Podnikání z domu při rodičovské dovolené, prosím o info

sanara_01
29. led 2013

Dobrý den, jsem momentálně na rodičovské dovolené s 9-ti měsíční dcerou a naskytla se mi příležitost podnikání z domu. Ráda bych toho využila kvůli vylepšení rodinného rozpočtu, ale vzhledem k tomu, že jsem nikdy nepodnikala a nejsem sběhlá v těchto věcech (úřady, povolení, apod.), obracím se na Vás z žádostí o radu a informace. Vlastně ani nevím, na co všechno bych se k této věci měla ptát, tak doufám, že mi budete moci uvést informace na pravou míru, kdo o tom něco ví.
Pobírám tedy rodičovský příspěvek 7.300 Kč/měs. (zvolila jsem tříletou variantu RD), zaměstnavatele již nemám (v době zaměstnání jsem měla smlouvu na dobu určitou a ta již skončila).
Pokud jde o podnikání z domu, věnovala bych se mu cca 2-3h denně, v době, kdy se mi o dceru plně postará manžel. Vím k tomu jen, že mohu začít na vedlejší činnost (jestli to říkám správně) a později se tomu věnovat i kariérově.

Můžete mi prosím říci, jaké povinnosti z toho pro mně vyplývají, pokud bych se závazně rozhodla pro práci?
(jaké úřady, oddělení, formuláře, veškeré vyřízení, eventuelně poplatky) a také jestli a jaké zálohy bych měla měsíčně hradit (soc., zdrav. poj., popř. jiné,..) + jak je to k tomu s daněmi, daňovým přiznáním?

Vím, že je těch dotazů mnoho, ale opravdu jsem v těchto věcech ,,lajk", tak doufám, že mi pomůžete se v mé situaci zorientovat.

Předem mnohokrát děkuji!

evelp
29. led 2013

dle mých informací- mám to totiž taky v plánu...úřady, úrčitě začít živnostenskym a pak bych zašla na soc. a zdravot. - zálohy bys teoreticky neměla platit žádné, dokud jsi na rodičáku...snad se to neměnilo. ono to je každou chvíli jinak.
zřízení živnostáku je tuším za 1000kč.
pak by s tím měl asi co dočinění možná pracák...zkusila bych poslat pro zatím maila, že to máš teoreticky v plánu, abys to nenahlásila někde, kde to vědět nemusí 😀
Ale myslim, že při rodičáku by to mělo být každému jedno...jen se musíš pořád plně starat o mimi, ne, že bys jí dala třeba na celý den pryč do jeslí bo tak- ale to u takhle malýho stejně ani moc nejde 🙂

mandragora10
29. led 2013

Ahoj, pokud jsi zatim na rodicovske dovolene, prvni te ceka zrizeni zivnosti na zivnostenskem urade, tam zaplatis 1000 Kc, z toho pak plyne povinnost ohlasit zrizeni zivnosti na FU, zdravotni pojistovne a CSSZ. Uradu prace to hlasit nemusis, po dobu rodicaku to mas jako vedlejsi pracovni cinnost, tak je to v podstate nezajima. Na vyplaceni rodicovskeho prispevku to nema vliv.

sanara_1
29. led 2013

Holky, díky. A je povinností potom i podání daňového přiznání následující rok? A pokud bych se zabývala prací z domu, ale nebylo to nakonec jako OSVČ, ale smlouvou - dohoda, tak mě žádné vyřizování po úřadech nečeká a nikam tuto skutečnost (ani později hlásit nemusím)?? Ještě jednou předem děkuji za případně odpovědi.

jajulin
29. led 2013

Ahoj, já mám živnosťák od září 2012. Zašla jsem jen na živnostenský úřad, vyřídila si ŽL a tím veškeré papírování skončilo. Žádný FÚ, žádná sociálka, žádný pracák, prý si to všechno předají úřady mezi sebou samy. Teď jen schraňuji příjmové doklady a všechny faktury, které teď v lednu předám účetní, ta mi udělá daňové přiznání, které se má podat do konce března. A zas by měl být na rok klid. Zatím jsou ty formality mnohem jednodušší než jsem čekala. Akorát si musím zjistit, jak to bude dál se zálohami na pojištění, protože v červnu mi končí rodičák (mám dvouletý). Přeji hodně zdaru v podnikání 🙂.

pinkatko
18. srp 2014

Ahoj, Chtěla bych podnikat! Mám už vše vymyšlený!Podnikala bych již od 1.9:2014 ale nevím jak to budu mít s Rodičákem jeslti mi ho vemu nebo ne, když obchod bude na mě napsaný!
S malým to už mám také zařízené,bude plně zaneprázdněn bábi a dědou a také občas mou sestrou...
Podnikala bych asik 12 hodin denně a soboty a neděle asi poloviční!
Jen m i jde o to jeslti mi nevezmou rodičák, když ho mám na 2 léta a co vše musím si jít vyřídit.
Ano Živnostákem to začína,ale co dál??
Díky moc 😵