Počítají se 3 roky RD až po půlroční mateřské?

aji81
24. únor 2010

Ahoj holky, potřebuji poradit. Mám dítě kterému je 17měsíců a chtěla bych stihnout do 3 let druhé dítě ale ted nevím jak se to počítá. Mateřská vlastně je půl roku a až pak rodičák. Počítá se ty tři roky až od přímo rodičáku po tom půl roku?. Děkuji 🙂

cepecek
24. únor 2010

Ahoj pakliže se ti druhé dítě narodí do dovršení třech let prvního dítete automaticky přechází rodičák na druhé dítě a ty nárok na mateřskou nemáš. V tvém případě by jsi byla i s druhým dítětem doma 3 roky.

petrunka01
24. únor 2010

Ahoj..nejlepší by bylo porodit,nebo přejít na mateřskou do tří let věku prvního dítěte.V tom případě (pokud máš zaměstnavatele),máš nárok na mateřskou a výběr doby rodičáku pro druhé dítě.Každopádně e myslím ptáš na to,co jsou ty tři roky,do kdy bys měla porodit-podle mého to jsou tři roky věku prvního dítěte.pak ti rodičák končí...

aji81
autor
24. únor 2010

aha takže se to počítá do 3let věku dítěte? Takže do tří let věku prvního dítěte musí být narozené druhé, rozumím tomu správně?

petrunka01
24. únor 2010

tak to chápu já..protože po třetím roce dítěte ti končí mateřská a měla bys jít do práce..takže,buď budeš na nemocenský s těhotenstvím,na mateřský,nebo na rodičáku s druhým dítětem..

vojtisek2007
24. únor 2010

aji - tohle všechno se odvíjí od toho, jestli máš stále zaměstnavatele - jestli ano, tak stačí, abys byla ve třech letech dítěte těhotná, do práce nastoupit zpátky nemusí, půjdeš na neschopenku, pak znovu na mateřskou a pak na rodičák.....jestli zaměstnavatele nemáš, tak by bylo lepší porodit do těch3let dítěte aby rodičák navazoval na další rodičák a tys třeba nezůstala 2,3měsíce bez financí

aji81
autor
24. únor 2010

aha tak děkuju, už se do práce nemám kam vrátit. Firma skončila, dostala jsem výpověd s odstupným. Tak moc dík, Aji 🙂

pantomima
24. únor 2010

Ahojky, malé jsou 2 roky a tři měsíce, teď se intenzivně snažím o druhý (možná už je založeno), rodičovskou mám do tří let, měla bych na konci října nastoupit do práce- mám stálého zaměstnavatele, v současný době chodím do práce na úvazek 0,2

tak a teď co potřebuju- pokud bych byla těhu a šla na PN, z čeho se mi PN vypočítá. jestli z odpracovaných hodin, co ve skutečnosti odpracuju, nebo u těch hodin, ketré mám plánovaný k úvazku (v plánu mám mít cca 3-4 dny do měsíce, chodím cca na 10)???

druhej dotaz-mateřskou bych měla stejnou jako před těmi třemi lety? nebo se to počítá jak?

díky, snad se v tom dá trochu vyznat
🙂

j.a.n.i
24. únor 2010

aji81 - pokud už nemáš zaměstnavatele, tak nemáš nárok na PPM, takže budeš mít rovnou od porodu nárok na RP ve čtyřleté variantě, takže je optimální porodit další kalendářní měsíc po třetích narozeninách prvního dítka.

pantomima - pokud pracuješ na původní smlouvu, tak už technicky nejsi na rodičovské a neschopenka by se ti počítala z platu za poslední rok. Mateřská se ti bude počítat ze stejného platu jako před třemi lety podle aktuálního výpočtu.

pantomima
24. únor 2010

j.a.n.i.- díky!!!!!- v práci jsem od června, měla bych tedy třeba na neschopenku nastoupit zase až v červnu? aby to byl rok???

aji81
autor
25. únor 2010

Jani počkej asi moc nerozumím, PPM je mateřská? 😅 . A u druhého dítěte budu muset mít čtyřletou???!!! 😲 .

misicka85
25. únor 2010

Aji - ano, pokud nemáš zaměstnavatele, tak nemáš nárok na PPM (mateřská),ale budou ti ode dne porodu vyplácet rodičovský příspěvek ve 4 leté variantě (do 21 měsíců 7600Kč,pak do 4.let 3800Kč)

j.a.n.i
25. únor 2010

pantomima - nemusí to být celý rok, je to maximálně rok, případně méně, pokud ti to celý rok nedá

aji81 - jojo, PPM je mateřská, a opravdu máš nárok jen na čtyřletý RP, jedině že by šel na chvíli na mateřskou otec dítka a prohnali jste to přes něj, už se to tu řešilo, jak se to dělá, ale zase kdo ví jak to bude, až to bude pro tebe aktuální

aji81
autor
25. únor 2010

jeeežiš tak to mě štve teda to jsou prt prachy a jak dlouho bych musela jít po prvním dítěti do práce abych měla zase nárok na tři roky nebo i na mateřskou??

