Přepsání rodičovské dovolené na otce dítěte

xlucka
6. čer 2008

Prosím o radu.
Nevím zda mám nárok na volbu varianty RP.
Nárok dle zákona na PPM mám, byla jsem studentkou(studovala jsem do 4měsíce těhu), ale nepobírala jsem jí a pobírala rovnou po porodu rodičák. Tím si myslím, jestli jsem něco nezvorala.
Jinak ten nárok na PPM mám, ale tím, že jsem ho nepobírala, tak nevím, jestli mám možnost volby varianty pobírání RP.

Ještě jsem slyšela, že jde RD přepsat na měsíc na otce dítěte, aby zvolil tříletou variantu a pak převést RD zpět na mě, ale není problém v tom, že nejsme sezdaní??

Děkuji za jakoukoliv pomoc

mikca
7. čer 2008

no počkej a jakto že jis jí nepobírala když ti nárok vznikl??....no nevím...ale v zákoně je napsáno že musí VZNIKNOUT nárok na PPM ne že ho musíš pobírat...takže by jsi měla mít možnost volby
pokud ale přeci jen ne, tak otec dítěte pokud doloží potřebné dokumenty že mu nárok vznikne může jakoby nastooupit na RD on učiní volby délky rodičáku a pak další měsíc jde jen požádat o změnu pečující osoby to jde, nejdou jen měnit délky čerpání rodičáku..nemusíte být oddaní jen aby byl uveden v papírek jako otec dítěte resp. osoba která je společně s vámi v domácnosti a je posuzo´vána..neba jak je to tam psané 🙂

smardik
8. čer 2008

xlucka: pokud nebudu mít nárok na volbu délky RD tak to taky budu řešit přepsáním na otce dítěte, taky nejsem svoji ale pokud bude uveden jako otec v rodném listu není problém

janickabez
8. čer 2008

vtip je v tom, že si muž zažádá o RP hned (ale pozor, musí to být od 1. dne v měsíci i když se to třeba kříží s mateřskou - naši zákonodárci znají pouze termín "celý měsíc" ☹ ) a další měsíc hned od 1. dne (tudíž podáno pár dní předem) musí být vystaven NOVÝ papír (už nevím jak se ta žádost jmenovala, ale napíše se tam prohlášení o ukončení vyplácení RP a o novém žadateli o RP - nadiktovala nám to uřednice na místě ) na uřadě, že se bude o dítě starat manželka, výše RP se pak už neměmí, změní se jen jméno toho, kdo jej pobírá....tot vše

my to tedy máme naopak muž je doma a já jdu do práce, ale žádala jsem já abychom dosáhli na 2 letou PR a muž jí teď po přepisu na něj od 1.6. čerpá v plné výši 😉 myslím, že zda jste nebo nejste manželé je každýmu prd....

ashlee
12. lis 2010

ahoj ,jsem na 4 letem rodičaku a zajimalo by me zda jde udělat aby na rodičak byl napsany na manžela a on vybral 3 lety rodičak a pak by byl rodičak zase na me?

vojtisek2007
12. lis 2010

@ashlee jde to, ale nejdřív musí mít manžel nárok na mateřskou, tu alespoň jeden den čerpat (může být i o víkendu) , pak si může on zažádat o rodičák, zvolit ty tři roky a potom ho převést zpátky na tebe 🙂 jde to udělat nejdříve po skočení 6ti nedělí a nejdéle do 1roku dítěte.

ashlee
12. lis 2010

@vojtisek2007 a jde to když už malemu budou 4 měsice?

ashlee
12. lis 2010
ashlee
12. lis 2010

@vojtisek2007 ,manžel pracuje tak by měl narok na mateřskou

vojtisek2007
12. lis 2010

@ashlee jo, lze to provést do 1roku dítěte, když manžel pracuje, tak mu z 99% vznikne nárok na mateřskou, takže by to šlo si myslím.

ashlee
12. lis 2010

@vojtisek2007 ,a jaky papiry musi manža mit na vyřizení ty mateřsky?

