Přepsání rodičovské dovolené na otce dítěte

xlucka
6. čer 2008

Prosím o radu.
Nevím zda mám nárok na volbu varianty RP.
Nárok dle zákona na PPM mám, byla jsem studentkou(studovala jsem do 4měsíce těhu), ale nepobírala jsem jí a pobírala rovnou po porodu rodičák. Tím si myslím, jestli jsem něco nezvorala.
Jinak ten nárok na PPM mám, ale tím, že jsem ho nepobírala, tak nevím, jestli mám možnost volby varianty pobírání RP.

Ještě jsem slyšela, že jde RD přepsat na měsíc na otce dítěte, aby zvolil tříletou variantu a pak převést RD zpět na mě, ale není problém v tom, že nejsme sezdaní??

Děkuji za jakoukoliv pomoc

vojtisek2007
9. bře 2011

@moudivlacek ahoj, výměna rodičů jde úplně v pohodě, manžel v práci požádá o rodičovskou dovolenou a jeho zaměstnavel mu musí vyhovět a držet mu místo do 3let věku dítěte...a ty můžeš jít od toho září do práce, dokonce ani nemusíte převádět rod.příspěvek na manžela (myslím tím to pobírání těch peněz 7600) , protože k rodičáku si můžeš přivydělávat kolik chceš, takže můžeš ty na sebe pobírat rodič.příspěvek a brát plat ze zaměstnání. Dohoda o pracovní činnosti je normální "pracovní " smlouva, když jí uzavře, neměl by se o příjem bát. A v bance jim to je úplně jedno, oni ted už nezkoumají kdo má jaký plat, hlavně platit řádné splátky a je to....

moudivlacek
9. bře 2011

@vojtisek2007 dikyyyyyyyy

endel
7. dub 2011

Ahojte, nevnikl mi nárok MD a tudýž nastupuju automaticky na 4letou variantu. Chápu to dobře, že výměna s mým partnerem není možná, protože je OSVČ ale neplatil jsi to dobrovolné nemocenské?
Děkuji za odpověď

j.a.n.i
7. dub 2011

@endel Jojo, chápeš to dobře, záleží tedy jestli teprve těhotná nebo už je dítko na světě, pokud teprve těhu, tak by to partner ještě mohl stihnout.

endel
7. dub 2011

@j.a.n.i no právě, že už je na světě to stou nemocenskou my to nějak uniklo, když jsem to jako těhu zjišťovala. 🙄 Takže teď už zbývá jedině přepsat si jiného otce v papírech, kterému by nárok vznikl 😀
Děkuju ti za odpověď

j.a.n.i
8. dub 2011

@endel No, teoreticky možné 😀 prakticky by to taky mohlo vyjít dráž, než rozdíl mezi rodičáky 😎

mojnika
15. dub 2011

Podrobný návod, všechny formuláře i dohoda o předání otci do péče je tady : http://www.hrajanek.cz/kouzla-papirovani/v-peci...

ladha
26. čer 2011

Můžete mi prosím poradit, jak vypadá forma (a kde je k nalezení) svěření dítěte do péče otci a co musí obsahovat? Je na to formulář? A je tam uvedena délka svěření dítěte do péče? Díky!

vojtisek2007
26. čer 2011

@ladha : formulář na to není, má to vypadat asi takhle :

DOHODA O PŘEVZETÍ DÍTĚTE DO PÉČE

Já níže podepsaná ……Pavla Nová, bytem Zounových 45, Praha 5..….. ,
předávám své dítě …….Josefa Nového, narozeného dne 15. června 2009……,
do péče jeho otce ………..Jiřího Nového,bytem Zoulových 45, Praha 5,
na dobu určitou a to ode dne 9.4.2011 do 10.4.2011. Po tomto datu se vrací dítě zpět do péče matky.

