Po RD musím napracovat určité dny, abych měla 3 let. RD?

nikolic
21. čer 2011

Ahoj...chtěla jsem se zeptat,dceři budou v únoru 2012 3roky a měla bych nastoupit do zaměstnání ,kde mam smlouvu na dobu neurčitou.Pokud se mi nepodaří otěhotnět do to ho února a nastoupim do práce,musim odpracovat určité dny,abych měla nárok na MD a rodičák na 3 roky,nebo je to jedno?Děkuju.

j.a.n.i
21. čer 2011

@nikolic Ne nemusíš, je úplně jedno jak dlouho v práci budeš, neb se vracíš do svého trvajícího zaměstnání.

jajkax
21. čer 2011

a já ještě přidán, těmhle věcem já vůbec nerozumím tak kdyby jste mi někdo poradil tak abych to pochopila tak bych byla ráda.Zeptám se vyčůraně asi tak co je pro mě výhodnější.🙂 příští rok v červenci mě bude končit tříletá mateřská.Kdyby se teda náhodou zadařila a já zůstala rovnou doma dál...kolik budu pobírat než se dítě narodí??Jakoby nemocenskou do doby porodu.A nebo jak bych musela dlouho chodit do práce,abych pak případné peníze před porodem měla vyšší.Dělám u táty, takže problém aby mě vzal do práce mít nebudu.Jen se ptám co je po finanční stránce lepší.A samozřejmě vím že se mi nepodaří otěhotnět tak jak si to naplánuji 😒

j.a.n.i
22. čer 2011

Tak logicky je výhodnější pracovat, to máš 100% platu, při neschopence pobíráš cca 60% platu.

zelva
6. črc 2011

Ahoj holky,
neumíte prosím některá poradit? Začátkem září mi po 3 letech končí mateřská a já jsem znovu těhotná, ale do nástupu na další mateřskou budu mít "okno" 3 měsíce. Pracuji ve školství a od roku 2008, kdy jsem pracovala naposledy, se mi dost zvedl plat. Chci se zeptat, jestli když bych nastoupila na ty 3 měsíce, tak by se mi nová PPM počítala z těchto 3 odpracovaných měsíců? Manželovi v práci účetní řekla, že když bych nastoupila alespoň na 1 kalendářní měsíc, tak už se mi to počítá z toho, ale to se mi moc nezdá, když v zákoně je, že se to počítá z posledních 12 kal. měsíců....A kdybych ty 3 měsíce byla na nemocenské, tak asi budu mít tu PPM stejnou jako při 1. dítěti, že?

sarusinek
22. črc 2011

@j.a.n.i Ahoj, všimla jsem si, že se vyznáš ve všech těchto pro mě naprosto zamotaných a nepochopitelných pravidlech a paragrafech 😀 , tak bych Tě chtěla poprosit o radu: Jsem na RD se synem, která mi končí příští rok (4/2012). Během této RD jsme se přestěhovali, takže o práci v minulém místě bydliště jsem logicky přišla. Zatím jsem pracovat neplánovala. ale zcela nečekaně jsem dostala nabídku v současném bydlišti, že bych mohla od září nastoupit na 2 dny v týdnu. jako učitelka do místní ZUŠ. Jsem ještě mimo jiné OSVČ, ale tam mám jen minimální výdělek. Nástup do práce se mi jeví jako výhodný ve všech směrech - bude nějaký přivýdělek + zaměstnavatel pak za mě (po skončení RD) zaplatí pojištění, které bych si jako OSVČ platila sama.
Ale mimo jiné plánujeme tak za 6-12 měsíců začít s pokusy o druhé dítko a mně by zajímalo, jak na tom budu s nárokem na mateřskou a poté rodičovskou, jestli vůbec nějaký nárok bude 😝 Kolik dní bych musela v novém zaměstnání odpracovat, abych na MD nárok měla? Počítají se opravdu odpracované dny a nebo celkově všechny dny, během nichž jsem v pracovním procesu? A jak by to poté bylo s RD, měla bych možnost volby, nebo ne?
Moc se omlouvám za komplikovaný příspěvek, snad jsem to popsala alespoň trochu srozumitelně 😅 A moc děkuju za případnou vysvětlující odpověď 😵