Porod 2. dítěte před koncem RD. Jak to chodí?

datela
12. únor 2013

Ahojky,planujeme druhe dite.Mam RD na 3 roky.Kdyz mi ukončili MD,tak zaměstnavatel semnou ukončil pracovní poměr (mela jsem na dobu určitou) a já navázala na RD.Jak to chodi při druhém dítěti?Mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství a nebo budu pokračovat v RD.A délku RD si zvolím a nebo budu mít automaticky na 4 roky?Děkuji!

kacenka1987
12. únor 2013

Jelikož netrvá Tvůj pracovní poměr, nebudeš mít nárok na PPM a až dnem porodu na Rodičvoský příspěvěk, který Ti dají na 4 roky. Pokud ovšem manžel pracuje, je možné si dle jeho práci a příjmu upravit ten rodičovský na 2-4 roky podle Vaší možnosti.

sheeni123
12. únor 2013

Nárok na PPM nemáš, jakmile se ti narodí druhý prcek, tak dnem narození začneš pobírat rodičovský příspěvek. Jak napsala kacenka1987, pokud tvůj manžel pracuje, budeš si moci vybrat variantu, jak dlouho budeš doma. Měsíčně dostaneš 215000/počtem měsíců (u dvouleté 24, u tříleté 36..). Jinak si určitě zajdi na sociálku, až budeš těhotná, protože bys měla dobrat na prvního prcka všechny peníze, které můžeš (jde to od roku 2012). Změní ti tu částku.

j.a.n.i
12. únor 2013

@sheeni123 Souhlas, akorát je to 220 000,- celkem 🙂

datela
autor
12. únor 2013

@kacenka1987
@sheeni123
@j.a.n.i Holky,moc děkuji!Já se v tomhle vůbec nevyznam a vůbec nemám čas po těch úřadech chodit.A zůstávala jste někdo 4 roky?

kacenka1987
12. únor 2013

@datela no můžeš zůstat i čtyři roky, to záleží na Vaší fin.situaci. Já bych si to třeba dovolit nemohla 😉

j.a.n.i
12. únor 2013

@datela Upřímně, 4 roky jsou zajímavé pouze pro člověka se živnosťákem, který neplánuje další dítě 🙂 tam je totiž výhoda to, že je živnost braná jako vedlejší, takže čím déle, tím lépe.

datela
autor
12. únor 2013

@kacenka1987
@j.a.n.i Ja se právě ptám,protoze neznam snad nikoho,kdo je 4 roky,protoze to se opravdu financne neda.A jak je to treba,kdyz se nekdo rozhodne pro treti pred skoncenim RD?Nevite?

j.a.n.i
13. únor 2013

@datela Úplně stejně jako s druhým 🙂

michaelka83
15. únor 2013

@j.a.n.i Ahojky, chtěla bych požádat o radu: 😉

S malým mám RD do 2/2014. 2.dítko )poku bude vše v pořádku) by se mělo narodit v 10/2013.
1) mám nárok na PPM jako u 1.dítěte?Předpokládám,že ano.Pracovní smlouvu mám na dobu určitou.
2) vyplatí se mi zvýšit si výši RP? Teď mám variantu na 3r - 7600Kč?
3) Můžu pobírat RP na starší dítě a zároveň PPM na mladší? - předpokládám, že ne...?

marhulinka
15. únor 2013

@michaelka83 1.záleží do kdy máš dobu určitou
2.vyplatí - zbytek měsíců ti rozpočítají a navýší /je ale max.daná částka/
3. ne brát budeš jen PPM jakmile nastoupíš a RP zaniká

michaelka83
15. únor 2013

@marhulinka Děkuji🙂 Přepsala jsem se, mám smlouvu na dobu neurčitou 😉

marhulinka
15. únor 2013

@michaelka83 tak to pak ano,budeš dostávat PPM stejný jako u prvního.-)

michaelka83
15. únor 2013

@marhulinka Takže když půjdu na úřad se zeptat, tak by mi tam měli poradit, co a jak?🙂 Ta změna by proběhla hned, tzn.následující měsíc? Zase na druhou stranu se bojím to zakřiknout, aby se pak něco nep...a já nezůstala potom bez příspěvku.

ninive211
15. únor 2013

@michaelka83 ahoj, pokusím se odpovědět:
1) pro vznik nároku na PPM musíš být v době nástupu na PPM účastná nemocenského pojištění, tzn. musíš být zaměstnaná v tvém případě. Pokud ti tedy doba určitá u pracovního poměru uplyne před nárokem na nástup na PPM, tak nárok nemáš a budeš mít automaticky RP ode dne porodu. Pokud až poté, měla bys mít na PPM nárok. Nepíšeš, dokdy máš uzavřen pracovní poměr.
2) určitě se vyplatí, pokud ybs měla nárok na PPM, jnechat si přepočítat RD, abys do doby nástupu na PPM vyčerpala co nejvíce z RP náležícímu k 1.dítěti (z těch 220 000). s tím souvisí odpověď na otázku 3) - nelze brát RP a PPM současně, nástupem na další PPM ti nevyčerpaná část RP propadá

michaelka83
15. únor 2013

@ninive211 Díky moc! Jinak smlouvu mám na dobu neurčitou🙂přepsala jsem se.

