Před koncem rodičáku otěhotnět, nezaměstnaná. Jak to je?

burysek
4. bře 2013

Holky mám otázku...jsem na tříleté variantě rodičáku a v květnu mi to končí...no a teď mám zatím jen takový pocit,že jsem těhotná...jak by to bylo?když jsem nastoupila na mateřskou,tak mě můj zaměstnavatel vyhodil měla jsem smlouvu jen na dobu určitou..tak nevím jak by to bylo?jestli bych měla mít nárok na mateřskou a šla bych i na opět na tříletou variantu rodičáku??nebo bych byla bez mateřský a rovnou bych nastoupila na tu čtyřletou? 😒 poraďte prosím?jestli máte zkušenost??

j.a.n.i
4. bře 2013

@burysek Byla bys bez mateřské a měla 4 letý rodičák, případně bys mohla volit přes partnera, pokud on podmínky splňuje.

burysek
autor
4. bře 2013

jojo já si to myslela....díky moc 🙂

veruska007
5. bře 2013

Já byla mezi rodičákem a další mateřskou krátce na nemocenské - měla jsem velmi rizikové těhotenství a v práci taky nebyli nadšení, že bych se jim vrátila jen na chvíli.

zizinek
30. dub 2013

Já mám podobný problém. V červnu mi končí 3 letá mateřská a v listopadu čekáme další. Neví někdo jestli budu mít ty 4 měsíce nárok na podropu v nezaměstnanost? Byla jsem předtím zaměstnaná jen 7 měsíců a před porodem jsem byla na pracáku.

novynka
30. dub 2013

čekáme zatím první dítko, ale taky bych chtěla přejít rovnou na druhé... v práci mám teď smlouvu na dobu určitou, takže by to za ty tři roky mělo být tak, pokud nepůjdu na rok pracovat, že nedostanu mateřskou a půjdu rovnou na rodičák, který si snad budu moct zvolit podle vydělávajícího manžela... jen mě teď napadá, šla bych opravdu rovnou na rodičák, nebo bych místo půlroční mateřské neměla žádné peníze?? ale bude to až za tři roky, to se toho určitě zase spoustu změní ;)

lucavka
30. dub 2013

Holky podobně. Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. 7.6. má syn narozeniny a mám rodičák do dvou let dítěte. Jdu na IVF a chtěla bych místo do práce na nemocenskou, protože mě v práci vyhodí jestli se tam vrátím. Budu mít nemocenskou a mateřskou ze stejného základu jako tu první? 7.6. je pátek, od kdy tedy případnou neschopenku? Snad to vyjde dobře.

j.a.n.i
30. dub 2013

@zizinek Ano, budeš, těch 3500,-

j.a.n.i
30. dub 2013

@novynka Pokud se nic nezmění, tak bys měla od porodu rodičák.

zizinek
1. kvě 2013

@j.a.n.i
Já si právě nejsem jistá. Ským jsem se o tom bavila, tak mi tvrdily, že namám na nic do porodu nárok. Ale jestli to víte určitě, tak jste mi udělala tu největší radost 🙂))

j.a.n.i
1. kvě 2013

@zizinek Jojo, vím to určitě, péče o dítě se totiž počítá jako tzv. náhradní doba, takže nárok na podporu vznikne, akorát je to ta malá a ne počítaná z platu.

zizinek
2. kvě 2013

@j.a.n.i Tak to se mi docela ulevilo, protože jsem si to nedokázala představit, že nebudu mít ani korunu. Sice mám přítele, ale musíme celkem dost dát na poplatky. Takže móóóc krát děkuji 🙂 🙂

natalije11
6. kvě 2013

@zizinek podporu dostanete, sice nevím kolik ale já na tom byla podobně. syn měl v červenci 3 a v září se nám narodila dcera. 🙂

lumanima
6. kvě 2013

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat. Letos v srpnu mi končí 3 - letý rodičák a my jsme se rozhodli (vzhledem k okolnostem), že půjdeme do dalšího mimi. A teď jestli jsem to tedy pochopila všechno správně. Já v srpnu nastoupím na úřad práce, nebudu mít nárok na PPM, protože jsem poslední tři roky byla na rodičáku, ale budu pobírat podporu cca 3000,-kč po dobu a teď si nejsem jistá první dva měsíce, pak se to bude snižovat a po 5-ti měsících nebudu brát nic a potom až ode dne porodu rodičák, který si zvolím, protože i přesto, že já nemám nárok na volbu, může se to udělat přes přítele, který je pracující a zaměstnavatel za něj platí nemocenskou. A dobu i částku si stanovíme sami? př. 3roky 6100,- (aby to vyšlo těch 220000kč). Snad to má hlavu a patu ta moje otázka. Ještě jsem se chtěla zeptat, jestli náhodou nevíte zda a jak se toto mění, pokud bych navíc byla na rizikovém. Děkuju za odpověď a jsem si vědoma, že řeším páté přes deváté, ale nějak se mi to lépe nepodařilo utřídit :o)

lumanima
6. kvě 2013

ještě doplňuji, že zatím nejsem těhotná.

