Přepsání rodičovské dovolené na otce dítěte

xlucka
6. čer 2008

Prosím o radu.
Nevím zda mám nárok na volbu varianty RP.
Nárok dle zákona na PPM mám, byla jsem studentkou(studovala jsem do 4měsíce těhu), ale nepobírala jsem jí a pobírala rovnou po porodu rodičák. Tím si myslím, jestli jsem něco nezvorala.
Jinak ten nárok na PPM mám, ale tím, že jsem ho nepobírala, tak nevím, jestli mám možnost volby varianty pobírání RP.

Ještě jsem slyšela, že jde RD přepsat na měsíc na otce dítěte, aby zvolil tříletou variantu a pak převést RD zpět na mě, ale není problém v tom, že nejsme sezdaní??

Děkuji za jakoukoliv pomoc

andies
14. kvě 2012

Ahojte. Chtěla jsem se zeptat,jak to budu mit s rodicovskym prispevkem kdyz jsem studentka...? Pritel ma praci,ale v dome zijeme v podnajmu s osobou,ktera nam dum pronajima... jak to tedy bude,kdyz ja nepobiram zadny prijem a dalsi dve dospele osoby v domacnosti ano? vim ze narok na materskou dovolenou mit nebudu,ale nikde jsem se presne nedocetla,jak to bude s rodicovskym prispevkem... dekuji za odpovedi.....

j.a.n.i
14. kvě 2012

@andies Na rodičovský příspěvek máš nárok, ten není nijak vázán na příjmy a pokud bude mít přítel odpracovaných 270 dní a ke dni narození dítka bude zaměstnaný, tak můžeš i volit jaké rodičák chceš pobírat.

andies
14. kvě 2012

a jaká částka rodičák číní??? nemám o tom vůbec žadnou představu a všude píší naprosto odlišné častky....

j.a.n.i
14. kvě 2012

@andies No, celkem je to 220 000,- takže záleží jak dlouho ho chceš pobírat, při 3 letech to vychází na cca 6000,- měsíčně, maximum co lze volit je 11500,-, pokud má partner příjem alespoň 16500,-

nae
14. kvě 2012

@j.a.n.i Ja by som sa chcela spytat prave na tu sumu pri 3 rocnom rodicaku. Ked odcitam dlzku materskej dovolenky a beriem to tak, ze do prace musim nastupit v 3 rokoch dietata (event. plus dni cerpanej dovolenky), tak mi vychadza suma cca 7100 Kc (31 mesiacov)... som z toho uz jelen...

j.a.n.i
14. kvě 2012

@nae Jo, to je správně, v té předchozí odpovědi nemá @andies nárok na mateřskou, takže ji to vychází méně.

andies
14. kvě 2012

dekuji za odpoved...konecne je to tu srozumitelne napsano... vsude jinde je to paty pres devaty a ja uz se v tom nemohla vyznat. nekde bylo dokonce napsano,ze nebudu mit narok ani na rodicak..... a jjeste jeden dotaz bych mela.... jak bych to mela mit s porodnym.... maj na nej narok studentky???

j.a.n.i
14. kvě 2012

@andies TO záleží na příjmu partnera, pokud se vejdete do limitu, tak ano.

andies
14. kvě 2012

a ten limit je teda ta castka,kterou jste mi psala v predeslem prispevku,nebo je to neco jineho a k necemu jinemu???

yesu
14. kvě 2012

@j.a.n.i a ten partnerův příjem je čistýho nebo hrubýho??

j.a.n.i
14. kvě 2012

@yesu Příjem na co?

yesu
14. kvě 2012

@j.a.n.i u toho volení rodičáku...

j.a.n.i
14. kvě 2012

@yesu Tam v hrubém, průměr za poslední rok, včetně případných odměn a přesčasů.

yesu
14. kvě 2012

@j.a.n.i ok díky moc...a můžu se zeptat, když se nahlásím po porodu na rodičák(na mateřskou nemám nárok), tak mi ten rodičák dají ode dne porodu nějak zpětně?

j.a.n.i
14. kvě 2012

@yesu Tak on se rodičák obecně platí zpětně, takže se to většinou stihne a případně lze žádat až 3 měsíce zpětně.

yesu
14. kvě 2012

@j.a.n.i to mi je jasný, já jen kdy mám jít žádat, ale asi co nejdřív teda....nebo ty papíry tam může odnést i přítel?

j.a.n.i
14. kvě 2012

@yesu Jojo, co nejdříve... může to tam odnést i přítel, jen mu nesmí chybět žádné papíry.

