Přechod z mateřské na rodičovskou, změny na rok 2012

jana_k1977
17. únor 2012

Ahoj holky, pročítám si změny PPM a rodičovské na rok 2012 a tápu. Jsem teď na rodičovské s dcerou (ted oslavila 2 roky) a 10.5.2012 mám termín druhého porodu. Nastoupím tedy na PPM ještě před vypršením dceřiny 3 leté mateřské. Uměl by někdo polopaticky odpovědět na následující otázky? Na sociálce v Říčanech mě přivítala velká cedule "info o změnám PPM na rok 2012 nepodáváme". Vřele jsem se zasmála a odkráčela. Zřejmě také tápou.

1) Kdy (před nebo po porodu) a co musím nahlásit na sociálce?
2) Kdy a co musím nahlásit na úřadě práce?
3) Prý teď bude 3 letá varianta z finančního hlediska znevýhodněná. Jak? Je to ta, kterou jsme si opet chteli vybrat.
4) Každá varianta (2,3,4 let) nebude mít stejnou částku na vyplácení? - myslím tím celkovou (těch 220 000 Kč nebo kolik to dělá)?

Díky moc. Přeci jenom mozek na mateřské...... znáte to. 🙂
Jana

j.a.n.i
18. bře 2012

@silvie19 Pokud si nezačneš platit sociální a nemocenské, tak na nemocenskou nemáš nárok, pokud by sis to platit začala, tak máš nárok po 3 měsících.
Jinak jestli budeš moct volit rodičák to závisí na tom, jestli by sis začla platit to nemocenské nebo se dítko narodilo ještě za pobírání tohoto rodičáku nebo pokud vznikne nárok na PPM partnerovi.

j.a.n.i
18. bře 2012

@katka.stran Dokud bude podle OR existovat a ty fudeš stále figurovat jako zaměstnanec, tak nárok máš, ale pokud ji zlikvidují, tak ti pracovní poměr mohou ukončit a pak máš bohužel smůlu a nárok na tu další mateřskou mít nebudeš.

j.a.n.i
18. bře 2012

@tera87 Ne, nejde, leda bych musela nastoupit do práce a zas tam nějakou dobu pracovat, aby ti opět nárok na PPM vznikl.

tera87
18. bře 2012

@j.a.n.i děkuju a asi by mi do toho nešlo započítat přivýdélky?

j.a.n.i
18. bře 2012

@tera87 No, pokud z těch přivýdělků platíš sociální a zdravotní, tak ano.

tera87
18. bře 2012

@j.a.n.i to neplatim ☹ takže mám smůlu.Ještě to nějak promyslíme.Ještě jedna otázečka kolik musim mít odpracováno.Moc ti děkuju za odpovědi si moc hodná 🙂

j.a.n.i
18. bře 2012

@tera87 270 kalendářních dní za poslední 2 roky

silvie19
19. bře 2012

j.a.n.i. Moc děkuji za odpověd ,tak mysliš že po třech měsících vznikne už nárok na nemocenskou mě totiž bylo řečeno že se musí platit 280 dní aby byl nárok a můžu tam normálně přijít i když ještě pobírám PR že se chci přihlásit k placení nemocenského pojištění? Vím,že asi otravují ale každý mi řekne něco jiného

j.a.n.i
19. bře 2012

@silvie19 Těch 270 dní je aby ti vznikl nárok na PPM, to už nestíháš, pokud už si těhotná, ale na nemocenskou stačí ty 3 měsíce, takže pokud by ses přihlásila zítra, tak 20.6. ti nárok na nemocenskou vznikne. Akorát nezapomeň, že musíš platit i odpovídající sociální a to i v případě, že si na RP.

bara89
19. bře 2012

Mám otázku. Jsem na tohle opravdu natvrdlá, tak mě prosím omluvte ☹
Na cestě je miminko, jsem nezaměstnaná a na úřadu práce momentálně nejsem. Zdravotní si hradím sama. Nemám vůbec žádný finanční příjem. Jak jsem tedy pochopila, tak do porodu na žádné peníze nárok ani nemám. A po porodu to bude vypadat jak? Může mi to někdo vysvětlit? Budu mít vůbec nárok na nějaké peníze a pokud ano, tak kolik? Díky moc a opravdu se omlouvám za svou totální nevědomost..

j.a.n.i
19. bře 2012

@bara89 Od porodu máš nárok na rodičák a to buď ve čtyřleté variantě, tj 7600,- do 9 měsíců a pak 3800,- do 4 let. nebo pokud otec dítka pracuje a vznikne mu nárok na mateřskou, tak si díky tomu budeš moct vybrat jak vysoký rodičák chceš pobírat a tím jak dlouho, celková částka je 220 000,-

bara89
20. bře 2012

@j.a.n.i Díky, ano otec dítěte pracuje. Takže pokud budu chtít jít na mateřskou na 3 roky, tak jak se to dělá? To si zažádá přítel a mě pak tato varianta zůstane nebo jak? Ještě jednou díky

