Práce při rodičovské, je to vůbec možné?

martinatrnkova
5. bře 2012

Chtěla bych nastoupit od 1.4.2012 do zaměstnání, tím dnem už budu na RD. Je možné k RD chodit do zaměstnání na HPP, vlastně vůbec nějak pracovat?

petrunka01
5. bře 2012

nejsem odborník..ale při rodičáku si myslím můžeš vydělat kolik chceš.Jen musíš mít zajištěné hlídání,nesmíš dát dítko do státních jeslí nebo školky

martinatrnkova
autor
5. bře 2012

@petrunka01 hlídání mám právě pořešení. Bylo by to fajn. Díky 🙂

petrunka01
5. bře 2012

@martinatrnkova už při mojí první mateřské se synem se dalo přivydělat neomezeně,a teď to myslím,neměnili

martinatrnkova
autor
5. bře 2012

@petrunka01 a musím to někam dokládat? nebo jim to může být jedno?

petrunka01
5. bře 2012

hele,to by ti měl poradit někdo zběhlejší,ale řekla bych,že se nic dokládat nemusí.zkus kdyžtak zeptat se na úřadu,co ti rodičák vyplácí

j.a.n.i
5. bře 2012

@martinatrnkova Asi takhle při pobírání rodičovského příspěvku můžeš pracovat bez omezení, takže klidně vrátit se do původní práce na plný úvazek, nikde to hlásit nemusíš. Ale při rodičovské dovolené na původní smlouvu pracovat nelze - technicky nelze zároveň čerpat volno a pracovat. 😉

adelkav
5. bře 2012

@martinatrnkova Ahoj, já takhle pracuji. Sice ne na plný úvazek, ale musela jsem zaměstnavateli podepsat nový dodatek ke smlouvě, že budu dělat s maximálním rozsahem 40 hodin týdně. Žádný problém v tom zaměstnavatel neměl🙂

martinatrnkova
autor
5. bře 2012

@j.a.n.i no.. můj zaměstnavatel už neexistuje, ale naskytla se mi nabídka ve vedlejší vesnici - nevyužít toho by asi nebylo moudré, když hlídání prcka není problém. Tak to jsem ráda, že to tak jde.
Apoň něco ti vyděrači politický zanechali, jak to bylo.
Dík za odpověď

smisek24
5. bře 2012

@martinatrnkova pokud budeš pracovat, tak normálně musíš dávat danové přiznání, ale nevím, do kolika peněz je to osvobozeno od daně. To by ti řekla nějaká účetní. Můžeš pak i dát dítě do školky, a rodičák budeš pobírat v normální výši, to ted změnili. Zaměstnavatel ti napíše dodatek ke smlouvě.

j.a.n.i
5. bře 2012

@smisek24 Pozor, to neomezení školky od 2 let platí pouze pro nové rodičáky (nebo ty co dobrovolně přešli na novou variantu). A ohledně daní je to úplně stejné jako kteréhokoli jiného zaměstnance.

misiko
10. kvě 2012

a nevite nekdo jak je to se soc a zdrav.pojistenim, protoze to na rodicaku plati stat za vas,a pak podruhe jeste zamestnavatel?

j.a.n.i
10. kvě 2012

@misiko Na rodičáku za tebe stát žádné sociální neplatí... a co se zdravotního týká, tak ve chvíli kdy máš příjem, tak stát už taky zdravotní neplatí, případně pokud by ten příjem byl malý, tak část doplácí... takže 2x to rozhodně placeno není.

katy.m
2. črc 2012

Ahoj děvčata,
mohly byste mi poradit?
Nárok na RD mám do 16.3.2013 a dnes mi volal zaměstnavatel,že potřebují,abych nastoupila dříve(už teď 18.7.) na HPP.
Něco málo jsem si tady pročetla,ale jsem z toho jelen 😅
Takže když se se zaměstnavatelem domluvím na dodatku ke smlouvě,a dítě bych do školky nedávala,tak můžu až do toho března pobírat plat + rodič.příspěvek 7600,- ?
Děkuji

horakovatereza
1. srp 2012

Já si myslím, že ano, Pracuju na dohodu o pracovní činnosti, může to být i na víc jak 300 hodin ročně, de facto až polovina úvazku. Rodičák beru normálně, malýho nikam nedávám. Jen mám dotaz, zda stále platí, že se mohou děti dávat jen těch 5 dní v týdnu? Taky na mě v práci tlačí, chtějí 1.1. 2014, malýmu budou tři až pak v červnu, ale chce se mi přijít o peníze (a proč si to jednou za život neužít doma tři roky, když je do důchodu daleko) 😉

j.a.n.i
1. srp 2012

@horakovatereza Pokud máš starou variantu rodičáku, tak to stále platí, pokud bys měla novou, tak od 2 let to není omezené...

zamilovanadonej
7. srp 2012

Já co vím, tak při RD si můžeš přivydělat kolik chceš a na jakoukoli smlouvu-jen ne u zaměstnavatele, co ti drží místo-jen na té samé pozici ne. Já normálně pracovala od 2 let věku syna a Rodičák jsem dostávala do tří let, byl to HPP. A hlásit se to nikde nemusí, jen nesmí dítě do školky.

j.a.n.i
7. srp 2012

@zamilovanadonej Během rodičáku se může pracovat i pro původního zaměstnavatele na té samé pozici 🙂 tohle omezení platí pouze pro mateřskou.