lucavka
6. kvě 2013

Koukám že nás spousta řeší stejný problém. Já prostě doufám, že malému padnou dva, budu těhu, půjdu na neschopenku a nemocenskou a mateřskou budu mít jako sem měla prvně, vzhledem k tomu že jsem zaměstnanec na dobu neurčitou. Ale vůbec se v tom nemůžu zorientovat 😖

lumanima
6. kvě 2013

vidíš to, neuvedla jsem, že nejsem zaměstnanec (bohužel).

j.a.n.i
6. kvě 2013

@lumanima Rodičák máš správně a na rizikovém být nemůžeš, pokud nejsi zaměstnaná, tak nemáš co zmeškat.

lumanima
6. kvě 2013

@j.a.n.i Děkuju moc za odpověď a můžu se ještě zeptat, co se týče té podpory v nezaměstnanosti, ta je také správně? můžu jí tedy pobírat i když budu těhotná? Ještě jednou děkuji za odpověď

j.a.n.i
7. kvě 2013

@lumanima Jojo, ta je správně a pobírat ji můžeš, těhotenství ničemu nevadí.

lumanima
7. kvě 2013

@j.a.n.i Děkuju za odpovědi

andulka86
7. kvě 2013

@j.a.n.i omluvám se, že spamuji do vaší diskuze, ale všimla jsem si, že jste velice exaktně informovaná, jestli Vás to nebude obtěžovat smím se Vás také zeptat jestli si myslím dobře jak, že to bude se mnou ?
Já jsem nastoupila během studia na vysoké škole rovnou na "rodičák "( bez nároku na mateřskou ) studium jsem řádně dokončila. Letos v dubnu mi zanikl nárok na rodičovský příspěvek a zaevidovala jsem se na úřadu práce a byla mi přislíbena podpora v nezaměstnanosti. Termín druhého porodu mám 2.7., takže jsme se domluvily s paní úřednicí, že se půjdu z "pracáku" začátkem června odhlásit. I přesto mě ujistila, že mi bude podpora vyplacena až do konce šestinedělí ??? (což nechápu, když už mi vyvstane tou dobou nárok na další "rodičák " )
Dnes jsem dostala od své Mudr. papír ohledně nároku na PPM, který tedy nikam nosit nebudu, protože mi "mateřskou" vzhledem k tomu, že jsem nikdy nepracovala nemá kdo vyplácet a až se mi narodí miminko, půjdu s rodným listem na Státní správu sociálního zabezpečení ? děkuju moc za informace a jestli se nemáte čas mnou zaobírat, úplně to chápu 🙂

j.a.n.i
7. kvě 2013

@andulka86 Takhle, pokud se odhlásíš z UP, tak žádnou podporu dostávat nebudeš, pro pobírání podpory tam musíš být registrovaná, ale nevím, zda tam v průběhu šestinedělí můžeš být nebo ne. Jinak obecně se dá pobírat rodičák a podpora zároveň, ale musíš být po tu dobu v evidenci UP.
A s rodným listem nepůjdeš na ČSSZ, ale na odbor státní sociální podpory při UP 🙂

andulka86
8. kvě 2013

@j.a.n.i děkuju moc. Já jsem asi paní z úp. špatně pochopila, ona mě pozvala na normální návštěvu v tom červnu a vlastně říkala, že poslední pak uděláme až po tom šestinedělí.
Takže s rodným listem mimi půjdu tam odkud mi chodíval rodičák na dceru a tam rovnou vyplním, že mi nevznikl nárok na PPM ? ( Já mám totiž trvalé v Praze, ale bydlíme v Nymburce, takže můj sen je to dát po porodu na jednodenní výlet do Prahy 🙂, ale to se mi asi nepoštěstí 🙂. Děkuju moc za Váš čas a ochotu

