Nevíte, jak lze prodloužit rodičovskou dovolenou?

makkyna2
8. únor 2013

Maminky,
nevíte některá, zda nějak prodoužit rodičovskou? měla jsem rodičák na dva roky, ale jelikož nemá pro malého školku nemůžu nastoupit do práce. Lze nějak prodloužit rodičovskou bez nároku na peníze?? prosím o radu. děkuji.

miretka
8. únor 2013

Já myslím, že stačí zajít na úřad práce a tam Vám rodičovskou prodlouží (třeba i na čtyři roky). Samozřejmě, že už to bude bez nároku na příspěvek, ale jinak bych v tom neviděla problém. Sama jsem zvědavá, jak pochodíte.

mamkamarketa
8. únor 2013

Na pojistovne musis zazadat o peci do dite do 4 let veku. Budou ti platit zdravotni. A nahlasit to zamestnavateli

andy80
8. únor 2013

V zaměstnání by měli držet místo tři roky ne? Pak se domluvit na úřadě práce co a jak.

lola22
8. únor 2013

A v práci by měli místo držet tři roky, i když si člověk dá nejdříve jen dvouletou rodičovskou a po těch dvou letech si ji prodlouží na tři roky?

anetka1701
8. únor 2013

Až do tuším 4 let věku dítěte máš právo zůstat doma. Stát za tebe platí pojištění, ale nedá ti ani korunu :o) Hlásí se to na socce nebo pracáku (nevím přesně)... Ale jestli jsou mu dva a půl roku... co jsi dělala doteďka??

vycu
9. únor 2013

V zaměstnání si písemně požádej o prodloužení do tří let, to ti je povinen vyhovět, do 4 let ti může dát neplacené volno, ale to už je jenom jeho dobrá vůle. Prodloužení do 3 let nemá nic společného s úřadem, ten už peníze vyplatil a víc ho nezajímá.

blueapple
12. dub 2013

ahoj všem, je nějaký termín, do kdy o prodloužení rodičovské zažádat ? Slyšela jsem, že se to nesmí nechat na poslední chvíli, tedy, nesmí být vše ze sumy 220 tis. vyplaceno, pak to prý nejde prodloužit, je to pravda ? Díky za odpověď.

lusyy
12. dub 2013

Tak tahle otazka by me taky zajimala,malou me taky neprijmou do skolky,tudiz od pristiho dubna (rok 2014) do zari ji nemam kam dat. Jsem osvc,takze jak se osvobodit od placeni soc.a zdravotniho.

mony81
19. kvě 2013

Pokud si chcete prodloužit rodičovskou a zároveň pobírat aspoň nějaký rodičovský příspěvek, musíte si to spočítat tak, aby vám na každý měsíc, o který si to chcete prodloužit, zbylo aspoň 50 Kč. To znamená, že pokud si to chcete prodloužit o rok, musí vám z těch 220 tis. zbýt 600 Kč (50 Kč x 12 měs. = 600 Kč). Byla jsem tam minulý týden a ptala se na to 🙂

tripisek
1. led 2016

@mony81 a kdyz to tak udelam, ze si necham tech 600kc to mi pak budou neco platit krom tech 50kc mesicne? Dekuji

medved09
1. led 2016

@tripisek samozřejmě že Vám nic platit nebudou - máte nárok na 220 000 a jak si je vyčerpáte je na Vás. To by nebylo moc logické, kdyby si někdo vyčerpal a pak natahoval ruku, že chce ještě. Také jsem nejprve brala více, pak jsem zjistila, že se školkou to neklapne, snížila jsem si tedy - včas - na 2000 Kč a začala z domova pracovat.

verdos
1. led 2016

@tripisek Určuješ si, kolik chceš dostávat dávku. Celkově máš nárok na 220 000. Když to vybereš všechno, nic dalšího už nedostaneš. Když ti zbývá 600 a změníš výši dávky na 50, vyjde ti to tak akorát na 1 rok (12 dalších měsíců, 12x50). Když ti zbývá 600 a změníš výši dávky na 100, vyjde ti to tak akorát na půl roku (6 měsíců po 100 Kč, neboli 6x100=600). Nic navíc se ti z RP platit nebude. Prostě si jen (podle daných pravidel) volíš výši dávky v rozmezí 50 (to je minimum) až (teoreticky) 11500 (splňuješ-li určité podmínky). A čerpáš do té doby, než vyčerpáš tu kompletní částku 220 000.
Máš-li nárok na ještě jiné peníze, pak je to jiná... ale z RP uvidíš vždy jen celkově 220 00. Snad to píšu srozumitelně (neboť toto je otázka a dá se na ni odpovědět jen jednou). Pokud ti to není jasné, ptej se raději na fóru nebo ve skupince, která se RP věnuje...

urtica
6. únor 2017

@verdos @vicu Ahoj, zkusím navázat na starou diskuzi. Pokud je rodičák na dva roky a chci byt doma tři, kdo platí poslední rok sociální a zdravotní poj..??? Stejně si musím zažádat na ÚP...nebo ne??

