Přepsání rodičovské dovolené na otce dítěte

xlucka
6. čer 2008

Prosím o radu.
Nevím zda mám nárok na volbu varianty RP.
Nárok dle zákona na PPM mám, byla jsem studentkou(studovala jsem do 4měsíce těhu), ale nepobírala jsem jí a pobírala rovnou po porodu rodičák. Tím si myslím, jestli jsem něco nezvorala.
Jinak ten nárok na PPM mám, ale tím, že jsem ho nepobírala, tak nevím, jestli mám možnost volby varianty pobírání RP.

Ještě jsem slyšela, že jde RD přepsat na měsíc na otce dítěte, aby zvolil tříletou variantu a pak převést RD zpět na mě, ale není problém v tom, že nejsme sezdaní??

Děkuji za jakoukoliv pomoc

j.a.n.i
2. lis 2011

@lola21 Jojo, na základě dohody, je to ta poslední možnost.

olivka82
3. lis 2011

Ahoky, chtěla bych se zeptat jak je to s tím, když chceme být oba s manželem na rodičovské dovolené. Vím že to jde, ale nevím jak na to. Můžete mi prosím poradit. Díky moc 🙂

j.a.n.i
3. lis 2011

@olivka82 No jak, oba požádáte svého zaměstnavatele o poskytnutí rodičovské dovolené a napíšete do té žádosti do kdy, pokud byste koncové datum neuvedli, tak se předpokládá, že to chce to 3 let věku dítka.

lola21
4. lis 2011

J.A.N.I. -- ještě k našemu případu- muže manža dál od toho 4.11. normálně zase jít do práce nebo musí zaměstnavatele žádat nyní o rodičovskou dovolenou když jakoby čerpal PPM ty 3 dny?jak ho zaměstnavatel bude evidovat?Děkuji

j.a.n.i
4. lis 2011

@lola21 Nene, o rodičovskou dovolenou zaměstnavatele nežádá, pobírání rodičáku se na rodičovskou dovolenou nijak neváže. Takže dnes jde normálně do práce 🙂

olivka82
4. lis 2011

děkuji za odpoveď, já bych manžela hnala na sociálku 🙂 jěště jsem se chtěla zeptat, kdo bude manželovi platit sociální a zdravotní pojištění? Díky.

j.a.n.i
4. lis 2011

@olivka82 Normálně stát, tedy zdravotní 100%, se sociálním si mě teď zaskočila, protože sociální v tu dobu nikdo neplatí, ale péče o dítě do 4 let se na důchod počítá, doufám že když máme tu rovnoprávnost, tak to platí pro oba, ale jistě to nevím. Na sociálku, tedy odbor státní sociální pomoci při UP musí jen jeden z vás, ten kdo bude žádat o rodičák.

evicka333
16. lis 2011

@j.a.n.i ahoj, prosím mohla bys mi poradit. Vidím, že se v tom všem hezky vyznáš a já mám celkem zmatek. Myslíš, že to ještě stihneme převést na manžela? Papíry mám doma, chtěli jsme to podat už dříve, ale odradila mě kamarádka, která když převáděla rodičák na manžela přišla o jeden celý rodičovský příspěvek (7600Kč). Její manžel byl týden na mateřské a na socce jí řekli, že v měsíci, kdy se pobírá mateřská nemůže být čerpán i rodičovský příspěvek- a na ten měsíc ji ho odebrali. Co udělala špatně? A může se rodičák převádět v průběhu měsíce a jaká je nejnutnější doba, po kterou musí být manžel na rodičovské než jí zas převedem zpět? -abychom to stihli do konce roku. Chtěli bychom si nechat tu starou možnost, protože bychom přišli o víc než 50 tis. po té novele- 220.tis děleno 36, je měsíčně 6111Kč. Moc Ti děkuji předem za odpověď.