yesu
15. kvě 2012

Nevím jestli mi tu někdo poradíte, ale zeptám se....Řeším na jak dlouho a jakou částku si zvolit na rodičák....jestli si dát třeba tři roky s tím, že mi bude chodit 6100 měsíčně a nebo si dát třeba tři roky a částku vyšší s tím, že pak budu pár měsíců doma zadarmo....a jak je to se školkou?Co když si dám třeba čtyři roky a malýho mi ve třech vezmou do školky?Může tam být celý den a já si třeba přivydělávat?

j.a.n.i
15. kvě 2012

@yesu No, nemůžeš si dát 3 roky a vyšší částku, to je nesmysl, určuje se pouze částka, podle toho vyjde délka pobírání. Jinak u nové varianty se od 2 let docházka dítěte nesleduje, takže ve školce může být celý den.

yesu
15. kvě 2012

@j.a.n.i ale já slyšela, že můžu peníze pobírat třeba dva roky a ten třetí být doma jakoby zadarmo a stát za mě bude platit jen soc a zdrav.?

j.a.n.i
15. kvě 2012

@yesu No, to je ale u lidí co jsou zaměstnaní a čerpají z práce rodičovskou dovolenou, pokud si nezaměstnaná, tak ukončením rodičáku musíš řešit co dál, lze se nahlásit na pojišťovně jako osoba pečující o dítě do 7 let, pak ti zdravotní platí, ale dítko nesmí chodit do školky na víc jak 4 hodiny denně.

yesu
15. kvě 2012

@j.a.n.i Tak jinde mi poradili, že si mám dát třeba tři roky, ale na ten třetí si můžu nechat třeba jen 50 kč měsíčně....

j.a.n.i
15. kvě 2012

@yesu No, to můžeš, klidně i na čtvrtý...

pet.s
7. srp 2012

Prosím o radu...Kámoška má dvouleté dítě. Má po staru variantu na 3 roky 7600,-Kč, ale přitom pracuje na HPP na plný úvazek o dítě se stará muž. (rodičák je ale psaný na ni). Nyní bude bez práce. Může jít na úřad práce? Dostane podporu? A nebudou jí do té podpory započítávat ten rodičák? Radila jsem ji, ať si manžel přepíše rodičák na sebe, ale prý by už to bylo podle nových pravidel. Jaké jsou ty nové pravidla? Snížili by ji rodičák? Jsou ne jednom platu. Chlap si jen přivydělává, jinak je v invalidním důchodu.

j.a.n.i
7. srp 2012

@pet.s Na podporu má normálně nárok, to že má rodičák na sebe není překážkou... tedy možná na ni budou koukat blbě, ale dle zákona to jde.
Jinak u nového rodičáku by dostávala buď o něco méně, nebo kratší dobu, v součtu je ten nový rodičák o cca 15 tisíc menší než stará tříletá varianta.

alt
15. říj 2012

@j.a.n.i CHtěla bych se zeptat jak to udělat a jestli je to možné aby byl na RD manžel když je od června OSVČ, jde o to , že mu nechodí pravidelně zaplacené faktury a tím pádem nevyžijem jen s RD kdybych ji brala já a seděla doma.. Proto se chci vrátit do práce, a on že by byl doma a bral RP. Potřebuji ale, aby neplatil soc a zdrav, pojištění. jde to vůbec? on by si nechal živnost jako vedlejší příjem, chodil by přivydělávat když já přijdu v poledne z práce domů.

j.a.n.i
15. říj 2012

@alt Ano, jde to, při pobírání rodičáku je živnost jako vedlejší a první rok podnikání se pak neplatí zálohy na sociální a zdravotní, pak to záleží na výši příjmů. Akorát tedy ty se musíš domluvit se zaměstnavatelem, zda tě vezme dříve, není to jeho povinnost.

alt
15. říj 2012

@j.a.n.i no já bych nastupovala do práce hned po skončení PPM, to mě přeci vzít musí,ne? myslíš tím první rok co bude na RD ž to neplatí, nebo jen ten první rok podnikání?nebo potom je lepší živnost úplně přerušit a chodit dělat brigádně?

j.a.n.i
15. říj 2012

@alt Jo, tak to pak musí, já myslela, že už si na RD. No, zálohy neplatí jen první rok podnikání, pak záleží jaký byl výdělek, pokud hodně malý tak se většinou neplatí žádné na sociální, ale na zdravotní nějaké malé ano.

aemmi
16. říj 2012

@j.a.n.i Ahoj prosím tě, můžu se zeptat? Čekám druhé dítě a na pár měsíců si chci nechat zvýšit rodičák, jenže to musíme udělat přes manžela. Mám potvrzení o jeho denním vyměřovacím základu a k tomu potřebuju vyplnit papír "volba výše rodičovského příspěvku" mám tam uvést nacionále svoje, nebo manželovy? Doted byl rodičák na mě... předem díky!