Přechod z mateřské na rodičovskou, změny na rok 2012

jana_k1977
17. únor 2012

Ahoj holky, pročítám si změny PPM a rodičovské na rok 2012 a tápu. Jsem teď na rodičovské s dcerou (ted oslavila 2 roky) a 10.5.2012 mám termín druhého porodu. Nastoupím tedy na PPM ještě před vypršením dceřiny 3 leté mateřské. Uměl by někdo polopaticky odpovědět na následující otázky? Na sociálce v Říčanech mě přivítala velká cedule "info o změnám PPM na rok 2012 nepodáváme". Vřele jsem se zasmála a odkráčela. Zřejmě také tápou.

1) Kdy (před nebo po porodu) a co musím nahlásit na sociálce?
2) Kdy a co musím nahlásit na úřadě práce?
3) Prý teď bude 3 letá varianta z finančního hlediska znevýhodněná. Jak? Je to ta, kterou jsme si opet chteli vybrat.
4) Každá varianta (2,3,4 let) nebude mít stejnou částku na vyplácení? - myslím tím celkovou (těch 220 000 Kč nebo kolik to dělá)?

Díky moc. Přeci jenom mozek na mateřské...... znáte to. 🙂
Jana

kam123
14. led 2013

Ještě jednu otázku, tedy když otěhotním a po 3 letech rodičovnké zas nastoupím na nemocenskou jako těhotná, to se asi musí hned den po 3 letých narozeninách, tak mám nebo nemám nárok na dovolenou....Děkuji, to snad už bude poslední otázka....

foogy
18. led 2013

@j.a.n.i Jani, mám na tebe prosbu... Když tady radíš holkám, poradila bys, prosím i mně?
Rodila jsem 6. dubna 2010, dala jsem si 3 letou variantu rodičáku.
V září 2012 jsem ale byla na pracáku, že chci přejít na novou variantu, abych mohla dávat syna do školky neomezeně, pač jsem se chtěla vrátit do práce - podnikám. A úřednice mi řekla, že přijdu o 22.tis.
A mně to došlo až teď, měla jsem totiž od září klíšť. encefalitidu, tak mi to všechno bylo jedno. Kolik vlastně byla celková částka u starého rodičáku na 3 roky? Já myslela, že 236.tis.? Tím pádem bych přišla jenom o 16.tis., když jsem přecházela na nový rodičák, ne? Zajímalo by mě, jak přišla na těch 22.tis.
Tak se chci jenom zeptat na tvůj názor a když tak si hned v pondělí na úřad dojdu a zkusím to s nimi pořešit. Protože 6.tis. je docela dost, že jo.

j.a.n.i
18. led 2013

@foogy U starého roku nebyla žádná celková částka, záleželo na mnoha faktorech, kdy šel člověk na mateřskou, zda se dítko narodilo dříve nebo naopak později, zda byl na začátku nebo na konci měsíce... ta částka 236 tis., která se všude uvádí je pouze nějaká teoretická , ale reálně to je u každého jinak a může to klidně lítat i o plus mínus 8 i více tisíc.
A stejně nevím co by si s nima chtěla řešit, u nové varianty je prostě strop 220 000 a ty dostaneš a je úplně jedno o kolik si přišla, takže i kdyby ti to řekla úřednice blbě, tak to nic neovlivní.

milena84
4. únor 2013

@tera87 pokud si pobirala materskou na prvni dite a pani šefova te vyhodila az po nastupu na materskou tak znovu narok na materskou mas ty sama, nemusis nic delat pres manzela. pokud si nemarodila dyl jak 160dni tak na materskou i presto ze te pani vyhodila narok mas ,,a mela,, to tady ctu ze ti to pani na socilace dohledala a tak ti i pomohloa. takze si zazadej znovu o pobirani materske. ten papir na socialni sprave maji a tak z toho se odviji a zustava ti materska takova, kterou si brala u ditka prvniho. pokud se narodi do tri let vyplacet ti ji musi!!!! a pak udelas stejne kroky po vycerpani materske a prejdes na rodicak!!

tera87
4. únor 2013

@milena84 tak to si mě moc potěšila 🙂 děkuju

vycu
4. únor 2013

@milena84 To ale není pravda, pokud došlo ke skončení pracovního poměru v době pobírání rodičovského příspěvku, je možné nyní vybrat variantu pobírání RP do 7600,-, ale pro nárok na PPM je třeba být v pracovním poměru nebo v ochranné lhůtě.

milena84
4. únor 2013

@vycu no nevim nevim, kamaradka dostala taky vypoved jelikoz firma zkrachovala uz pred prvnim ditetem,alei tak pobirala materskou a pak otehotnela znovu a narok mela taky. 😉 opet na materskou i preasto ze firma uz neexistovala. TERA87 ono se stačí poptat ale myslim si ze kdyz to slo u ni proc ne u tebe 😉

milena84
4. únor 2013

proste a jednoduse narok mas!! pokud jsi PPM brala na prvni dite a porodis do trech let veku prvniho ditete mas na ní narok i presto ze mas vypoved!!!! CCA tt na zpet jsem kolem toho litala. a pak prejdes opet z materske na rodicak!!!