j.a.n.i
20. bře 2012

@bara89 Ne, to doložíš, že partnerovi árok vznikl a jak má vysoký DVZ (to se vyřídí na OSSZ) a tenhle papír pak přiložíš k žádosti o rodičák a zvolíš si výši tak, aby ti to vyšlo na 3 roky, tj. cca 6000,-

bara89
22. bře 2012

@j.a.n.i děkuji

kaatulka
23. bře 2012

Holky prosím o radu....V červenci bych měla nastupovat do práce...Původně jsem uvažovala, že si prodloužím rodičák do tří let (mám ho na dva), ale v práci chtějí, abych nastoupila...Mám sml. na dobu neurčitou, pokud v létě nastoupím, musím splnit podmínku mít odpracovaných 270 dní, abych měla nárok na PPM?
Jde mi o to, že plánujeme druhé dítě a chtěli bychom věkový rozdíl kolem těch tří let...
Díky moc za info...

Jo a vlastně ještě jedna věc...Je teoreticky možné, dorovnat rozdíl v rodičáku, i když ho beru od loňska a novela je od letoška? Spočítala jsem si celkovou výši RP na nějakých 193 tis., pokud se teď vyplácí 220, měla bych nárok na dorovnání?

j.a.n.i
23. bře 2012

@kaatulka 270 dní splnit nemusíš, stále ti trvá pracovní poměr...
Tu celkovou výši mi přijde, že máš spočítanou špatně, ono půjde dítko do jestlí a ty ho budeš ukončovat dříve?

kaatulka
23. bře 2012

@j.a.n.i: no takhle, já mám RD na dva roky, ale z toho jsem nějakých 7 měsíců brala PPM, takže z 24 měsíců zbývá 17 a to dělá těch 193 něco, když to vynásobím...
Takže já bych mohla nastoupit a hned otěhotnět a měla bych nárok na PPM?
Moc ti děkuju.

j.a.n.i
23. bře 2012

@kaatulka 7 měsíců PPM? Ty máš dvojčata?

kaatulka
23. bře 2012

@j.a.n.i : ne nemám, ale odešla jsem koncem května a brala jsem mateřskou až někdy do půlky ledna nebo tak...Vždyť se vyplácí 28 týdnů, tj. 7 měsíců ne? 😅

kaatulka
23. bře 2012

@j.a.n.i : ona se ta podmínka 270 dnů vlastně týká jen účasti na pojištění ne?

j.a.n.i
23. bře 2012

@kaatulka No, to jo, ale z toho 6-8 týdnů před porodem, takže odečítat můžeš tak 5-6 měsíců, tj. 25-6 je 19 * 11400 = 216 600,- plus to co si dostala ten přechodný měsíc (třeba mě to dělalo 8000,-) takže mám v součtu víc než 220 000,-

j.a.n.i
23. bře 2012

@kaatulka Přesně tak, to je účast na pojištění.

kaatulka
26. bře 2012

@j.a.n.i : moc děkuju za info...můžu ještě otravovat, ty se v tom vyznáš....RD mi končí v červenci, kdybych teď otěhotněla, tak bych dobrala RD a mohla přejít na neschopenku a pak rovnou na další MD? Netušíš kolik % z platu by se ta nem. počítala? Jestli ze základu, nebo z čisté mzdy? A kdybych si teď do konce RD třeba našla nějaký přivýdělek, ovlivnilo by to nějak ten výpočet?
Ještě jednou díky...zvažuju všechny možnosti...

kaatulka
26. bře 2012

@j.a.n.i : jo jinak máš pravdu, já si neuvědomila, že jsem nastoupila 6 týdnů před porodem, a ten byl ještě 11 dní po termínu, takže je to kratší doba...

j.a.n.i
26. bře 2012

@kaatulka Ad neschopenka, záleží jestli ti opravdu v červenci končí RD nebo pouze rodičák, tedy co a jak si hlásila v práci. Počítají, že v červenci nastoupíš? Pokud ano, tak bych na neschopenku mohla a počítala by se z platu před mateřskou, ale pokud si konec RD v práci nenahlásila, tak bez ohledu na délku rodičáku máš RD na 3 roky a pak na neschopenku nemáš nárok a byla bys dál doma zadarmo.

j.a.n.i
26. bře 2012

@kaatulka Tak to by se přechod možná vyplatil, ale chce to fakt spočítat, nejlépe podle kalendáře...

kaatulka
26. bře 2012

@j.a.n.i : já mám rd na 2 roky a končí právě v červenci, tak to mám nahlášený i v práci...Nevíš jestli se to počítá z toho čistého platu nebo ze základu a kolik je to procent?

j.a.n.i
26. bře 2012

@kaatulka To co platí zaměstnavatel ze základu a to co pak platí OSSZ z celkového hrubého včetně všech odměn a přípatků, prostě z toho z čeho se počítala mateřská. A jinak je to cca 54% platu.

kaatulka
26. bře 2012

@j.a.n.i : super, díky moc...

kaatulka
26. bře 2012

@j.a.n.i : promiň prosím tě, nevíš jestli se do nem. započítávají i víkendy? Asi logicky jen pracovní dny, že?