Přepsání rodičovské dovolené na otce dítěte

xlucka
6. čer 2008

Prosím o radu.
Nevím zda mám nárok na volbu varianty RP.
Nárok dle zákona na PPM mám, byla jsem studentkou(studovala jsem do 4měsíce těhu), ale nepobírala jsem jí a pobírala rovnou po porodu rodičák. Tím si myslím, jestli jsem něco nezvorala.
Jinak ten nárok na PPM mám, ale tím, že jsem ho nepobírala, tak nevím, jestli mám možnost volby varianty pobírání RP.

Ještě jsem slyšela, že jde RD přepsat na měsíc na otce dítěte, aby zvolil tříletou variantu a pak převést RD zpět na mě, ale není problém v tom, že nejsme sezdaní??

Děkuji za jakoukoliv pomoc

vojtisek2007
17. led 2011

a ta dohoda musí mít tvůj ověřený podpis - buď tu dohodu podepíšete přímo před pracovníkem OSSZ a je to nebo si necháš na matrice nebo poště ověřit podpis.

shalisha
17. led 2011

@vojtisek2007 A to datum od kdy do kdy píšu už teď předem pro OSSZ? Nebo až pak příjde vyjádření z OSSZ, tak pak na sociálku?

vojtisek2007
17. led 2011

@shalisha datum odky dokdy bude schodný s datumem který vyplníte v žádosti o manželovu mateřskou - třeba 22-23.únor 2011....tuhle dohodu + žádost o peněžitou pomoc při svěření dítěte do péče dá manžel do práce a pak už se jen čeká na schválení z OSSZ, ale podaný to budete mít do 1roku věku dítěte, takže dobrý.

ined77
17. led 2011

ahojky 🙂 ,
jdu s prosíkem o radu...dostala jsem od dr. papír na mateřskou, ale jelikož jsem s prvním dítkem v těhotenství o práci přišla (smlouva na dobu určitou), měla bych teď být s druhým dítkem na rodičáku 4 letém, což bych pokud to bude jen trošku možné chtěla změnit 😅 .
a teď prosím jak dál? 🙂
předem mockrát děkuji 🙂

vojtisek2007
17. led 2011

@ined77 po skončení 6ti nedělí může na mateřskou nastoupit otec dítěte a on pak zažádá o tříletý rodičák,který se pak převede zpátky na tebe....jen nevím co te´d s tím papírem, jestli se musí poslat na ossz a oni ti pošlou zamítnutí mateřské , nebo jestli to tam posílat nemusíš, když víš, že na mateřskou nárok nemáš....????

fass
17. led 2011

Tak jsem z toho jelen.My na konci prosince běhali po uřadech ,abychom to stihli do 9 měsícu.Tvrdili nám,že to už po novém roce nepujde přehodit,když bude malá starší než 9měsícu.Doslova nám ženská řekla,že jsme to stihli za pět minut dvanáct 😀 Si z nás asi dělají srandu nebo co. ☹

shalisha
17. led 2011

@vojtisek2007 Takže když to podám dnes a na dohodě i žádosti budu mít třeba od 10. 02. 2010 do 11. 2. 2010, tak by to mělo jít? Já vím, že se pořád tak hloupě ptám. Nemám nikoho kdo by mi to vysvětlil. A ještě bych se prosím chtěla zeptat, mateřskou bude tedy mít na jeden jediný den a i tak si bude moci vybrat např. tu tříletou dobu čerpání? Právě proto se tolik ptám, nemůžu tomu pořád uvěřit...

ined77
17. led 2011

@vojtisek2007 🙂 ....aha, moc děkuji 🙂 .takže v podstatě je ještě čas 😅 ..s tím papírem teda zaskočím na sociálku a tam určitě budou vědět 😉 .
mám se tam rovnou ptát na to přepsání rodičáku? 😕 ...strašně se bojím, že narazím na nějakou babiznu, která mě nařkne z nějakého trestného činu 😀.já ty úřady táák nesnáším, ale budu to muset překousnout 😅 😉 .
a po tom šestinedělí...jaký je čas na to přepsání?řešit to nejlépe hned do pár dnů?

