Předčasně z rodičáku do práce. Odeberou mi rodičák?

burysek
21. led 2013

Ahoj maminy,chci se zeptat?rodičák mi končí v květnu byla jsem doma tři roky.A je mi nabídnuto jít do práce,už teď v únoru.Jak to potom je?mám nabídku na plný úvazek,tak mi asi rodičák odeberou že?ale nevím jestli si ho můžu jít takhle hned od února odhlásit?nebo jak to probíhá skrz sociálku?díky za nějakou odpověd

adelkav
21. led 2013

@burysek Rodičák ti zůstane, u mateřské by to byl problém, ale při rodičáku už můžeš vydělávat kolik chceš. Pokud se budeš vracet ke stejnému zaměstnavateli, tak se jen podepíše dodatek, že nebudeš dělat víc jak 40 hodin týdně a můžeš pokračovat...nebo tak to mám aspoň já. Jak je to u nového zaměstnavatele netuším, ale neměl by v tom být problém, když si maminky nechávají napsat rodičák na pracujícího manžela, aby mohli dosáhnout na nejvyšší částku a prochází to🙂

ankava
21. led 2013

Ahoj, záleží na tom, jestli sis nechala předělat rodičák na nový systém nebo ne. Pokud ano, tak o něj nepřijdeš, protože si jednak můžeš vydělat kolik chceš a jednat od dvou let dítěte už se nehlídá, jestli o něj pečuješ celou dobu nebo ne.
Pokud bys byla ještě ve starém systému, tak pro získání rodičáku musíš celodenně pečovat o dítě, kromě cca 46 hodin měsíčně, kdy ho můžeš dát do jeslí (školky). Pokud ti bude hlídat babička nebo soukromé zařízení, tak bych to vůbec neřešila, pokud budeš dávat do státního, tak bych se ještě pokusila přejít do nového systému.(nevím jak nejméně dlouho před koncem je to možné).

j.a.n.i
21. led 2013

@ankava Od 1.12.2012 se docházka od 2 let nesleduje ani u starého rodičáku 🙂

burysek
autor
21. led 2013

Jéé tak díky holky teď jsem to nějak pochopila.Právě že jdu k novému zaměstnavateli a zítra jdu na pohovor a vypadá to nadějně.Já měla právě za to,že by mi rodičák do toho května zůstal jen v případě,že bych byla na zkrácený úvazek zaměstnaná.No ve středu si hned sjedu na sociálku,ať to mám jistý.Ale díky byla jsem už zvědavá te´d na čem budu 🙂

ankava
22. led 2013

@j.a.n.i fakt? Já myslela, že je to podmíněné tím novým systémem, že u starého zůstává vše po staru. No tak tím líp 🙂 díky za info.

@burysek rodičák vyřizuje úřad práce, tak ať nejedeš zbytečně na sociálku 🙂

j.a.n.i
22. led 2013

@ankava jojo, je to právě změna teď od prosince, ale nebylo v ní nic kontroverzního, tak novináře nezajímala...

ankava
22. led 2013

@j.a.n.i nojo, pořád něco mění, v prosinci jsem sledovala už jiné zákony- jako změna DPH a tak 🙂 alespoň jednou udělali něco k lepšímu 🙂

j.a.n.i
22. led 2013

@ankava Tak já myslím, že je změn k lepšímu víc, akorát se o nich moc nemluví.

krysulka
18. bře 2013

@j.a.n.i mohu se zeptat zda se docházka u dítěte mladšího dvou let sleduje i v případě, že by docházelo do soukromého zařízení?(nikoliv státní jesle ani státní školka).Náležel by mi rodičovský příspěvek nebo by mi ho vzali? zatím jsem o tom info nenašla 🙂 děkuji

evaviki
18. bře 2013

@krysulka sukromne zariadenie nik nekontroluje..

