Práce na rodičovské, nebo se věnovat jen dětem?

maminkapetra
7. srp 2012

Tak jsem si přečetla spoustu diskusí jestli pracovat nebo ne na rodičovské a myslím, že když je možnost a chuť tak rozhodně ano. Nedávno jsem byla na 6ti leté rodičovské a měla jsem možnost pracovat a "nezblbnout".
Nebo nevím, mít víc dětí a věnovat se jenom jim?

horakovatereza
7. srp 2012

jsem rozhodně pro- jak kvůli možnosti si vydělat, řešit jiné věci než jen maminkovské a miminkovské, nevypadnout z prac.kolektivu a přehledu o oblasti. Pokud to jde. Já měla naštěstí možnost dělat převážně z domu, něco zpracovat, když malý spinkal, pak jsem to mohla poslat mailem kolegyni k tisku, nebo jsem poslala manžela s fleškou, takže jsem mohla dělat vlastně nepřetržitě i celou mateřskou - když je vůle, jde to i tehdy (tedy ne má vůle,ale nadřízených 🙂 Teď zpětně (malýmu je přesně 14měsíců) se docela divím, jak jsme to zvládli bez babiček, s vyvářením, žehlením plínek, vycházkama, o to víc jsem ráda, že jsem do toho šla. Ale....stačí natáhnout prst a.....a už chtějí, abych nastoupila dřív než ve v třech letech. Neumím si ale představit jak to zkoordinovat s více dětmi.

michaela022
7. srp 2012

Chodím do práce od doby, kdy mé dceři bylo 6měsíců.Jsem zdravotní sestra a ta představa, že se vrátím do práce až za 3 roky mě docela děsila.Člověk spoustu věcí zapomene a že se toho ve zdravotnictví mění celkem dost.Jsem ráda, že chodím do práce.Nejsem pořád jen doma s malou, je to příjemná změna.Jak já říkám.Občas si chodím do práce odpočinout.Potkám i jiné maminky na mateřské, tak si vyměníme zkušenosti, což je také dobré. Takže rozhodně kdo má tu možnost jít do práce (jako že sežene hládání) tak ať určitě jde.Já dělám jen půl úvazku což činí asi 7 služeb za měsíc.Myslím že mě to nijak neomezuje.A jsem spokojená.Doma bych asi zešílela, pže malá je celkem divoch.Takže jsem ráda za den, kdy se nemusím starat o to, že musím dát někomu jídlo a přebalovat apod.Myslím si že takový oddych potřebuje každá z nás.

j.a.n.i
7. srp 2012

Souhlasím, taky ten den v práci týdně beru jako odpočinek 🙂 pravda tu práci z domova po nocích už moc ne, ale dá se to a nechci ztratit kontakt s oborem.

jenny.kay
7. srp 2012

Pro mě super. Pracuju z domu tak 1-2 hodinky denně - tudíž si něco vydělám, nevypadnu z pracovního tempa a zůstávám v kontaktu s kolegy a svou prací a nemyslím si, že bych dceru nějak ochuzovala. Aspoň člověku úplně nezměkne mozek. Jsem svému zaměstnavateli za tuto příležitost velice vděčná. Do budoucna bych ráda ještě jedno dítko, tak doufám, že bude tak hodné a pohodové jako první a budu práci zvládat.

petrunka01
7. srp 2012

já bych i pracovala,ale není kde..v mé původní práci není možnost a jiná práce ani brigáda není

michaela022
7. srp 2012

@j.a.n.i ahoj ty jsi také zdravotní sestra?

j.a.n.i
7. srp 2012

@michaela022 Nene, jen taky chodím na jeden den v týdnu do práce 🙂 zbytek pracuju z domova. A musím říct, že zlatý ten jeden den, nikdy bych neřekla, že se budu do práce těšit.

michaela022
7. srp 2012

A
@j.a.n.i A jak máš staré dítko?

ilonne
7. srp 2012

Já se budu zřejmě taky vracet do práce od října, Anežce bude rok. Jednám o zkráceném úvazku a řešíme hlídání. Částečně kvůli financím, ale hlavně mi práce docela chybí. Takže za mě klidně jít do práce, ale to musí každý zhodnotit sám, co chce 😉 . Neodsuzovala bych ani jednu variantu 😉 .

zvirka
7. srp 2012

Zdravím, já jsem rozhodně taky pro. Učím jednou týdně dva kurzy v jazykovce, jsou to vlastně dohromady jen tři hodiny, ale je to pro mě super odreagování. Začla jsem v roce malého. Plus jsem si přidala vystudovat další jazyk, taky od jeho roku, teď budu začínat druhý ročník. Takže mám ještě jednou cca za tři týdny jeden celý den školu, plus samozřejmě přípravy, učení... No od září mi to zas začne. Takže jsem určitě pro, ale musejí být podmínky. Manžel chodí jednou týdně dřív z práce, na pátky, když mám školu, si bere dovolenou, takže je to i dobrá vůle jeho nadřízených.

