Přechod z mateřské na rodičovskou, změny na rok 2012

jana_k1977
17. únor 2012

Ahoj holky, pročítám si změny PPM a rodičovské na rok 2012 a tápu. Jsem teď na rodičovské s dcerou (ted oslavila 2 roky) a 10.5.2012 mám termín druhého porodu. Nastoupím tedy na PPM ještě před vypršením dceřiny 3 leté mateřské. Uměl by někdo polopaticky odpovědět na následující otázky? Na sociálce v Říčanech mě přivítala velká cedule "info o změnám PPM na rok 2012 nepodáváme". Vřele jsem se zasmála a odkráčela. Zřejmě také tápou.

1) Kdy (před nebo po porodu) a co musím nahlásit na sociálce?
2) Kdy a co musím nahlásit na úřadě práce?
3) Prý teď bude 3 letá varianta z finančního hlediska znevýhodněná. Jak? Je to ta, kterou jsme si opet chteli vybrat.
4) Každá varianta (2,3,4 let) nebude mít stejnou částku na vyplácení? - myslím tím celkovou (těch 220 000 Kč nebo kolik to dělá)?

Díky moc. Přeci jenom mozek na mateřské...... znáte to. 🙂
Jana

j.a.n.i
26. bře 2012

@kaatulka Do toho co platí zaměstnavatel ne, do toho co platí OSSZ ano.

silvie19
27. bře 2012

@j.a.n.i prosím mám ještě jednu otázku Jani dítko se mi narodí až budou dceři 3roky pryč chtěla jsem ještě vědět pokud bych si to sociální a nemocenské nezačala platit mohla bych nastoupit když budou dceři 3 roky na pracovní úřad a pobírat 5 měsíců aspoň nějaké peníze? PPM nárok by měl vzniknout partnerovi tak bych si mohla opět zvolit 3 roky? Díky moc za info.

j.a.n.i
27. bře 2012

@silvie19 Ano, to můžeš, ale budeš mít jen tu nízkou podporu, ty cca 3000,-

silvie19
27. bře 2012

díky moc,to mi vcelku nevadí lepší něco než nic,hlavně že se mi bude platit soc.a zdr.diky S.

deyana
28. bře 2012

@j.a.n.i Ahoj, já se zase budu asi ptát blbě, ale dneska jsem byla na pracáku, skrz změnu RP.
RP bych měla pobírat do 08/2012, ale já nastoupím (asi) 13.6. na PPM, tak jsem si to chtěla zkrátit, abych dostala víc.
Tam mi řekli, že mám vym.základ 320.-/den, a že nemůžu pobírat víc jak 9600 měsíčně. Ale paní mi to podala tak, že 9600 bude i mé PPM za měsíc. Ale já jsem při prvním dítěti pobírala mnohem víc, tak kde na to přišla??? to mi budou dávat teď ještě míň? já myslela že je to stejné, nebo ona mlela o obou věcech a měla v tom zmatky?
řekla mi, že když si zažádám o změnu RP, tak mi budou dávat za duben a květen 9600.- a pak za červen jen asi 80Kč. Že se mi to bude dorovnávat max. do 6800.- a mě vlastně vyjde PPM 6720.- Tak už to vůbec nechápu. A pak teda za červenec už bych pobírala PPM teda ve výši 9600.-? a jakto že najednou tak málo?

j.a.n.i
28. bře 2012

@deyana PPM by měla být stejná, pokud si stále zaměstnaná, kde na to přišla nevím... zkus dohledat staré výpisy z účtu, tam bys to měla mít uvedeno.
Jinak pokud si teď požádáš o změnu, tak bys tu vyšší částku měla dostat i za březen, pokud to stihneš do jeho konce.
A v tom přechodném měsíci by ti měli doplácet do těch 9600,-, pokud tedy nemáš vyčerpaných těch 220 000,-

deyana
28. bře 2012

@j.a.n.i aha, tak díky.. teď jsem přijela z OSSZ, musela jsem tam s papírem kvůli PPM !!! podlé té káči co mi to říkala tady.. a tam mi zase řekli, že mi PPM nespočítaj, dokud nebudu mít papíry od Dr., a ty mi 4měs. před porodem nedá ☹ já už fakt nevím, připadám si jak magor, ještě tam spešl kvůli tomu jedu, a vlastně jsem teda nic nevyřídila ☹ chtěla jsem to do konce března stihnout. Tak o přechodném měsíci mi říkala 8600.-, pak zase že nárok mám na RP ten vyšší max. 9600.. se v tom prase vyzná ☹ K dnešnímu dni mi říkala že mám nějakých 177tis. a nějaký drobný.

