Na mateřskou a rodičovskou dovolenou do zahraničí

europia
15. dub 2013

Ahoj holky,
máte některá zkušenost s tím, že jste na mateřskou a rodičovskou šly žít do zahraničí? Jak to máte s vyplácením dávek?
Moje situace je následující: Dlouhá léta jsme s manželem pracovali a odváděli daně v ČR. Teď manžel dostal nabídku na práci v jiné zemi EU a já, jelikož mě snad čeká mateřská a rodičovská dovolená, bych ráda na tuto dobu šla s ním. Výpověď ve stávající práci zatím dávat nehodlám a pokud to bude nutné, nechám si v ČR i trvalé bydliště. Přesto jsem četla, že pokud při mateřské a rodičovské dovolené nebudu na území ČR fakticky pobývat a pokud manžel nebudu v ČR odvádět daně, nemám na tyto dávky nárok. Zdá se mi to dost šílené. Co vy na to? Jaké jsou Vaše zkušenosti? Díky!!

amj
15. dub 2013

@europia šílené to je a je to tak....

j.a.n.i
15. dub 2013

@europia Na mateřskou nárok mít budeš, pokud na ni splníš podmínky, tak při pobírání můžeš být fyzicky klidně v zahraničí. Ale na rodičák už by si za popsaných okolností nárok neměla.

europia
autor
15. dub 2013

@amj
@j.a.n.i Díky za odpovědi. Sice mě moc nepotěšily, ale to samozřejmě není vaše vina 🙂 Ještě se chci zeptat, jestli náhodou nevíte, jak je to s "dorovnáváním" dávek z tzv. sekundární země (v mém případě ČR). Vyčetla jsem, že pokud v zemi, kde člověk žije - v našem případě Španělsko - mají dávky nižší než v původní zemi, tak to ta původní neboli sekundární země doplácí. Ve Španělsku platí pouze 16 týdnů mateřské a pak už nic. Je tedy možnost, že mi rodičák bude ČR dorovnávat nebo je tato myšlenka zcela zcestná? Možná se ptám docela blbě, ale do dneška jsem žila ve sladké nevědomosti a teď se mi nedaří se v téhle zapeklité problematice rychle zorientovat. Vy samy v zahraničí žijete?

amj
15. dub 2013

@europia jeee vy jste ve spanu? My tez. Davky uz tu nejsou zadne...driv to bylo super, ale vsechno zkratili. Nevim...o tehle moznosti jsem neslyšela a ani pani na soc o ni nemluvila....

j.a.n.i
15. dub 2013

@europia No, nějaké možnosti dorovnání jsou, ale netuším, jestli je to v případě, že partner pracuje ve Španělsku a ty jsi v ČR nebo i v případě, že jste oba v zahraničí... ona totiž nově do podmínek pro rodičák přibyla podmínka, že ty a dítě musíte fyzicky bydlet v ČR, tak je otázkou, jak to zahýbalo s doplatky. A já v zahraničí nejsem.

silvapokorna
15. dub 2013
Uživatel silvapokorna je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od silvapokorna.

ahoj. já myslím, že i na rodičák by si mohla mít normálně nárok. záleží na tom, kdy do zahraničí odejdeš, tedy zda už s miminem. v podstatě se můžeš tvářit, že jsi pořád tady, jen tam trávíš jakoby delší "výlety", nebo jak to napsat. vždyť nikdo nemusí vědět, kde trávíš svůj čas. na mateřské i rodičáku můlžeš v podstatě cestovat jak je ti libo. jen ti peníze nikam nebudou posílat, musíš si je nechat posílat na účet v ČR a kde si to budeš vybírat taky už nikoho nezajímá. ale zkus si zavolat přímo na sociálku, určitě ti poradí. a nebo zkus stránku www.aperio.cz. tam taky najdeš hodně odpovědí. 😎

europia
autor
16. dub 2013

@j.a.n.i
@silvapokorna O té podmínce fyzického pobytu v ČR jsem také četla a právě si moc neumím představit, jak to chce kdo zkoumat. Musí se na dokládat záznamy od českého doktora? Nebo bude sociálka obcházet sousedy a zkoumat, jak často nás potkávají? 🙂 Na druhou stranu by mi bylo nepříjemné švindlovat a asi bych se i bála... přece jen budeme asi dost "podezřelí" tím, že manžel bude registrovaný v jiné zemi a řekla bych, že úřady si nás pohlídají :-/ Sice už nezuřím tolik jako včera, ale pocit absolutního zmaru přetrvává. Člověk platí daně jako mourovatý, a když jednou jedinkrát po státu něco chce, dostanu se mu akorát tak kopance do zadku...
Jinak Silvo moc díky za typ na tu poradnu aperio, už jsem tam napsala a jsem zvědavá, jestli mi odpoví 🙂

