Na mateřskou a rodičovskou dovolenou do zahraničí

europia
15. dub 2013

Ahoj holky,
máte některá zkušenost s tím, že jste na mateřskou a rodičovskou šly žít do zahraničí? Jak to máte s vyplácením dávek?
Moje situace je následující: Dlouhá léta jsme s manželem pracovali a odváděli daně v ČR. Teď manžel dostal nabídku na práci v jiné zemi EU a já, jelikož mě snad čeká mateřská a rodičovská dovolená, bych ráda na tuto dobu šla s ním. Výpověď ve stávající práci zatím dávat nehodlám a pokud to bude nutné, nechám si v ČR i trvalé bydliště. Přesto jsem četla, že pokud při mateřské a rodičovské dovolené nebudu na území ČR fakticky pobývat a pokud manžel nebudu v ČR odvádět daně, nemám na tyto dávky nárok. Zdá se mi to dost šílené. Co vy na to? Jaké jsou Vaše zkušenosti? Díky!!

europia
autor
18. dub 2013

@mataharyy Jak často myslíš, že se stane takový zázrak? 😀 S tím pracovním poměrem v ČR je to fakt 🙂) No, snad to nějak půjde, ale už teď mi z představy všeho toho běhání a papírování vstávají vlasy hrůzou na hlavě 🙂

mataharyy
18. dub 2013

@europia zázrak s úřednicí... Hele netuším, mě se v ČR když jsem toto zařizovalo, obloukem vyhýbal a to jsem prošla od státní sociální podpory, až do kanceláře ministerstva práce a sociálních věcí a nikde nebyli kdo ví jak přátelští a vstřícní, ty co byli mi nemohli pomoct, pač to nebylo v jejich kompetenci... Ale na Slovensku jsem měla zase na úředníky kliku 🙂

europia
autor
18. dub 2013

@mataharyy Koukám, že sis udělala pořádnou úřednickou tour 🙂 Hlavně ale, že to nakonec klaplo a všechno jsi vyřídila! Doufám, že to tak dopadne i u nás...snad se nebudeš zlobit, když Tě budu ještě v budoucnu otravovat s nějakými dalšími dotazy 🙂) Zatím ještě jednou veliký dík!

monasek84
18. dub 2013

ahojte, se k vam pridam 🙂

@mataharyy uz jsme spolu komunikovaly pres soukromy zpravy, doufam ze si pamatujes 🙂 psala jsi mi, ze by pro me bylo lepsi rodit na SK (aby dite hned melo SK pojisteni, mohlo hned k SK doktorum atd). Kdyz ja budu nastupovat na materskou v ochranne lhute v CR, muzu na zaklade formulare E106 rodit na SK?? a po porodu se prihlasti o rodicak a pojisteni na SK??

mataharyy
18. dub 2013

@europia jasně, není problém, když budu vědět, poradím 😉
@monasek84 otázka je jestli ti E106 dají, když nebudeš zaměstnaná. Pokud ano, můžeš rodit na Slovensku, pokud ne, můžeš se pojistit pod manžela a rodit tam stejně, případně to nahrát na akutní porod 😎

europia
autor
10. kvě 2013

@mataharyy
@monasek84 Já pořád nějak nechápu, jak to s tím formulářem E106 je. Na stránkách ministerstva zahraničí ČR jsem četla, že platí pouze pro nezaopatřené rodinné příslušníky občana pracujícího v zahraničí. Takže když pracuješ nebo jsi na mateřské, zaopatřená nejsi a teoreticky by to nemělo fungovat... A taky se mi nepodařilo zjistit, jestli když jde člověk na dobu RD do zahraničí a v ČR mu tudíž není přiznán rodičovský příspěvek (protože tu fakticky nežije), jestli za něj stát platí aspoň sociální pojištění. Zdravotní hádám, že ne, když člověk může být pojištěn pouze v jedné zemi EU.

j.a.n.i
10. kvě 2013

@europia Stát za nikoho na rodičáku sociální pojištění neplatí...

europia
autor
10. kvě 2013

@j.a.n.i Aha, zase nová informace. A o starost méně! 🙂

europia
autor
4. čer 2013

@mataharyy @monasek84 Jupí, včera jsem byla na pojišťovně a tu 106 mi vystaví bez remcání. Rozhodující je opravdu ten trvající pracovní poměr, díky za rady 🙂 Paní byla skvělá, kéž by každý úředník byl takový. Teď si dám oddech a půjdu sondovat na sociálku...jsem zvědavá, co mě čeká tam 🙂
Ještě mě napadlo, pokud máte zkušenost s narozením dítěte v zahraničí, jak jste mu vyřizovaly doklady? Na konzulátě dané země a pak na české matrice v Brně?