andulka86
8. kvě 2013

@j.a.n.i mně napadlo, že bych si ty čisté papíry mohla nabrat tady v Nymburce a pak jít již s vyplněnýma na ossp při úp. kam spadám v Praze a rovnou to tam s rodným listem hodit.
Nevíš prosíííííím Jani, kam si mám jít ještě nechat potvrdit, že mi nevznikl nárok na tu PPM ??? Nebo to myslíš po mně chtít nebudou ? Vím, že když jsem chodila při prvním dítěti do školy tak mi to potvrzovali na studijním odd., že mi nárok nevznikl, ale teď už dávno nestuduju. Že by na VZP ( tam jsem na paragrafu péče o dítě ), mi to potvrdili nebo na tom pracáku, kam jsem se zaevidovala ? děkuju moc já celý 3.trimestr nemůžu spát tak řeším 🙂

j.a.n.i
8. kvě 2013

@andulka86 Předně zavolej tam odkud ti chodí rodičák, jestli to potvrzení budou vůbec vyžadovat nebo jim bude stačit tvoje čestné prohlášení (ono by jim stačit mělo, vyžadovat nějaký další papír o nenároku na PPM nemají podloženo zákonem, ale známe úřady, že). A pokud ho vyžadovat, tak to bys opravdu musela na ČSSZ, ale možná bych to tam prostě v předstihu poslala poštou a oni ti by ti měli ofiko odpovědět, že ti nevzniká nárok.

andulka86
8. kvě 2013

@j.a.n.i děkuju moc

vejunka87
27. črc 2013

dobrý den, měla bych taky takový dotaz chtěla jsem se zeptat mám takový problém. Jak jsem otěhotněla byla jsem zaměstnaná, malý se narodil v březnu a v srpnu mi končila prac. smlouva a od srpna jsem nezaměstnaná. Malému je teď 16měsíců, pobírám rodičovský příspěvek 7100kč. Mám rodičák na 3roky. plánovaly jsme druhé mimi, aby se narodilo jak malému budou ty 3 roky, ale teď vlastně uvažuji nad tím, že když jsem nezaměstnaná tak budu muset jít automaticky na 4roky na mateřskou a jak to tam je pořád nechápu ? tak jsem uvažovala, že by jsme se už teď začli snažit zvýšila jsem si rodičovský příspěvek aby jsem si aspoň větší čast vybrala do konce než by se narodilo druhé mimi a pak teda nastoupila na tu 4 letou mateřskou. Nevíte jak to tam je a jestli to tak půjde ? jsem s těch úřadu a zákonu strašně zmatená. mohl by mi to prosím někdo vysvětlit ? 🙂 děkuji moc doufám, že jsem to napsala aby to šlo pochopit 😉

tehuli
1. srp 2013

@vejunka 87, taky to ted řeším právě...s tím, že já měla smlouvu na dobu neurčitou právě, jenže zaměstnavatel tedka k 30.6.2013 zrušil činnost, takže se nemám kam vrátit. měla jsem mateřskou+po půl roce rodičák (na tři roky 7600,-). a ted kdybychom chtěli na podzim zkoušet a snažit se o druhé (malej má 30.8 2013 dva roky) tak nevím jak to je..? na rodičáku jsem tedy do srpna 2014 do jeho tří let a kdyby se mi poštěstilo do prosince otěhotnět hned bych šla zase v srpnu ale rovnou na rodičák že? s tím že je to těch 220tisíc na tři roky (musela bych zařídit přes přítele tedy otce dítěte tříletou variantu jinak bych spadla do 4leté??) chápu to správně?a ještě otázky kdybych nezažádala hned o rodičák popř. kdybych si nechala 4letou variantu třeba do půl roku dítěte tak pak můžu čerpat od půl roku tu tříletou za 7600,-?(samozřejmě opět přes přítele provést změnu) snad je to srozumitelné🙂)

tehuli
1. srp 2013

@vejunka87 jinak jsem taky zmatená načítám to z těch stránek a od holek a furt v tom mám maglajs🙂
ale mělo být to být tak, že bychom měli nastoupit na 4lety rodičák když nemáme prac.smlouvu. s tím, že se to dá převést na manžela třeba jen na den a on zažádá od tříletou variantu tedy bychom pobírali 6100 na tři roky. plus přídavek na dítě 500,-.

tehuli
1. srp 2013

@vejunka87 a ještě se zeptám jak se to zvyšuje a na jakou dobu ti to zvýší jen na tři měsíce a pak zas zpět na to předchozí??a jaká je to pak částka?díky