V Praze dne 1. září 2009

podpis: Pavla Nová (ověřený)

podpis : Jiří Nový (nemusí být ověřený)

kofinek
20. srp 2011

Mozete mi prosim niekto poradit? Ideme uskutocnit tuto vymenu. Manzel chce ist na MD hned ako moze, t.j.na zaciatku 7.tyzdna. Problem je , ze to vychadza na 5.9. Na SSP mi povedali, ze zmeny RP mozu byt len k 1.dnu meiaca. Je teda mozne, aby som ja brala RP len srpen, ukoncila RP k 31.8. a proste tie 4 dni bola bez prispevku a manzel by nastupil na PMM od 5.9.? Podotykam, ze chce potom zostat doma dlhsie ( cca 2 mesiace), nie je to len formalna vymena na vikend ci 1 den. Uz vopred dakujem za dopoved 😉

magdalena_f
25. srp 2011

@vojtisek2007 ahoj, mohla bych prosit o radu? jde mi o to, že s přítelem plánujeme miminko a já příští rok v červenci končím v práci (měla jsem to na dobu určitou - zástup za mateřskou) a vymysleli jsme, že bych z práce odcházela rovnou na mateřskou (pár týdnů před porodem, nevím kolik přesně se chodí) a jde mi vlastně o to, jestli mám nárok na PPM a výběr rodičáku na dva roky a nebo jak jsem četla výš, to přehodit na přítele (za pár dnů už manžel)... Děkuji předem za odpověď

vojtisek2007
25. srp 2011

@kofinek ty můžeš svůj rodičák ukončit k 31.8.2011, manžel si o něj zažádá od 1.9. - přičemž potom od toho 5.9. bude na mateřské, tudíž mu rodičák stopnou, ale ty během jeho mateřské budeš pro svojí pojišťovnu osoba bez zdnitelných příjmů (pokud tedy nebudeš v ten čas pracovat a odvádět z platu pojitění) a musíš si za sebe odvést minimální pojistné na zdravotní pojištění.

vojtisek2007
25. srp 2011

@magdalena_f pokud máš ke dni nástupu na mateřskou (6-8týdnů před porodem) splněno 270dnů účasti na nemoc.pojištění za poslední dva roky,a máš zaměstnavatele nebo čerpáš z titulu ochranné lhůty - máš nárok na mateřskou - to jestli budeš moct volit dva roky záleží na tom, jak vysokou budeš mít denní dávku mateřské, pokud nad 380,-kč můžeš volit dvouletý rodičák.

mikulka
26. zář 2011

@vojtisek2007 Ahoj, prosím poraď. Jelikož mi nenavazuje první mateřská na druhou, bude o rod. příspěvek žádat manžel,pak provede volbu atd. Tomu rozumím.
Ale není mi jasné toto:
manžel může žádat o mateřskou a o rodičák až po 6. týdnech od mého porodu. Do té doby se nebude nic dít a nebudeme mít žádný příspěvek? Nebo mám po 15 dnech, kdy už budu mít rodný list dítěte, žádat o rod. příspěvek nejprve já a po 6. týdnech pak manžel??? Nebo to je blbost a prostě těch 6. týdnů nic řešit nebudeme a pak manžel
1. na sociálce zažádá o peněžitou pomoc v mat. současně s dohodou mezi mnou a ním, na mateřské bude min. 1 den...
2. současně /je to současně?) zažádá o rodič. příspěvek, provede volbu a po měsíci převede na mne?
Na ten převod na mne je zase nějaký formulář?

A znamená to tedy, že - když mám termín porodu v půlce února - že první peníze dostaneme nejdříve někdy v dubnu zpětně? Nebo jak to je?

Moc díky!!!

