Nová verze RD = neomezený počet dní dítěte ve školce?

naty
17. zář 2012

Jsem na staré verzi RD, kde je možné nechat dítě v MŠ a podobných zařízeních pouze na 5 dní v měsíci, aby nebyl příspěvek odebrán. Dnes mi ředitelka MŠ řekla, že při přechodu na novou verzi RD by už neměl být počet dní pobytu dítěte omezen. Máte s tím nějakou zkušenost?

ankava
17. zář 2012

@naty pokud si převedeš starou RD na novou, tak od dvou let dítěte můžeš dávat dítě do jeslí, MŠ atd neomezeně. Do dvou let dítěte je počet hodin omezen. Pokud bys zůstala ve staré verzi, tak stále platí těch pět dní, do konce pobírání rodičovského příspěvku. Já jsem na novou verzi přešla, protože jsem měla rodičovský příspěvek na dva roky a přechodem na novou verzi jsem ještě nějakou kačku získala, ale známá, co měla rodičák na čtyři roky by prý prodělala, tak zůstala ve staré verzi. Takže je to třeba spočítat a zvážit tu nejvýhodnější variantu.

blanka.k
17. zář 2012

@naty Ano,je to neomezeně, já teď přecházela z 3 leté na 4 letou a "přišla" o cca 20.000 v součtu. Máš nárok na 220.000,- za celý rodičák, takže si spočítej kolik jsi už vybrala (počítá se jen rodičák, ne mateřská), odečti od 220.000 a zbytek co ti zbývá, vyděl počtem měsíců, které ti zbývají do konce rodičáku (ten si taky můžeš volit jak chceš) a tu měsíční sumu vypplníš do žádosti o změnu (musíš si to spočítat sama, ty ženský tu sumu jen zadají do jejich "super" sytsému a řeknou ti, který měsíc ti to končí dle nich 😉
Ještě budeš potřebovat potvrzení o výši denního vyměřovacího základu, je to padlý na hlavu (vydává sociálka dle sídla zaměstnavatele), takže jsem musela jet do dalšího okresu po potvtvrzení stejné částky, jako jsem měla na začátku, když jsem šla na RD po skončení MD. Fakt "ujetý", doteď jsem brala 7600 měs. a chtějí znovu doložit, že jsme měla dostatečný příjem (nic se nezměnilo, furt žádám na stejný dítě, tj. počítá se to furt z platu před těmi 3 lety 😝), aby mi to mohli snížit na 2152,- (tak mi vyšel rodičák na zbývající část RD) 😅 Prostě teď vám v klidu dáváme 7600,-, ale doneste stejný papír jak tehdy s novým datem, že vám můžeme dávat 2152,-..... 😅 Takže pevné nervy, já tam byla na 3x 😔

j.a.n.i
17. zář 2012

@naty Přesně tak, u nového je to od 2 let neomezeně, do 2 let 46 hodin měsíčně. Přejít se dá, akorát je to kor u 3 letého nevýhodné, na druhou stranu, pokud potřebuješ dítko dávat na déle do školky, tak je lepší dostat v součtu méně, než nic 🙂

naty
autor
18. zář 2012

@ankava
@blanka.k
@j.a.n.i moc děkuju!! 😵 Mně končí 3letý rodičák v lednu, takže to zkusím rozpočítat a uvidíme...to mě nenapadlo, ale dostávat míň si moc dovolit nemůžu... 😒

blanka.k
18. zář 2012

@naty Pokud ti končí v lednu tak to jsi na RD odhadem od června, takže máš vybráno 7měs (2010)+12měs. (2011) + 9měs (2012)=28měs x 7600=218.000...tolik máš vybráno (pokud ti první RD došel za červen 2010, tj. v červenci), takže ti zbývá vybrat 2.000 z 220.000 za říjen 2012-leden 2013, tj. 4 měsíce, takže měsíčně bys dostávala čásku 500,- 😅

naty
autor
18. zář 2012

@blanka.k jj, taky sem to teď počítala...ale vzhledem k tom, že sem neměla mateřskou (šla sem na RD hned po VŠ), tak bych dostala čtyřikrát kulový 😝 😀 Tož nic, bude mu to muset zatím stačit 5x měsíčně... 🙂

klaraalucka
19. zář 2012

holt budou muset začít fungovat i babičky. malá by měla přšítí rok jít do školy, bude jí 3 a půl, a rodičáky mám na 4 roky, pokud přejdu, tak se mi to nevyplatí, takže pokud do práce, tak jedině začnou hlídat babičky, nebo pracovat jen o víkendech nebo pracovat z domova. Kdo vymýšlí tyhle systémy v tom státě to fakt nechápu ☹ prej rodina je základ státu a co ten stát pro rodinu dělá? Akorát jí obírá o peníze, to asi fakt normální není!