vojtisek2007
17. led 2011

@shalisha ano, s těma datumama to tak jde...a stačí aby byl na mateřské jeden den a pak bude mít nárok na volbu tříletého rodičáku 🙂. Jen s těma datumama pozor - nesměl být po dobu mateřské v práci - 10-11 je pondělí úterý...spíš by to chtěla napsat na víkend.....

vojtisek2007
17. led 2011

@ined77 na mateřskou může nastoupit chlap do 9měsíců dítěte - takže na to je fakt dost času po tom šestinedělí a teď se asi ani na nic neptej, stejně ti řeknou, ať přijdeš, až to bude aktuální 🙂

shalisha
17. led 2011

@vojtisek2007 Super děkuji za rady 🙂 Takže datum si určíme předem. Datum tedy dáme na víkend 5. - 6. února... Tak snad to výjde 🙂

ined77
17. led 2011

@vojtisek2007 🙂 ...jo, takhle to je 😉 .tak super, moc děkuji za rady 🙂 !
snad se nám to pak podaří 😉 .

shalisha
17. led 2011

Ještě bych se chtěla zeptat. Jestli když to takhle uděláme příjdeme o jedny peníze?

shalisha
19. led 2011

Tady je odkaz pro ty, které ještě neprovedly změnu. V bodě č. 6 je tabulka, ve které najdete zda ještě změnu provést můžete: http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/rodicovska...

ivaanka
19. led 2011

Ahoj, už jsem tu zakládala i celé téma, ale zkusím se zeptat i tady, snad mi některá z vás poradí. Mám 4,5 měsíčního chlapečka, jsem na 2 letém rodičáku. Teď jsem zjistila, že jsem znovu těhotná, ale těhotenství je rizikové, nebudu moct absolutně nic zvedat atd,, jinak hrozí protržení dělohy, takže péče o malého bude dost složitá. Doktr navrhuje interupci, nás s manželem napadlo, že kdyby mohl zůstat s námi doma a pomáhat mi, mohli bych si mrňouska nechat.
Takže se chci zeptat na zkušenosti některé z vás, jestli neměla ten stejný problém a jak jste to řešily. Mě napadlo převést rodičák na manžela a sama jít na nemocenskou, ale nevím, jestli to jde.

shalisha
20. led 2011

Ahojky, chtěla bych se zeptat. Už jsem se tady ptala na dost věcí. S přítelem už máme podané papíry na OSSZ a na mateřskou jde tuto sobotu 22. 1. 2011, paní z OSSZ nám toto datum doporučila, že čím dřív, tím líp, není mi ale pořád jasné, kdy může zažádat o tu rodičovskou dovolenou? Někde jsem se dočetla, že o ní musí zažádat hned po skončení mateřské dovolené (tedy např. 23. 1. 2011). A někde že až příjde papír z OSSZ, tedy např. týden po 22. 1. 2011... A má o tu RD žádat k 1. 1. 2011, nebo 1. 2. 2011?

vojtisek2007
20. led 2011

@ivaanka jelikož jsi na rodičáku, tak ti neuniká žádný plat a tudíž nemáš nárok na nemocenskou, manžel samozřejmě rodičák čerpat může...ale proto aby jsi mohla být na PN by ses musela oficiálně vrátit do práce, odpracovat třeba jeden den a jít na PN...pak ano, ale jinak ne. Můžete být doma oba ale za jeden rodičák ☹

vojtisek2007
20. led 2011

@shalisha když manžel žádal o mateřskou na 22.1.2011 tak do té doby jsi pobírala rodičák ty a k 21.1. ho rušíš ??? pokud ano, tak manžel potom žádá o rodičák od 23.1. a až dostane papír z OSSZ tak ho pouze dopošle na úřad práce (ten vyplácí rodičák)

cervik1111
21. led 2011

@shalisha ne,ne.Na rodičáku musí být datum 1.Já jsem nedávno taky dělala přeměnu,manžel měl mateřskou 18.-19.12,a napsala jsem i na hlášení změn a na rodičo.pr.,že to chci od 20.12.,a oni mi řekli,že to musí být vždy od prvního.