j.a.n.i
16. lis 2011

@evicka333 Pokud to všechno oběháte osobně, tak to stihnout jde. Rodičák se v průběhu měsíce převádět nedá, ale v průběhu měsíce může nastoupit na PPM, tobě ho zpětně zruší ke konci října, manžel nastoupí na pár dní na PPM, pak on pořádá o rodičák taky zpětně, k 1.11. a bude muset doložit, kolik dostal PPM od ČSSZ a pak může provést volbu a od 1.1. to převést na tebe, dřív to nevyjde, nepředpokládám že by ČSSZ dokázala vydat potvrzení o výši PPM ještě v listopadu.

evicka333
16. lis 2011

@j.a.n.i děkuju! Prosímtě, kdybychom to nedělali zpětně, ale normálně (já bych si rodičák zrušila k 30.11., manža by nastoupil od 1.-4.12. na PPM, 5. 12. by žádal o rodičák, ten by k 31.1. zrušil a pak bych nastupovala na rodičák zpátky já k 1.2.-jestli to je takhle správný postup 😕 ) myslíš, že budu moct nechat si to postaru? Četla jsem, že Ti, kterým vznikl nárok na rodičák před 1.1.2012 si můžou zvolit či si to nechají postaru či nově. Myslíš, že považují vznik nároku na rodičák to, jak mi ten nárok vznikl v září, kdy se malá narodila? Protože, kdyby to bylo tak, že mi vzniká nárok na rodičák k tomu 1.2., tak bych musela už najet na to nové a to by pak to převádění nemělo smysl.. Doufám, že je můj příspěvek srozumitelný, že víš, co myslím 🙂 Děkuju moc! Jsi hodná! 😉

evicka333
16. lis 2011

@j.a.n.i jo, dnes jsem volala na socku a oni mi tam neporadí, neví skoro nic o té novele, vůbec neví, jak to bude fungovat 😖

j.a.n.i
16. lis 2011

@evicka333 Jojo, předpokládám, že by to šlo i tak jak píšeš, nárok už ti na rodičák vznikl, takže by v tom neměl být problém, pokud vás netlačí čas kvůli věku dítka.

evicka333
16. lis 2011

@j.a.n.i děkuju Ti, moc jsi mě potěšila. Snad to tak bude. 😉

petkula
17. lis 2011

@j.a.n.i ptala jsem se tě na radu už v jiné diskuzi a tak se tě zeptám ještě teď, protože se chystám tuhle záměnu také vyřídit. Chci se zeptat, jak se vyhnout tomu, abych nemusela vracet rodičovský příspvěk, když bude manžel na mateřské? - jak to psala @evicka333 výš ve svém příspěku: "Papíry mám doma, chtěli jsme to podat už dříve, ale odradila mě kamarádka, která když převáděla rodičák na manžela přišla o jeden celý rodičovský příspěvek (7600Kč). Její manžel byl týden na mateřské a na socce jí řekli, že v měsíci, kdy se pobírá mateřská nemůže být čerpán i rodičovský příspěvek- a na ten měsíc ji ho odebrali. Co udělala špatně? "
Mám už teď taky strach, že něco zase pokazím a odejmou mi opět rodičák, o další už přijít nechci ☹

evicka333
17. lis 2011

@petkula mi říkala paní na sociálce, že musím mít rodičák zrušený v měsíci předcházejícím tomu, ve kterém bude manža na ppm a pak rodičáku. Takže doufám, že postup, který jsem psala výše bude správný-tj. (já bych si rodičák zrušila k 30.11., manža by nastoupil od 1.-4.12. na PPM, 5. 12. by žádal o rodičák, ten by k 31.1. zrušil a pak bych nastupovala na rodičák zpátky já k 1.2)
@j.a.n.i ono by bylo lepší , kdyby mohl být manža na ppm jen 3. a 4. 12., to je sobota a neděle, ale nevím, jestli to tak jde. Co pak ty dva dny-tj.1. a 2.12.?Když já budu mít rodičák zrušený k 30.11.?

petkula
17. lis 2011

@evicka333 aha, děkuji. A můžu se zeptat, když bude manžel od 5.12.-31.1. na rodičáku, tak si budeš platit soc. pojištění? Jsi vedená na ÚP?

