou a mám si o příspěvky poprosit v Německu. Dotaz zní - když se vrátím do ČR v červenci, znamená to, že se mi tím pádem RD prodlouží, protože budu čerpat to, co jsem tím stopnutím nevyčerpala ? Plánujeme druhé proto to tak řeším.
Pokud ano, bylo by to prima.
21. lis 2013 ve 13:49  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
@mataharyy Sice se zpožděním, ale hlásím, že formulář E106 (který se aktuálně jmenuje S1), mi pojišťovna bez problémů a průtahů vystavila a potíž nebyla ani s jeho registrací tady ve Španělsku. Jak to dopadlo u Tebe?
12. kvě 2014 v 16:03  •  čeká miminko, termín má v říjnu 2016  • Odpověz  •  To se mi líbí
@europia U nás už je vše vyřešené dlouho, takže pohoda. Teď pro velký úspěch budeme řešit pojištění mimo EU, to teprve bude pr... :grinning: :grinning:
12. kvě 2014 v 17:29  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj,
našla jsem náhodou tento dotaz a i když jsem nečetla celou diskusi a nevím, jestli se došlo k něčemu ohledně rodičovské při pobytu v zahraničí, chci sem dát svůj příběh, aby bylo vidět, že to jde! Můj případ je asi hlavně pro ty, co žijí v UK, ale obecně to bude platit pro celou EU. Musí se ale splnit několik podmínek:

Moje situace byla takováto: Žiji v UK, kde má manžel práci, dcera se narodila tady, ale otěhotněla jsem ještě, když jsem pracovala v ČR. TRVALÝ POBYT mám dlouhodobě v ČR a ze zaměstnání jsem odešla na mateřskou a pak RODIČOVSKOU DOVOLENOU jako zadní vrátka pro případ, že se budu do ČR vracet. Nedala jsem výpověď. To jsou asi rozhodující faktory pro přiznání dávky z ČR. Pokud jsem na rodičovské dovolené, můj pracovní poměr v ČR nadále trvá, tudíž i přesto, že žiji v UK, ČR je sekundární zemí pro výplatu dávky a nastává proces vyrovnání dávek v rámci EU. Na Úřadu práce v ČR jsem podala žádost o rodičovský příspěvek, vysvětlila jim svoji situaci. Úřad práce ovšem potřebuje zjistit, co a kolik pobíráme ze sociálního systému v UK, aby mohl porovnat výši. v UK existuje toto: Child benefit, to ČR nepožaduje jako ekvivalent rodičovského příspěvku, je to dávka "pro dítě", zatímco rodičovský příspěvek je pro rodiče pečující o dítě. Child tax credit jde úplně mimo, jelikož je to věc fiskální politiky. Formulář, který pro tyto účely v EU používají je E411(Žádost o informace o nároku na rodinné dávky v členských státech, kde rodinní příslušníci bydlí). Formulář je úřadem práce ČR zaslán příslušné instituci ve státě, kde žijete, v UK HM Revenue and Customs, který vyplní, kolik v UK je vám přiznáno v souvislosti s dítětem. V mém případě to byl Child benefit. Pak bylo chvíli ticho ... A po několika týdnech mi na trvalé bydliště v ČR přišel dopis o PŘIZNÁNÍ DÁVKY!!!! Tedy úspěch!!! Moje doporučení, pokud víte, že se budete stěhovat za prací manžela/otce dítěte mimo ČR v rámci EU: !!!!!!! mít TRVALÝ POBYT v ČR a RODIČOVSKOU DOVOLENOU od zaměstnavatele !!!!!!!!, pokud to jde. Jinak se vše řídí dle země, kde jeden z rodičů pracuje, tedy vše bude záviset pouze na manželovi/otci dítěte!!! Každopádně to nevzdávejte hned, APERIO je skvělá stránka, kde vám poradí a Úřady práce mají své experty na EU, se kterými je dobré si popovídat. Přeji vám hodně štěstí a trpělivost!!!! :slight_smile:
12. čer 2014 v 16:33  • Odpověz  •  To se mi líbí (4)
Příspěvek byl smazaný adminem, protože nesplňoval pravidla fóra. Porušoval pravidlo "Neodbočuj od původního tématu".
19. čer 2014 ve 14:36 • kajamalkova
Holky a prosím nevíte jak je to tedy s nárokem na rodičák pokud otec dítěte je Slovák, pracuje na Slovensku. Já pracuji v ČR a pracovní poměr bude trvat i po narození mimča. Já chci samozřejmě jit za manželem na SK. Trvalý pobyt mám v ČR. Dík :slight_smile:
1. srp 2014 ve 23:28  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahojky holky,

chtěla jsem se zeptat na hodně podobnou věc. Zatím pracuji v ČR (něco málo přes rok), ale přítel (španěl), žije ve Španělsku. Chtěla bych se zeptat,jak to tedy je s tou mateřskou a rodičovskou? Mám na ní nárok, když se mimčo narodí ve Španělsku, ale já budu mít stále uzavřený pracovní poměr??
4. srp 2014 v 17:36  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tvůj příspěvek