ninive211
15. únor 2013

@michaelka83 jj, já než jsem to odeslala, tak jiní už byli rychlejší 🙂

marhulinka
15. únor 2013

@michaelka83 jj zajdi na úřad,ono to jde každé 3měsíce měnit...ale vše bude ok,nic nepřivolávat 😉

michaelka83
15. únor 2013

@ninive211
@marhulinka
Holky děkuj. Akorát, myslela jsem, že když malému už budou 2roky teď v únoru, tak už to měnit nemůžu - jakože bych si změnila čerpání RP na dva roky - tzn. cca 11200 Kč měsíčně. 😕 jak to tedy je?

ninive211
15. únor 2013

@michaelka83 maximálně výše RP je 11 500 Kč měsíčně, víc bys nedostala, tak si zkus přibližně spočítat, kolik to do konce zbývá vyčerpat a kolik měsíců zbývá do konce zatím hypotetického nástupu na další PPM - přibližně mi to vychází na 8 měsíců čerpání maximálního příspěvku ještě, což je teď tak akorát u tebe (nástup na PPM asi začátek září)

michaelka83
15. únor 2013

@ninive211 JJ, první PPM jsem čerpala cca od 1/2011, pak jsem cca v 5/2011 začala čerpat RP. Od září tohoto roku bych teoreticky měla začít čerpat PPM na druhé dítě.

michaelka83
15. únor 2013

@ninive211 Takže to čerpání není omezené věkěm dítěte jak jsem si myslela - tzn. Na 3roky - 7600Kč, na dva roky 11200 Kč atd? Ale teď je to tou fin.částkou - 220000tis. Kč? Já právě myslela, že je to dáno věkem, 2letá RD, 3letá RD, 4letá RD. Tak jsem z toho usoudila, že když malému už budou 2roky, nemělo by to cenu změnit 😅 Já jsem v tomhle fakt laik, se omlouvám.

ninive211
15. únor 2013

@michaelka83 dřív to tak bylo, že sis na začátku zvolila a už to nemohla změnit; to že to nyní můžeš měnit pružně v podstatě každé tři měsíce, je záležitost relativně čerstvá 🙂 Ale hodnotím to jako jedno z mála pozitiv, které maminkám s dětmi přinesla tato (hrůzo)vláda🙂 A doufám, že než to bude aktuální pro mě, že to ještě nezmění

michaelka83
15. únor 2013

@ninive211 No, právě, když já nastupovala na RD, tak sem musela zaškrtnout 3,2 nebo 4roky 😀 Proto se teď tady ptám jak blbec 😀 Takže teď je, jestli tomu dobře rozumím dána nějaká pevně daná částka (v tomto případě 220000tis. Kč) a s tou můžu "operovat". 😉 Takže teď už se neuvádí na jak dlouho chci jít na RD? Jen jestli se to ale vztahuje i na mě, když už sem v minulosti jednou zaškrtla že chci RP na 3roky. Ptž tenkrát mi ta úřednice jasně řekla, že už to změnit nemůžu.

olusenka
15. únor 2013

@michaelka83 já jsem byla na ÚP zrovna minulý týden zvýšit si to na maximum. Ano, jak píšeš, každá teď dostane 220.000 Kč A pokud má dostatečně vysoký vyměřovací základ, může si volit výši příspěvku, a podle její výše těch 220.000Kč vyčerpá buď dříve nebo později, ne už za přesně dané 2, 3 nebo 4 roky (nevolí si, že chce zůstat doma 2 roky apod., ale kolik chce dostávat měsíčně), jak to bylo dříve, ale klidně za 2,5 apod.
Zašla bych tam hned, nebo můžeš třeba až ke konci 1.trimestru, jak chceš, a navýšila bych si to, abys přišla o co nejméně.

michaelka83
15. únor 2013

@olusenka Děkuji za rady🙂 Já koukám, že se toho změnilo hodně🙂 Takže bych si klidně mohla i dát na druhý 3,5roku? Ptž u nás ve 3letech dítě do školky nedostanu ☹

michaelka83
15. únor 2013

@olusenka Jinak vyměř.základ jsem měla něco přes 850 Kč za den. Tak bych na to dosáhnout měla, ne?

olusenka
15. únor 2013

@michaelka83 nevím, kolik je mimimum, dívala jsem se do té žádosti, ale je to tam napsané tak šalamounsky, že všechno úplně nechápu. Ale myslím, že 850 je dost na možnost volby částky. Snad by to mělo jít na 3,5 roku, ale měla bys pak měsíční částku hodně nízkou. Nejlepší bude zeptat se přímo na ÚP.

j.a.n.i
15. únor 2013

@michaelka83 Jojo, s tímhle DVZ můžeš volit až do toho maxima 11500,-, jinak druhý rodičák si teoreticky můžeš dát na 3,5 roku, ale to nic nemění na tom, že se stejně budeš muset domluvit se zaměstnavatelem na tom půl roce, protože nárok ze zákona máš být doma max. do 3 let, dále už je to o tom, zda ti to zaměstnavatel povolí nebo ne.

michaelka83
15. únor 2013

@j.a.n.i Děkuji. Já myslela, že do 4let.

j.a.n.i
15. únor 2013

@michaelka83 Ono se to právě plete s rodičákem, ten může být do 4 let. 🙂