Otěhotněla jsem těsně po skončení dvouleté RD

5kate
24. únor 2013

Pro upřesnění situace, teď v únoru mi skončila dvouletá RD a k tomu jsem zjistila, že jsem těhotná. Druhé dítě by se mi narodila asi letos v listopadu. Teď po skončení RD jsem plánovala půl roku zadarmo zůstat doma, dokud v září nevezmou dceru do školky a pak bych šla zase do práce. Teď ale vůbec netuším, jestli u druhého dítěte budu mít nárok na PPM (mateřskou) a jestli ano, tak od kdy? A rodičovský příspěvek se začíná vyplácet až po porodu nebo bych mohla navázat na ten předchozí už teď? Předem děkuji za rady 🙂

j.a.n.i
24. únor 2013

@5kate Pokud ti stále trvá pracovní poměr, tak na další mateřskou máš nárok a můžeš na ní nastoupit nejdříve 8 týdnů před termínem porodu.

5kate
autor
24. únor 2013

Pracovní poměr pořád trvá, pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou a zaměstnavatel mi musí držet místo do 3 let dítěte, bez ohledu na to, jak dlouhou nebo spíš krátkou mám RD, takže to by mělo být v pohodě. Jen jsem nevěděla, jak je to s tou mateřskou atd. Tak to jsi mě potěšila, díky 😉

monatee
24. únor 2013

Ahoj, ja ted resim podobny problem. Mam smlouvu na dobu neurcitou a rodicovsky prispevek jsem zvolila na dva roky s tim, ze v zamestnani jsem nahlasila triletou dovolenou. Jen jsem se chtela zeptat, jestli musis nejak hlasit na urad prace, ze jsi jeste doma, ackoliv uz nepobiras rodicovsky prispevek? Nevite, prosim? Kdysi jsem nekde neco cetla o statusu "zena v domacnosti". To pak za me plati zdravotni a socialni porad stat?

monatee
24. únor 2013

A presne jak pise Jani, mas narok na materskou, ktera by mela byt stejna jako u prvniho ditete.

5kate
autor
25. únor 2013

@monatee V práci mi bylo řečeno, byla jsem tam nějak na podzim, že o placení sociálního a zdravotního se do 3 let dítěte starat nemusím. Nevím už, jestli to za tebe platí stát nebo zaměstnavatel... už si to nepamatuju přesně, ale půjdu se do práce podívat v nejbližší době, tak to zjistím. Podle mě to, že jsi doma, na ÚP hlásit nemusíš, ale asi se tam skočím radši zeptat... nebo tam zavolám. Pak zase napíšu, jak budu něco vědět.

j.a.n.i
25. únor 2013

@monatee Na UP nic hlásit nemusíš, ty to nezajímá 🙂 a na zdravotní pojišťovně si nahlášená jako osoba na RD, protože RD je to volno od zaměstnavatele, nikoliv pobírání rodičáku, i když to spousta lidí zaměňuje.

5kate
autor
25. únor 2013

@j.a.n.i Tak už víme všechno 😀 Díky 😉

monatee
25. únor 2013

Holky, jste zlaty, diky moc 🙂 @j.a.n.i. @5kate

5kate
autor
3. dub 2013

Holky, tak jsem zase tady a potřebuju poradit 😀 K té mé úvodní otázce bych potřebovala ještě poradit, jak by to bylo s nemocenskou? Kdyby mi teď můj gynekolog napsal neschopenku, budu mít nárok na nemocenskou nebo ne? Já si myslím, že ne, ale kamarádka mi tvrdí opak, že bych měla něco dostat z OSSZ. Nevíte někdo, jak to je? Předem dík moc za rady 😉

j.a.n.i
3. dub 2013

@5kate Tím, že si stále na RD, tak nárok na nemocenskou nemáš, protože aktuálně ti nemocí neuniká žádný plat, takže není co kompenzovat. To bys musela tu RD u zaměstnavatele ukončit, ale to ti zas nemusí povolit.

5kate
autor
4. dub 2013

@j.a.n.i No, já jsem si to myslela... Ale i kdybych RD u zaměstnavatele ukončila, nemusela bych potom nastoupit do práce? A z práce potom na neschopenku?

j.a.n.i
4. dub 2013

@5kate No, teoreticky ne, ale prakticky neznám moc zaměstnavatelů, kteří by ti v tomhle případě předčasné ukončení RD povolili a pak řešili s OSSZ, že to opravdu není obcházení zákona.

5kate
autor
4. dub 2013

@j.a.n.i Tak to je jasný 😀 Já teda RD ukončit nehodlám, nestojí to za to, mě to jen zajímalo kvůli tomu, jak jsme o tom odhadovaly s kamarádkou... Aspoň jsem měla pravdu 😉 Dík.

xalda
4. dub 2013

Ahojky. Me se to jeste netyka, ale premyslela jsem o tom, jak by to bylo kdyby 🙂 Mam taky u zamestnavatele podepsano, ze se vratim do 3 let, kdybych mezi tim nemela rodicovsky prispevek, nekdo mi rekl, ze bych si zdr a soc musela platit asi sama, jelikoz od statu, kdyz mi konci davky, konci a RD a zamestnavatel dokud nenastoupim, me nepocita jako zamestnance. Musim se na to taky zeptat, ale ze zkusenosti mi kazdy rika neco jineho :(

j.a.n.i
4. dub 2013

@xalda Do 3 let věku dítka si na RD mez ohledu na to, jestli bereš rodičák nebo ne 🙂 klidně můžeš být celé 3 roky na RD (no vlastně 2,5 neb první půlrok je to MD) a rodičák může pobírat manžel. Je to výhodné, pokud je on OSVČ, že nemusí platit minimální zálohy.

xalda
4. dub 2013

diky. Me i pani na pracaku nebyla schopna rict jestli muzu byt do 3 let i pri drivejsim vycerpani zadarmo doma. Rekla mi ze nevi ale ze si to muzu kazdy 3 mesice menit tak at si to udelam tak at mi to vyjde. Rada nad zlato 🙂