Práce při rodičovské, je to vůbec možné?

martinatrnkova
5. bře 2012

Chtěla bych nastoupit od 1.4.2012 do zaměstnání, tím dnem už budu na RD. Je možné k RD chodit do zaměstnání na HPP, vlastně vůbec nějak pracovat?

lenam
23. čer 2015

@elielizabeth Ahoj, já se vracela do práce v 1,5 letech druheho syna. Pobirala jsem skoro celou dobu 11500 a pak jsem si castku snizila. Mela jsem zkraceny uvazek a zbytek rodicovskeho prispevku mi "dorovnal" plat 🙂 Mela jsem vyresene hlidani. Hlidali rodice manzela. Jednou kluci meli strevni chripku a vzala jsem si na 3 dny osetrovani. K memu prekvapeni i to bylo proplaceno, i kdyz jsem byla na rodicovske dovolene. Takze podle mne se proplaci i nemocenska 🙂

xpila
23. čer 2015

@lenam Ty jsi ale na rodičovské dovolené nebyla, jen jsi čerpala rodičovský příspěvek. A to je podstatný rozdíl.

elielizabeth
23. čer 2015

@somalicats To sice není, ale já dělat šéfovou a řešit tohle, tak si to taky u té své mzdové účetní zjistím a neplaším ženskou nějakými řečmi, které ani nejsou pravda...

j.a.n.i
23. čer 2015

@lenam No, ale ty si nebyla na rodičovské dovolené... to jen tak na okraj 🙂

lenam
23. čer 2015

@xpila Jj, to je pravda, to jsem napsala spatne. Mela jsem jen rodicovsky prispevek, ale rodicovskou dovolenou jsem ukoncila pisemnou zadosti zamestnavateli, ze se chci vratit do prace.

xpila
23. čer 2015

@lenam Tak je jasné, že jsi měla nárok na OČR.

j.a.n.i
23. čer 2015

@xpila Tak ono svým způsobem ani účetní nemusí vědět nic o sociálních dávkách, její starost to není...

lenam
23. čer 2015

Chtela jsem napsat, ze mne to prekvapilo, i kdyz jsem pobirala rodicovsky prispevek. Nebyla jsem si jista, zda mi osetrovani proplati.

xpila
23. čer 2015

@j.a.n.i Myslela jsem to tak, že šíří mylné informace - kdyby rovnou řekly, že ok, tak v pohodě, ale pak podobně plaší.

somalicats
23. čer 2015

@elielizabeth Tak zeptat se mohl, to je pravda, na druhou stranu tohle je primárně starost toho, kdo pobírá dávky, aby si ohlídal, jestli na jejich pobírání má nárok nebo nemá. Rodičovský příspěvek není vůbec starost zaměstnavatele (na rozdíl od nemocenské nebo PPM, kdy to řeší v rámci papírování). Mně se zrovna letos na podzim bude vracet zaměstnankyně z rodičovské dovolené, takže já s ní řeším její úvazek (na původní pozici se vrátit nemůže, ani kdybych ji tam já chtěla, protože tím, že odešla na rodičovskou dovolenou, se zároveň vzdala osvědčení, bez kterého tu funkci nemůže vykonávat, a nové jen tak nezíská), ale jestli jí ještě poběží čerpání RP, to mě vůbec nezajímá, to je její věc.

elielizabeth
23. čer 2015

@somalicats Už to chápu z pohledu zaměstnavatele, že po RP mu nic není, jenže jste se jí určitě neptala, jak to bude, když bude chtít jít na nemocenskou a podobně. Mě šlo o to, že mě úplně vykolejil, když jsem měla vše pozjišťované a začli mi tvrdit úplný opak... Navíc když jsem se pak teda optala znovu na sociálce, tak mi jiná ženská řekla, že na stejnou pozici jít nemůžu... takže jsem byla úplně ztracená 😀

somalicats
23. čer 2015

@elielizabeth Tak na to ptaní, jak s nemocenskou a podobně nebyl důvod - pracovní smlouvu má, práci bude vykonávat, takže když bude nemocná a nastoupí na nemocenskou, tak ji mít bude... Sociálka nemá s RP nic společného, ta řeší pouze PPM, takže je celkem ztráta času se tam ptát, RP je socální dávka, kterou řeší úřad práce.