j.a.n.i
4. únor 2013

@milena84 nárok na mateřskou = PPM v případě, který popisuješ prostě není, s něčím si to pleteš, pravdu má
@vycu pro nárok na PPM je třeba aby pracovní poměr buď trval nebo trvala ochranná lhůta, která je max. 180 dní.

milena84
4. únor 2013

@j.a.n.i vsak ano, ale prece pokud pobirala na prvni dite PPM tak pokud porodi druhe do tri let narok ma znovu na PPM a bez ohledu na to zda je ci neni zamestanana!

milena84
4. únor 2013

@tera87 Terinko urcite si zajdi na socialku, zjisti si podrobnosti a pak to jsem prosim napis jak si dopadla 😉 nechapu proc by nekdo narok mel a nekdo nemel.

milena84
4. únor 2013

@j.a.n.i jelikoz nic jineho neresim tak si to nemuzu s nicim jinym plist 😉

tera87
4. únor 2013

Mě nejdřív ukončili pracovni poměr už jsem byla těhotná ale bylo to nátlakem-to by bylo na delši povídání.Doktorka mě dala na rizikový abych brala aspoň něco po dobu těhu.Pak mi dohledali na sociálce počet dní odpracovaných a vznikl mi nárok na PPM 7600 a po půl roce Rodičák 7600 a mám tříletou variantu.

Určité dám vědět jak jsem dopadla. 🙂

j.a.n.i
4. únor 2013

@milena84 Ale to právě není pravda, nic takového v zákoně uvedeno není! Takže nevím, kde si to vzala, když si to s ničím nepleteš.

milena84
5. únor 2013

@j.a.n.i kamaradka to tak mela a PPM brala 😉 nezlob se , ale ja se nechci hadat. vsak tera87 jsi to zjisti 😉

kam123
25. únor 2013

Dobrý den, chci se zeptat, když jsem zaměstnaná na PPP a mám rodičák do 3 let dítěte a ted na měj přejde manžel, tak mě zaměstnavatel musí hned vzít do práce..Moc děkuji....

j.a.n.i
25. únor 2013

@kam123 Ne, nemusí, to na koho je rodičák nemá s rodičovskou dovolenou nic společného.

kam123
26. únor 2013

Moc děkuji a tak tedy, když na ní přejde na sociálce manžel, tak já musím být doma do 3 let dítěte zadarmo i když bych mohla chodit do práce, to je nějaké divné..A musím si něco platit, děkuji...

j.a.n.i
26. únor 2013

@kam123 Ne, platit si nic nemusíš, protože budeš stále na RD (ta nemá s rodičákem nic společného). Můžeš se samozřejmě zkusit domluvit se zaměstnavatelem, jestli tě vezme, třeba jo 🙂 případně můžeš nastoupit někam jinam.

orchidis
7. bře 2013

Holky, mám otázečku,

pokusím se to sepsat co nejjasněji:

První dítě narozeno v červenci 2011, předtím 6 týdnů na PPM, po porodu PPM a následně dvouletá RD. Přesně na 2r. a den od prvního dítěte bych měla rodit podruhé. Smlouvu mám na dobu neurčitou. Co teď? Na mateřskou musím už minimálně 1,5měsíce před druhým porodem, standardně se chodí i 2m před porodem, ne? Mám si nějak zažádat o zrychlení? Nechci aby mi ty 2m propadly. Jde vůbec abych brala víc než těch 11 400? Jaký je vůbec strop?

Možná budu vypadat jako škrt, co řeší pár kaček, ale mám ráda pořádek a na co mám nárok bych si ráda vybrala.

Díky za rady.

j.a.n.i
7. bře 2013

@orchidis Strop je 11500,- takže kvůli těm dvěma stovkám se to nevyplatí... a ty 2 měsíce holt prostě propadnou.

orchidis
8. bře 2013

@j.a.n.i Díky za odpověď, to je teda naprd...:-/ Já si pořád myslela, že strop je 16 000.

j.a.n.i
8. bře 2013

@orchidis Nene, 16500,- je přibližný plat na to, abys mohla ten strop volit.

kam123
15. dub 2013

Dobrý den,ještě jsem se chtěla, zda je možné si ročič. dovolenou vybrat a ukončit dřív než 3 roky, třeba po 2 letech a půl, díky...

j.a.n.i
15. dub 2013

@kam123 Rodičovskou dovolenou nebo rodičovský příspěvek?

kam123
17. dub 2013

Moc děkuji za poradění, už jsem si to na sociálce a v práci zařídila, děkuji...a přeji pěkný den...

rebekkaa
7. kvě 2013

Ahoj, prosím potřebovala bych vědět jak to je, když mateřská mi konči 2 listopadu a porod mam termín 28 prosince. Mám nárok na ty tři roky nebo na čtyři a předtím jsem dělala a smlouvu mám na dobu neurčitou. Děkuji

j.a.n.i
7. kvě 2013

@rebekkaa Tak pokud máš smlouvu na dobu neurčitou, tak máš opět nárok na mateřskou a jelikož se na mateřskou nastupu 8-6 týdnů před porodem, tak ti to akorát vyjde.

rebekkaa
8. kvě 2013

děkuji moc
🙂

krmv
20. kvě 2013

Chci se zeptat kdy se zada o rodicovskou dovolenou? A tu zadost budu asi davat v praci a ty to poslou na patricna mista? Jsem statni zamestnanec.