kamste
6. únor 2017

@urtica Zdravíčko, je rozdíl mezi "rodičovskou dovolenou" a "rodičovským příspěvkem"
o "rodičovskou dovolenou" žádáme zaměstnavatele max. do 3 let dítěte (po tu dobu je ze zákona povinnen držet místo a platit pojištění) - platí pro zaměstnané - jak to je u nezaměstnaných matek nevím
o "rodičovský příspěvek" žádáme na ÚP (např. je tedy i možné být na RD 3 roky, ale RP brát 2 roky => poslední rok bez peněz z ÚP)

urtica
6. únor 2017

@kamste Super, to jsem potřebovala vědět 🙂. Takže na ÚP už znova nemusím 🙂. Děkuji!

jajulin
6. únor 2017

Az do sedmi let ditete je mozne byt doma "zdarma" - nic nepobirat, nic neplatit.

ivet1987
6. únor 2017

@kamste po dobu rodičovské dovolené pojištění platí stát, ne zaměstnavatel.
@urtica Pokud máš rodičovský příspěvek na 2 roky a chceš být doma 3, musíš pak na pracák vyplnit nějaký formulář, aby za tebe dál stát platil pojištění a změníš si to že jsi osoba pečující o dítě do 4 (nebo 7 myslím) let dítěte. Taky to budu muset v červnu řešit, ještě nevím přesně co za papíry.

urtica
6. únor 2017

@ivet1987 Chci být doma tři roky a zaměstnavateli jsem také tři roky nahlásila, na pracáku jsem nahlásila dva - s ohledem na příspěvky. Myslím, že @kamste neměla na mysli, že by soc. a zdrav. p. platil zaměstnavatel,ale že pro délku rodičovské dovolené je zásadní to, co se nahlásí zaměstnavateli. Z toho, co jsem vyčetla na netu, to vypadá, že má pravdu.

ivet1987
6. únor 2017

@urtica teď koukám že na zdravotní pojišťovně možná budu muset jen nahlásit změnu že budu osoba pečující o dítě do 7 let, aby stát platil zdravotní. Ale studuju dál 😀

kamste
6. únor 2017

@jajulin @urtica je možné být s dítětem/dětmi doma déle než 3 roky jako "žena v domácnosti"
=> po podání žádosti na OSSZ a zdravotní pojišťovně – můžete pečovat o dítě do jeho 7 let (máte-li více dětí do 15 let) a stát za Vás bude platit povinné zdravotní a sociální pojištění.
Zaměstnavatel již ovšem nebude mít povinnost držet pracovní místo (v některých případech je možné se zaměstnavatelem dohodnout, aby po skončení 3leté rodičovské dovolené bylo možné čerpat neplacené volno až do 4 let dítěte a zaměstnavatel tedy místo držel)

ivet1987
6. únor 2017

@urtica to nechápu, pro délku rodičovské dovolené je zásadní to co se nahlásí zaměstnavateli? To s tím nemá co dělat ne? Si můžeš zvolit jak chceš.

urtica
6. únor 2017

@kamste Děkuju, u mě je to klasická tříletká, s tím, že v práci jsem nahlásila tři roky (podepisovala jsem k tomu nějaký papír) a na pracáku dva. Proto mě zajímalo, zda musím na pracák, aby za mělo bylo placené zdrav. a soc. ten poslední rok, nebo zda stačí, že jsem to nahlásila zaměstnavateli.

ivet1987
6. únor 2017

@kamste prosím tě a když to bude do tří let - to mám nahlášenou dovolenou u zaměstnavatele, ale rodičovský příspěvek mi končí v červnu, tak na pojišťovnu nahlásit aby platili zdravotní pojištění, ale je možnost i na sociálně něco aby se platilo sociální? To vlastně není povinné tak nevím jestli by ho za mě platil stát v nějakém případě...

kamste
6. únor 2017

@ivet1987 souhlas - pojištění po dobu rodičovské dovolené platí stát, ale vyřizuje to zaměstnavatel (délka RD se hlásí zaměstnavateli v žádosti o RD a zaměstnavatel to pak hlásí na OSSZ)
ÚP vyplácí RP max 220tis. a vy si volíte dobu 2 - 4 roky a je jim úplně jedno jakou dobu RD máte

jajulin
6. únor 2017

@ivet1987 a nebylo by jednodussi si zbytek RP rozvolnit do 3 let ditete?

ivet1987
6. únor 2017

@jajulin to asi bylo, ale ještě nevím, jestli neotěhotním, tak jsem ten příspěvek chtěla právě vybrat co nejdřív 😀 Uvidíme 😀

ivet1987
6. únor 2017

@kamste takže do 3 let mi automaticky platí i sociální pojištění stát, když jsem nahlásila 3 roky dovolené, i když rodičovský příspěvek vyčerpám dřív a nahlásila to na úřadu práce že to vyberu dřív? To jsou věci 😀

kamste
6. únor 2017

@jajulin rozvolnění RP ze 2 na 3 roky se nevyplatí, pokud plánují další dítě - je lepší vyčerpat celý RP za 2 roky (nechat si rezervu na účtu) a u zaměstnavatele mít hlášenou 3letou RD. Člověk totiž nikdy neví kdy se "zadaří" a než nechat zbytečně peníze státu, je podle mě lepší vyčerpat vše a pak být klidně do narození přírůstku bez "příjmu" z RP, protože už má rezervu na účtu.
Stát platí zdravotní a sociální pojištění po celou dobu RD (podle vaší žádosti zaměstnavatele, který to pak hlásí na OSSZ) a jak máte nastaveno čerpání RP je vůbec nezajímá.

jajulin
6. únor 2017

@ivet1987 nastaveni RP muzes menit kazde 3 mesice 🙂