mimisek2011
28. bře 2012

@j.a.n.i Dobrý den, měla bych taky jednu všetečnou otázku ohledně mateřské...Termín porodu mám 5.6. a chci nastoupit na mateřskou 8 týdnů před termínem porodu, což mi vychází na 10.4. Jsem zaměstnaná, takže žádost o mateřskou budu podávat zaměstnavateli zároveň s žádostí o čerpání dovolené při přechodu na rodičák? Je stanovena maximální výše mateřské a z čeho se počítá? Někde jsem četla ohledně výhodnějších podmínek, když manžel má vyšší příjem než žena. Nevíte, jak je to letos? Rodičák mi je jasný - 220tisíc a rozhodnutí na jak dlouho, je na nás.... Děkuji za odpověď

j.a.n.i
28. bře 2012

@deyana Počkej, ale ten papír se vztahoval k té minulé PPM a nemají nárok ho po tobě chtít, pokud si ho dokládala při žádosti o rodičák.

j.a.n.i
28. bře 2012

@mimisek2011 Mateřská se vždy počítá z platu toho, kdo na ní je. A jinak maximální mateřská je cca 30 000,- A pokud k tomu nemáš nějaký osobní důvod, tak je finančně výhodnější jít na PPM až 6 týdnů před porodem.

mimisek2011
28. bře 2012

@j.a.n.i Děkuji za odpověď, zvláštní důvod nemám, jsem na neschopence a už mě nebaví být uvázaná doma kvůli omezených vycházek ☹ Jak velký je rozdíl v nástupu 6 nebo 8 týdnů před TP? Průměrný příjem mám cca 34tisíc...... Děkuji za info

j.a.n.i
28. bře 2012

@mimisek2011 Rozdíl při tomhle příjmu je něco kolem 8000,-

verbalinka
31. bře 2012

ahoj @j.a.n.i prosím, měla bych dotaz - jsem na MD od ledna 2012 a dosud jsem nedostala žádný oficiální papír o MD. Myslím, že minule mi přišel papír o částce a datech, kdy nastupuju a kdy končím MD a teď nic nemám, ale peníze chodí. Nebo žádný potvrzení nedostanu? Já se jen bojím, abych neprošvihla čas, kdy musím žádat o dovolenou a zaběhnout na sociálku kvůli RD. Děkuju za info 😉 A ještě se zeptám - budu mít nárok na dovolenou za celý rok? Jsem na MD od konce ledna, končit by měla za těch 28 týdnů a roční nárok jsou 4 týdny. Díííky 🙂

j.a.n.i
31. bře 2012

@verbalinka Žádný papír přijít nemusí, takže pravděpodobně ani nepřijde... a budeš mít nárok na celou dovolenou.

verbalinka
31. bře 2012

@j.a.n.i dekuju. Takze si datum nastupu na dovolenou musim vypocitat sama. Kdyz jsem nastoupila na MD ve stredu 25.1., tak na dovcu budu nastupovat zase ve stredu, akorat za 28 tydnu (v mem pripade 8.8.) - myslim si to spravne?

j.a.n.i
31. bře 2012

@verbalinka Jojo, máš to správně.

verbalinka
31. bře 2012

@j.a.n.i moc děkuju 😉

martuli
18. dub 2012

Ahoj, jsem na RD do 18.5. a 19.5. nastupuju dalsi rodicovskou dovolenou, mam hloupy dotaz, narok na dovolenou nemam? 🙂

iveta107
11. zář 2012

Ahoj, chci se zeptat budu přecházet s RD na MD musím to předem hlásit na sociálce nebo stačí počkat až mě na gyndě dají papír o začátku MD a pak s tím skočit na sociálku ukončit rodičák a do práce to oznámit?Nebo stačí jenom do práce a oni to zařídí?A také bych ráda věděla jestli budu mít opět nárok na proplacení dovolené?

