Po RD na ÚP. Teď mě čeká automaticky 4 letá RD, že?

petulka25
17. črc 2011

ahoj holky potřebovala bych poradit/pomoci,ale nevím jak to mám na papír popsat.No pokusím se!!
25,6 2011 mi skončila rodičovská 3 letá(jsem nezaměstnaná) od 27,6 jsem se šla přihlásit na úřad práce. Na konci září cca 19,9 mám termín porodu. můj dotaz: jak se miminko narodí tak mám automaticky 4letou rodičovskou-že?ale jako většina páru to chceme přepsat na manžela,ale co mám dělat já?na pracáku mi řekli,že když se miminko narodí-tak od toho dne se mám vypsat z úp.ale ode dne narození miminka si bere manžel na sebe rodičovskou(na pár dní nebo jak to jde)ale co mám já dělat těch pár dní-nebudu nikde vedena když se odhlásím z pracáku!!!
Holky máte s tím někdo zkušenost???pochopily jste mě?děkujiiiiii

kajulka001
17. črc 2011

sama tohle budu resit chystam se na socialku tam vsechno vysvetli tak si taky zajdi 🙂

akdar1
17. črc 2011

Na socialce by to meli vysvetlit... Znama to take tak vyresila - nevim to presne, ale nejak v patek na vikend nastopil na RD manzel a v pondeli to zrusil... Pry jde jenom o papirovani...

wosk
17. črc 2011

Jestli si to vybavuji správně, tak manžel může jít za tebe na rodičovskou, ale ne na mateřskou, takže podle mě celkově těch 28 týdnů (nevím, jestli je to přesně tolik, ale klasická mateřská je 28, z toho vycházím) budeš s mimčem ty a pak by měl nastoupit manžel. Ale na sociálce ti to vysětlí líp, pokud nenarazíš na nějakou "babu".

peroli
17. črc 2011

Napíšu i já co vím (snad je to správně 😅 😉 )
na mateřskou za Tebe manžel nastoupit nemůže, to musíš opravdu jen ty...
až budeš nastupovat na rodičák, tak to můžeš na těch pár dnů (třeba přes víkend) napsat na manžela (to by měl ale zůstat doma), on zvolí tu 3-letou variantu a ty si pak akorát budeš muset ze svýho doplatit zdravotní a sociální...
ale pozor - ono mám pocit to přepsání na manžela je celkem lehký ale zpátky na Tebe už je to trošinku složitější 😒 😝 😉
snad jsem pomohla 🙂

hanickacb
18. črc 2011

Ahoj,tak já to zrovna ted řešila.
Manžel nastoupil hned po porodu na rodičák a já zůstala na úp.
Nemusíš se odhlašovat.
Oni ti po dobu 6tydnu po porodu nebudou nabízet zaměstnani.pak už ano

naty
18. črc 2011

co to? my sme to přepisovali, ale manžel právě na mateřskou musel, jinak by si nemohl vybrat variantu!! Byl na mateřský jen přes víkend, vybral si variantu, pak to zrušil a přepsalo se to na mě...přepsání na mě mi přišlo teda jednodušší než přepisování na manžela... 😉 ...a jde to přepsat i zpětně...my sme to zařizovali v lednu a mateřskou si psal na začátek prosince...

vojtisek2007
18. črc 2011

@petulka25, dnem porodu se klidně odhlaš z pracáku a zažádej si o rodičák TY, je to zbytečný aby ho měl manžel na sebe, po skončení 6ti nedělí, kdy už může tvůj manžel nastoupit na mateřskou !!!!!! se rodičák převede na něj, na víkend si zažádá v práci o mateřskou (to se prostě MUSÍ),potom zvolí tři roky které chcete, a rodičák se zase zpět převede na tebe....pokud budeš chtít víc info nebo víc vysvětlit a formuláře a tak...klidně si napiš do IP nebo na e-mail : Vojtisek2007@seznam.cz