vojtisek2007
12. lis 2010

@ashlee manžel bude potřebovat tiskopis - Žádost o peněžitou pomoc při převzetí dítěte do péče (dá se stáhnout na stránkách www.cssz.cz, nebo vyzvednou na pobočce OSSZ), potom bude potřebovat DOHODU o svěření dítěte do jeho péče (na to žádný tiskopis není, to se jen volne napíše a tvůj podpis musí být ověřený nebo tu dohodu podepíšete před pracovníkem OSSZ) - tyhle dvě věci dá do práce, pak si na OSSZ (podle sídla jeho zaměstnavatele) pošle a nechá vyplnit tiskopis Potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku - tenhle tiskopis + Žádost o rodičovský příspěvek + Žádost o rozhodnutí o volbě nároku na rodičovský příspěvek (tam zvolí ty tři roky co chcete) potom zašle na úřad práce, odbor státní sociání podpory... a je to hotový. Další měsíc k 1. formulářem Hlášení změn převedete RP na tebe.

mona01
14. lis 2010

takže pokud jsem to dobře pochopila,tak už nemůže být na tý mateřský jen jeden den? Už to musí být celý měsíc?

vojtisek2007
15. lis 2010

@mona01 nemusí, na mateřské může být třeba jenom o víkendu

mona01
15. lis 2010

aha díky, to se mi ulevilo 🙂

ashlee
16. lis 2010

@vojtisek2007 ,ten mesic na rodičovské muže manžel chodit do prace a pobirat ten rodičovsky?

vojtisek2007
16. lis 2010

@ashlee ano, při rodičovské dovolené je možný neomezený přivýdělek 🙂

katcha21
15. pro 2010

@vojtisek2007 Ahojda, prosim tě dostala jsem na tebe doporučení od holek ze společného termínu, že se dobře orientuješ v oboru otec dítěte na MD! Já jsem v tomto směru úplný analfabet, v červnu čekáme první miminko, tak pomalu začínám zjišťovat. Je možné napsat po 6N mateřskou na otce, a potom i tu rodičovskou podporu nebo jak se to jmenuje. Musí mít otec odprac. 270 dní za poslední dva roky? A jde to i když nejsme manželé? A co by bylo se mnou, šla bych na ÚP? A mohl by otec chodit normálně do práce, když by pobíral rodičák? Moc díky za trpělivost 🙂

vojtisek2007
15. pro 2010

@katcha21 ahoj, ano, po skončení 6ti nedělí může otec dítěte (nemusí nutně být manžel) nastoupit na mateřskou (správně peněžitá pomoc při převzetí dítěte do péče), musí na ní splnit stejné podmínky jako když žádá matka -tzn. 270dnů účasti na nemoc.pojištění,mít zaměstnavatele, nebo čerpat mateřskou z titulu ochranné lhůty, u osvč ještě musí splnit 180dnů jako platící osvč bezprostředně před nástupem na mateřskou....pak na mateřské může zůstat nejméně jeden den, maximálně 22týdnů (pokud nastupuje hned po 6ti nedělí), po dobu čerpání mateřské je doma, pečujo o dítě, nechodí do práce, po skončení jeho mateřské si otec zažádá o rodičák kde si zvolí roky čerpání, které chcete. Při pobírání rodičáku může normáně chodit do práce a o dítě se staráš ty. Pouze kdyby byl na mateřské více než ten jeden den (což většinou nebývá) tak z tebe, pokud by to byla doba delší než 1měsíc, by se stala osoba bez zdanitelných příjmů -to bys musela nahlásit na svojí zdr.pojišťovnu a musela by sis zaplatit za sebe minimální zdr.pojištění, pokud bude na mateřské den,dva, tak se to neřeší. Za měsíc čerpání rodičáku se převede zpět na tebe, to se dělá vždy k první dni v měsíci.

katcha21
15. pro 2010

@vojtisek2007 Fíha, to je složitý. Moc děkuju za vysvětlení, večer si k tomu sednem a budem mudrovat 😉 Ještě jenou díky!