blondynka400
19. zář 2012

@klaraalucka podle staré verze RD může být dítě starší 3 let libovolně ve školce a ty o nic nepřijdeš. Takže jesti chceš dávat malou do školky ve 3,5 letech a RD pobírat do 4 let věku dítěte, není to žádný problém.

klaraalucka
19. zář 2012

@blondynka400 takže na žádnou novou variantu přecházet nemusím?

blondynka400
19. zář 2012

@klaraalucka ne nemusíš 😉
U staré verze to bylo bez omezení od 3 let. U nové je to od 2 let....

j.a.n.i
19. zář 2012

@blondynka400 To není pravda, pokud je starý 4 letý rodičák, tak dítě mezi 3 a 4 rokem smí chodit maximálně na 4 hodiny denně.

blanka.k
19. zář 2012

@blondynka400 není to u staré verze do 3 let 5 dnů v měsíci, od 3 let je na výběr buď 5 dnů v měsíci nebo 4hod.denně? 😅 Nejsem si jistá, ale nějak tak tam bylo to odstupňováno dle věku 😅

blondynka400
19. zář 2012

@j.a.n.i
@blanka.k tak máte holky pravdu, já si to nějak blbě pamatovala. Ale chodit do MŠ může,jenom hold na ty dopoledne...
@klaraalucka

klaraalucka
19. zář 2012

tak to prostě vykrejou babičky... nebo půjdeme do školky až ve 4 letech

zelvatko
10. říj 2012

já mám teda tu starou variantu, ale i tak by mě zajímalo.. je někde stanovená délka pobytu v těch 5dních v měsíci? může mi malá chodit jen na dopoledne nebo tam může být celý den???? díky za odpověď...

j.a.n.i
10. říj 2012

@zelvatko Těch 5 dní je prostě 5 dní bez omezení hodin, takže i když tam bude jen hodinu, tak je to 1 den, stejně jako když tam bude třeba hodin 10.

pavlanatlinka
10. říj 2012

ahojky tak jestli top dobře chápu mohla bych dávat malou už od 2 let neomezeně do školky? já že mám RD na 2 roky.

j.a.n.i
10. říj 2012

@pavlanatlinka Tak pokud máš rodičák na 2 roky, tak si mohla dávat neomezeně od 2 let i podle staré varianty 🙂

zelvatko
10. říj 2012

@j.a.n.i paráda, já si to taky tak myslela.. díky moc.. malou jsem zatím dávala jen na dopoledne, ale v pondělí potřebuji k doktorovi a mám to na blbý čas, tak jsem řekla ředitelce, že bych potřebovala, aby ve školce aj spala a ona se moc netvářila a cosik mlela o tom, že to nesmíme, že může jen dopoledne.. mě se to moc nezdálo, ale chtěla jsem to mít i od někoho.. v žádném dokumentu nebo čláínku jsem nenašla, že by ty dny byly i hodinově omezeny.. takže díííky 🙂

bajusik
14. říj 2012

Ahoj holky mám dotaz, nastoupila jsem do práce ( hlavní pracovní poměr ), prcek na celý den do školky. Mám starou 4 letou variantu. Musím někde hlásit, nebo mi ten rodičák přestane chodit sám? Díky

lucifereeek
14. říj 2012

@bajusik pokud máš starou variantu tak určitě musíš, jinak ten přeplatek budeš muset vrátit.

bajusik
14. říj 2012

a stačí tam dopis poslat, nebo tam musím osobně?

j.a.n.i
14. říj 2012

@bajusik Dojdi tam a změň to na novou 😎

bajusik
14. říj 2012

@j.a.n.i ale tak to o něj stejně příjdu tak i tak, tam je nějaký počet 220.000 a ten už mám určitě přečerpaný. Nechápu ty složitosti v našem státě.

danteska1979
16. říj 2012

dobry vecer maminy,ja ani neviem na akej verzii RD som pretoze mam RD tu v CR od brezna 2012-dovtedy som poberala na Slovensku..chcem sa spytat ci pocas RD moze dieta chodit do skolky na 4 hodiny denne,alebo len-ako tu pisete-na 5 dni v mesiaci..