ala_1982
22. lis 2012

ahoj,
jsem na rodičovské, ale potřebuji se vystřídat s manželem a přejít na nemocenskou kvůli rizikovému těhotenství, otázka zní: budu dostávat peníze na nemocenské, když se nemohu vrátit do práce? smlouvu mám na neurčito.

j.a.n.i
23. lis 2012

@ala_1982 Velice pravděpodobně ne, protože jsi na RD (bez ohledu na to, kdo bere rodičák) a po tu dobu nemáš na nemocenskou nárok. A předčasně ukončit RD nemůžeš jen tak, s tím by musel souhlasit zaměstnavatel a proč on by to dělal.

ala_1982
23. lis 2012

@j.a.n.i
čistě teoreticky, kdyby na to přistoupil? já i manžel jsme ve stejné firmě - manžel by nastoupil místo mě, já bych šla na nemocenskou, musím nastoupit alespoň na den? na CSSZ mi řekli, že to můžu změnit ze dne na den, že jim je to jedno, ale účetní (dvě nezávisle na sobě) mi tvrdí, že nedostanu ani korunu.

j.a.n.i
23. lis 2012

@ala_1982 No, kdyby na to přistoupil tak to realizovat jde... ale on riskuje problémy s CSSZ neb je to obcházení zákona.

kam123
12. led 2013

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, měla jsem rodičák na 2 roky do listopadu 2012, ale 2 měsíce před vyčerpáním peněz jsem si to prodloužila na 3 roky, dostávám jen 2200kč měsičně...Kdybych nastoupila do práce, tak by mě propustili a miminko se nám do 2 let dítěte taky ještě nepovedlo...
Chtěla jsem se zeptat, zda třeba za pár měsíců otěhotním, zda mám nárok na nemocenskou...Na sociálce mi říkali, že až budu těhotná., můžu zbytek peněz vyčerpat na jednou, ale pak nevím, zda mi zaměstnavatel bude platit neschopenku nebo budu do 3 let dítě bez peněz, moc děkuji....

j.a.n.i
12. led 2013

@kam123 Tím, že sis RD prodloužila na 3 roky, tak na nemocenskou nárok nemáš, neb ti neuniká žádný plat.

kam123
12. led 2013

Moc děkuji, tak ženské na sociálce půjdu pěkně poděkovat, v létě jsem se na to plata a říkala, že to jde, jinak bychom se už dávno o mimčo pokoušeli a do 2 let dítěte jsem byla těhotné, tento stát mě pěkně štve.....díky, tak nevím, jak se ted zvládneme...

kam123
12. led 2013

a ještě ted jsem před vánoci onemocněla a po novým roce jsem byla na operaci a ted jsem nemocná a kdybych tě věděla, tak by manžel šel na mateřskou a já na nemocenskou, stejně se o malou ted musí starat on, když jsem teprve týden po operaci,,,nikdo nic v tomto státě nikomu nic neřekne, slušní lidé za to platí a ty co v životě nepracovali a mají plno dětí se mají jako králové a pobírají na vše peníze..je to hnus....

kam123
13. led 2013

Dobrý den, ještě jsem se chtěla zeptat za kamarádku, je těhotná a uvažuje, tedy zda je to možné, že by její manžel 8 nebo 6 týdnu před porodem nastoupil na mateřskou, aby to vypočítali z jeho platu a pak by se vyměnili..Ale neví, zda by dále mohla být na nemocenské, má trvalý prac. poměr a jak by asi ten manžel musel být na mateřské.
Moc děkuji za odpověd..

j.a.n.i
13. led 2013

@kam123 Ne, možné to není, muž může nastoupit na mateřskou nejdříve po ukončení šestinedělí, co by jako dělal na mateřské před porodem 😀 a ve chvíli kdy by se zpět vyměnili, tak se mateřská přepočítá podle jejího platu.

kam123
14. led 2013

Moc děkuji, já jsem jí to říkala, že to nejde..díky a pěkný den.