europia
autor
16. dub 2013

@amj Juchů, někdo ze Španělska! 🙂 Teď jsem koukala, že jsi vlastně i v té zdejší skupině "Španělsko" - měly bychom to tam nějak rozjet 😎

j.a.n.i
16. dub 2013

@europia No, normálně se jen podepisuje na žádosti čestné prohlášení, že člověk žije v ČR, ale tím, že ty budeš muset uvést, že manžel pracuje v jiné zemi EU, tak už to samo o sobě bude stačit k tomu, že to bude UP speciálně řešit. Jinak co vím, tak ti "podezřelí" vyplňovali nějaký cca 6 stránkový dotazník, kde byl samozřejmě lékař (to je totiž jednoduše ověžitelné) a pak spousta dalších otázek typu různých aktivit, školek, mateřských center a nevím co ještě, já ho nevyplňovala, neb během rodičáku pracuju, takže tu platím sociální a zdravotní.

europia
autor
16. dub 2013

@j.a.n.i U-uf, koukám, že to berou zgruntu. Ale vzato ad absurdum, kdyby byl člověk přírodní rodič odmítající očkování a k tomu trošku asociál vyhýbající se mateřským centrům, taky by mu příspěvky vzali? 🙂 No nic, zatím moc děkuju za informace! Snad se nám brzo podaří se v tom všem zorientovat 🙂

mppm
16. dub 2013

tak já nevím, kolegyně má sestru v Americe, trvalé bydliště má psané tady v ČR a rodičák normálně pobírá a to už tam žije X let. A kde budete ve Špáňu? Já žila nějakou dobu v Barceloně 🙂

mataharyy
16. dub 2013

@europia Tak toto umím i ze spánku a pozpátku 😀
Na mateřskou nárok máš a můžeš být třeba v tramtárii, nárok to neovlivňuje. Na rodičák máš nárok pouze za předpokladu že ti v ČR bude dále trvat pracovní poměr (doložíš potvrzení spolu s žádostmi) a pouze pokud ti vznikne nárok na doplatek rozdílu...
Názorný popis: mě trval prac. poměr v ČR, manžel pracoval v SR, kde jsme žili (já si tam vyřídila pro jednoduchost pobyt, ale trvalý jsem měla stále i v ČR), děti tam navštěvovali lékaře atp. S ohledem na to že v SR byl rodičák cca 190€ a já v ČR měla zvolenou dvouletou s měsíční výplatou 11500,-, tak podle nějakého (záhadného) kurzu přepočetli kolik dělá těch 190€ na české, odečetli to od 11500,- a doplatili mi rozdíl. 😉 Takže nárok určitě neztrácíš, pokud splňuješ podmínky 🙂

j.a.n.i
16. dub 2013

@mataharyy Nojo, ale nově je doplněna ta podmínka, že musíš fyzicky žít v ČR a ta nevím, jak s tím zahýbala... jinak to jak píšeš to fungovalo do té změny, ale aktuální praktické info nemám.

mataharyy
16. dub 2013

@j.a.n.i a kdy ta změna nastala?? Protože mě takto češi vypláceli ještě lednové peníze

j.a.n.i
16. dub 2013

@mataharyy V říjnu, takže je možné, že doplatků se to netýká 🙂

mataharyy
16. dub 2013

@j.a.n.i No asi, protože zase vím že kdyby byla nějaká změna ohledně těch doplatků, tak to budu vědět, protože paní která mě má na "starosti" je v zastavování vyplácení velmi rychlá 😅 a peníze mi normálně chodili a ještě v lednu mi doplatek přišel, teď spíš řeším jiný problém ohledně slova "zastavujeme", ale to s tímto nemá nic společného 🙂 Takže fakt o změně doplácení rozdílu nic nevím. Vím že pokud ti netrvá prac. poměr v ČR, tak na doplatek nemáš nárok a celý RP ti nedají, pokud žiješ (centrum zájmů) máš mimo ČR 🙂

europia
autor
17. dub 2013

@mppm Hele, tak to ať se sestra kolegyně modlí, aby na to nepřišli, protože jinak by to podle všeho musela vracet 🙂 Barcelonu bych si taky nechala líbit a kdybych si mohla vybrat, taky bych zamířila tam 🙂 Čeká na nás ovšem Navarra

europia
autor
17. dub 2013

@mataharyy Já jsem právě zvědavá, jestli mi v případě rodičáku ten nárok na doplatek vůbec vznikne, když ve Španělsku nic takového nemají a v podstatě tedy není, co dorovnávat 🙂 Pracovní poměr mi ale trvat bude, chystám se odejít normálně až na mateřskou, takže tahle podmínka bude splněná. V tom, co jsi psala, nechápu jen jednu věc - můžeš mít dva pobyty? Jeden trvalý v ČR a druhý přechodný v zahraničí?