monasek84
24. říj 2013

@europia
@mataharyy tak ja uz jsem z toho jelen.... od 16.10. jsem na materske, zamestnanecky pomer v CR mi trva, dostala jsem povoleni k pobytu na SK a dnes mi v ceske VZP rekli, ze na formular E106 nemam narok.... pritom, kdyz jsem se tam na to minule ptala, tak rikali, ze kdyz donesu povoleni k pobytu, ze mi ho daji.... 😠

europia
autor
24. říj 2013

@monasek84 No to mi ani neříkej! To přece není možný, legislativa se snad neměnila...čím Ti to nevydání odůvodnili? Taky slyším prvně, že je ten formulář vázaný na povolení k pobytu, o tom se v mé pojišťovně nezmínili

monasek84
24. říj 2013

@europia to povoleni je proto, abych dokazala vazbu ke Slovensku. Oduvodnili to tim, ze se nebudu vlastne vracet - dojizdet do zamestnani, coz je podle me pekna konina.

europia
autor
24. říj 2013

@monasek84 To je vážně nějaké divné, 106 přece není pro pendlery - na to je jiný formulář. Nemusíš pravidelně dojíždět... Co budeš dělat? Budeš to ještě zkoušet nebo se přehlásíš jen na Slovensko?

monasek84
24. říj 2013

@europia napsala jsem dotaz na VZP, tak se rozhodnu podle toho. Nevim jak by to ted bylo, kdybych ukoncila pracovni pomer a prehlasila se na SK.. to bych se tu musela nahlasit na UP?? a vzali by me vubec? kdo by za me platil odvody? fakt netusim ☹

europia
autor
24. říj 2013

@monasek84 No, to taky nevím...zkusím taky napsat na svou pojišťovnu - nakonec budeme odjíždět až po porodu, takže taky v době MD. Jsem zvědavá, co řeknou mě, jsem u ZP MV. Teoreticky by to mělo být přece všude stejné...

monasek84
24. říj 2013

@europia tak pak dej vedet, jak jsi pochodila.

europia
autor
24. říj 2013

@monasek84 Určitě!

mataharyy
25. říj 2013

@monasek84 vzp s tím co já vím dělala nejvíce problémů 😅 já jsem u ozp a vše v pohodě 😉 po mě nikdo nechtěl potvrzení o pobytu (v tu dobu jsem ho ještě ani neměla). Napsala jsem na pojišťovnu, tam jsem zjistila že existuje formulář e106, který se dává když jsi dlouhodobě v cizině, ale zaměstnaná jsi právě v ČR - musí za tebe být hrazeno zdravotní v čechách, já byla na rodičovské dovolené a v čr mi trval prac. poměr, tak jsem se nemohla přihlásit na slovensku, protože nesmíš být ve dvou systémech veřejného pojištění, taky jsem nemohla dát výpověď, protože pak není nárok na doplatek rodičáku... a normálně mi vystavili papíry a bylo to jsem odnesla v sr na pobočku pojišťovny, dali mi kartičku pojištěnce a bylo vystaráno... Ale vím že dost lidí (většinou od vzp) měli docela běhání než to vyřídili, jednou jim tvrdili že takový formulář není, pak že na něj nemají nárok atp... 🙄

monasek84
25. říj 2013

@mataharyy no fakt super... 😒 tak jsem jim napsala, at mi nabidnou nejake reseni, jsem teda zvedava 😀

mataharyy
25. říj 2013

@monasek84 No po pravdě já taky 😅 😀 Tak pak dej echo, to by mě hrozně zajímalo, nebo zkusit změnit pojišťovnu 😉

lucie_123456
27. říj 2013

Ahoj,
teď jsem se do toho všeho zamotala. Trochu mi to schrňte a poraďte.
Mám partnera, který je čech, ale už léta pracuje v zahraničí. Já podnikám a žiji v čr. Když by jsme chtěli mimčo a já do poslední chvíle podnikala v čr a živnost bych ani při rodičovské dovolené nepřerušila, ale chtěla bych žít většinu času s mimčem a partnerem v zahraničí, jen občas dojíždět pracovně do čr. Mám nárok na rodičovský příspěvek? A co kdybych chtěla porodit v zahraničí, to si lékařskou péči budu muset hradit?

j.a.n.i
27. říj 2013

@lucie_123456 Umím odpovědět jen na část, nárok na rodičák bys neměla, kor pokud partner pracuje v EU, tak by měli být dávky vypláceny odtamtud. Možná na doplatek do výše našeho rodičáku, pokud by zahraniční dávky byly nižší.

lucie_123456
29. říj 2013

pokud vím tak tam mají nárok jen na pár týdnů mateřské, ale rodičák tam nemají. To znamená, že bych byla bez peněz nebo by mi to dorovnají v plném rozsahu? Docela mě to štve, protože dvacet let tady platím daně a sociálku a i na rodič. dovolené si tady miním přividělávat, ale cpát to těm darmožroutům nahoře jen proto, že mateřskou chci prožít v zahraničí se mi nechce.