misicka85
25. únor 2010

AJI - myslím že na 270 dní

mataharyy
26. únor 2010

Ahoj,
chci se zeptat, jsem na rodičáku, na dva roky, chceme ještě mimčo, teď se o něj pokoušíme, stále jsem zaměstnaná, v případě že bych byla těhotná, dá se nastoupit na mateřskou až dnem porodu? V případě že ne, tak se mi mateřská bude počítat z toho co u prvního mimča, akorát dle toho nového zákona (pokud ho ještě řikrát nezmění...)? A poslední věc, jestli to chápu dobře tak pokud budu těhotná/nastoupím na mateřskou před druhýma narozeninama malého, tak budu mít možnost si zas zvolit jakou dobu chci být na rodičovské?? 😕 Díky moc

j.a.n.i
26. únor 2010

mataharyy
to nevím, vím, že jde nastoupit dnem porodu když jdeš z práce (přijdeš o těch 6 týdnů mateřské), ale jestli to jde i rodičáku, to je otázkou...
mateřská se ti v každém případě bude počítat z platu před první mateřskou podle aktuálního zákona
jelikož ti trvá pracovní poměr, tak máš nárok na mateřskou a je úplně jedno jestli na ni nastoupíš před nebo po druhých narozeninách dítka

mataharyy
26. únor 2010

A když mám nárok na mateřskou, tak mi vzniká (stejně jako předtím) nárok i na volbu délky rodičáku? Mělo by to tak být, že 😕

j.a.n.i
27. únor 2010

jojo, přesně tak

mataharyy
28. únor 2010

Díky,
teda ne že by na tom nějk záleželo, mimčo bude tak jak tak 😀 Ale až zas budu podstupovat maraton po úřadech nebudu za blba a budu vědět na co mám nárko... U malého jsem byla za vola a jeden čas se tvářili že mi nedají rodičák vůbec 😠

j.a.n.i
2. bře 2010

jojo, na úřady aby člověk vyrážel dobře připraven 😒 a při tom by měli radit oni a ne opačně...

renatalen
5. bře 2010

Taky mám dotaz. Teď v březnu mi končí rodičák, termín druhého mimi mám v červnu, od 1. dubna mi poběží dvou měsíční výpovědní lhůta. Budu mít nárok na mateřskou nebo ne? Ptala jsem se na sociálce a tam mi řekli, že se musim zeptat své účetní nebo OSSZ. Jsem z toho fakt jelen!

j.a.n.i
5. bře 2010

Jojo, na mateřskou nárok máš, a tu výpověd si dala ty?

renatalen
6. bře 2010

Nedala jsem jí já, dává mi jí zaměstnavatel.

dexonka
6. bře 2010

jj narok na materskou mas,nezalezi jestli ti ukonci smlouvu ale to jestli mas odpracovane hodiny coz mas.....takze dostanes klasiku materskou a rodicak,jedina nevyhoda je poud bys chtela treti tak tam uz ti zamestnavatel nic neda,ptz uz nebudes zamestana...ted je to tak jak kdyby si byla,mas stejne vyhody....
ale na PN budes ne???

j.a.n.i
10. bře 2010

renatalen - tak v tom případě ti ji ale může dát, jen pokud by se rušil zaměstnavatel nebo jeho část, jen pro nadbytečnost ti ji dát nesmí, ale je otázkou, jestli se ti to chce řešit, tam asi záleží na tom, jestli plánuješ třetí dítko, případně jestli by ses do téhle práce chtěla po tom druhém vracet.

renatalen
15. bře 2010

Děkuji za odpověď. Třetí dítko neplánuju a do téhle práce se vracet nechci. Vypadá to, že to budu muset vše projednat s účetní🙂

eppik.m
21. bře 2010

Ahoj, poradítě prosím ... zajímalo by mě v jaké výši by mi vypláceli RP, když bych šla na zkrácenou 2 letou RD hned po ukončení 3 leté RD na které jsem se svým prvním synem? (Když by měl syn 3 roky a já bych byla znovu těhotná a do práce bych nenastoupila, ale byla bych na neschopence, MD, RD) Mám vůbec nárok o ní zazážat při druhém těhotenstvý? Děkuji.

j.a.n.i
21. bře 2010

eppiku - Pokud budeš mít mateřskou alespoň 380 kč na den, tak ano, mateřská by se ti počítala z platu před první mateřskou podle aktuálních pravidel pro výpočet, vše platí za předpokladu, že máš trvající pracovní poměr.

eppik.m
23. bře 2010

j.a.n.i: děkuji za odpověď, ano mám stáleho zaměstnavatele a už si nepamatuji v jaké výši jsem měla mateřskou, ale myslím že to bylo tak, jak píšeš, takže by to pro mne reálne bylo. 😉

olina.s
25. bře 2010

Maminky, nevíte některá poradit? Malá bude mít na konci května 3 roky. MD mám zvolenou na 3 roky a pár dní na to čekáme druhé mimi. Zaměstnavatel mi zaniknul, takže nemůžu nastoupit na MD 6 až 8 týdnů před porodem. Jde mi o těch pár dní mezi skončenou 1.MD po dovršení 3.narozenin malé a porodem druhého, jestli se mám někde hlásit na ÚP nebo jak je to. děkuju.