vojtisek2007
26. zář 2011

@mikulka to že ti nenavazuje jedna mateřská na druhou je jedno, jestli máš stále zaměstnavatele budeš mít znovu nárok na mateřskou a potom možnost volit si rodičák, pokud zaměstnavatele nemáš, a budeš převádět rodičák na manžela bude to asi takhle : ty si ode dne porodu zažádáš o rodičák normálně na sebe, po skončení 6tinedělí se rodičák převede na manžela (ty ho ukončíš, on ho přihlásí, dělá se to k prvnímu dni v měsíci - když opravdu porodíš např. 15.2. skončí ti 6ti nedělí 28.3., takže ty bys rodičák ukončovala k 31.3. a manžel by o něj žádal od 1.4., pokud porodíš dýl, bude ti 6ti nedělí končit až během dubna, tak ukončíš rodičák k 30.4. a manžel bude o něj žádat od 1.5.), dál v tom měsíci kdy bude mít rodičák si na víkend zažádá v práci o mateřskou - formulář - žádost o peněžitou pomoc při převzetí dítěte do péče - tam přesně uvedete datumy odky-dokdy a stejně tak na dohodě sepsané mezi vámi - dohoda o svěření dítěte do péče - tvůj podpis musí být na dohodě ověřený na matrice,poště....jeho být ověřený nemusí, potom si pošle na ossz odkud mu budou mateřskou vyplácet formulář na potvrzení, že mateřskou měl, odky-dokdy a v jaké výši a s tímhle potvrzeným formulářem požádá o tři roky k rodičáku, po tomhle všem se rodičák zase převede zpět na tebe.

a znamená to, že když budeš mít zažádáno o rodičák od půli února, tak první peníze dostanete v březnu

mikulka
26. zář 2011

@vojtisek2007 To jsou super informace, díky. A je to teda tak, žze manžel nejprve žádá o rodičák a pak, nebo současně, o mateřskou?
A když už já požádám, nenaběhne mi automaticky čtyřletá varianta, stihne se to, když pak manžel zažádá po tom šestinedělí?

vojtisek2007
26. zář 2011

@mikulka nejdřív se od prvního žádá o rodičák a pak kdykoliv během měsíce na víkend žádá o mateřskou....a když ty požádáš od dne narození, máte do 9ti měsíců dítěte čas na to zvolit tři roky....takže se nemusíš bát.....

mikulka
26. zář 2011

@vojtisek2007 Tak to je dobrý, díky moc.

jajulin
27. zář 2011

@vojtisek2007 ahoj, taky moc prosím o radu. Teď v září je rodičovský příspěvek převedený na manžela, už si vybral i víkendovou mateřskou. Musí se to nějak řešit i se zdravotní pojišťovnou? Zaměstnavatele nemám, a doma máme ještě jedno dvouleté dítě. Díky moc.

vojtisek2007
27. zář 2011

@jajulin nene, pokud byl manžel na mateřské jen ty dva dny tak nic....to kdyby byl na mateřské celý měsíc, tak bys za sebe musela odvést pojištění, ale takhle ne

ajinkar
7. říj 2011

ahoj holky, vím, že už se tady o tom píše asi pořád dokola. Ale jelikož z toho stejně moudrá vůbec nejsem, potřebovala bych přesný popis toho, co mám dělat, až se mi narodí malá. Termín porodu mám 27.11. a jsem vedena na ÚP, tudíž nemám nárok na PPM. S manželem jsme uvažovali o tom, že by si to napsal na sebe, jakože mateřskou a zvolil délku RD. Ale vůbec nevíme jak na to, potřebovala bych přesný popis jaké papíry musíme vyplnit, kam zajít, jak dlouho má být manžel na mateřské apod....Hlavně by mě taky zajímalo, jestli budeme pobírat PPM, když o to zažádá manžel a bude na té ,,mateřské" třeba dva dny...Moc děkuji za radu, napište mi to po lopatě, ať to aspon trochu pochopím 🙂 Na sociálce jsem z nich byla ještě víc zmatená, protože mi řekli uplně něco jiného než se tady píše 😖 😲

jajulin
7. říj 2011

@ajinkar ahoj, asi Tě zklamu v tom, že PPM bude manžel pobírat tak dlouho, jak dlouho bude na mateřské, tzn. pokud půjde o víkendu, tak dostane mateřskou za 2 dny, jinak budete mít jen rodičák. To převedení na manžela slouží hlavně k tomu, abyste si mohli zvolit dvouletou nebo tříletou variantu rodičáku a nespadli povinně do čtyřleté. Ale od nového roku mají být v systému pobírání rodočovského příspěvku nějaké změny, takže bych spíš počkala, jak se to vyvrbí. Jinak my máme převedení PPM na manžela úspěšně za sebou, postupovala jsem víceméně podle tohoto návodu: http://www.mimibazar.cz/navod.php?id=4705