vojtisek2007
21. led 2011

@shalisha no právě většinou je to tak jak píše cervik1111, když má manžel zažádno o mateřskou 22.1., tak ty rodičák rušíš k 31.12., od 1.1. ho žádá manžel a v mezičase si tam hodí tu mateřskou a pak zase pokračuje do konce měsíce....

sabkaaa
23. led 2011

@vojtisek2007 ahojky, prosímtě, vypadáš tady taková nejzkušenější 😀 mě taky samozdřejmě dali mateřskou na 4 roky, protože jsem od 1.1:2011 nezaměstnaná, měla jsem smlouvu na dobu určitou, a chtěla bych to teda na ten jeden den převést na přítele at mám pak nárok na tu tříletou, ale on je zamestnaný teprve od května 2010, má tedy odpracované ty dny co se musí, jestli se to muze prevest do jednoho roku veku ditete tak na to mame jeste cas takze kdyby ty dny jeste nemel odpracovane, tak jeste počkame a on je mít bude, akorát teda nevím, kolik tech odpracovaných dnu musím mít aby měl nárok jít na mateřskou??? děkuju za odpověd 🙂

vojtisek2007
23. led 2011

@sabkaaa musí mít 270dnů účasti na nemoc.pojištění za dva roky před čerpání mateřské...když je zaměstnaný od května 2010 tak už má splněno ke dnešku 267...takže klidně k 31.1.2011 zruš rodičák, od 1.2. zažádá o rodičák přítel, někdy běhěm února si na víkend zažádá o mateřskou, to až bude mít potvrzený z OSSZ tak si udělá volbu roků k rodičáku a dalšího 1. se rodičák zase převede na tebe......

sabkaaa
23. led 2011

@vojtisek2007 děkuju moc, jsi strasně ochotná 🙂 všichni se tu na tebe obrací a ty všem odepíšeš 🙂 to se jen tak nevidí 😵

jankabry
1. únor 2011

Holky tady je strašně pěkně popsaný, KOMPLETNÍ NÁVOD na to, jak to udělat 😉 je to průběžně akutualizované, tak snad to pomůže všem 😉

http://www.mimibazar.cz/navod.php?id=4705

vratik
3. únor 2011

Ahojky,prosím vojtíška 2007o radu,mame dvě děti,dcera 2roky a syn 6mesicu,mam nechtěnnou 4letou variantu a chtěli bychom to přepsat na manžela na ten jeden den...Chci se zeptat,manžel nastoupí na tu MD dejme tomu 1.3. A potom vzápětí nastoupí po zbytek měsíce na RD,rozumím tomu dobře?Ale jak bude po ten zbytek měsíce na RD musí být doma?nebo může chodit do práce,protože si nemůžeme dovolit byt cely měsíc bez jeho přijmu...☹diky moc muj mail-vratap@seznam.cz

vojtisek2007
4. únor 2011

@vratik už ti to letí na mail 🙂

vratik
4. únor 2011

Super moc,moc,moc děkuji!!!!ještějednou díky!!!🙂🙂

vrtule83
4. únor 2011

prosím prosím o radu, příští týden 9.2. mi končí šestinedělí tudíž i neschopenka. Manžel na víkend 12-13.2. na mateřskou a poté ihned na rodičák. Já na rodičák od března. (tak jsme se domluvili na sociálce). Jde mi o toho 10.a 11.2., případně až 13.2., nevadí, že je tam ta pauza? Jde mi o pojištění apod. Vím, že se poté musím nahlasít na pojišťovnu, že pečuji o dítě, ale to se asi jedná o ty dny co bude manžel na rodičáku asi. Snad jste mne pochopili. Díky moc za odpověď

vrtule83
4. únor 2011

omlouvám se pokud to tu bylo někde již psané, ale nemám čas to hledat