Přechod z mateřské na rodičovskou, změny na rok 2012

jana_k1977
17. únor 2012

Ahoj holky, pročítám si změny PPM a rodičovské na rok 2012 a tápu. Jsem teď na rodičovské s dcerou (ted oslavila 2 roky) a 10.5.2012 mám termín druhého porodu. Nastoupím tedy na PPM ještě před vypršením dceřiny 3 leté mateřské. Uměl by někdo polopaticky odpovědět na následující otázky? Na sociálce v Říčanech mě přivítala velká cedule "info o změnám PPM na rok 2012 nepodáváme". Vřele jsem se zasmála a odkráčela. Zřejmě také tápou.

1) Kdy (před nebo po porodu) a co musím nahlásit na sociálce?
2) Kdy a co musím nahlásit na úřadě práce?
3) Prý teď bude 3 letá varianta z finančního hlediska znevýhodněná. Jak? Je to ta, kterou jsme si opet chteli vybrat.
4) Každá varianta (2,3,4 let) nebude mít stejnou částku na vyplácení? - myslím tím celkovou (těch 220 000 Kč nebo kolik to dělá)?

Díky moc. Přeci jenom mozek na mateřské...... znáte to. 🙂
Jana

j.a.n.i
20. kvě 2013

@krmv O rodičovskou dovolenou se žádá zaměstnavatele, o rodičovský příspěvek na odboru státní sociální podpory při UP.

niims
22. kvě 2013

chcem sa spytat..prišlo mi rozhodnutie ze mi uznali v cr rodicak..pise mi tam od 3.5.2013 vobec nepise dokedy (dávala som si 3 letu variantu) a mi vypocitali tých 220000 / 36 a mi vyslo na mesiac nakych 6112kč.. vsade čítam ze minimum je 7600kč..tak ako to je ? či ja ako slovenka tu mám iné podmienky ?? lebo na svk nemám nárok na nič..tu som normáne pracovala a som poberala 6 mesiacov PPM a teraz som prešla na rodičák ale akýsi nízky sa mi vidí.. tak či tam ist na tu sociálku aj s tým rozhodnutím..? lebo aj čo vsade čítam tak.. sa poberá do 3 rokoch dieťaťa a ja budem tým pádom poberať 3 roky aj 6 mesiacov nie ?

j.a.n.i
22. kvě 2013

@niims A kde si přišla na to, že by 7600,- bylo minimum? A částku si určuješ ty, takže co sis určila, to budeš pobírat... nicméně po 3 měsících si to můžeš změnit.

niims
22. kvě 2013

@j.a.n.i no ako ti to povedať.."jedna baba povedala" ... kamoška mi tu hovorila ze jej i nieco doplacali..lebo ze poberala menej ako 7600kč...a ako tu je to s pridavkom na deti tych 500 kč ?má nárok každá matka alebo sa nejak skúma príjem rodiny...? lebo ona asi aj s tym poberá tých 7600kč... ja som a len pytala lebo ta pani na urade sa ma spytala ako dlho chcem poberať či 3 roky ci kolko vypočitala mi to tam ona a napisala som si to do papierow vies ...

j.a.n.i
23. kvě 2013

@niims Ne, to motáš s tím, že pokud má někdo malou mateřskou, tak si už hned po porodu můžeš pořádat o doplatek do výšky rodičáku a pak ti doplácejí do té sumy, kterou si zvolíš. No a jelikož dříve byl 3 letý (tedy nejčastější) rodičák 7600,- tak spousta lidí říká, že jim dopláceli do 7600,-. Ale už se to počítá do té celkové sumy, takže ty peníze akorát dostaneš o něco dříve...
A jinak pokud si řekla paní, že na 3 roky, tak ti to spočítala opravdu na 3 roky a nikoliv do 3 let věku, takže to budeš brát do cca 3 let a 5 měsíců, takže pokud to chceš jen do 3 et, tak si to zvyš na 7100,-
A přídavky na dítě jsou podle příjmu, myslím, že rodina nesmí mít víc jak 2,4 násobek životního minima, pokud má víc, tak na přídavky nárok není.

niims
25. kvě 2013

no tak diky tak ja tam skusim zajst poziadat o tie prídavky na díte ci mi vyjdu či nie.. 🙂 a dakujem uz rozumiem tak zatim si to tak necham tých 6100 kč no uvidím ked hovoríš , že sa to dá zmeniť..

krmv
22. črc 2013

Do 27.9.2013mam materskou a pak nastupuji rodicovslou. Dcera se narodila 2.5.2013 takze si do te doby nez bude mit tri roky vypocitam kolik me daji? A pry me doktor da nejaky formjular o ukonceni materske a nastup na rodiajaovskou a to me vyda dwnktorka na gynde?

j.a.n.i
23. črc 2013

@krmv Ne, doktor ti žádný papír nedá, papíry na rodičák dostaneš na ÚP, rodičovskou dovolenou vyřídis se zaměstnavatelem.

krmv
23. črc 2013

@j.a.n.i. A to ikdyz jsem statni zamestnanec. Co ja mam spolecneho s uradem prace?

j.a.n.i
24. črc 2013

@krmv To, že chceš rodičák, to je sociální dávka a ty vyřizuje odbor státní sociální podpory, který je pod UP.

krmv
24. črc 2013

@j.a.n.i diky

terkahlavackova
5. zář 2013

Ahoj holky, teď jsem na mateřské, a chtěla jsem se zeptat, kdy si mám jít zažádat o rodičák, jestli tak měsíc než bude malýmu půl roku nebo jak to je? A co s sebou budu potřebovat. Možná se ptám pěkně blbě, ale vůbec netuším jak to funguje. Děkuju 🙂

lucianas
22. lis 2013

ahoj. jsem na tom stejně. potřebovala bych vědět, do jakého věku dítěte je potřeba zažádat o rodičák. díky.

ericao
13. črc 2014

Ahoj. Mám dotaz: Jak dlouho mi musí zaměstnavatel držet místo,když sem na 3 leté rodičovské dov. a před jejím koncem otěhotním? Do práce bych se tak mohla vracet třeba ve 3 měsíci těhotenství. Je to rizik. práce,takže bych tam zůstat nemohla. Šla bych na nemocenskou a držel by mi místo do konce další rodičovské nebo bych musela na pracák?