ajinkar
7. říj 2011

jajulin: tak děkuju, odkaz si pročtu a snad budu moudřejší 🙂 jinak stejně ten přepis se dá udělat až po šestinedělí viď? což by mi vyšlo, když rodim na konci listopadu, tak uvidim a třeba od nového roku dojde ke změnám a budu si moct vybrat i já

ajinkar
18. říj 2011

Ahoj ženy, můžu mít ještě otázku? jak už jsem psala jsem momentálně na ÚP, tudíž si nemůžu zvolit variantu RD. Ale od nového roku by mělo dojít ke změnám, a je možné že už ta možnost bude....jde mi tedy o to, kdy si můžu zažádat o RD, jestli musím ihned po porodu nebo stačí třeba až po šestinedělí..? jelikož rodím v listopadu a musela bych si to vyběhat ihned, už bych spadala do té 4leté varianty...díky za odpovědi... 🙂

ssimmikk
18. říj 2011

Ahojte maminky, moc prosím o radu, mám od konce září nemocnou starší dcerku, tak enmám ani čas jít na pojišťovnu, tento týden mám možnost hlídání, tak mám v plánu tam jít, ale nevím co nahlásit, abych nemusela platit pojištění, jde o to, že je celý říjen na rodičáku manžel, co nahlásit na pojišťovně? Včera, tj.v pondělí měl jeden den mateřskou a opět chodí do práce co tam říct, jak pokračovat? Moc děkuji za radu 😉

vojtisek2007
19. říj 2011

@ssimmikk nikde nic nehlásíš, manžel sice pobírá rod.příspěvek, ale ty jsi pořád osoba, která pečuje o dítě do 4 let věku....hlásila by jsi se k min.pojištění pouze kdyby byl celý měsíc na mateřské, když je na rodičáku tak nic 🙂

vojtisek2007
19. říj 2011

@ajinkar na volbu tří let je do 9ti měsíců dítěte

ssimmikk
19. říj 2011

@vojtisek2007 aha,tak to jsme nevěděla, všude na netu je napsáno, že je lepší si pojištění zaplatit 😲 ano pečuju o děti já, ale aby z toho nebyly jednou problémy, nevznikl mi tam dluh, přece jen mi na ten měsíc odejmuly dávy rodičáku a pobírá je manžel....takže tam nemám ani hlásit, že byl v to pondělí na mateřské? Jde mi spíš o to, že tam je udaný, že jsme na rodičáku a tak jestli to nemám na tenměsíc změnit, že na rodičáku nejsem, ale o děti pečuji 😉 děkuji moc za radu 🙂
Ještě se zeptám, oni na mateřské mají měsíc na to, aby vyřídili mateřskou, ale potřebuji to do konce měsíce doložit na sociálce, kde jsme žádaly o rodičák, nevíš prosím tě jak to urychlit? Paní byla hrozně nepříjemná a furt si mlela svoji o 30dnech 😠

vojtisek2007
19. říj 2011

@ssimmikk ne, opravdu nikde nic nehlásíš, u své zd.pojišťovny jsi pořád vedena jako osoba pečující o dítě do 4 let věku, jestli k tomu pobíráš nebo nepobíráš rodičovský příspěvek s tím vůbec nesouvisí - např. kdyby sis zvolila dvouletý rodičák a ten třet rok bys ještě zůstala doma zadara, tak si taky pojištění nehradíš - pojištění není vázané na pobírání rodičovského příspěvku.....s tím urychlením nepomůžu, opravdu mají těch 30dnů...jestli potřebuješ doložit to potvrzení z ossz o mateřské tak to vám stejně vydají nejdřív po vyplacení mateřské - takže tak kolem 10.listopadu, když píšeš že na mateřské byl v pondělí 17.října.....dřív to prostě nepůjde, proč to musíš doložit do konce října ???

ssimmikk
19. říj 2011

@vojtisek2007 já nevím proč,oni mi řekli, že to musíme doložit, aby si manžel stihnul v říjnu udělat tu volbu a tři roky 😕 že se to musí do konce října stihnout, jinak to prej nejde 🙄 nebo tu volbu může udělat ibez doložení? Oni přeci potřebují doklad, že mu vznikl nárok na PPM? Moc děkuji za rady 🙂