Já jsem tedy jednoznačně pro, byla jsem vlastně s malým jen doma celý rok a už mi to dost lezlo na mozek. I to jedno odpoledne týdně plus občas škola mi hrozně pomáhá relaxovat, myslet na jiné věci, přijít do kontaktu s lidmi. Takže doporučuji, kdo nemá možnost pracovat, tak třeba zkusit i nějaké to vylepšení vzdělání 😉 Mám takových maminek v kurzu několik, všechny si to strašně chválí. A navíc bonus - tedy pokud hlídá tatínek - uvědomí si, že ta rodičovská až tak úžasná dovolená není a ocení tu naši dřinu 😀

horakovatereza
7. srp 2012

@zvirka tak tomi něco připomíná - začala jsem studovat jako úplně čerstvě těhotná, byl to sice záhul, na druhou stranu (když to srovnám se studiem kdysi za bezdětna a svobodna) je mi to tam nějak zdravě jedno a o to je to možná jednodušší. Do školy na přednášky jednou měsíčně na den - odpočinek, kolikrát jsem nebyla ani na přednášce )když jsem usoudila, že to nestojí za to), ale jen jsem se svou nadřízenou, se kterou jsme se na to daly, seděla na chodbě u automatu na kafe a kecaly o práci - a manžel zatím plnil svou otcovskou roli (a já pak doma uklízela tu spoušť 😖

j.a.n.i
7. srp 2012

@michaela022 Budou mu dva... a druhé na cestě, to teprve bude sranda 🙂

diviska
7. srp 2012

@maminkapetra já osobně si myslím, že na to neexistuje univerzální rada! Maminka by měla být v pohodě a pokud jí k pohodě přidává práce, tak ať pracuje. Já si občas přivydělávám šitím, no je fakt, že bych mohla víc, ale nechce se mi 🙂 Ale já bych zatím nešla do práce, kde bych nemohla být s malou. Těšila jsem se na ní od 15ti, tak si to hodlám pořádně užít.

veri25
7. srp 2012

já myslím že je to individuální, malýmu je půl roku, ale občas si ráda udělám chvilku jen na sebe, a jelikož jsem pracovala hodně s lidma, a byla sem s nima v každodenním kontaktu, tak mi práce docela chybí a určitě budu chtít aspon nějaký den v týdnu pracovat...každá kačka dobrá, trošku se odreaguji a navíc otec a syn utuží vztahy 😵

gabka32
7. srp 2012

pokud to mamince vyhovuje, at si je na mateřské třeba 6 nebo i více let, pro mě by to nebylo. jsem lékařka a neumím si představit tak dlouhý výpadek z práce. u obou holčiček jsem se vracela už v 6měsících - poprvé kvůli praxi, podruhé kvůli financím 😒 mít jednou týdně ambulanci, abych nevypadla z oboru je fajn, odpočnu si, i holky ode mě - naštestí mi mohly holky hlídat babičky, dříve mamka, která ted ale změnila práci, tak s maldší pomáhá tchýně 🙂 . bohužel kvůli hypotéce chodím i na služby, 5-6xměsíčně, to mě moc netěší, protože to jsou hlavně víkendy, které bych raději trávila doma a s manželem, ale jinak to nejde. na druhou stranu, alespon si i tatínek "užije" péče o dětičky 🙂)

maminkapetra
autor
8. srp 2012

@petrunka01 a co si představuješ za brigádu?

petrunka01
8. srp 2012

@maminkapetra pokud nepůjde o podomní prodej,na což nemám buňky,tak v podstatě cokoliv-klidně i úklid,roznášení letáků....

valentovasasa
8. srp 2012

@petrunka01 - a co finanční poradenství( vytvořit si svůj kmen klientů a ty obhospodařovat a starat se o ně?)

valentovasasa
8. srp 2012

dobrý den, píšu diplomovou práci na téma "postavení ženy na RD při návratu do zaměstnání v kontextu socioekonomického vývoje kraje" a potřebovala bych od vás vyplnit dotazník viz: http://zvysovani-kvalifikace-matek.vyplnto.cz/ a zároveň beru i zde reakce a podněty, jak jsxte na tom byly vy při RD, zda jste se zúčastnili vzdělávacích kurzů, kde jste se o nich dozvěděli a případně zda jste pracovali atd. Děkuji moc. Slibuji že jména nikde figurovat nebudou, dotazník je anonymní a použiji to jen pro svou diplomovou práci.