j.a.n.i
17. lis 2011

@evicka333 Nevadí, pokud bude na PPM jen 3. a 4. 12., pak požádá o rodičák od 1.12., s tím, že v každém případě bude muset doložit ten papír o výši PPM.

j.a.n.i
17. lis 2011

@petkula Sociální a zdravotní se v tomhle případě platit nemusí, sociální není povinné a u zdravotního stačí nahlásit na ZP, že jsi osoba pečující o dítě do 7 let.

petkula
17. lis 2011

@j.a.n.i aha, díky

ludva
17. lis 2011

Ahoj maminy,
chtěla jsem se zeptat, mění se něco ledna u 4letých rodičáků?
Před porodem jsem byla nezaměstnaná, takže jsem od porodu brala jen rodičák a od ledna mi stát dává jen 3800,- Kč. Jsem připravená na nejhorší... 😠

j.a.n.i
18. lis 2011

@ludva Budeš dostávat stále 3800,- nic se pro tebe nemění. Maximálně pokud otec dítka měl nárok na PPM a ty nechceš být doma celé 4 roky, tak by se dalo spočítat, zda by se vyplatilo na nový systém přejít a vybrat jinou délku a výši.

ludva
18. lis 2011

@j.a.n.i Moc děkuji za info 😉

mikulka
26. lis 2011

@vojtisek2007 Prosím tě, když budu po porodu žádat o rodičák, můžu hned, nebo musím počkat, až budu mít rodný list a žádat s ním o rodičák?

j.a.n.i
26. lis 2011

@mikulka K žádosti potřebuješ rodný list dítka.

pajafra
16. pro 2011

@j.a.n.i Chtěla bych poprosit o radu. Vzhledem k tomu, že mám nárok pouze na 4 letou variantu rodičovské dovolené ( začátkem roku mi skončila rodičovská dovolená se starším dítětem a od té doby jsem byla jako těhotná vedená na úřadu práce (jsem tak doteď), teď máme doma 2 týdenní mimčo a kvůli financím bych potřebovala 3 letou variantu - potřebuji napsat na nějakou dobu rodičovskou dovolenou na manžela (abychom mohli zvolit tu 3 letou variantu). Bylo řečeno, že aby měl manažel nárok na RD, musí před tím minimálně 7 dní čerpat mateřskou dovolenou )údajně o mateřskou dovolenou může zažádat až po mém šestinedělí). Manžel je OSVČ, má placenou minimální nemocenskou. Jaký je postup? Navíc se teď bojím, že tím spadneme do změn v příštím roce a přijdeme o spooustu peněz.....

kacenka1111
1. led 2012

Ahoj, nevedely by jste, jak se da prepsat rodicak "naoko" na otce, tedy na minimalni dobu, jen aby se pocital rodicak...Jsem na UP, takze narok na nic...Ani na materskou...Vyhodily me z prace, kdyz zjistili, ze jsem tehu, tesne pred koncem zkusebky....

j.a.n.i
1. led 2012

@kacenka1111 Podle aktuálních pravidel se už nic přepisovat nemusí, stačí, že otec nárok má a můžeš rovnou volit.

j.a.n.i
1. led 2012

@pajafra Promiň, nějak jsem si dotazu nevšimla, nicméně se bojím, že do nové varianty stejně spadnete, protože pokud dobře počítám, tak otec by mohl jít na PPM až v roce 2012 a tudíž už by o rodičák žádal podle nových pravidel, ale 100% to nevím.

kacenka1111
1. led 2012

@j.a.n.i Super🙂 Ale asi jen 3 anebo 4 letou variantu, ze? A pak se bude vyse rodicaku odvijet podle jeho platu?

j.a.n.i
2. led 2012

@kacenka1111 Podle výše jeho platu se odvíjí jak vysoký rodičák si můžeš vybrat, takže pokud má dost velký, tak můžeš volit klidně "dvouletý". Píšu to v uvozovnách, protože rozdělení na roky je zrušeno, zvolíš částku a budeš ji brát dokud nevyčerpáš těch 220 000,- nebo nemáš další dítko.