europia
autor
17. dub 2013

@j.a.n.i
@mataharyy Vyplácení rozdílu se podmínka pobytu v ČR netýká. Právě ten rozdíl vyplácí těm, kteří v ČR nepobývají, jsou oficiálně hlášeni v zahraničí a tam berou dávky. Pokud jsou dávky nižší, než by byly v ČR, ČR tento rozdíl doplácí.

j.a.n.i
17. dub 2013

@europia Tak super 🙂

europia
autor
18. dub 2013

@mataharyy
@j.a.n.i Holky, ještě mě napadla jedna věc. Když to dopadne tak, že stát rodičovskou nevyplácí, platí za dotyčnou maminku aspoň sociální a zdravotní do doby, než zase nastoupí do práce? Nebo ani to ne?

mataharyy
18. dub 2013

@europia No dle mého když doložíš že daná země ti vyplácí 0,- tak ti musí dorovnat rozdíl a tedy celý rodičák, tak to tvrdili mě, když jsem to řešila hned po začátku platnosti toho zákona (rok 2010), ale od té doby se to zase až tak myslím neměnilo, protože to je zákon EU a ten s je nadřazený Českým změnám 😉
Jináč s tím pojištěním, ano mělo by za tebe být hrazeno, pokud by se ale náhodou stalo, že ti ten rodičák nepřiznají, tak (pro vlastní klid v duši a předejití nějakých potíží) si zavolej na zdravotní pojišťovnu a informuj se, případně nahlásíš že pečuješ o dítě do 7. let věku a zdrav. pojištění za tebe bude hrazeno. Jináč nevím jak to plánuješ s doktorama (u sebe), já si v pojišťovně vyřizovala formulář E 106 abych mohla chodit k doktorům v SR, ale zároveň aby mi dále trvalo pojištění v ČR 😉

mataharyy
18. dub 2013

@europia Jináč k tomu pobytu, já mám trvalý v ČR, nerušila jsem ho, no a protože v SR mi říkali že statut přechodného pobytu pro občany EU už nemají, tak jsem dostala povolení k trvalému pobytu. Jináč ten zákon je postavený tak že je vlastně jedno kde máš jaký pobyt, ale řídí se to tím kde fakticky žiješ, tedy takto bych to měla i kdybych v SR neměla žádný druh pobytu 😉

europia
autor
18. dub 2013

@mataharyy Aha, tak takhle to je. Tož uvidím, co se mi nakonec podaří vyběhat. Aspoň už mám lepší představu o tom, na co se ptát a čeho se domáhat 🙂 JInak s doktorama to taky plánuju tak, že by se mi hodilo, abych mohla chodit k doktorům ve Španělsku, takže formulář E106 se mi nejspíš bude hodit 🙂 Zatím Ti moc děkuju!!

mataharyy
18. dub 2013

@europia Není zač a držím palce. Ono to není nakonec tak složité jak se to zdá, jen nesmíš mít úřednici co to bojkotuje 😅 Já jsem měla hlavní potíž v tom, že jsem už pobírala když ten zákon začal platit a moc nikdo to neuměl, takže jsem lítala jak hadr na koštěti, teď už vědí přibližně co a jak 😉

europia
autor
18. dub 2013

@europia Teď jsem četla, že ten formulář E106 platí jen v případě, že občan ČR sice pracuje v zahraničí, ale bydliště (i faktické) má v ČR. Jsem z toho jelen. Cituji ze stránek Ministerstva práce a soc. věcí: "V případě, že jde o pracovníka, který v jiném členském státě pracuje i bydlí, má nárok na plnou péči ve státě zaměstnání a na lékařsky nezbytnou zdravotní péči v ostatních zemích EU (vč. ČR). Jeho nezaopatření rodinní příslušníci pak mají nárok na plnou zdravotní péči v zemi bydliště (může se jednat buď o ČR nebo o jiný členský stát)."

europia
autor
18. dub 2013

@mataharyy No doufám, ale už teď se mi zdá, že ani zákony moc nepřejí migrujícím občanům, natož pak asi úředníci, pro které je to vlastně práce navíc 🙂)

europia
autor
18. dub 2013

@mataharyy Jsem s tím formuláře E106 nějak netrefila odpověď 🙂

mataharyy
18. dub 2013

@europia No zákony celkem jo (záleží kam migruješ 😀 ), ale úředníci... Tam je to individuální, ono to pro ně není o tolik složitější, ale spíše mi někteří přijdou jako by člověku záviděli, že on je někde a oni trčí doma (ne všichni, ale narazila jsem na takových hodně, bohužel)... Ale fakt je to individuální, třeba budeš mít štěstí a narazíš na ochotnou úřednici a vyřídíš to snadno a rychle 😉

mataharyy
18. dub 2013

@europia no jo, ale tobě bude trvat pracovní poměr v ČR 😉