petrunka01
8. srp 2012

@valentovasasa přemýšlela jsem o tom,ale trochu to pro mě spadá pod podomní prodej,Tohle neumím a vím to.Navíc poradců je dneska jak blech a lidi už většinou jen otravují.Mám kamarádku,chvíli to dělala a pak to vzdala a to je průbojnější a komunikativnější než já.

valentovasasa
8. srp 2012

@petrunka01 - já todělám a j sem spokojená, jen jsem měla začít dřív a nemusela jsem se ted vracet do své práce :D Moje chyba. Já s tím začala s tím, že podomní prodej dělat NEBUDU, že bud to to půjde na doporučení od přátel a klientů, nebo to nepůjde. A ono to jde :D A krása je v tom, že když za mnou přijde klient, že chce koupit dům, tak já nejsem limitovaná jednou institucí a jelikož jsem nezávislý poradce, tak mu mohu vybrat cokoliv z našeho trhu!

Jinak pro ostatní,vím že je to trochu mimo mísu, ale prosím, pokud to jde, vypľňte mi dotazník :D

petrunka01
8. srp 2012

@valentovasasa já si pomalu taky říkám,že bych mohla možná vyzkoušet něco,čemu se bráním,že to třeba půjde.Jak ráda bych se pak nevracela do své práce-není špatná i peníze dobrý,ale dvanáctky a práce i o víkendech
Ale první klienty jsi nějak získat musela,ne..to byli známí...?V okolí už všichni nějakého poradce doma měli

valentovasasa
8. srp 2012

@petrunka01 - ano, první byli známí, ti mě pak doporučili dál a dál... No, u mě taky všichni "poradce" měli, ale pak se z porace vyklubal obchodák od nejmenované společnosti, ale co to je za poradce, když dělá jen pro jednu firmu? takže i ti co ho měli pak pochopili, že je to jen argumentace jak někoho odpálit.

alma13277
8. srp 2012

@valentovasasa Dobrý den, pokusila jsem se Váš dotazník vyplnit, ale i v případě negativní odpovědi u ot. č. 2 to po mě chce vyplnit i ot. č. 3 (ta v textu má požadavek pouze v kladném případě), a proto jsem se k uložení nedopracovala 😒

valentovasasa
9. srp 2012

@alma13277 jdu to opravit, děkuji za zpětnou vazbu

j.a.n.i
9. srp 2012

@valentovasasa Taky jsem zkoušela vyplnit dotazník, ale nějak mi tam chybí možnost, že jsem na RD nenastoupila vůbec a pracuju hned od MD z domova 🙂 sice zpočátku na zkrácený úvazek, ale tím, že na původní smlouvu a u původního zaměstnavatele, tak při tom člověk nemůže být na RD 🙂 jsou to sice drobnosti, rodičák a RD zaměňuje spousta lidí, ale pokud je to do diplomky, tak to chce tohle pohlídat.

maminkapetra
autor
9. srp 2012

@petrunka01 občas sleduji brigády a tudle jsem narazila na práci - vyhledávání pro personálku z domova. Tak se zkus podívat myslím že to bylo na jednom ze známých vyhledávačů práce.

petrunka01
9. srp 2012

@maminkapetra díky,kouknu

alma13277
9. srp 2012

@j.a.n.i Dobrý den, měla jsem za to, že na MD (mateřská dovolená) nemůže být na člověk na původní smlouvě u původního zaměstanavatele, ale na RD (rodičovská dovolená) to jde. U RD si můžeme neomezeně přivydělat (byl to můj případ). Také jsem se domnívala, že je rodičák a RD to samé.

Abych neodbíhala zcela od tématu. Také jsem na RD nastoupila na zkrácený úvazek, když dceři bylo sedm měsíců. Byla jsem denně v kanceláři na šest hodin a v péči o malou se staral manžel a moje mami. Rozhodně bych neměnila. Přínos byl pro všechny převážil všechna negativa. Za tuto možnost jsem vděčná. Jen teď se dvěma dětma už práce v takové míře nebude možná.

valentovasasa
9. srp 2012

ale RD a rodičák je i není to samé - RD je rodičovská dovolená, čili ten proces, to že jsem doma a stát za mě platí sociální a zdravotní (resp. neplatí, ale taky ho nechce po mě) a rodičák je rodičovský příspěvek a to je ta dávka, kterou dostávám na základě statusu, že jsem na RD.

@j.a.n.i - otázka č. 12: Pokud jste vybrala jakoukoliv variantu, kde uvádíte, že jste pracovala, vracela jste se do zaměstnání ještě při MD, nebo až později při RD? - čili pokud jste se nevracela až při RD, stačilo napsat, že při MD, resp. PO MD....

Děkuji za pochopení - dotazník jsem dělala poprvé a každý se učíme :D takže je dost možné, že pak zjistím detaily, které ještě budu zjišťovat v další várce :D