valentovasasa
8. srp 2012

dobrý den, píšu diplomovou práci na téma "postavení ženy na RD při návratu do zaměstnání v kontextu socioekonomického vývoje kraje" a potřebovala bych od vás vyplnit dotazník viz: http://zvysovani-kvalifikace-matek.vyplnto.cz/ a zároveň beru i zde reakce a podněty, jak jsxte na tom byly vy při RD, zda jste se zúčastnili vzdělávacích kurzů, kde jste se o nich dozvěděli a případně zda jste pracovali atd. Děkuji moc. Slibuji že jména nikde figurovat nebudou, dotazník je anonymní a použiji to jen pro svou diplomovou práci.

ruda
15. říj 2012

mám rodičovský příspěvek do 3 let věku dítěte a v roce a půl jsem nastoupila zpět do práce na původní pozici, hlídání zajišťují rodiče, není v tom problém...jen jsem tohle musela se zaměstnavatelem probrat dopředu a napsat žádost, kterou on přijal

j.a.n.i
15. říj 2012

@ruda Jojo, přesně tak 🙂

katy.m
26. říj 2012

@j.a.n.i Ahoj,obracím se na Tebe s prosbou o radu,protože jk tak koukám,celkem se v paragrafech vyznáš 🙂
Jak jsem psala výše,v červenci jsem se na žádost zaměstnavatele vrátila na HPP do zaměstnání a nyní je u nás veliké propouštění(100 lidí ☹ ) a mezi nima jsem dostala,zatím ústní ,výpověď i já. Vztahuje se na mě ochranná lhůta,tedy do března 16.,kdy mi RD končí? Můj zaměstnavatel mi tvrdí,že se na mě ochranná lhůta nevztahuje,protože jsem nastoupila do práce,aby jo,tak bych prý "musela sedět doma s dítětem na zadku".Je to pravda?
Děkuji

j.a.n.i
27. říj 2012

@katy.m Ano, zaměstnavatel má pravdu, protože tím, že pracuješ na svoji pracovní smlouvu, tak už nejsi na RD. Nesmíš totiž RD zaměňovat s pobíráním rodičáku, to jsou 2 odlišné věci.
Nicméně nic ti nebrání zaměstnavateli písemně oznámit, že nastupuješ zpět na RD a zůstat sedět doma, klidně ze dne na den, sice ho to rozhodně nepotěší, ale zákon ti to umožňuje. A pokud to uděláš ještě předtím, než ti předá tu výpověď písemně, tak ti ji už ani dát nemůže... pokud ti ji předá a nastoupíš až potom, tak se nástupem na RD přeruší /je lepší dát písemně, že na tom trváš) a rozběhne se zase až po ukončení RD.

klaraalucka
8. bře 2013

Mám RD na 4 roky, v září malá nastupuje do školky, a já do práce, budou jí teprve 3 roky a 4 měsíce. Na sociálce mi vystavila papír, že malá může do školky neomezeně, aniž bych přecházela na jakoukoliv novou novelu, že od prosince 2012 se nesleduje docházka dítěte staršího 2 let. Tak já můžu neomezeně do práce, malá do školky a nikdo to hlídat nebude.

j.a.n.i
8. bře 2013

@klaraalucka Ano, přesně tak.

oblecdetimoderne
5. dub 2013

Našla jsem tuto diskusi a taky hledám radu. Jsem na RD a zároveň pracuji na DPČ - 20h týdně, pravidelně 4h denně. V práci mi myslím říkali, že když mi návštěva lékaře vyjde do určené pracovní doby, tak na základě propustky snad mám nárok na proplacení. Je to tak? A nestrhnou mi to pak třeba z toho rodičáku?¨Vím od kamarádky, co měla manžela na OČR tak pak dostala míň na rodičák o to, co zaplatili manželovi..předem díky za radu. Jana

elielizabeth
23. čer 2015

Hezký den, potřebovala bych obnovit tuto diskusi. Prosím o odpovědi maminek, které s tím mají osobní zkušenost nebo pracují v oboru a ví o čem mluví 🙂
Jsem na rodičovské dovolené se synem a pobírám rodičovský příspěvek ve výši 11.500,- cca do března 2016.
Od 1. 9. chci nastoupit zpět do své práce, tzn. ke stejnému zaměstnavateli na původní pracovní pozici.
Slečna na sociálce mi řekla, že v tom není problém a prý nemusím ukončovat ani pobírání rodičovského příspěvku (syna budou hlídat prarodiče). Šéf je však zmatený a nechápe, jak bych mohla pobírat rodičovský příspěvek a zároveň plat 😀 jak by to bylo s mou případnou nemocenskou... Dočetla jsem se ale, že rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek jsou dvě rozdílné věci, že ukončím rodičovskou dovolenou nastoupením zpět do mé práce, ale rodičovský příspěvek se na to nevztahuje, ten by se ukončil pouze, pokud by šel syn před 2. rokem do školky (což nepůjde)... Snad je to srozumitelné 😀 děkuji za info...

xpila
23. čer 2015

@elielizabeth Píšeš to naprosto správně 🙂 Nastoupíš zpátky do práce a RP budeš pobírat dál, jelikož dítko ani nebude ve školce (to je jediné omezení). Kdybys byla nemocná, tak budeš mít normálně nemocenskou i RP.

elielizabeth
23. čer 2015

@xpila Moooooc děkuju za utvrzení v tom, že mám pravdu 🙂 Většina lidí by se měla stydět, když v oboru pracují nebo zaměstnávají lidi a neví takové základní věci a plaší ostatní 😀

somalicats
23. čer 2015

@elielizabeth Tak zrovna šéf nemá, za co by se styděl, pokud zároveň není mzdový účetní 🙂.

xpila
23. čer 2015

@elielizabeth Kolikrát to neví ani mzdové účetní, takže já se nedivím ničemu 😉