latkovkybrno
21. lis 2013

Kočky ahojte, mám dotaz. Jsem na rodičovském se synem 16 měsíců. Od ledna pojedeme na půl roku do zahraničí s manželem (Německo). Volala jsem teď na sociálku a jsem z toho jelen.
RD mi má vypršet v září 2014 -syn bude mít 26 měsíců- .
Od ledna do června tady ale nebudem a tak mi dávky stopnou a mám si o příspěvky poprosit v Německu. Dotaz zní - když se vrátím do ČR v červenci, znamená to, že se mi tím pádem RD prodlouží, protože budu čerpat to, co jsem tím stopnutím nevyčerpala ? Plánujeme druhé proto to tak řeším.
Pokud ano, bylo by to prima.

europia
autor
12. kvě 2014

@mataharyy Sice se zpožděním, ale hlásím, že formulář E106 (který se aktuálně jmenuje S1), mi pojišťovna bez problémů a průtahů vystavila a potíž nebyla ani s jeho registrací tady ve Španělsku. Jak to dopadlo u Tebe?

mataharyy
12. kvě 2014

@europia U nás už je vše vyřešené dlouho, takže pohoda. Teď pro velký úspěch budeme řešit pojištění mimo EU, to teprve bude pr... 😀 😀

hanuta
12. čer 2014

Ahoj,
našla jsem náhodou tento dotaz a i když jsem nečetla celou diskusi a nevím, jestli se došlo k něčemu ohledně rodičovské při pobytu v zahraničí, chci sem dát svůj příběh, aby bylo vidět, že to jde! Můj případ je asi hlavně pro ty, co žijí v UK, ale obecně to bude platit pro celou EU. Musí se ale splnit několik podmínek:

Moje situace byla takováto: Žiji v UK, kde má manžel práci, dcera se narodila tady, ale otěhotněla jsem ještě, když jsem pracovala v ČR. TRVALÝ POBYT mám dlouhodobě v ČR a ze zaměstnání jsem odešla na mateřskou a pak RODIČOVSKOU DOVOLENOU jako zadní vrátka pro případ, že se budu do ČR vracet. Nedala jsem výpověď. To jsou asi rozhodující faktory pro přiznání dávky z ČR. Pokud jsem na rodičovské dovolené, můj pracovní poměr v ČR nadále trvá, tudíž i přesto, že žiji v UK, ČR je sekundární zemí pro výplatu dávky a nastává proces vyrovnání dávek v rámci EU. Na Úřadu práce v ČR jsem podala žádost o rodičovský příspěvek, vysvětlila jim svoji situaci. Úřad práce ovšem potřebuje zjistit, co a kolik pobíráme ze sociálního systému v UK, aby mohl porovnat výši. v UK existuje toto: Child benefit, to ČR nepožaduje jako ekvivalent rodičovského příspěvku, je to dávka "pro dítě", zatímco rodičovský příspěvek je pro rodiče pečující o dítě. Child tax credit jde úplně mimo, jelikož je to věc fiskální politiky. Formulář, který pro tyto účely v EU používají je E411(Žádost o informace o nároku na rodinné dávky v členských státech, kde rodinní příslušníci bydlí). Formulář je úřadem práce ČR zaslán příslušné instituci ve státě, kde žijete, v UK HM Revenue and Customs, který vyplní, kolik v UK je vám přiznáno v souvislosti s dítětem. V mém případě to byl Child benefit. Pak bylo chvíli ticho ... A po několika týdnech mi na trvalé bydliště v ČR přišel dopis o PŘIZNÁNÍ DÁVKY!!!! Tedy úspěch!!! Moje doporučení, pokud víte, že se budete stěhovat za prací manžela/otce dítěte mimo ČR v rámci EU: !!!!!!! mít TRVALÝ POBYT v ČR a RODIČOVSKOU DOVOLENOU od zaměstnavatele !!!!!!!!, pokud to jde. Jinak se vše řídí dle země, kde jeden z rodičů pracuje, tedy vše bude záviset pouze na manželovi/otci dítěte!!! Každopádně to nevzdávejte hned, APERIO je skvělá stránka, kde vám poradí a Úřady práce mají své experty na EU, se kterými je dobré si popovídat. Přeji vám hodně štěstí a trpělivost!!!! 🙂

kajamalkova
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
ladinka85
1. srp 2014

Holky a prosím nevíte jak je to tedy s nárokem na rodičák pokud otec dítěte je Slovák, pracuje na Slovensku. Já pracuji v ČR a pracovní poměr bude trvat i po narození mimča. Já chci samozřejmě jit za manželem na SK. Trvalý pobyt mám v ČR. Dík 🙂

azj
4. srp 2014

Ahojky holky,

chtěla jsem se zeptat na hodně podobnou věc. Zatím pracuji v ČR (něco málo přes rok), ale přítel (španěl), žije ve Španělsku. Chtěla bych se zeptat,jak to tedy je s tou mateřskou a rodičovskou? Mám na ní nárok, když se mimčo narodí ve Španělsku, ale já budu mít stále uzavřený pracovní poměr??