Počítají se 3 roky RD až po půlroční mateřské?

aji81
24. únor 2010

Ahoj holky, potřebuji poradit. Mám dítě kterému je 17měsíců a chtěla bych stihnout do 3 let druhé dítě ale ted nevím jak se to počítá. Mateřská vlastně je půl roku a až pak rodičák. Počítá se ty tři roky až od přímo rodičáku po tom půl roku?. Děkuji 🙂

j.a.n.i
25. bře 2010

olina.s - hlásit se na UP je zbytečné, ale budeš muset dojít na zdravotní pojišťovnu a nahlásit se jako osoba pečující o dítě do 4 let, no a po porodu tam zase dojdeš a přehodí si tě mezi příjemce rodičáku

renatalen
29. bře 2010

Na mateřskou skutečně nárok mám, protože na těhotný platí půlroční ochranná lhůta.
Můžete mi ještě poradit? Zaměstnavatel mi dal výpověď k 16. 3. Bohužel byl synek nemocný a já se stihla přihlásit na ÚP až 29. 3. Takže mi nikdo 13. dní neplatil zdravotní pojištění. Nevíte, co s tím?

j.a.n.i
30. bře 2010

Dojdi na zdravotní pojišťovnu a domluv se, nevím jak to je, jestli si budeš těch 13 dní zaplatit sama nebo jestli to nevadí, když jde jen o kousek měsíce. Počkej, teď mi dochází, vždyť se můžeš na těch 13 dní nahlásit jako osoba pečující o dítě do 7 let, pokud tedy tenhle měsíc nechodil synek na celý den do školky.

olina.s
30. bře 2010

jani, děkuju za radu 😵

renatalen
30. bře 2010

Děkuji za odpověď. Synek nechodil celý měsíc do školky, takže by v tom problém být neměl.

renatalen
30. bře 2010

Tady jsem to i našla. Takže nic platit nemusím, hurá🙂
Ukončí-li pojištěnec zaměstnání v průběhu kalendářního měsíce a stane se tzv. osobou bez zdanitelných příjmů (tj. není osobou samostatně výdělečně činnou ani státním pojištěncem, což jsou důchodci, studenti, maminky na MD a další), má povinnost hradit pojistné na zdravotní pojištění pouze za celé kalendářní měsíce, kdy do této kategorie patřil.

gabiku
16. dub 2010

Milé maminky, můžete mi táké některá poradit. Plánujeme druhé mimčo,jsem právě na rodičáku s 2 letým synem. Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou.Když se nám mimi hned nazadaří a já nestihnu nastoupit na mateřskou dovolenou před synovými třetími narozeninami, vím ,že můžu nastoupit do doby nároku na mateřskou dovolenou na neschopenku, mateřská se mi bude počítat z příjmu jako první mateřská. Má otázka je, kdybych ale v době synových třetích narozenin byla třeba jen v pátém měsíci a neměla bych žádné zdravotní problémy a doktor by mi prostě nechtěl vystavit na ty dva měsíce do nové mateřské neschopenku a musela bych nastoupit do práce (to by měl sice zaměstnavatel radost), z čeho se mi bude počítat výše mateřské -. PPM. Z platu před první mateřskou nebo pouze z průměru za ty dva měsíce , co bych odpracovala?Děkuji. Snad jsem to moc nezamotala.

j.a.n.i
16. dub 2010

gabiku - záleží, který plat by byl vyšší, pokud ten aktuální, tak z těch 2 měsíců, pokud menší, tak z toho před první mateřskou, tohle platí až do 4 let věku staršího dítka, pak už vždy z aktuálního. Další možností by bylo domluvit se se zaměstnavatelem na neplaceném volnu, pak by se to zas počítalo z toho platu před první mateřskou a ty dva měsíce bys byla doma zadarmo.

gabiku
17. dub 2010

J.a.n.i. - díky za odpověď, bohužel si nemůžeme dovolit být dva měsíce úplně bez peněz, tak bych musela nastoupit i na dva měsíce do práce. Jak půjdu k doktorovi, tak se ho přímo dopředu zeptám, jestli by to byl problém mi vystavit neschopenku.díky.

denisa31
18. dub 2010

ahoj holky, prosím o radu pro kamarádku, která je už víc než rok nezaměstnaná a 4 měsíce po ukončení RD s prvním dítětem se narodí druhé. Bohužel to nestihly do těch třech let porodit, jak už tu někdo psal ,to je asi nejlepší i na to papírování. Takž e tedy dotaz - Je také možné se přihlásit na pojišťovně jako osoba pečující o dítě do 4 let nebo je v tomto případě lepší jít na pracák (už kvůli penězům). to by pak brala myslím alespoň těch 3800 ze začátku. Budu ráda za vaše rady a zkušenosti, určitě je mraky mamin co tohle řešily.

j.a.n.i
18. dub 2010

Denis - určitě jsou možné obě varianty, jen myslím, že ta podpora je menší, něco lehce přes 3000,- přesnou částku nemůžu najít. Ale záleží na koho narazí na pracáku, protože tam pak musí docházet a "aktivně hledat práci", některá úřednice to nemusí řešit, protože je jasný, že 4 měsíce před porodem ji nikdo nezaměstná, naopak některá může mít pocit a že to dělá jen kvůli té podpoře a honit ji tam na schůzky často.

denisa31
18. dub 2010

holky díky za rady, myslela jsem si to, já taky radila jít na pracák, lepší malý peníze než žádný