somalicats
23. čer 2015

@elielizabeth Jinak při tom dotazu na sociálce jsi možná uváděla, že jsi na mateřské - tyhle dva pojmy (rodičovská a mateřská) lidi rádi zaměňují, a přitom jde o dvě rozdílné věci. Pokud bys chtěla pracovat a současně pobírat PPM (tedy být opravdu "na mateřské"), tak tam opravdu nemůžeš pracovat na tu smlouvu, kterou u zaměstnavatele máš, to by měla paní na sociálce pravdu.

elielizabeth
23. čer 2015

@somalicats omlouvám se za nedorozumění s tou sociálkou. Ve městě to přestěhovali do stejné budovy jako pracák, takže se tam řeší u okének to i to, akorát si zmáčknu příslušné číslo.
Jak jste psala, podle mě si také spletla mateřskou a rodičovskou, ale paní na úřadě. Protože jsem se jí ptala, jak mám vyřídit pozastavení rodičovského příspěvku, když nastoupím zpět do práce a ta první slečna mi odpověděla správně, že to není třeba, jenže jak jsem se ptala pak podruhé, když mě zaměstnavatel znejistil, tak už mi to řekla ta druhá špatně 😒 A byla jsem tam i se synem, který bude mít rok a půl a mluvila konkrétně o něm a několikrát jí říkala, že bude hlídat babička... Buď opravdu nevěděla o co jde nebo neměla zájem a prostě mě odbyla. Už jsem se ale naštěstí ujistila, jak to je správně a to je hlavní 🙂

patrusa
22. lis 2016

@elielizabeth dobry den, rada bych se zeptala, jestli situace kterou jste popisovala vyse opravdu probehla. Tzn prace u puvodniho zamestnavatele, na puvodnim miste a zaroven pobirani rodicovskeho prispevku. Mic dekuji za odpoved

patrusa
16. pro 2016

@xpila dobry den, dnes jsem dostala v zamestnani informaci, ze pokud nebudu mit vycerpany rodicovsky prispevek, tak nebudu mit narok na osetrovacku nebo nemocenskou. Planuji se vratit na puvodni misto a ukoncit rodicovskou dovolenou. Kde bych dohledela potrebne info? dekuji

xpila
16. pro 2016

@patrusa Není to pravda, pokud ukončíš RD a nastoupíš zpět do práce, ta máš nárok na OČR i PN. Souběh s RP není nikde zakázán.

akankeo
16. pro 2016

@patrusa u me to probehlo, sla jsem do sve puvodni prace, kdyz byl dceri rok a zadny problem se nekonal, rodicovsky prispevek sem pobirala normalne dal. Jen u nás v práci je možnost práce z domova, takže, OČR ani PN nebylo třeba, každopádně kdyby bylo, tak na to má člověk nárok i když RP pobírá...

patrusa
16. pro 2016

@xpila mela byste nejaky odkaz na oaragraf nebo neco, protoze mi tvrdi, te kolegyne z jineho oddeleni je red za stejne situace nemocna a nemocenskou nedostava. Dekuji moc

xpila
16. pro 2016

@patrusa Nikde v paragrafu to není - zde platí to, že co není zakázáno, je dovoleno.
A je to logické - jelikož neschopenka nahrazuje ušlý příjem, tak je jedno, jestli k tomu pobíráš RP nebo ne.
Takže zde by měl naopak zaměstnavatel prokázat, na základě čeho tu neschopenku neplatí.

patrusa
16. pro 2016

@xpila to jsem si take myslela. Dekuji 🙂

elielizabeth
25. pro 2016

@patrusa Dobrý den, omlouvám se, reaguji opožděně, již tady moc nechodím. Do práce jsem nakonec nastoupila, když byl malému rok a tříčtvrtě, ale nakonec ne na stejnou pozici. Brala jsem normálně plat a k tomu rodičovský příspěvek. Potěšilo mně, že jsem nemusela nikde nic zařizovat a ukončovat, z úřadu mi přišel dopis, že má částka rodičovského příspěvku bude poslední částkou v takové výši ukončena, jelikož už dojde k jejímu vyčerpání...

xkocj25
5. dub 2017

Ahoj, pisete tady, ze v pripade prace na HPP a pobirani rodicovskeho prispevku neni mozne dat dite pred jeho 2. narozeninami do jesli/slkolky. Jedna se pouze o statni jesle/skolku? Je soukroma v poradku? Kdo tohle overuje a je mozne prijit o rodicovsky prispevek?

letalnica
5. dub 2017

@xkocj25 I soukromé, všechny akreditované u MŠMT.

xkocj25
5. dub 2017

@letalnica Ne vsechny skolky a jesle jsou akreditovane MSMT. Dekuji za odpoved. 🙂

martinaiwd
Odpověď byla odstraněná
Zobraz