ratatooy
18. bře 2013

i u stareho systemu simužeš vydeat kolik chceš při rodičaku a jit klidne dřiv do práce rodičá ti vyplati nrmelne do kvetna

ratatooy
18. bře 2013

@krysulka to si myslim je tvoje vec kde je dite kdo ho hlida u tohoto jde spiš o školky kde musi byt dite přihlašeno

j.a.n.i
18. bře 2013

@krysulka Dle zákona není rozdíl mezi státní s soukromou školkou či jeslemi, takže pokud na to UP přijde, tak ti rodičák seberou.

sabinka90
2. dub 2013

Holky když půjdu do práce a budu brát rodičák kdo bude platit soc. a zdr.?Stát nebo zaměstnavatel?

j.a.n.i
3. dub 2013

@sabinka90 Zaměstnavatel.

sabinka90
4. dub 2013

A musím hlásit něco na pojišťovně,že pracuji?Protože mi na sociálce řekli,že nechtějí žádné papíry o tom,že pracuji tak jestli to platí i na pojišťovně

j.a.n.i
4. dub 2013

@sabinka90 Nemusíš, protože na obojím to nahlašuje zaměstnavatel, respektive je otázkou co myslíš sociálkou... já myslím OSSZ.

sabinka90
5. dub 2013

No rodicak mi posílají z úřadu práce

j.a.n.i
5. dub 2013

@sabinka90 Tak pracák to nezajímá vůbec 🙂

sabinka90
6. dub 2013

Aha tak děkuji za info 🙂

sygy
20. srp 2014

Maminky prosím o radu, mám tři děti, se dvěma jsem doma ( starší ted půjde do školy ). Jsem zaměstnaná tč.na RD s nejmladší dcerkou ( 13 měsíců ), ale dostala jsem nabídku práce na 3/4 uvázku do jiného zaměstnání než je me puvodní. Jedná se o práci v jesličkách. Dvouapůlletou dcerku by mi snad vzali do školky, a nejmenší bych si musela brát sebou. Zajímá mě jak by to v takovem případe bylo s RD,zda bych nepřišla o příspevek a zda by za me stat platil soc.a zdrav.? Take bych rada vedela zda to musim nekde hlasit a zda se to musi nahlasit puvodnímu zamestnavateli ? Aby toho nebylo málo, tak jsem ještě OSVČ, ale s tím to asi nemá nic společného, pokud nastoupim do práce, že ? Předem dekuji za jakekoliv rady 🙂

ninive211
20. srp 2014

@sygy Pokusím se odpovědět, socku a zdravku za tebe bude normálně platit zaměstnavatel+ty z tvé mzdy, teda pokud nebudeš na DPP do 10 000 měsíčně (ale o tom více nepíšeš). Co se týče rodičovského příspěvku, který pobíráš na nejmladší dceru, tak abys ho mohla pobírat dál, tak musíš splnit podmínku, že o dítě do let bude celodenně a řádně pečováno (např. babičky, sousedka...) a zároveň nebudeš mít dítě umístěné právě třeba v jeslích či MŠ (jako oficiálně, že bys za to hlídání platila, předpokládám, že pokud tam budeš jako zaměstnanec, že svoje dítko tam budeš mít jakoby bokem "navíc", ne že by mělo normální docházku...jinak se domnívám, že bys o rodičák mohla přijít)
OSVČ předpokládám, že máš přerušenou? Pokud jsi ale jinak stejně zaměstnancem, tak jsi jen OSVČ vedlejší a zálohy na socku, zdravku stejně neplatíš, tudíž netřeba řešit.

evikj33
1. zář 2014

Hezký den mám dotaz -pokud bych od příštího roku(září) chtěla dát dvojčata do školky - tou dobou jim bude 31.měsíců ale RD mám nechanou na 4.roky a chtěla bych nějakou práci k přilepšení -příjdu o RD?

j.a.n.i
1. zář 2014

@evikj33 Ne, o rodičák nepřijdeš.

evikj33
1. zář 2014

@j.a.n.i Díky 🙂