andy82
17. pro 2010

Můžete mi prosím poradit, chci se vrátit na 3 měsíce do práce, doma bude manžel. Na úřadu práce mi řekli, že já musím ukončit čerpání rodičovského příspěvku a manžel si požádá znovu. Mě to příjde jako blbost, zbytečně složitý. Oba jsme u stejné zdravotní pojišťovny, takže si myslím, že v ideálním případě, by to mohlo být tak, že manžel je v práci veden na rodičovské dovolené, rodičovskou pobírám dál já, chodím zároveň do práce a mám zajištěnou jinou zletilou osobu pro péči o dítě a tím to hasne, pojišťovna stejně svoje prachy od státu dostane, takže by to mohlo být jedno. Ale asi to by bylo jen v ideálním případě. 🙄

ferinka
17. pro 2010

@andy82 Jo jo a musíte mít mezi sebou sepsanou smlouvu,jako že mu dítě svěřuješ a oon se bude o něj starat,šílená šaškárna - taky jsme to podstupovali,abych mohla brát 2 letý rodičák a to šel na rodičák jen jako a na 2 dny 🙄

andy82
17. pro 2010

Díky moc, koukám, že jste se o pár týdnů sekli, škoda, že to nevyšlo o měsíc dřív s tím těhotenstvím. Taky to mám takhle namyšlený, jsem taky na dvouletce, kdy jste se začali snažit, jestli se můžu zeptat?

vojtisek2007
17. pro 2010

@andy82 je to tak jak píšeš, můžeš dál čerpat rodičák a k tomu chodit do práce (to se nevylučuje) a manžel může u zaměstnavatele požádat o rodičovskou dovolenou do tří let věku dítěte a zaměstnavatel je mu povinne vyhovět a bude doma vlastně zadara pečovat o dítě do 4let věku - jen se to musí nahlásit na zdr.pojiš´tovně. 🙂 opravdu nemusíš složitě ty rodičák rušit a manžel si o něj žádat, je jedno kdo pobírá dávku a rod.dovolenou můžou čerpat oba rodiče současně.

j.a.n.i
17. pro 2010

@vojtisek2007 Doplním, otec nemusí na zdravotní pojišťovně nic hlásit, zdravotní za něj platí stát z titulu rodičovské dovolené (nikoliv z titulu péče o dítě do 4 let) a povinnost nahlásit to na ZP má zaměstnavatel.

j.a.n.i
17. pro 2010

@ferinka Ta smlouva se sepisuje, jen když jde otec na PPM, na rodičovskou dovolenou může jít jen tak, i bez papíru. Mohou na ní být třeba i oba rodiče (pokud by je netrápili finance).

vojtisek2007
17. pro 2010

@j.a.n.i jasně 🙂 už mi trochu hrabe, já jak pořád mám jen osvč (nejvíc) ....tak tam si to musí hlásit sám

j.a.n.i
17. pro 2010

@katcha21 Jen pozor na to, že u otce je ochranná lhůta pro nástup na PPM jen 7 dní (v případě, že by skončil v práci), nikoliv 180 jako u těhotné.

j.a.n.i
17. pro 2010

@vojtisek2007 Jojo, OSVČ musí všechno sám, je vlastně "zaměstnavatel" i "zaměstnanec" v jedné osobě... má určité výhody ale i nevýhody... mimochodem, jak se ti líbí změna nemocenského u OSVČ?

vojtisek2007
17. pro 2010

@j.a.n.i vůbec, ale vzhledem k tomu, že mám už po mateřrských 🙂 a ne nemoc. se nechystám, tak se mě to nijak výrazně netýká...ale klienti teda brblají o 106 a hlavně nechtějí si to nechat vysvětlit...☹ občas mám pocit, že ten zákon jsem já navrhla i schválila, jak na mě koukají.... ☹ ale zase do umělý navyšování byla fakt OBROVSKÁ výhoda oproti zaměstnancům...☹ono má všechno pro i proti si nevybereš, takže já jsem radši zaměstnanec a na vedlejšák osvč...🙂

j.a.n.i
17. pro 2010

@vojtisek2007 Tak to já ještě jednu plánuju, ale co se dá dělat, holt se to zneužívalo natolik, že bylo jen otázkou času, kdy to utnou...