Oba rodiče na rodičovské dovolené. Šlo by to?

kaleilah
24. dub 2009

Ahojky, měla bych takový dotaz,mám sedmiměsíčního kluka a na listopad čekáme další mimčo a přemýšleli jsme s manželem jestli by nebylo možné aby s jedním dítětem zůstal na rodičovské on a s druhým já? 😉 šlo by to u něj v práci? může se to tak udělat? A jestli ano tak jak by to bylo s rodičovským příspěvkem? 🙂 Děkuju moc za odpověď 😀

mikca
24. dub 2009

kale neslo, rodicak se bere jen na nejmladsi dite v rodicńe, takze.. pir narozeni druheho ditete prerusis brani na prvni a rodicak se vztahuje na druhe na prvni uz nebudes brat nic max pridavky...

kaleilah
autor
24. dub 2009

mikca: no a šlo by že na to mladší by zůstal manžel doma a bral ten příspěvěk on? Já bych pa byla sice nezaměstnaná, ale starala ychse o to starší dítě..jak by to bylo?

editah222
24. dub 2009

Kaleilah - pokud vím, tak doma můžete být oba. Ale rodičák od státu bere jen jeden (nejlíp asi manžel). Jenomže nevím jak je to v tomto případě se zdravotním a sociálním, ale snad by sis ho za sebe platit nemusela, protože se jedná o péči o dítě do 3 let.

kaleilah
autor
24. dub 2009

edit: díky, to jsem potřebovala vědět, manžel má práci, kde je upsanej na pět let-proplatili mu kurz, ale chce z práce odejít a nemáme na to aby jsme mohli zaměstnavatele vyplatit...a navíc když by byl na rodičáku, tak by si mohl přivydělávat a já bych zůstala klasicky s dětma... Myslela jsem že kdyby byl na rodičáku, tak že bych asi muselana pracák, ale zjistím teda jak to je s tou péčí do tří let

console
24. dub 2009

jestli se nemylim, jde ti o tuto situaci?
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

mikca
24. dub 2009

kale jak pisou holky to slo aby byl manza na rodicaku v praci by mu meli drzet ,isto normalne jako by ho drzeli tobe, ale myslim si ze budete "biti" na penezich..jelikoz pises ze jsi nezamestnana tak tim padem budes dostavat rodiciak v pomale forme cerpani a to po narozeni do 21 mesiců veku druheho ditete 7600 a pak do 4 let veku 3800kc..takze by to chtelo asi propocist,(nevim samozrejmne jaka je vae fimn. situace) 🙂

kaleilah
autor
24. dub 2009

mikca: no já hlídám u malýho ještě jednu vietnamku, to je dobrej přivýdělěk a takhle by jsme si mohli vzít ještě dve-tři děti když by byl manža s náma doma a to by jsme na tom byli o HOOODNĚ 😀 líp...počkej, ale když půjde na rodičák manža tak on jako zaměstnaný by mohl čerpat na ty tři roky, ne?

eleonora
24. dub 2009

kaleilah manzel by mohl mit rodicak na ty tri roky, ale ty si budes muset platit zdravotni pojisteni, kdyz nebudes nikde zamestnana a ani nahlasena na uradu prace

asanaa
24. dub 2009

Já myslím že by sis zdravotní platit nemusela,protože to matce platí stát do 7mi let věku dítěte,pokud je jako žena v domácnosti 😉

kaleilah
autor
24. dub 2009

tak názory se trchu různí 🙂 tak uvidíme...a nebudou na nás na sociálce koukat divně proč když jsem doma s dítětem tak bude doma s druhým manžel? 😉

asanaa
24. dub 2009

na lidi se vyprdni 😉

mikca
25. dub 2009

kale pozor od noveho roku uz manzel namuze "pobirat" matrekou respektive driv bylo, ze stacilo aby manzel byl zamestnan a tim padem mu Vznikl narok na materskou a pak mohl uinit i volbu rodicaku..ale od noveho roku musi ten kdo zada o PPM tak na ni musi nastoupit..takze vlastne jen matka..jen ve vyjmecnych pripadech, kdy se matka nemuze se zavazne nemoci o dite starat...takze pokud nevznikne narok tobe tak na triletou variantu narok proste nemas....

kacka.va
25. dub 2009

kaleilah: raději se na to zeptej přímo na sociálce, protože to placení pojistného sice je, ale když se o děti stará matka, bůh ví, jak se to u vás bude řešit a tady to spíš budou domněnky, protože si myslím, že takový případ nikdo doma neměl .

eatygrenee
19. kvě 2009

mikčo, nemáš pravdu. Od nového roku může na PPM nastoupit i otec dítěte. Po šestinedělí matky, stačí aby nastoupil na jeden jediný den a tím pádem mu vznikne nárok na to, aby zvolil délku rodičáku, kt. pak následně převede na ženu, které jednou zvolená varianta zůstane.

kaleilah
autor
20. kvě 2009

eaty: ale my by jsme chtěli aby manžel zůstal doma taky, víš...tak ted fakt netušim teda jak to bude

kloa
21. únor 2014

JˇMohl by mi někdo poradit zda je možnost, aby po mateřské dovolené nastoupil po jejím uplynutí tj. po půl roce na rodičovskou dovolenou starý rodič dítěte po další dobu 3 let?
Děkuji za odpověď
Kloe

j.a.n.i
21. únor 2014

@kloa Co to je starý rodič?

kloa
25. únor 2014

@j.a.n.i myslela jsem tím prarodiče🙂
Kloa

blahova_andrea
25. únor 2014

@eleonora nemusí, stačí se nahlásit na pojišťovně jako matka v domácnosti pečující o dítě

blahova_andrea
25. únor 2014

@mikca manžel nemůže jít na mateřskou, to může ve většině případů fakt jen žena, ale na rodičák pak ano a klidně na tři roky

vera_vila
25. únor 2014

@kloa myslím že prarodič nemůže, proto je to rodičovská - tedy pro rodiče, kteří pečují o vlastní nebo do péče svěřené děti...

j.a.n.i
25. únor 2014

@kloa Já si to myslela, ale nebyla jsem si jistá 🙂 tak ten na rodičovskou jít nemůže, tam je stanoveno, že to mohou jen rodiče, případně ten kdo má dítě v péči, ale to je myšleno soudní určení, tedy třeba pěstoun.

j.a.n.i
25. únor 2014

@blahova_andrea Manžel klidně může jít na mateřskou - ve smyslu pobírání PPM, pouze může jít až po ženině šestinedělí a je k tomu třeba dohoda s matkou o tom, že bude pečovat o dítě on.

blahova_andrea
25. únor 2014

@j.a.n.i jj, máš pravdu. teda ty ji máš vždycky 😅

j.a.n.i
25. únor 2014

@blahova_andrea Vždycky ne 🙂